Trzy lata temu wspominałem na Strefie o wyjątkowym dokumencie From Bedrooms to Billions: The PlayStation Revolution i rozpoczętej na Kickstarterze kampanii, która miała pomóc w jego produkcji. Dokument miał być w całości poświęcony historii PlayStation i opowiadać o fenomenie pierwszej konsoli Sony oraz rewolucji, jaką za sprawą jej pojawienia przeżyła branża gier wideo. Twórcy postanowili dotrzeć do nigdy wcześniej niepublikowanych materiałów, a także przeprowadzić wywiady z dziesiątkami osób, które miały szczęście współtworzyć PlayStation lub gry na ten system. Zbiórka na produkcję filmu zakończyła się wielkim sukcesem i jego twórcom, którymi są Nicola oraz Anthony Caulfield, udało się zebrać ponad pięćdziesiąt tysięcy funtów na jego realizację. Kwota ta urosła jeszcze bardziej za sprawą dodatkowej zbiórki w nie istniejącym już serwisie Megafounder. Premiera filmu miała odbyć się już w maju 2017 roku, jednak prace nad nim chyba przerosły trochę wstępne plany jego twórców, którzy zachęceni kolejnymi wpłatami, postanowili nadać temu projektowi iście Hollywoodzki rozmach i znacznie go rozbudować w stosunku do pierwotnych założeń. To sprawiło, że jego premiera została odsunięta w czasie.

the playstation revolution - Dokument "The PlayStation Revolution" zadebiutuje w tym miesiącu!

Przez kolejne miesiące twórcy From Bedrooms to Billions: The PlayStation Revolution byli pochłonięci pracą nad dokumentem, podróżowaniem po całym świecie i przeprowadzaniem wywiadów. Na szczęście co kilka miesięcy wysyłali osobom wspierającym projekt w zbiórkach informacje na temat aktualnego progresu w pracach nad nim. Już pierwsze informacje oraz klipy pokazały, że będzie to dzieło wybitne, w tym sensie, że po raz pierwszy będziemy mogli w jednym materiale wideo znaleźć tak wiele informacji na temat początków PlayStation. Według relacji twórców łącznie udało im się zebrać kilkaset terabajtów materiału źródłowego z którego większość nakręcono w rozdzielczości 8K. Sam dokument ma trwać około dwie i pół godziny, a materiału jest tak wiele, że najprawdopodobniej zostanie dołączona do niego kolejna płyta z bonusową zawartością.

dokument playstation revolution - Dokument "The PlayStation Revolution" zadebiutuje w tym miesiącu!
Pokaz dokumentu From Bedrooms to Billions: The PlayStation Revolution podczas PLAY Expo Manchester.

Najważniejsze jednak jest to, że wreszcie wiemy kiedy film oficjalnie zadebiutuje i stanie się to niedługo, bo jeszcze w tym miesiącu. Konkretny dzień nie jest znany, ale film jest w 100% gotowy i nawet doczekał się już swojej oficjalnej premiery podczas targów PLAY Expo Manchester, które odbyły się na początku maja tego roku w Wielkiej Brytanii. Nie pozostaje nam zatem nic innego tylko czekać na tę ucztę dla fanów pierwszej konsoli Sony i marki PlayStation w ogóle. Widziałem kilka klipów z tego dokumentu i mogę potwierdzić, że będzie to świetne źródło informacji i prawdziwa kopalnia wiedzy w temacie PlayStation. Trud jaki włożono w przygotowanie dokumentu From Bedrooms to Billions: The PlayStation Revolution pozwala wybaczyć twórcom praktycznie dwuletnią obsuwę jeżeli chodzi o jego premierę. Gdy tylko do mnie trafi, na pewno przeczytacie jego recenzję na Strefie. Film będzie dostępny w wydaniu cyfrowym, DVD oraz BluRay i będzie go można kupić m.in. w sklepie funstock, choć zapewne szybko pojawi się również w Amazonie i innych sieciach dystrybucji.

Zobacz więcej podobnych artykułów
Zobacz więcej tekstów napisanych przez Bodzio
Zobacz więcej z kategorii Aktualności

4 komentarze

 1. Bodzio

  Mcin

  6 czerwca 2019 o 23:40

  Powinno być jakiś VCD do odpalenia na szaraku 😉

  Odpowiedz

  • Bodzio

   Bodzio

   9 czerwca 2019 o 09:46

   W sumie dobry pomysł na kolekcjonerskie wydanie. 😉

   Odpowiedz

 2. Bodzio

  A

  8 czerwca 2019 o 16:23

  Kiedy można się spodziewać recenzji?

  Odpowiedz

  • Bodzio

   Bodzio

   9 czerwca 2019 o 09:47

   Jak tylko pojawi się film. Mam nadzieję niebawem.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.