Niewiele jest kultowych serii gier z czasów pierwszego PlayStation, które nie doczekały się jakiejś formy kontynuacji lub odświeżenia w późniejszym okresie. Jedną z takich zapomnianych serii jest na pewno trylogia GEX, która powinna być znana nie tylko fanom platformówek. To dzieło Crystal Dynamics swego czasu dość mocno rywalizowało ze Spyro czy Crashem o tytuł króla platformówek na PSX i choć tytuł ten ukazał się również w poszczególnych odsłonach na innych platformach (PC, 3DO, Sega Saturn, Nintendo 64, Game Boy Color) to właśnie na PlayStation święcił największe triumfy.

Gex 1 Logo - GEX miał szansę na kolejną odsłonę? Odnaleziono demo gry GEX Jr.

Mimo iż od premiery ostatniej odsłony serii minęło ponad 23 lata to wciąż wielu z niecierpliwością wyczekuje powrotu GEXa, który na tle innych platformówek tego typu wyróżnia się fantastycznym humorem, wieloma odniesieniami do ówczesnej popkultury oraz jej ciągłym parodiowaniem. Square Enix, a więc obecny właściciel praw do marki, zdaje się o niej nie zapominać i być może przygotowuje jakąś niespodziankę, o czym może świadczyć rejestracja znaków towarowych związanych z GEX w Europie w ubiegłym roku oraz w Japonii w lutym tego roku, choć póki co to jedyne aktywności w tym temacie. Na szczęście są i dobre wiadomości dla fanów przygód zabawnego gekona.

gex baner 800x450 - GEX miał szansę na kolejną odsłonę? Odnaleziono demo gry GEX Jr.

Dwa dni temu sieć obiegła informacja o odnalezieniu ciekawego dema prezentującego nieznaną wcześniej odsłonę serii o przygodach GEXa, która najprawdopodobniej miała być jej spinoffem. Mieliśmy się w niej wcielić w GEXa Juniora, a więc najprawdopodobniej syna głównego bohatera oryginalnej trylogii (lub być może miał to być jakiś jej prequel?). Tego na 100% nie wiemy, ale według znalazcy tego dema, o pseudonimie @justz00t, jest ono datowane na styczeń 2001 roku, a więc mogła to być kontynuacja serii na PSX zakończonej w 1999 roku, która z racji pojawienia się PlayStation 2 została ostatecznie anulowana.

W ujawnionym demie mamy możliwość zobaczenia bardzo krótkiego urywku jednej z plansz. Co ważne demo jest grywalne i można je bez problemów pobrać tutaj i wypróbować u siebie, oczywiście pod warunkiem, że mamy przerobioną konsolę. Główny bohater dema, a więc Gex Jr. potrafi skakać, atakować ogonem, pokazywać jęzor, a nawet puszczać gazy, wydając przy tym stosowne, a może lepiej wypadałoby napisać niestosowne odgłosy. Pokazana w demie plansza jest bardzo krótka i przypomina trochę areny z innego „hitu” Bubsy 3D 😉 Możemy w niej w zasadzie jedynie pozbierać kilka puszek z sodą, wykonać kilka skoków i przetestować podstawowe ruchy głównego bohatera. Dojście do końca planszy, powoduje jej restart.

Co ciekawe, mimo tak szczątkowej wersji rozgrywki widać, że twórcy dema postanowili zachować w planowanej grze humor znany z oryginału. Możemy usłyszeć tutaj wspomniane nawiązania do popkultury, czy to do „Milionerów”, czy choćby do „Gwiezdnych Wojen”, za sprawą rzucanych co rusz przez GEXa Juniora komentarzy, takich jak np. „I’m your father Luke”.

Jedną z ciekawostek ukrytych w demie jest możliwość dokładnego obejrzenia modelu postaci GEXa Juniora, do którego uzyskujemy dostęp po wciśnięciu przycisku Start na padzie. Wówczas, niczym podczas odpalania Super Mario 64, możemy przyciskami kierunkowymi dokładnie przyjrzeć się Gex’owi z każdej strony i to w zasadzie tyle, jeżeli chodzi o to co oferuje nam to demo.

Miejmy nadzieję, że jego pojawienie się, wzorem innych tego typu odkryć, ruszy lawinę, która pozwoli nam dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat. Donkey Kong doczekał się swojego Juniora i bardzo szkoda, że podobny los nie spotkał ostatecznie Gexa. Tymczasem pozostaje mieć nadzieję, że Square Enix, kiedyś przypomni sobie jeszcze o tej serii i doczekamy jej kolejnej odsłony lub choćby jej porządnego remastera. Jak to mawiają nadzieja umiera ostatnia.

Źródło: https://hiddenpalace.org/Gex_Jr._(January_25,_2001_prototype)

Demo można pobrać tutaj: https://archive.org/details/gex-jr.-january-25-2001-prototype

PS. Dzięki @mentor93 za cynk 😉

 

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Newsy
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze