Myszka o oznaczeniu SCPH-1030 to jedno z pierwszych akcesoriów stworzonych z myślą o PlayStation, które zadebiutowało w Japonii, wraz z premierą konsoli, 3 grudnia 1994 roku. Mysz kosztowała w tamtym czasie 3000 jenów i była sprzedawana jedynie w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Myszka do PlayStation to klasyczna, dwu-przyciskowa mysz mechaniczna, wzorowana na myszy komputerowej, przystosowana do pracy z konsolą. Przyciski myszki różnią się rozmiarem – ten z lewej strony jest nieznacznie większy od prawego. Myszkę wyprodukowano w Japonii i kolorystycznie dopasowano ją do wyglądu konsoli. Znajdziemy na niej dwa logotypy – SONY oraz PlayStation, a także tabliczkę znamionową z oznaczeniem SCPH-1030. W środku myszki siedzi ciężka, metalowa kulka, pokryta gumą oraz system rolek, wprawiany w ruch za sprawą tarcia kulki o powierzchnię. W tamtym okresie był to standard, który wyparło dopiero pojawienie się myszek optycznych i laserowych. Kabel myszy ma długość ok. 120 centymetrów. Wieńczy go wtyczka, która jest dokładnie taka sama jak w padzie. Kabel myszki SCPH-1030 pozbawiony jest pierścienia ferrytowego.

Początkowo myszkę SCPH-1030 pakowano w pudełko wzorowane na tym od pierwszego modelu konsoli PlayStation o oznaczeniu SCPH-1000. Zestaw pozbawiony jest dodatkowej instrukcji, gdyż ta znalazła się na tyle opakowania. Możemy w niej znaleźć informacje na temat tego jak podłączyć myszkę do konsoli, na co uważać przy korzystaniu z niej oraz jak oznaczono gry z nią kompatybilne.

W środku opakowania znalazło się jeszcze miejsce na specjalną podkładkę, która ułatwia przesuwanie myszki po powierzchni. Podkładka jest zbliżona do kwadratu i ma wymiary 21cm na 18cm. Jej górna powierzchnia jest kremowa i pokryta tymi samymi logotypami co mysz, a więc SONY, PlayStation oraz z SCE. Od spodu mysz pokryto ciemnym, łatwo przylegającym do powierzchni i nieześlizgującym się materiałem.

Podkładka ma jedną dużą wadę. Jest bardzo podatna na promieniowanie słoneczne, które z czasem sprawia, że zmienia ona swój kolor na ciemno pomarańczowy. Większość sprzedawanych myszek do PlayStation ma w zestawie tak odbarwioną podkładkę i warto ten fakt uwzględnić przy poszukiwaniach swojego egzemplarza.

mouse ps1 games 02
Wyraźnie przebarwiona pod wpływem słońca podkładka pod myszkę PlayStation.

W połowie 1995 roku myszka zyskała zupełnie nowe, kolorowe opakowanie. Swoim wyglądem nawiązywało ono do debiutującego w tamtym okresie drugiego modelu konsoli PlayStation o oznaczeniu SCPH-3000, z którego usunięto już gniazdo S-Video. Zmienił się również sposób otwierania pudełka. Myszka zachowała natomiast swój pierwotny wygląd, z tą różnicą, że jej produkcję przeniesiono z Japonii do Malezji.

Sony Computer Entertainment od samego początku wspierało myszkę jako alternatywę dla pada w wybranych tytułach. Pierwszą grą, która oferowała jej wsparcie było A.IV.Evolution, a więc jeden z tytułów startowych PlayStation w Japonii. Oprócz standardowego egzemplarza gry o oznaczeniu SLPS-00004 do sprzedaży trafiła również jej limitowana edycja. A.IV.Evolution [Commemorative Limited Set]. Otrzymała ona inne oznaczenie SLPS-00011 i zawierała w zestawie nie tylko grę, ale również myszkę, kartę pamięci, specjalną podkładkę z logo gry oraz zestaw naklejek na memorkę. Całość zapakowano w estetyczne pudełko i wyceniono na 10800 jenów, a więc na niewiele więcej niż podstawowe wydanie gry, kosztujące 7800 jenów. Przy okazji było to pierwsze limitowane wydanie gry na konsolę PlayStation.

Na tym jednak nie poprzestano. Myszka trafiła również do limitowanego zestawu z grą Tokimeki Memorial: Forever With You o oznaczeniu SLPS-00064 w październiku 1995 roku. W tym przypadku zyskała ona zupełnie nowy wygląd. Logo SONY na myszce zastąpiło logo KONAMI oraz tytuł gry. Pojawiła się na niej także specjalna grafika z jedną z postaci z Tokimeki Memorial.

Co ciekawe mimo iż mamy tutaj do czynienia z dokładnie taką samą myszą, jak ta od SONY, to z jej tabliczki znamionowej zniknęło oficjalne oznaczenie SCPH-1030. Zastąpiono je nowym numerem VX018. W zestawie oprócz gry i limitowanej edycji myszki, znalazły się również dwie, kolorowe podkładki z motywami z Tokimeki Memorial. Całość sprzedawano za 9800 jenów, co przy cenie 6800 jenów za samą grę, wydawało się dobrą okazją.

Oba wymienione powyżej zestawy to jedyne przykłady limitowanych zestawów myszki, jakie sprzedawano w Japonii. Sony dbało o jej wsparcie przede wszystkim w pierwszych latach obecności PlayStation na rynku, a więc mniej więcej w okresie 1994-1997, kiedy to na konsoli debiutowało dość sporo gier strategicznych oraz portów gier z komputerów osobistych. To właśnie w nich przede wszystkim i w FPSach oferowano wsparcie dla myszki. W sumie na PlayStation wydano ponad 70 gier wspierających to akcesorium, których pełny wykaz możecie znaleźć poniżej.

mouse ps1 games 01
Wykaz gier kompatybilnych z myszką według Wikipedii.

Warto pamiętać, że oficjalna myszka do PlayStation zadebiutowała również w Europie oraz w Ameryce wraz z premierą PlayStation w tych regionach, we wrześniu 1995 roku. W tym przypadku otrzymała ona jednak zupełnie inne oznaczenie SCPH-1090. Zmiana ta wynika z faktu wydłużenia w tej myszce kabla oraz dodania do niego pierścienia ferrytowego. Więcej o myszce SCPH-1090 przeczytasz tutaj.

Na koniec chciałem serdecznie podziękować mojemu znajomemu z Australii, dzięki któremu udało mi się zdobyć zdjęcia myszki SCPH-1030 z premierowego wydania w bardzo dobrej jakości. Dzięki Ryan! Warto polubić jego profil na Instagramie, gdzie znajdziecie dużo więcej tego typu fotek ze świata pierwszego PlayStation i nie tylko.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Sprzęt
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
hankie
hankie
2 lat temu

Nonono, nie wiem czy jest taki drugi artykuł w pl sieci 😉 Swoją drogą na żółtą podkładkę – retrobright? 😀

mariusz391
mariusz391
2 lat temu

Ach, jak to miło znowu poczytać na sterfie artykuły o sprzęcie do PSone. Kurła, kiedyś to było, za dużo ich Bodzio natworzyłeś i teraz coraz trudniej coś nowego wynajdować 😛