PlayStation 10 Million Gold Unit to specjalny, złoty model konsoli PlayStation, którego wartość niezwykle ciężko oszacować. Niewątpliwie jest to jeden z najbardziej wartościowych sprzętów do grania jakie w ogóle istnieją, a już na pewno najrzadszy i najdroższy model pierwszego PlayStation, o którego istnieniu mało kto zdaje sobie sprawę. Jest to również w zasadzie jedyny model PlayStation, który Sony Computer Entertainment Inc. stworzyło wyłącznie na własny użytek, a nie z myślą o jakiejkolwiek dystrybucji. Firma postanowiła w ten sposób uczcić w 1996 roku niezwykłe wydarzenie, jakim dla Sony było wyprodukowanie dokładnie 10 milionów sztuk konsol na całym świecie, o czym mogliśmy przeczytać w komunikacie prasowym SCEI z 2 grudnia tegoż roku. Według danych firmy z tego okresu na dzień 30 listopada 1996 roku udało się jej wyprodukować w Japonii dokładnie 4,2 miliona egzemplarzy konsol, w Ameryce Północnej 3,45 miliona, a w Europie 2,35 miliona egzemplarzy PlayStation, co razem dało właśnie liczbę 10 milionów sztuk konsol. Model ten nie ma zatem związku z opisanym już na Strefie jakiś czas temu PlayStation 10 Million Model, który wydano w następnym roku.

PlayStation 10 Million Gold Unit to bez wątpienia najbardziej tajemniczy ze wszystkich modeli PlayStation. Z racji tego, że konsola znajduje się jedynie w rękach Sony to niewiele o niej wiemy. Na pewno Sony Computer Entertainment Inc. stworzyło przynajmniej jeden egzemplarz złotego PlayStation, który według informacji jakie udało mi się uzyskać, znajduje się w japońskiej fabryce Sony w Kisarazu w prefekturze Chiba, gdzie w jednej z gablot upamiętniających historię PlayStation można znaleźć konsolę wraz z padem oraz specjalną tabliczką, informującą o powodzie powstania tego modelu konsoli, wraz ze stosowną datą.

gold_playstation_10_million_model_04
Złote PlayStation w Kisarazu

Niestety bardzo ciężko ocenić na bazie którego klasycznego modelu konsoli oparto złote PlayStation. Według mnie najbardziej prawdopodobne jest, że mamy tutaj do czynienia z podstawowym modelem konsoli o oznaczeniu SCPH-5500, tyle że w zupełnie nowej kolorystyce. Wskazuje na to choćby fakt, że model ten zadebiutował w Japonii dokładnie 15 listopada 1996 roku, a więc na dwa tygodnie przed oficjalnym ogłoszeniem informacji o wyprodukowaniu dziesięciu milionów egzemplarzy konsoli.

Pewną tajemnicą pozostaje natomiast fakt ile tak naprawdę jest takich złotych PlayStation na całym świecie. Dotarły do mnie informacje, że być może jest ich więcej niż jeden egzemplarz, gdyż złote PlayStation można było zobaczyć w Europie, a konkretnie w Londynie podczas obchodów 20lecia marki PlayStation w grudniu 2014 roku. Miało to miejsce podczas jednej z akcji promocyjnych marki, w której to na kilka dni otworzono sklep wzorowany na latach 90tych, w którym umieszczono masę eksponatów związanych z konsolami Sony, w tym wspomniane złote PlayStation.

Nie udało mi się jednak dokładnie ustalić czy był to ten sam model, który znajduje się w Kisarazu w Japonii, tyle że pożyczony, czy być może każdy z trzech głównych oddziałów Sony w Japonii, Europie oraz Ameryce Północnej otrzymał po jednym egzemplarzu złotego PlayStation. Według jednego źródła z którym udało mi się skontaktować tak właśnie mogło to wyglądać, ale według informacji od jednego z pracowników SCEE do którego również dotarłem, nie widział on, ani nie słyszał nigdy o obecności złotego PlayStation w europejskiej siedzibie Sony. W związku z tym najprawdopodobniej mamy do czynienia z pojedynczym egzemplarzem konsoli, który w porównaniu do „złotego pociągu” istnieje na pewno, tyle że w pojedynczym nakładzie i który przy szczególnych okazjach opuszcza Kraj Kwitnącej Wiśni.

Źródło zdjęć: http://www.cnet.com/pictures/playstation-museum/

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Konsole limitowane
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
hankie
hankie
8 lat temu

Wydanie, nie wspominają u ultraunikatowości trochę zbyt krzykliwe na mój gust 😉 Zabijcie mnie, ale aksamitny granat bardziej mi odpowiada jeśli chodzi o kwestie estetyczne 🙂 Jednak nie da się zaprzeczyć – 10 milionów już w 96 roku…!!

hankie
hankie
Odpowiedz  Janusz
8 lat temu

Jakby seryjnie taką wersję kolorystyczną wypuszczali to stawiałbym na nazwę „Gypsy King Edition” 🙂