Sony nareszcie zaprezentowało pełną listę dwudziestu gier, które trzeciego grudnia zadebiutują wraz z PS Classic w Europie. Jak się można było spodziewać większość z tych tytułów stanowią pozycje do których zapewne Sony wciąż posiada prawa jako ich pierwotny wydawca. Tego typu gry jak widać na liście zdecydowanie dominują:

 1. Battle Arena Toshinden (SCE)
 2. Cool Boarders 2 (SCE)
 3. Destruction Derby (SCE)
 4. Final Fantasy VII (SCE)
 5. Grand Theft Auto (BMG)
 6. Intelligent Qube (SCE) USA
 7. Jumping Flash! (SCE)
 8. Metal Gear Solid (Konami)
 9. Mr. Driller (SCE)
 10. Oddworld: Abe’s Oddysee (GT Interactive)
 11. Rayman  (Ubisoft)
 12. Resident Evil Director’s Cut (Virgin)
 13. Revelations: Persona (Atlus) USA
 14. Ridge Racer Type 4 (SCE)
 15. Super Puzzle Fighter II Turbo (Virgin)
 16. Syphon Filter (SCE)
 17. Tekken 3 (SCE)
 18. Tom Clancy’s Rainbow Six (Ubisoft)
 19. Twisted Metal (SCE)
 20. Wild Arms (SCE)

Co możemy powiedzieć o tej liście? Na pewno jest dość różnorodna, aczkolwiek moim zdaniem niestety rozczarowująca. Nie chodzi nawet o dobór tytułów, ale o to że ciężko upatrywać się w niej jakiegokolwiek klucza, którym mogło kierować się Sony przy selekcji. Na pierwszy rzut oka wygląda to po prostu jak lista wybranych na kolanie tytułów, byleby były. Na pewno nie jest to zbiór gier definiujących w jakiś sposób pierwszą konsolę PlayStation, tych na liście jest zaledwie kilka, a mianowicie – Final Fantasy VII, Ridge Racer Typer 4 (jako przedstawiciel serii), Tekken 3 oraz Metal Gear Solid. Na liście jest sporo tytułów z samych początków dystrybucji konsoli, jak Battle Arena Toshinden, Destruction Derby, Jumping Flash!, czy Twisted Metal, które były bardzo ważne dla Sony w tamtym czasie i ich obecność nie jest niespodziewana, aczkolwiek powinno się było uwzględnić, że tytuły te nie były jakimiś  hitami i na pewno w bibliotece PlayStation, a nawet Sony, znajdują się dużo lepsze pozycje, które można było tutaj wybrać.

Nie rozumiem natomiast czym kierowano się przy wyborze takich gier, jak Grand Theft Auto, Rayman, Oddworld: Abe’s Oddysee, Super Puzzle Fighter II Turbo oraz Mr. Driller. Trzy pierwsze na pewno są świetnymi tytułami, ale pozostała dwójka? Jak dla mnie to zwykłe zapychacze. Dodatkowo cała piątka to gry dwuwymiarowe, których na tak skromnej liście jest moim zdaniem trochę za dużo. Jak to się ma do rewolucji, jaką PSX wprowadzał? Ktoś musi też dokształcić europejski oddział Sony w kwestii nazewnictwa, bo Intelligent Qube wyszło w Ameryce, a u nas gra ukazała się pod nazwą Kurushi. Akurat ten tytuł fajnie, że trafił na listę, podobnie jak Syphon Filter. Obie gry bezapelacyjnie związane są z Szarakiem. Tom Clancy’s Rainbow Six i Cool Boarders 2 to dla mnie największa porażka tej listy, poza wspomnianą, dwuwymiarową dwójką. Same gry nie są złe, ale ich pojawienie się na tak wąskiej liście ciężkie do zrozumienia. Ta ostatnia pojawiła się chyba tylko dlatego, żeby Sony mogło podać, że na liście jest przedstawiciel gier sportowych.

Spośród tych piętnastu zaprezentowanych dzisiaj tytułów najbardziej wyróżnia się Metal Gear Solid i brawo dla Sony za to, że udało się tę grę tutaj wrzucić. Fajnie, że pojawił się również Resident Evil, choć szkoda, że jego pierwsza, a nie druga część lub nawet lepiej Silent Hill, ale mamy przynajmniej przedstawiciela gatunku survival horror. Największym zaskoczeniem na liście jest na pewno gra Revelations: Persona, która nie pojawiła się na PSX w Europie. Tym bardziej dziwne, że ją do tego zestawu wrzucono, ale patrząc na całość dobrze, że się pojawiła, przynajmniej nie wrzucono tutaj czegoś pokroju Mr. Driller, czy Cool Boarders 2.

ps classic gry polska - PS Classic z pełną listą wbudowanych gier. Różnice pomiędzy Europą/Ameryką, a Japonią oraz pierwsze wrażenia.
Źródło: PlayStation Polska

Na pewno lista kompletnie odbiega od tego co sobie optymistycznie wymarzyłem i choć wiedziałem, że aż na tak dużo dobra nie ma co liczyć, to miałem nadzieję, że Sony przynajmniej tak dobierze tę listę, że można będzie łatwo doszukać się tutaj jakiegoś klucza, głębszego zamysłu i będzie temu przyświecać jakaś idea. A tak to wyszło, co wyszło. Zabrakło na pewno bardzo ważnych tytułów, które doczekały się lub mają doczekać nowych wersji, jak Crash Bandicoot (trylogia), Spyro the Dragon (trylogia), Medievil (duologia) czy Parappa the Rapper. Jest to zrozumiałe, pewnie nie chciano powielać tematu, ale skoro taki klucz wybrano, to nie do końca rozumiem co robi tu taki Resident Evil czy Oddworld, które też doczekały się przecież nowszych odsłon. Chodzi mi o to, że za dużo tutaj przypadkowości.

Największą wadą tej listy jest jednak fakt, że nie jest ona w ogóle spersonalizowana pod nasz rynek. Wygląda na to, że centrala w Japonii wymyśliła sobie gry, Ameryka coś odjęła i dodała, a Europa jak zwykle musiała się dostosować. Świadczy choćby o tym powielanie przez europejski oddział Sony amerykańskich nazw gier, jak R4: Ridge Racer Type 4 (wcześniej), czy Intelligent Qube (teraz). Tytuły takie jak wspomniana Persona, Twisted Metal czy Rainbow Six, a także Mr. Driller czy Super Puzzle Fighter II Turbo jak już to powinny się znaleźć, ale odpowiednio w amerykańskiej wersji konsoli oraz dwie ostatnie w japońskiej. Poszczególne wersje konsol PS Classic miały być dostosowane do poszczególnych regionów, a tu mamy zbieraninę gier z całego świata. Ameryka ma otrzymać te same tytuły co Europa, jedynie w Japonii lista jest spersonalizowana pod tamtejszych graczy i to trochę niesprawiedliwe. Oto co PS Classic będzie zawierał w Japonii.

 1. Arc the Lad
 2. Arc the Lad 2
 3. Armored Core
 4. Biohazard Director’s Cut (Resident Evil Director’s Cut)
 5. Final Fantasy VII International
 6. G Darius
 7. Gradius Gaiden
 8. Intelligent Qube
 9. Jumping Flash
 10. Megami Ibunroku Persona: Be Your True Mind (Revelations: Persona)
 11. Metal Gear Solid
 12. Mr. Driller
 13. Parasite Eve
 14. Ridge Racer Type 4
 15. SaGa Frontier
 16. Super Puzzle Fighter IIX
 17. Tekken 3
 18. Toshinden (Battle Arena Toshinden)
 19. Wild Arms
 20. XI [sái] (Devil Dice)

Jak widać uwzględniono w niej specyfikę danego regionu, czego zabrakło niestety w przypadku Europy. Decyzja o wydaniu tej samej listy gier dla naszego kontynentu oraz Ameryki jest dla mnie niezrozumiała i według mnie to strzał w stopę dla samego Sony. Zakładam, że wiele osób po obu stronach Atlantyku będzie niezadowolonych z takiego doboru tytułów i w sumie się nie dziwię.

ps classic gry jp - PS Classic z pełną listą wbudowanych gier. Różnice pomiędzy Europą/Ameryką, a Japonią oraz pierwsze wrażenia.
Źródło: PlayStation Japan

Osobiście jestem trochę rozczarowany podejściem Sony. Doceniam różnorodność tytułów, ale ich dobór w wielu przypadkach jest dla mnie niezrozumiały. Jest w co pograć i to najważniejsze, ale kompromis jaki musiano zawrzeć, żeby lista ta była uniwersalna dla dwóch zupełnie różnych światów (Ameryka i Europa) sprawia, że mimo wielu świetnych gier, całość jest co najmniej średnia, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę cenę urządzenia.

