Zastanawialiście się kiedyś dlaczego spody gier do PlayStation są czarne? Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Otóż Sony chciało aby ich nośniki wyróżniały się czymś na tle innych, a czarny spód wydawał się najprostszym i najtańszym sposobem aby to zrobić. Co ciekawe kolorystyka ta nie jest ponoć w żaden sposób opatentowana, więc nic nie stoi na przeszkodzie aby ktoś powielił pomysł Sony. Czarne zabarwienie płyty to efekt dodania do niej, podczas produkcji, czarnego atramentu. Jak widać, nie jest to jakaś kosmiczna technologia 🙂 Zresztą ostatnio znalazłem ciekawy filmik, na którym doskonale widać, jak tworzono płyty do PlayStation, na których znajdowały się dane z grą. Możecie go obejrzeć poniżej.

 

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Bodzio
Załaduj więcej w Pozostałe

3 komentarze

 1. Bodzio

  gumislav

  9 października 2014 o 11:43

  Mam starą płytę CD-R z czarnym spodem. Jest to nośnik marki Esperanza. Mogę przesłać zdjęcie 🙂

  Odpowiedz

 2. Bodzio

  Bodzio

  9 października 2014 o 12:11

  Wiesz tylko nie do końca rozumiem po co? Tego typu płyty chyba można bez problemu dalej kupić w sklepach, tzn. zwykłe CD-R z czarnym spodem.

  Odpowiedz

 3. Bodzio

  gumislav

  10 października 2014 o 08:03

  He he. No to nie jestem na bieżąco 🙂 Co jakiś czas kupuje płytki, ale nie widziałem jeszcze takiej CD-Rki. No to pewnie robią też takie z możliwością nadruku na froncie, co w sumie byłoby przydatne do robienia fajnych kopii zapasowych. Dzięki Bodzio – nowa ciekawostka do kolekcji 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.