rozne_wersje_kolorystyczne_psxWbrew pozorom pierwsze PlayStation doczekało się kilku oficjalnych wersji kolorystycznych, porzucając w ten sposób wszechobecną szarość. Niestety zaszczyt ten spotkał jedynie limitowane edycje konsoli w związku z czym ich zdobycie nie należy do łatwych, a nawet jeśli to wiąże się ono ze sporym wydatkiem. Szkoda, że Sony w tej kwestii nie poszło za przykładem Nintendo i nie dało możliwości graczom zakupu podstawowego modelu konsoli w kolorze innym niż szary, oczywiście za wyjątkiem PS one, którego jasna szarość myślę jest znana wszystkim fanom szaraka. Na tle Nintendo 64, które ukazało się w bodaj kilkunastu wersjach kolorystycznych, PSX nie wypada nawet szaro, ale najzwyczajniej w świecie blado. Dobrze, że to nie szata zdobi konsolę, tylko jej wnętrze, choć mały niedosyt w tej kwestii pozostaje. Sony postanowiło zachować kolorowe wersje PlayStation na szczególne okazje, utrudniając w ten sposób ich dotarcie do przeciętnego Kowalskiego. W tym wpisie postaramy się im przyjrzeć.

Kolor niebieski

Oznacza, że mamy do czynienia z wersją deweloperską konsoli PlayStation, którą Sony udostępniało twórcom gier oraz co bardziej poczytnym pismom konsolowym, np. w Polsce „PSX Extreme”. Pod względem technicznym model ten przypomina klasycznego szaraka SCPH-1002. Ma nad nim jednak pewną przewagę, a mianowicie wersja deweloperska konsoli pozwala na odtwarzanie gier zapisanych na płytach CD-R bez konieczności jej przerabiania, a ponadto ma zdjętą blokadę regionalną. Niebieska wersja deweloperska konsoli ukazała się na rynku w dwóch wersjach, o oznaczeniu DTL-H100x oraz DTL-H110x. W zasadzie to te same konsole, tyle że w tym drugim modelu Sony zdecydowało się na zewnętrzny zasilacz oraz uaktualnienie biosu. Co ciekawe, wczesne wersje deweloperskie konsoli, które trafiły np. do twórców w Japonii czy USA, jeszcze przed premierą PlayStation, wcale nie były niebieskie. Wiele z nich miało po prostu szare obudowy, zwykłego PSXa. Zdarzały się też zestawy – niebieska konsola plus szare kontrolery. Co więcej, zdaje się że to taka konfiguracja przeważała, dlatego też obecnie zakup konsoli z niebieskim padem graniczy praktycznie z cudem. Niebieska wersja deweloperska konsoli nie była pozbawiona wad. Podobnie jak w przypadku modelu SCPH-1002 wyposażono ją w niezbyt dobrej jakości laser, a do tego miała ona pewne wady graficzne utrudniające testowanie na niej gier przez twórców za sprawą starego chipu graficznego (Rev. B). W związku z tym Sony zdecydowało się na wydanie poprawionej wersji deweloperskiej konsoli.

Kolor zielony

Tak oto powstał model DTL-H120x, który oprócz zaktualizowanego biosu i naniesionych poprawek technicznych zyskał również całkiem nowe zabarwienie samej konsoli, tym razem zielone. W stosunku do niebieskiego modelu w konsoli poprawiono chip graficzny na lepszy (Rev. C), co wyeliminowało problem z wyświetlaniem niektórych tekstur oraz cieniowaniem, który zgłaszali deweloperzy, korzystający z poprzedniego modelu konsoli. W zielonym PlayStation powrócono również do wewnętrznego zasilacza i z tego co się orientuję zamiast klasycznego pada dodawano do zestawu Dual Shocka, choć z tym znając życie mogło być różnie w zależności od regionu i odbiorcy.

Kolor czarny

Tak się składa, że omówione wersje deweloperskie PlayStation mogły trafić jedynie w ręce wybranych deweloperów i dziennikarzy. Sytuacja była zgoła odmienna w przypadku czarnego PlayStation, o oznaczeniu DTL-H300x. Model ten jest bliżej znany pod nazwą Net Yaroze i była to w skrócie wersja deweloperska konsoli dla przeciętnego Kowalskiego. Konsola ta pozwalała na tworzenie gier przez amatorów i choć nie można jej było kupić w sklepach, tylko poprzez imienne zamówienie na specjalnej stronie Sony, to trafiła ona w ręce wielu użytkowników, chcących tworzyć gry na swoją ulubioną platformę. Dzięki temu jest to na pewno najpopularniejsza limitowana edycja PlayStation jaka powstała, którą nietrudno znaleźć na ebayu. W porównaniu do niebieskiego i zielonego modelu PSXa, Net Yaroze nie pozwala na odtwarzanie płyt CD-R, ma natomiast podobnie jak i one, zdjętą blokadę regionalną. Cała reszta, poza kolorem, wygląda identycznie jak w przypadku zwykłego modelu PlayStation o oznaczeniu SCPH-1002. Obudowa konsoli nie jest wykonana ze zwykłego plastiku, ale z materiału przypominającego trochę zamsz, przynajmniej takie ma się wrażenie dotykając jej. Podobnie sprawa wygląda w przypadku kontrolerów, które kolorystycznie zostały dopasowane do konsoli. W pudełku znalazło się miejsce na dwa zwykłe pady, choć w przyszłości pojawiła się też możliwość zdobycia Dual Shocka w podobnym, czarnym kolorze. Więcej o samej konsoli możecie przeczytać tutaj.

