Większość fanów retro w Polsce powinno kojarzyć RetroGralnię, która od ponad 6 lat konsekwentnie promuje i zaraża zainteresowanych retrogamingiem w całej Polsce. Obserwuję działalność chłopaków z RG od samego początku i cieszy mnie, że po tylu latach ich projekt nabrał wyraźnych kształtów i ciągle się rozwija, czego najlepszym przykładem jest ich najnowsza inicjatywa, a mianowicie chęć utworzenia muzeum Gry i Komputery Minionej Ery we Wrocławiu. Wbrew pozorom nie jest to jedynie marzenie, a realny pomysł, który jest już w trakcie realizacji, gdyż z tego co widzę panowie mają już nawet lokal na tego typu muzeum. Jako, że sam miałem przyjemność wziąć udział w jednej z imprez retro, współorganizowanych przez RetroGralnię, którą bardzo dobrze wspominam oraz kibicuję chłopakom z RG od dawna to zachęcam do zainteresowania się tematem oraz wsparcia projektu na stronie PolakPotrafi. Im więcej tego typu miejsc w Polsce tym lepiej, zwłaszcza że w tym przypadku mamy do czynienia z prawdziwymi pasjonatami tematyki retrogamingu, którzy od lat zajmują się tym tematem i robią to nie pod publikę, ale z poczuciem prawdziwej misji. Tyle ode mnie, a póki co oddaję już głos samym twórcom inicjatywy powstania muzeum gier we Wrocławiu.

We Wrocławiu powstaje muzeum Gry i Komputery Minionej Ery – marzenie fanów gier

We Wrocławiu na terenach Dworca Świebodzkiego powstaje muzeum Gry i Komputery Minionej Ery. Pomysłodawcami i organizatorami miejsca są założyciele inicjatywy RetroGralnia, mobilnej interaktywnej wystawy i kanału na YT, którzy w ciągu 6 lat zorganizowali 53 wystawy, na których wystawiono łącznie 526 stanowisk do grania i odwiedziło je łącznie ponad 80 tys osób.

Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery to miejsce mające przypomnieć osobom żyjącym i dorastającym w drugiej połowie dwudziestego wieku zdobycze pierwszych lat informatyki i video rozrywki, a zarazem prezentujące historię komputerów i gier osobom młodszym oraz dzieciom, dla których może to być pierwsze spotkanie z pierwowzorami dzisiejszych najnowszych zdobyczy technologii, które czerpią szerokimi garściami z rozwiązań i pomysłów swoich poprzedników.

W zasobach muzeum znajduje się ponad 200 komputerów i konsol, około 500 konsol przenośnych i 200 gier mechanicznych i elektrycznych, które będę prezentowane w ramach wystawy stałej i ekspozycji czasowych.

Muzeum przedstawi w interaktywnych sposób historię gier wideo oraz nierozłącznie z nią powiązaną historię komputerów, łącząc elementy edukacyjne z dozą rozrywki, dzięki której powstanie miejsce przyciągające zarówno fanów gier, jak i osoby ciekawe wiedzy naukowo-historycznej.

Jednocześnie organizowana jest zbiórka na portalu PolakPotrafi mająca na celu dofinansowanie powstającej inicjatywy. Dzięki zebranym pieniądzom pojawi się możliwość stworzenia lepszych warunków do przeprowadzania spotkań i lekcji dla dzieci i młodzieży, wielojęzyczne opisy eksponatów, czy papierowy przewodnik po kolekcji z prawdziwego zdarzenia.

Otwarcie Wrocławskiego Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery planowane jest na wakacje tego roku. W chwili obecnej trwa już remont lokalu i jego adaptacja na cele ekspozycji.

Więcej o projekcie znaleźć można na stronie muzeum: www.gikme.pl oraz zbiórki https://polakpotrafi.pl/projekt/wroclawskie-muzeum-gry-i-komputery-minionej-ery

Kontakt:
muzeum@gikme.pl
www.gikme.pl

Zobacz więcej podobnych artykułów
Zobacz więcej tekstów napisanych przez Bodzio
Zobacz więcej z kategorii Newsy

2 komentarze

 1. Bodzio

  hankie

  24 sierpnia 2017 o 22:27

  Czy w wakacje (jak na stronie projektu) coś się w Muzeum już działo? Za projekt biorą się konkretni ludzie i odzew jak widać był ostry. Jest już tam czynne?

  Odpowiedz

  • Bodzio

   Bodzio

   25 sierpnia 2017 o 00:23

   Jeszcze nie, ale na dniach ma być. Wrzucam informację z FB:

   “Otwarcie GIKME!

   Tak jak obiecywaliśmy, nasze wrota otwarte zostaną dla odwiedzających w wakacje, a dokładnie ostatni weekend wakacji – czyli 2 września 2017 roku.

   Wystawę otwieramy w trybie „wczesnego dostępu”. Co to oznacza?

   Przez pierwszy miesiąc będziemy badać pewne rozwiązania i sprawdzać, jakie są Wasze potrzeby – jako odwiedzających. Dodatkowo prowadzić będziemy jeszcze prace wykończeniowo-upiększające nasz lokal, tworzyć wielojęzyczne opisy, przewodnik po muzeum i organizację sali eventowo-prelekcyjnej – czyli wszelkie dodatkowe bonusy, na jakie udało nam się zebrać na naszej zbiórce crowdfundingowej oraz montować ozdoby, dodatkowe atrakcje, na których mamy całą masę pomysłów, a nie mieliśmy czasu na ich realizację do tej pory.

   Odwiedzającym udostępnimy, to nad czym pracowaliśmy ciężko przez ostatnie miesiące – rdzeń muzeum – Wystawę Gry i Komputery Minionej Ery wraz ze stanowiskami do grania.”

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.