O ile w obecnych czasach oryginalne karty pamięci do PlayStation nie są przesadnie drogie (wydatek rzędu 20zł), o tyle kiedyś ich zakup wiązał się z dużo większym wydatkiem. Wówczas to na rynku pojawiła się cała masa urządzeń pozwalających na zgrywanie zapisanych stanów gier z kart pamięci na dysk komputera. Dzięki temu gracze nie musieli kupować kilku kart pamięci i ciągle się martwić o to kiedy się one zapełnią lub co muszą usunąć, żeby zrobić miejsce nowym zapisom. Dla osób, które lubią przechowywać swoje osiągnięcia na kartach było to idealne rozwiązanie, a przy okazji można się było nimi pochwalić lub wymienić ze znajomymi. Urządzenia te wciąż stosunkowo łatwo można znaleźć na ebayu i nie są one wcale drogie. Niestety koszty wysyłki z USA czy Japonii skutecznie zniechęcają do ich zakupu, ale jest jeszcze coś, co sprawia, że raczej nie ma sensu się w nie zaopatrywać. Urządzenia te są dość przestarzałe pod względem technologicznym, najczęściej korzystają z portów LPT lub COM, których już nie montuje się na płytach głównych, a do tego wymagają instalacji oprogramowania zapisanego na dyskietkach. Stacje dyskietek to również relikt przeszłości, ponadto takie oprogramowanie czy sterowniki mogą mieć problem z działaniem z nowszymi systemami operacyjnymi.

Wszystko to sprawia, że trzeba szukać innego sposobu na zgrywanie save’ów z karty pamięci na PC i temu poświęcony będzie ten poradnik, z którego dowiecie się jak to zrobić przy wykorzystaniu konsoli PlayStation 3. Aby to uczynić należy zaopatrzyć się w specjalny adapter USB, który pozwala na kopiowanie na dysk konsoli PS3 save’ów z kart pamięci z PlayStation oraz PlayStation 2. Najlepiej gdyby był to oryginalny adapter Sony, ale ponieważ ciężko go dostać, to wystarczy zakup zamiennika za kwotę nieprzekraczającą 15zł. Tutaj trzeba uważać, gdyż czasami adaptery te choć w opisie aukcji lub na instrukcji mają wzmiankę o tym, że współpracują zarówno z kartami z PSX, jak i z PS2 nie rozpoznają tych pierwszych. Przygotowując ten poradnik nadziałem się na taki adapter firmy BigBen, wyrzucając 20zł w błoto.

Bigben Interactive Artikelbild

Na szczęście kolejne zamienniki okazały się dużo lepsze i nawet tańsze. Jeden z nich za całe 4zł możecie kupić tutaj, a drugi za 9zł tutaj. Oba na pewno działają z oryginalnymi kartami do PlayStation i w zasadzie nie różnią się zbyt wiele między sobą, więc można spokojnie wybrać ten tańszy.

Gdy już zaopatrzymy się w taki adapter to możemy spróbować samodzielnie zgrać save z karty pamięci na komputer kierując się następującymi krokami.

Co nam będzie do tego potrzebne?

– konsola PlayStation 3

– karta pamięci do PlayStation z zapisanymi stanami gier, które chcemy zgrać na dysk komputera

– adapter USB do zgrywania zapisów na dysk PS3

– pendrive o dowolnej pojemności lub inne urządzenie, na którym można przechowywać dane

– program MemcardRex

Jak to zrobić?

1. Najpierw uruchamiamy konsolę PlayStation 3 i w zakładce „Gra” odszukujemy opcję „Narzędzie Memory Card”.

jak_zgrac_save_z_psx_na_pc_01

2. Wybieramy ją, a następnie tworzymy wewnętrzną kartę pamięci do PlayStation wybierając po kolei „Utwórz nową wewnętrzną Memory Card”, „Wewnętrzna Memory Card (PS), a następnie OK.

jak_zgrac_save_z_psx_na_pc_02

3. Wówczas powinien pojawić się nam komunikat o utworzeniu wewnętrznej kary pamięci, przypisanej do gniazda 1, którą będziemy mogli przeglądać w menu.

jak_zgrac_save_z_psx_na_pc_06

4. Teraz wystarczy podpiąć do portu USB konsoli adapter do zgrywania zapisów z kart pamięci do PSX, a następnie włożyć do niego interesującą nas kartę pamięci. Konsola od razu wykryje jej obecność.

jak_zgrac_save_z_psx_na_pc_07

5. Po wybraniu włożonej karty pamięci zobaczymy jej zawartość, wyświetloną w formie znanych nam z PSXa ikon.

jak_zgrac_save_z_psx_na_pc_08

6. Teraz wybieramy save który chcemy zgrać, wciskając trójkąt, a następnie wybierając „Kopiuj”.

 jak_zgrac_save_z_psx_na_pc_09

7. Wybrany save kopiujemy na stworzoną wcześniej wewnętrzną kartę pamięci. Czynność powtarzamy w zależności od tego ile zapisów chcemy skopiować.

jak_zgrac_save_z_psx_na_pc_10

8. Po skopiowaniu save’ów podpinamy do drugiego portu USB jakiś pendrive lub inne urządzenie USB przechowujące dane i przechodzimy do zawartości „Wewnętrznej karty pamięci”, gdzie znajdziemy wszystkie skopiowane przez nas zapisy stanów gier. Tutaj ponownie wybieramy te, które chcemy skopiować, tym razem już na pendrive, przyciskając trójkąt i wybierając „Kopiuj”.

jak_zgrac_save_z_psx_na_pc_11

9. Tym razem kopiujemy save’y wybierając jako miejsce docelowe „Urządzenie USB (Flash Disc)”. Tym sposobem przenosimy na pendrive lub inne urządzenie save’y które nas interesują.

jak_zgrac_save_z_psx_na_pc_12

10. Teraz wystarczy wyjąć pendrive z konsoli i podpiąć go do komputera by móc skopiować go na dysk. Warto jednak pamiętać, że skopiowane w ten sposób save’y mają format .psv umożliwiający ich odczyt jedynie na konsoli PS3 oraz PSP.

jak_zgrac_save_z_psx_na_pc_13

11. Aby zmienić ich format na ten kompatybilny z PSX, wystarczy ściągnąć bardzo dobry program – Memcard Rex, który znajdziecie tutaj i który pozwala na konwertowanie save’ów z PlayStation na dowolne formaty.

jak_zgrac_save_z_psx_na_pc_14

12. Po jego instalacji i uruchomieniu wybieramy z jego opcji ikonę „Import save”, a następnie wybieramy skopiowane na dysk save’y z pendrive.

jak_zgrac_save_z_psx_na_pc_15

13. Gdy już wybierzemy interesujące nas save’y to klikamy w zakładkę File, potem Save as, a następnie nadajemy nazwę plikowi (najlepiej taką jaką miał oryginalny plik z save) oraz wybieramy jego format w zależności od tego na czym chcemy potem odczytać te save’y. Nas interesuje głównie format kompatybilny z PSX, a więc .gme, który rzecz jasna wybieramy.

jak_zgrac_save_z_psx_na_pc_16

14. Tak przygotowane save’y, możemy bezpiecznie trzymać na dysku komputera, wymieniać się nimi ze znajomymi, a także przenosić na inne urządzenia, w zależności od formatu. Jeżeli chcemy je z powrotem umieścić na karcie pamięci do PlayStation to nie ma problemu, wystarczy posłużyć się tym poradnikiem.

jak_zgrac_save_z_psx_na_pc_17

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Bodzio
Załaduj więcej w Karta pamięci

13 komentarzy

 1. Bodzio

  Wawrzino

  18 października 2014 o 16:35

  Ciekawe czy jest metoda, żeby zgrywać bezpośrednio z PC. Tak czy inaczej chyba czytasz w myślach Bodzio, bo już od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie by zgrać save’a z Gran Turismo 2, ale wydawanie kilkudziesięciu dolców na oryginalny adapter mijało się z celem, fajnie wiedzieć, że są tańsze zamienniki. Dzięki 🙂