Kolor granatowy

Owa okazja zdobycia czarnego Dual Shocka w wersji kolorystycznej dedykowanej dla Net Yaroze pojawiła się w 1998 roku, kiedy to na rynku pojawił się jubileuszowy model PlayStation. To właśnie w tym roku Sony postanowiło uczcić sprzedaż 10 milionowego egzemplarza konsoli i wypuścić na rynek specjalny model PlayStation, tzw. „10 Million Model”. Owy model przyjął granatowe zabarwienie i podobnie jak w przypadku czarnego Net Yaroze obudowa konsoli jak i jego kontrolerów została wykonana z dość nietypowego plastiku, sprawiającego wrażenie jak gdyby był on dodatkowo obity jakimś materiałem. Konsola ta powstała na bazie zwykłego modelu PSXa SCPH-7002 i została wydana w bardzo limitowanym nakładzie, wynoszącym 100 sztuk na każdy region. Trafiła ona jedynie w ręce wybranych, bardzo często laureatów okolicznościowych konkursów organizowanych przez Sony. W zestawie oprócz konsoli znalazło się też miejsce na kolorystycznie dopasowany Dual Shock. Oprócz tego Sony wypuściło także 1000 okolicznościowych Dual Shocków, oraz 10000 kart pamięci. Akcesoria te zostały zapakowane w specjalne pudełka i również stanowiły nagrody w różnych konkursach. Co ciekawe Sony zdecydowało się na wypuszczenie padów w dwóch wersjach kolorystycznych, w granatowej, dostosowanej do 10 milionowego modelu konsoli, jak i w czarnej wzorowanej na Net Yaroze. Karty pamięci z niezrozumiałych dla mnie względów wydano w kompletnie nie pasującym ani do jednej, ani do drugiej konsoli kolorze srebrnym. Więcej o tym modelu PSXa możecie przeczytać we wpisie tutaj.

Kolor biały

Wreszcie przyszła kolej na biel i nie chodzi wcale o zwykłego PS one, ale o specjalny model konsoli PlayStation „Video CD”, o oznaczeniu SCPH-5903. W porównaniu do poprzednio omawianych, limitowanych modeli PlayStation, ten trafił do sklepów, a mimo to jest go niezwykle ciężko zdobyć. Dlaczego? Ano dlatego, że trafił on na bardzo ograniczony i specyficzny rynek. Model ten ma wbudowany dekoder formatu VCD, dzięki czemu możliwe jest na nim uruchamianie filmów w tym formacie bez konieczności zakupu dodatkowych przystawek. Format ten był swego czasu bardzo popularny w krajach takich jak Singapur, Tajlandia, Malezja, a także w Hong Kongu i to właśnie w tych miejscach w 1997 roku pojawiła się ta konsola. W zasadzie kolor i możliwość odtwarzania filmów VCD w standardzie 2.0 to jedyne charakterystyczne cechy tej konsoli. Ogromną wadą tego modelu jest fakt, że obudowa konsoli została zrobiona z niezbyt odpornego na promienie słoneczne plastiku, który stosunkowo szybko żółknie i traci swój urok. Ponadto PlayStation Video CD nie miało też swojego, charakterystycznego pada, a w pudełku z konsolą można było znaleźć standardowy, szary kontroler. Więcej o konsoli przeczytasz tutaj.

Inne wersje kolorystyczne

W zasadzie na PlayStation Video CD można by było skończyć rozmowę o limitowanych wersjach kolorystycznych konsoli choć warto jeszcze napisać parę słów o innych wersjach, o których możemy przeczytać w Internecie.

rozne_wersje_kolorystyczne_psx_18Po pierwsze na wikipedii znajdziemy informację o jeszcze jednym unikalnym modelu PlayStation, stworzonym przy okazji premiery filmu Men in Black,  który ma odznaczać się czarną obudową oraz białym logo MIB na klapce. W Internecie znajdziemy nawet fotografię tego modelu oraz informację, że został on stworzony na bazie PALowskiego modelu konsoli SCPH-5552. Owszem coś takiego istniało, ale nie zostało wydane oficjalnie przez Sony, jak inne konsole, ale po prostu zostało stworzone przez twórców gry, którzy z okazji jej wydania postanowili pomalować zwykłego szaraka i dołączyć do niego grę z autografami. Zestaw ten prawdopodobnie można było wygrać podczas promocji konsoli, bądź też pozostał w siedzibie firmy.

