Sony nareszcie zaprezentowało pełną listę dwudziestu gier, które trzeciego grudnia zadebiutują wraz z PS Classic w Europie. Jak się można było spodziewać większość z tych tytułów stanowią pozycje do których zapewne Sony wciąż posiada prawa jako ich pierwotny wydawca. Tego typu gry jak widać na liście zdecydowanie dominują:

  1. Battle Arena Toshinden (SCE)
  2. Cool Boarders 2 (SCE)
  3. Destruction Derby (SCE)
  4. Final Fantasy VII (SCE)
  5. Grand Theft Auto (BMG)
  6. Intelligent Qube (SCE) USA
  7. Jumping Flash! (SCE)
  8. Metal Gear Solid (Konami)
  9. Mr. Driller (SCE)
  10. Oddworld: Abe’s Oddysee (GT Interactive)
  11. Rayman  (Ubisoft)
  12. Resident Evil Director’s Cut (Virgin)
  13. Revelations: Persona (Atlus) USA
  14. Ridge Racer Type 4 (SCE)
  15. Super Puzzle Fighter II Turbo (Virgin)
  16. Syphon Filter (SCE)
  17. Tekken 3 (SCE)
  18. Tom Clancy’s Rainbow Six (Ubisoft)
  19. Twisted Metal (SCE)
  20. Wild Arms (SCE)

Co możemy powiedzieć o tej liście? Na pewno jest dość różnorodna, aczkolwiek moim zdaniem niestety rozczarowująca. Nie chodzi nawet o dobór tytułów, ale o to że ciężko upatrywać się w niej jakiegokolwiek klucza, którym mogło kierować się Sony przy selekcji. Na pierwszy rzut oka wygląda to po prostu jak lista wybranych na kolanie tytułów, byleby były. Na pewno nie jest to zbiór gier definiujących w jakiś sposób pierwszą konsolę PlayStation, tych na liście jest zaledwie kilka, a mianowicie – Final Fantasy VII, Ridge Racer Typer 4 (jako przedstawiciel serii), Tekken 3 oraz Metal Gear Solid. Na liście jest sporo tytułów z samych początków dystrybucji konsoli, jak Battle Arena Toshinden, Destruction Derby, Jumping Flash!, czy Twisted Metal, które były bardzo ważne dla Sony w tamtym czasie i ich obecność nie jest niespodziewana, aczkolwiek powinno się było uwzględnić, że tytuły te nie były jakimiś  hitami i na pewno w bibliotece PlayStation, a nawet Sony, znajdują się dużo lepsze pozycje, które można było tutaj wybrać.

Nie rozumiem natomiast czym kierowano się przy wyborze takich gier, jak Grand Theft Auto, Rayman, Oddworld: Abe’s Oddysee, Super Puzzle Fighter II Turbo oraz Mr. Driller. Trzy pierwsze na pewno są świetnymi tytułami, ale pozostała dwójka? Jak dla mnie to zwykłe zapychacze. Dodatkowo cała piątka to gry dwuwymiarowe, których na tak skromnej liście jest moim zdaniem trochę za dużo. Jak to się ma do rewolucji, jaką PSX wprowadzał? Ktoś musi też dokształcić europejski oddział Sony w kwestii nazewnictwa, bo Intelligent Qube wyszło w Ameryce, a u nas gra ukazała się pod nazwą Kurushi. Akurat ten tytuł fajnie, że trafił na listę, podobnie jak Syphon Filter. Obie gry bezapelacyjnie związane są z Szarakiem. Tom Clancy’s Rainbow Six i Cool Boarders 2 to dla mnie największa porażka tej listy, poza wspomnianą, dwuwymiarową dwójką. Same gry nie są złe, ale ich pojawienie się na tak wąskiej liście ciężkie do zrozumienia. Ta ostatnia pojawiła się chyba tylko dlatego, żeby Sony mogło podać, że na liście jest przedstawiciel gier sportowych.