  Odpowiedz

 2. Bodzio

  Bodzio

  18 października 2014 o 16:40

  Póki co chyba nie ma takiej metody. Wydaje się, że nie powinno być z tym problemów bo skoro takie adaptery działają z PS3 to czemu miałyby nie działać pod USB bezpośrednio z PC? Niestety nie znalazłem, żadnego takiego adaptera, ani sterowników by podłączyć te od PS3. Widocznie nie ma większego zapotrzebowania na takie coś, a szkoda. Zgrywać save’y można też przy wykorzystaniu przerobionej PS2, ale może o tym kiedyś 😉

  Odpowiedz

 3. Bodzio

  Arkl1t3

  18 października 2014 o 23:00

  ciekawa metoda za czasow psx tez bylo uzywanie tego bajeru

  http://img4.picload.org/image/ollgga/p1020390.jpg

  ale watpie by kiedykolwiek cos takiego bylo w polsce;p

  Odpowiedz

 4. Bodzio

  Krzemol

  22 października 2014 o 13:47

  Wielkie dzięki za poradnik, wychodzi taniej niż memorka :D. Zakupię ten za 4zł 🙂

  Odpowiedz

 5. Bodzio

  Bodzio

  24 listopada 2014 o 22:22

  Nie każdy wie co to Caetla w tym ja i jak to ogarnąć. Poza tym w poradniku podałem linki do adapterów, które osobiście przetestowałem i nie powinno być z nimi problemów, przynajmniej ja takich nie miałem, więc dla laików wcale nie takie znowu bez sensu 😉

  Odpowiedz

 6. Bodzio

  Sławek

  22 września 2015 o 00:25

  Witam.
  Niedawno kupiłem używany adapter (ten na zdjęciach w tekturowym opakowaniu) i o ile PS3 widzi karty pamięci do PS2, o tyle tych z PS1 nie widzi.
  Komp też nie widzi.
  Ma ktoś jakieś pomysły co robić? Chciałbym przegrać stany gier z PS1, te które mam NTSC i przerobić je na PAL, a tu kicha…

  Odpowiedz

  • Bodzio

   Bodzio

   22 września 2015 o 15:00

   Oba testowałem niedawno nawet bo ktoś prosił mnie o zgranie ich z karty pamięci i działały. Powiedz mi tę kartę z PSXa masz oryginalną? Bo ostatnio odkryłem, że przy zgrywaniu czasem może być problem z podróbkami.

   Odpowiedz

 7. Bodzio

  Maciek

  23 listopada 2016 o 17:38

  SIEMA A JAK Z SAVE’MI MUZYCZNYMI . CHODZI MI O TO KIEDYS SOBIE TWORZYŁEM MUZYKĘ NA PSX I TERAZ CHCIAŁBYM ZGRAĆ JE NA KOMPA .CZY JEST TEŻ MP3 . POZDRAWIAM

  Odpowiedz

  • Bodzio

   Bodzio

   23 listopada 2016 o 17:44

   W sensie, że jak bo nie bardzo rozumiem?

   Odpowiedz

   • Bodzio

    Maciek

    23 listopada 2016 o 18:12

    siema Bodzio CHODZI MI O TO CZY MOGĘ SAVE ZAMIENIĆ NA MP3 ? DZIĘKI Z GÓRY

    Odpowiedz

    • Bodzio

     hankie

     23 listopada 2016 o 21:20

     Jeśli robiłeś np projekt w np w programie Music – to nie. Nie można save’a bezpośrednio na mp3 skonwertować.

     Odpowiedz

    • Bodzio

     Bodzio

     23 listopada 2016 o 21:32

     Hej 😉 Tak jak @hankie napisał, nie ma szan na konwersję jakiego projektu z programów muzycznych z PSX na format mp3. Można spróbować odpalić to na konsoli, zgrać filmik z tego (jak masz czym) i wydzielić audio. Innej opcji nie widzę.

     Odpowiedz

     • Bodzio

      Maciek

      23 listopada 2016 o 22:41

      rozumiem super wielkie dzięki za info pozdrawiam

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.