Protektor na kartę pamięci SCPH-1210 to jedno z niewielu akcesoriów stworzonych z myślą o pierwszym PlayStation, które znają praktycznie wszyscy, ale mało kto wie, że i ono należy do rodziny oficjalnych akcesoriów Sony, posiadających oznaczenie SCPH. Protektor ten stworzono aby ułatwić przechowywanie kart pamięci w czasie gdy nie są one podpięte do konsoli oraz zabezpieczyć je przed ewentualnym uszkodzeniem podczas transportu. Początkowo Sony dorzucało takie protektory do każdej, szarej karty pamięci, sprzedawanej w tekturowym opakowaniu. Wówczas w pudełku oprócz karty pamięci i transparentnego protektora można było znaleźć również instrukcję, specjalną wkładkę oraz zestaw naklejek, które można było wykorzystać do opisania zawartości memorki. Protektor swoim kształtem naturalnie odzwierciedla budowę karty pamięci. Jest wykonany z elastycznego plastiku, który doskonale spełnia swoje zadanie. Na jego froncie znajduje się logo Sony, jak i dopisek Made in Japan. Brakuje natomiast informacji o jego oficjalnym oznaczeniu. To można znaleźć jedynie na tekturowym opakowaniu protektora w jakim sprzedawano go osobno, prawdopodobnie jedynie w Japonii.

Protektor przestał być dodawany do kart pamięci w momencie pojawienia się ich nowych opakowań. Od pewnego czasu Sony postanowiło sprzedawać swoje memorki w zupełnie nowym typie opakowania. Tekturowe pudełko zastąpił plastikowy blister z papierową podstawą, w którym zabrakło miejsca lub chęci Sony na dorzucenie dodatkowego protektora. Ten można było najprawdopodobniej wciąż kupić luzem w sklepie, bądź otrzymać jako gratisowy dodatek do zestawu z konsolą lub innego zakupu związanego z szarakiem. Pojawienie się kolorowych kart pamięci na rynku sprawiło, że Sony postanowiło wypuścić luzem również serię kolorowych protektorów, które zachowały transparentność, ale zyskały zupełnie nowe zabarwienie. Na pewno pojawiły się jeszcze niebieskie, zielone oraz czerwone protektory, które możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej oraz prawdopodobnie jeszcze dwa w żółtej i pomarańczowej barwie, którymi póki co nie dysponuję. Logo Sony i napis Made in Japan zastąpiło na nich wyryte na froncie logo PlayStation. Pozostałe elementy protektora pozostały niezmienione.

Kolorowe protektory były wykorzystywane dość często jako zwykłe gadżety marketingowe dołączane jak wspomniałem wcześniej do różnych zakupów. Przykładowo swój czerwony otrzymałem z konsolą i to mimo braku karty pamięci w zestawie. Można je również było znaleźć w zestawach kolekcjonerskich gier, jak np. w Final Fantasy VIII Limited Edition.

memory card case 26 1 - [SCPH-1210] Protektor na kartę pamięci / Memory Card Case
Protektor SCPH-1210 w zestawie Final Fantasy VIII

Wielkie dzięki dla Sebastiana, który podesłał mi niebieski protektor, wykorzystany do zilustrowania wpisu.

Zobacz więcej podobnych artykułów
Zobacz więcej tekstów napisanych przez Bodzio
Zobacz więcej z kategorii Akcesoria

6 komentarzy

 1. Bodzio

  sylwester6969

  21 stycznia 2017 o 10:44

  Ach te wspomnienia (-_-)
  Też mam gdzieś ten protektor ale nie pamiętam jakiego koloru.
  Te fotki to Twoje i robione na świeżo?

  Odpowiedz

  • Bodzio

   Bodzio

   21 stycznia 2017 o 10:51

   Jeszcze gorące bo wczoraj robione 😉 Wszystkie fotki na Strefie oznaczone logo strony są robione przeze mnie.

   Odpowiedz

   • Bodzio

    sylwester6969

    28 stycznia 2017 o 14:39

    To muszę powiedzieć że masz wszystko w super stanie jak na ten czas.Szacun 😉 Ja też lubię dbać o swoje sprzęty i akcesoria.

    Odpowiedz

 2. Bodzio

  hankie

  21 stycznia 2017 o 10:54

  To kolejny gadżet, który często zanikał w ówczesnych kolekcjach, a teraz drobiazg który cieszy zbieraczy 🙂 Aż strach pomyśleć, ile takich przedmiotów nie przetrwało próby czasu i znikło w piwnicach, czy opróżnianych potem szufladach…

  Odpowiedz

 3. Bodzio

  Robert

  17 czerwca 2017 o 22:04

  Czy można jeszcze gdzieś je/zamienniki kupić?

  Odpowiedz

  • Bodzio

   Bodzio

   18 czerwca 2017 o 08:51

   Najczęściej pojawiają się na allegro i olx razem z kartami pamięci. Osobno w sprzedaży widziałem w sumie jedynie raz.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *