Historia narodzin PlayStation zaczyna się w drugiej połowie lat 80tych ubiegłego wieku, kiedy to firmy Nintendo i Sony postanowiły nawiązać ze sobą współpracę, w efekcie której konsola Super Nintendo (SNES) miała otrzymać specjalną przystawkę na płyty CD stworzoną przez Sony, natomiast ta druga firma zgodę na produkcję swojej własnej konsoli do gier Play Station (nazwa pisana osobno), stanowiącej swoistą hybrydę SNESa z odtwarzaczem CD. Jak wiadomo współpraca ta zakończyła się fiaskiem po zdradzie Nintendo, o czym mogliście przeczytać choćby w historii powstania i debiutu konsoli PlayStation napisanej przez Joshua Walkera i przetłumaczonej dla Was na łamach Strefy przez gumislava.

Kilkaset prototypowych konsol Play Station prawdopodobnie uległo zniszczeniu. Do tej pory w sieci można było w zasadzie znaleźć jedynie jedno poglądowe zdjęcie prototypu Play Station, które myślę znają wszyscy, ale żadnych realnych zdjęć sprzętu z tamtych lat.

playstation_prototype_0

Historia początków PlayStation nigdy nie została profesjonalnie opisana i w związku z tym posiada ona wiele czarnych dziur. Na szczęście wraz z upływem czasu coraz więcej z nich udaje się załatać, a ostatnie znalezisko stanowi być może milowy krok do jej pełnego poznania. Otóż od wczoraj w sieci krążą zdjęcia prawdziwego prototypu konsoli Play Station, z czasów współpracy Nintendo z Sony lub też tuż po jej zakończeniu, a jeszcze przed resetem całego projektu, który nastąpił mniej więcej w 1992 roku. Zdjęcia te chyba po raz pierwszy realnie pokazują jak miała wyglądać konsola Play Station, a więc połączenie SNESa z odtwarzaczem płyt CD.

Konsolę odkrył użytkownik imgura o nicku DanDiebold, którego ojciec współpracował kiedyś z kimś z Nintendo. Podczas wyprowadzki z firmy, która niestety po czasie zbankrutowała, ojciec DanDiebold’a odnalazł tę konsolę w pudełku ze śmieciami do wyrzucenia. Póki co tyle o niej wiadomo, ale sprawa jest na tyle świeża, że może wkrótce dowiemy się szczegółów. Konsola być może działa, ale jeszcze nie była sprawdzana gdyż jej właściciel nie posiada jeszcze do niej kabla zasilającego, ale myślę, że to tylko kwestia czasu i dowiemy się czegoś więcej. Na pewno na naszych oczach pisze się historia, a cóż niej wyniknie tego się dowiemy niebawem. Tak prezentuje się to cudo w całej okazałości 🙂

Źródło zdjęć: https://imgur.com/a/Ll9kS#xgaRKE4

Wątek na assemblerze, gdzie trwa dyskusja z właścicielem konsoli: http://assemblergames.com/l/threads/nintendo-snes-playstation-finally-uncovered.57166/page-5

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Newsy
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
gumislav
8 lat temu

OMFG!!! Już dawno żaden news mnie tak nie zelektryzował! Nie mogę się doczekać filmiku z prezentacji na żywo tego urządzenia, a tym bardziej jego działania. Miejmy nadzieję, że to nie atrapa, a rzeczywiście działająca konsola, z biosem obsługującym wszystkie funkcje.

G-R-Z-E-C-H
G-R-Z-E-C-H
8 lat temu

To się nazywa porządny „barn find” (albo „attic find”?)

szykaz
szykaz
8 lat temu

coś niesamowitego, ciekawe czy to rzeczywiście prototyp „PSXa”? Czekamy na więcej informacji w niecierpliwości…