Dobrze, że chociaż sama konsolka wygląda świetnie, o czym można się przekonać będąc w Paryżu, gdzie na targach Paris Games Week jest prezentowana.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Bodzio
Załaduj więcej w Aktualności

8 komentarzy

 1. Bodzio

  1234

  29 października 2018 o 16:01

  Dla mnie zawód:

  Super Puzzle Fighter II Turbo
  Intelligent Qube
  Mr. Driller

  No sorry, ale co to są za tytuły? To te “starannie wyselekcjonowane” must have? Dla mnie zwykłe zapchajdziury, bo zabrakło licencji na inne tytuły 🙁

  Resident Evil 1 bardzo się zestarzał, dlaczego nie dali tutaj Nemesisa? (1 jest remake, 2 będzie w styczniu, 3 idealnie tutaj pasuje)

  W ogóle ta lista jest dziwna, większość gier z początku istnienia PSX, gdzie grafika się mocno zestarzała.

  Odpowiedz

  • Bodzio

   Bodzio

   29 października 2018 o 19:09

   Pytanie czy aby na pewno zabrakło licencji bo według mnie bardziej chęci by to dopracować. 😉

   Odpowiedz

 2. Bodzio

  1234

  29 października 2018 o 16:05

  Najpierw napisałem komentarz, a później przeczytałem art – widze taki sam punkt widzenia. Dla mnie ta lista to porażka niestety 🙁
  Nie ukrywam, zamówiłem konsolkę w preorderze, i się zawiodłem stanem gier.

  Mam cichą nadzieje na jakiegoś “hacka”… wszak pierwszego psx’a też miałem przerobionego…

  Odpowiedz

 3. Bodzio

  repip

  30 października 2018 o 08:12

  Oj straszna kiła, magia marki zrobi swoje i się dobrze sprzeda ten sprzęcik, ale jak dla mnie to jest to pomyłka

  Odpowiedz

 4. Bodzio

  Manifesto

  30 października 2018 o 09:36

  Dla mnie lista jest OK, to kompromis między tym co znane i lubiane (MGS, Tekken 3, FF VII), a tytułami unikatowymi (Revelations: Persona – ogromny plus dla Sony za to, Intelligent Qube – świetny, aczkolwiek mało znany tytuł). Można było wrzucić jeszcze jakieś Gran Turismo czy Silent Hill, jednak mnie osobiście dobór gier pasuje.

  A Intelligent Qube to nie żadna “zapchajdziura”, to świetny, wymagający myślenia tytuł, który dał mi większą frajdę, niż nie jedna wysokobudżetowa gra z tamtego okresu.

  Odpowiedz

  • Bodzio

   Bodzio

   30 października 2018 o 14:47

   Dla mnie kompromis, ale nie pomiędzy tym co znane i lubiane, ale pomiędzy tym co spodoba się i w Europie i w Ameryce. Tylko to mnie w zasadzie w tej liście wkurza. Co do Intelligent Qube, a właściwie Kurushi, to pełna zgoda, akurat to jeden z pierwszych tytułów jakie sobie odpalę na PS Classic i obstawiałem, że może się w nim znaleźć. Szkoda, że z logicznych nie dodali Kula World, zamiast tych dwuwymiarowych.

   Odpowiedz

 5. Bodzio

  Jutrzen

  13 listopada 2018 o 22:15

  Co do opisu gier z Sony PL:
  Kurushi i Puzzle Fighter to zgadywanki? Kto tam cokolwiek zgaduje? Nieumiejętnośc tłumaczenia puzzle game? No i styl arkadowy – czy oni odróżniają arcade od arkadów?
  Ridge Racer – superślizg? To jest próba tłumaczenia słowa drift? Po co?
  Final Fantasy – Imię Clouda się odmienia.
  Tekken – w grze nie ma Jun, więc kłamią.

  Generalnie dużo niepotrzebnych tytułów, które można było zastąpić nowszymi wersjami np. Destruction Derby 2 i Twisted Metal 2, które były pod każdym względem lepsze od części pierwszej. BAT zamiast Soul Blade czy DoA to porażka. RE Director’s Cut ma maksymalnie skiepszczoną ścieżkę dźwiękową w stosunku do oryginału.
  Rainbow Six wersja PSX to po prostu crap. Ta gra dostawała oceny w okolicach 4/10. Wtopa.
  Najlepszą grą w zestawie jest Puzzle Fighter, jednakże ten doczekał się wersji HD Remix na X360 i PS3 ze zbalansowanym gameplayem i oryginalna wersja już nikomu nie jest potrzebna.

  Odpowiedz

  • Bodzio

   Bodzio

   14 listopada 2018 o 14:34

   Fajnie, że nie tylko mnie rażą te nieścisłości na ich stronie. Pomijam jeszcze nazewnictwo, ale pisałem do nich że ani Jun ani Kauzuya nie występuję w Tekken 3. Przyjęli do wiadomości, ale liczyłem że chociaż to poprawią bo razi w oczy. Niestety jak widzę dalej to wisi.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.