Spośród tych piętnastu zaprezentowanych dzisiaj tytułów najbardziej wyróżnia się Metal Gear Solid i brawo dla Sony za to, że udało się tę grę tutaj wrzucić. Fajnie, że pojawił się również Resident Evil, choć szkoda, że jego pierwsza, a nie druga część lub nawet lepiej Silent Hill, ale mamy przynajmniej przedstawiciela gatunku survival horror. Największym zaskoczeniem na liście jest na pewno gra Revelations: Persona, która nie pojawiła się na PSX w Europie. Tym bardziej dziwne, że ją do tego zestawu wrzucono, ale patrząc na całość dobrze, że się pojawiła, przynajmniej nie wrzucono tutaj czegoś pokroju Mr. Driller, czy Cool Boarders 2.

ps classic gry polska
Źródło: PlayStation Polska

Na pewno lista kompletnie odbiega od tego co sobie optymistycznie wymarzyłem i choć wiedziałem, że aż na tak dużo dobra nie ma co liczyć, to miałem nadzieję, że Sony przynajmniej tak dobierze tę listę, że można będzie łatwo doszukać się tutaj jakiegoś klucza, głębszego zamysłu i będzie temu przyświecać jakaś idea. A tak to wyszło, co wyszło. Zabrakło na pewno bardzo ważnych tytułów, które doczekały się lub mają doczekać nowych wersji, jak Crash Bandicoot (trylogia), Spyro the Dragon (trylogia), Medievil (duologia) czy Parappa the Rapper. Jest to zrozumiałe, pewnie nie chciano powielać tematu, ale skoro taki klucz wybrano, to nie do końca rozumiem co robi tu taki Resident Evil czy Oddworld, które też doczekały się przecież nowszych odsłon. Chodzi mi o to, że za dużo tutaj przypadkowości.

Największą wadą tej listy jest jednak fakt, że nie jest ona w ogóle spersonalizowana pod nasz rynek. Wygląda na to, że centrala w Japonii wymyśliła sobie gry, Ameryka coś odjęła i dodała, a Europa jak zwykle musiała się dostosować. Świadczy choćby o tym powielanie przez europejski oddział Sony amerykańskich nazw gier, jak R4: Ridge Racer Type 4 (wcześniej), czy Intelligent Qube (teraz). Tytuły takie jak wspomniana Persona, Twisted Metal czy Rainbow Six, a także Mr. Driller czy Super Puzzle Fighter II Turbo jak już to powinny się znaleźć, ale odpowiednio w amerykańskiej wersji konsoli oraz dwie ostatnie w japońskiej. Poszczególne wersje konsol PS Classic miały być dostosowane do poszczególnych regionów, a tu mamy zbieraninę gier z całego świata. Ameryka ma otrzymać te same tytuły co Europa, jedynie w Japonii lista jest spersonalizowana pod tamtejszych graczy i to trochę niesprawiedliwe. Oto co PS Classic będzie zawierał w Japonii.

  1. Arc the Lad
  2. Arc the Lad 2
  3. Armored Core
  4. Biohazard Director’s Cut (Resident Evil Director’s Cut)
  5. Final Fantasy VII International
  6. G Darius
  7. Gradius Gaiden
  8. Intelligent Qube
  9. Jumping Flash
  10. Megami Ibunroku Persona: Be Your True Mind (Revelations: Persona)
  11. Metal Gear Solid
  12. Mr. Driller
  13. Parasite Eve
  14. Ridge Racer Type 4
  15. SaGa Frontier
  16. Super Puzzle Fighter IIX
  17. Tekken 3
  18. Toshinden (Battle Arena Toshinden)
  19. Wild Arms
  20. XI [sái] (Devil Dice)

Jak widać uwzględniono w niej specyfikę danego regionu, czego zabrakło niestety w przypadku Europy. Decyzja o wydaniu tej samej listy gier dla naszego kontynentu oraz Ameryki jest dla mnie niezrozumiała i według mnie to strzał w stopę dla samego Sony. Zakładam, że wiele osób po obu stronach Atlantyku będzie niezadowolonych z takiego doboru tytułów i w sumie się nie dziwię.