W Internecie można też znaleźć fotografię złotego PlayStation oraz PS one na których temat jednak wikipedia milczy. Tyle, że w tym przypadku mamy do czynienia z prawdziwymi produktami Sony. Zacznijmy od złotego PlayStation, gdyż jest to prawdziwy Złoty Graal, istna Arka Przymierza, po prostu cudo nad cudami. Owy skarb został stworzony w związku z wyprodukowaniem 10 milionowego egzemplarza konsoli PlayStation. Sony stworzyło go dla siebie na pamiątkę tego wydarzenia. Złoty model na pewno znajduje się w specjalnej gablocie w siedzibie Sony EMCS Corporation w Japonii, gdzie można również zobaczyć inne pamiątki związane z PlayStation. Prawdopodobnie w każdym z oddziałów SCE możemy znaleźć po jednym egzemplarzu tej konsoli.

rozne_wersje_kolorystyczne_psx_19Jeżeli chodzi o złote PS one to tutaj sprawa wygląda zupełnie inaczej. Konsola bowiem została stworzona przez Sony w 2013 roku i wysłana jednemu z twórców Minecrafta – Markusowi Perssonowi jako forma zaproszenia na targi E3. Z tego co wiem ten zabieg marketingowy zakończył się sukcesem 🙂

I to by było na tyle jeśli chodzi o różne wersje kolorystyczne PlayStation. Jak widzicie każda z nich została zilustrowana świetnymi i unikatowymi zdjęciami. Jak nietrudno się domyślić nie zostały one zrobione przeze mnie, gdyż o takiej kolekcji mogę jedynie pomarzyć (zresztą o takich umiejętnościach fotograficznych również), ale zostały zamieszczone za zgodą ich autora. Posiada on chyba najbogatszą kolekcję sprzętu związanego z PSX jaką widziałem. Kim jest ta osoba,  jak wygląda jego kolekcja i jakie ma wspominania z pierwszym PlayStation, tego dowiecie się z tego wpisu.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Sprzęt
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
matzll
matzll
10 lat temu

Świetny artykuł!

Widziałeś może gdzieś do kupienia niebieską lub zieloną? Ciekaw jestem jakie ceny, nie mogłem znaleźć na ebayu.

jarząb13
jarząb13
10 lat temu

Są na bayu po 1000zł – 2000zł w różnym stanie.

Michciu
Michciu
10 lat temu

Naprawę świetna strona.Mam nadzieję że będzie kontynuowana :))

Electro
Electro
10 lat temu

http://archiwumallegro.pl/unikalna_konsola_psx_blue_dtlh1102_debuging-1865233362.html
Patrzcie co było trzy lata temu na allegro (a przede wszystkim za ile). Osobiście do dzisiaj pamiętam jak obserwowałem tą aukcję i biję się w pierś za to że tego nie kupiłem za taką cenę (zdjęcie do aukcji było, pamiętam, że konsoli brakowało tylko klapki od portu parallel, no i tego zasilacza ale z tym by się obeszło).
http://www.ebay.com/itm/Rare-Blue-PS1-PSX-Console-/161459397725?pt=Video_Games&hash=item2597bae45d&nma=true&si=UIw5Yu8Af8pCeki%252BzXISGB0sszw%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557
A tu druga okazja, ale coś nie teges – dzisiaj jak rano patrzyłem było 5 dni do końca, a teraz aukcja zakończona – przedmiot kupiony za $50. Coś mi się wydaje, że ktoś wcześniej dobił targu.

Mateusz
Mateusz
9 lat temu

Wchodzac na taka strone dopiero mozna sie dowiedziec jak malo sie wie:) dzs poznalem te strone i od dzis bede tu czesto. pozdr:)

mario8883
mario8883
5 miesięcy temu

Miałem niebieską wersję.
Pracowałem w Anglii przy przeprowadzkach biur, zostały same meble do wyniesienia i rzeczy do wrzucenia w tym była właśnie niebieska wersja psx. Manager powiedział że z tych „rzeczy do wyrzucenia” możemy brać co chcemy jeśli nam się przyda 🙂 Potem sprzedałem na allegro za 200zł eh… Było to z 15lat temu 🙂

Ostatnio edytowany 5 miesięcy temu przez mario8883