Trzy lata temu wspominałem na Strefie o wyjątkowym dokumencie From Bedrooms to Billions: The PlayStation Revolution i rozpoczętej na Kickstarterze kampanii, która miała pomóc w jego produkcji. Dokument miał być w całości poświęcony historii PlayStation i opowiadać o fenomenie pierwszej konsoli Sony oraz rewolucji, jaką za sprawą jej pojawienia przeżyła branża gier wideo. Twórcy postanowili dotrzeć do nigdy wcześniej niepublikowanych materiałów, a także przeprowadzić wywiady z dziesiątkami osób, które miały szczęście współtworzyć PlayStation lub gry na ten system. Zbiórka na produkcję filmu zakończyła się wielkim sukcesem i jego twórcom, którymi są Nicola oraz Anthony Caulfield, udało się zebrać ponad pięćdziesiąt tysięcy funtów na jego realizację. Kwota ta urosła jeszcze bardziej za sprawą dodatkowej zbiórki w nie istniejącym już serwisie Megafounder. Premiera filmu miała odbyć się już w maju 2017 roku, jednak prace nad nim chyba przerosły trochę wstępne plany jego twórców, którzy zachęceni kolejnymi wpłatami, postanowili nadać temu projektowi iście Hollywoodzki rozmach i znacznie go rozbudować w stosunku do pierwotnych założeń. To sprawiło, że jego premiera została odsunięta w czasie.

the playstation revolution - Dokument "The PlayStation Revolution" zadebiutuje w tym miesiącu!

Przez kolejne miesiące twórcy From Bedrooms to Billions: The PlayStation Revolution byli pochłonięci pracą nad dokumentem, podróżowaniem po całym świecie i przeprowadzaniem wywiadów. Na szczęście co kilka miesięcy wysyłali osobom wspierającym projekt w zbiórkach informacje na temat aktualnego progresu w pracach nad nim. Już pierwsze informacje oraz klipy pokazały, że będzie to dzieło wybitne, w tym sensie, że po raz pierwszy będziemy mogli w jednym materiale wideo znaleźć tak wiele informacji na temat początków PlayStation. Według relacji twórców łącznie udało im się zebrać kilkaset terabajtów materiału źródłowego z którego większość nakręcono w rozdzielczości 8K. Sam dokument ma trwać około dwie i pół godziny, a materiału jest tak wiele, że najprawdopodobniej zostanie dołączona do niego kolejna płyta z bonusową zawartością.

dokument playstation revolution - Dokument "The PlayStation Revolution" zadebiutuje w tym miesiącu!
Pokaz dokumentu From Bedrooms to Billions: The PlayStation Revolution podczas PLAY Expo Manchester.

Najważniejsze jednak jest to, że wreszcie wiemy kiedy film oficjalnie zadebiutuje i stanie się to niedługo, bo jeszcze w tym miesiącu. Konkretny dzień nie jest znany, ale film jest w 100% gotowy i nawet doczekał się już swojej oficjalnej premiery podczas targów PLAY Expo Manchester, które odbyły się na początku maja tego roku w Wielkiej Brytanii. Nie pozostaje nam zatem nic innego tylko czekać na tę ucztę dla fanów pierwszej konsoli Sony i marki PlayStation w ogóle. Widziałem kilka klipów z tego dokumentu i mogę potwierdzić, że będzie to świetne źródło informacji i prawdziwa kopalnia wiedzy w temacie PlayStation. Trud jaki włożono w przygotowanie dokumentu From Bedrooms to Billions: The PlayStation Revolution pozwala wybaczyć twórcom praktycznie dwuletnią obsuwę jeżeli chodzi o jego premierę. Gdy tylko do mnie trafi, na pewno przeczytacie jego recenzję na Strefie. Film będzie dostępny w wydaniu cyfrowym, DVD oraz BluRay i będzie go można kupić m.in. w sklepie funstock, choć zapewne szybko pojawi się również w Amazonie i innych sieciach dystrybucji.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Bodzio
Załaduj więcej w Aktualności

15 komentarzy

 1. Bodzio

  Mcin

  6 czerwca 2019 o 23:40

  Powinno być jakiś VCD do odpalenia na szaraku 😉

  Odpowiedz

  • Bodzio

   Bodzio

   9 czerwca 2019 o 09:46

   W sumie dobry pomysł na kolekcjonerskie wydanie. 😉

   Odpowiedz

 2. Bodzio

  A

  8 czerwca 2019 o 16:23

  Kiedy można się spodziewać recenzji?