ps classic gry jp
Źródło: PlayStation Japan

Osobiście jestem trochę rozczarowany podejściem Sony. Doceniam różnorodność tytułów, ale ich dobór w wielu przypadkach jest dla mnie niezrozumiały. Jest w co pograć i to najważniejsze, ale kompromis jaki musiano zawrzeć, żeby lista ta była uniwersalna dla dwóch zupełnie różnych światów (Ameryka i Europa) sprawia, że mimo wielu świetnych gier, całość jest co najmniej średnia, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę cenę urządzenia.

Dobrze, że chociaż sama konsolka wygląda świetnie, o czym można się przekonać będąc w Paryżu, gdzie na targach Paris Games Week jest prezentowana.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Newsy
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
1234
1234
6 lat temu

Dla mnie zawód:

Super Puzzle Fighter II Turbo
Intelligent Qube
Mr. Driller

No sorry, ale co to są za tytuły? To te „starannie wyselekcjonowane” must have? Dla mnie zwykłe zapchajdziury, bo zabrakło licencji na inne tytuły 🙁

Resident Evil 1 bardzo się zestarzał, dlaczego nie dali tutaj Nemesisa? (1 jest remake, 2 będzie w styczniu, 3 idealnie tutaj pasuje)

W ogóle ta lista jest dziwna, większość gier z początku istnienia PSX, gdzie grafika się mocno zestarzała.

1234
1234
6 lat temu

Najpierw napisałem komentarz, a później przeczytałem art – widze taki sam punkt widzenia. Dla mnie ta lista to porażka niestety 🙁
Nie ukrywam, zamówiłem konsolkę w preorderze, i się zawiodłem stanem gier.

Mam cichą nadzieje na jakiegoś „hacka”… wszak pierwszego psx’a też miałem przerobionego…

repip
6 lat temu

Oj straszna kiła, magia marki zrobi swoje i się dobrze sprzeda ten sprzęcik, ale jak dla mnie to jest to pomyłka

Manifesto
Manifesto
6 lat temu

Dla mnie lista jest OK, to kompromis między tym co znane i lubiane (MGS, Tekken 3, FF VII), a tytułami unikatowymi (Revelations: Persona – ogromny plus dla Sony za to, Intelligent Qube – świetny, aczkolwiek mało znany tytuł). Można było wrzucić jeszcze jakieś Gran Turismo czy Silent Hill, jednak mnie osobiście dobór gier pasuje.

A Intelligent Qube to nie żadna „zapchajdziura”, to świetny, wymagający myślenia tytuł, który dał mi większą frajdę, niż nie jedna wysokobudżetowa gra z tamtego okresu.

Jutrzen
Jutrzen
6 lat temu

Co do opisu gier z Sony PL:
Kurushi i Puzzle Fighter to zgadywanki? Kto tam cokolwiek zgaduje? Nieumiejętnośc tłumaczenia puzzle game? No i styl arkadowy – czy oni odróżniają arcade od arkadów?
Ridge Racer – superślizg? To jest próba tłumaczenia słowa drift? Po co?
Final Fantasy – Imię Clouda się odmienia.
Tekken – w grze nie ma Jun, więc kłamią.

Generalnie dużo niepotrzebnych tytułów, które można było zastąpić nowszymi wersjami np. Destruction Derby 2 i Twisted Metal 2, które były pod każdym względem lepsze od części pierwszej. BAT zamiast Soul Blade czy DoA to porażka. RE Director’s Cut ma maksymalnie skiepszczoną ścieżkę dźwiękową w stosunku do oryginału.
Rainbow Six wersja PSX to po prostu crap. Ta gra dostawała oceny w okolicach 4/10. Wtopa.
Najlepszą grą w zestawie jest Puzzle Fighter, jednakże ten doczekał się wersji HD Remix na X360 i PS3 ze zbalansowanym gameplayem i oryginalna wersja już nikomu nie jest potrzebna.