  Odpowiedz

  • Bodzio

   Bodzio

   9 czerwca 2019 o 09:47

   Jak tylko pojawi się film. Mam nadzieję niebawem.

   Odpowiedz

 3. Bodzio

  A

  25 czerwca 2019 o 14:35

  A jest jakaś szansa że w filmie będą polskie napisy?

  Odpowiedz

  • Bodzio

   Bodzio

   2 lipca 2019 o 12:11

   Niestety wątpię, choć może udostępnią plik z napisami i ktoś przetłumaczy.

   Odpowiedz

   • Bodzio

    przemek

    8 lipca 2019 o 13:27

    https://www.youtube.com/watch?v=LJ6bi84WWYc&t=1369s
    najlepsze tłumaczenie i czcionka :). Przy okazji na tym kanale macie od 1-260 numerów PSX EXTREME 😀 Czysta magia Nostalgiczna.

    Odpowiedz

    • Bodzio

     Bodzio

     14 lipca 2019 o 10:39

     Najlepsze bo moje i nie do końca czyste bo podebrane z mojego filmu. Można by chociaż o tym wspomnieć w opisie, ale po co…

     Odpowiedz

 4. Bodzio

  Bart

  30 czerwca 2019 o 23:51

  Miesiąc się kończy filmu dalej nie ma.

  Odpowiedz

  • Bodzio

   Bodzio

   2 lipca 2019 o 12:12

   Nie do końca. Ja już seans mam za sobą. 😉 Okazuje się, że twórcy najpierw postanowili udostępnić film wszystkim wspierającym. Do miesiąca mają go przedstawić reszcie zainteresowanych.

   Odpowiedz

   • Bodzio

    Bart

    2 lipca 2019 o 22:51

    Dzięki za info. Jakie wrażenia? Dostałeś film w formie pliku?

    Odpowiedz

    • Bodzio

     Bodzio

     5 lipca 2019 o 16:42

     Wiesz co, film udostępnili na vimeo + link do pobrania. Twórcy prosili, żeby go nie udostępniać, ale znając życie pojawi się gdzieś w sieci, wrzucony przez kogoś. Ogólnie wrażenia jak najbardziej pozytywne, w zasadzie film trwa blisko 3h, a jeszcze w wydaniu na BluRay ma pojawić się jakiś extra content. Z tego 2h są poświęcone powstaniu PlayStation i temu co sprawiło, że konsola ta odniosła sukces. Dokument opiera się o wywiady i jest ich wiele naprawdę sporo od szefa Segi po ludzi tworzących kluczowe dla początków PSX gry. Jest tu całkiem sporo niepublikowanych materiałów, które ilustrują narrację. Są też skany z prasy, choć tutaj większość już znam i znajdziecie je w dużej mierze na Strefie. Ogólnie kawał dobrej roboty. Twórcy prosili też by wstrzymać się z ujawnianiem szczegółów do oficjalnej premiery i sprzedaży, ale na pewno warto ten dokument obejrzeć. Niestety skusiłem się na dostęp cyfrowy tylko, więc też muszę zaczekać aż edycja BluRay pojawi się w sprzedaży, na pewno ją kupię.

     Odpowiedz

     • Bodzio

      przemek

      8 lipca 2019 o 13:31

      Dema z Playstation o podtytule UNDERGROUND co byly w USA dużo zdradzły szczegołów :). Te demka porównując do europejskich to te nasze to była bida na rysorach . Na szczescie wszystkie Underground można bez problemu ściagnąc , jak i reszta dem z calego świata jakie były dodawane do magazynów.

      Odpowiedz

 5. Bodzio

  A

  14 lipca 2019 o 10:28

  Czy w tym miesiącu będzie recenzja?

  Odpowiedz

  • Bodzio

   Bodzio

   14 lipca 2019 o 10:35

   Mam nadzieję, niestety wspierałem projekt na megafounder (stronie, która padła) i jestem odcięty od bieżących aktualizacji odnośnie tego kiedy wreszcie udostępnią go wszystkim. Mogliby się sprężyć bo już zwłokę mają solidną. Jak coś będę wiedział to dam info, niestety nie ode mnie to zależy.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.