Niedawno miałem okazję gościnie wystąpić w podcaście Trigger dotyczącym głównie pierwszej konsoli Sony, w którym nie zabrakło też miejsca na kilka słów o samej Strefie. Było to bardzo ciekawe i zupełnie nowe dla mnie doświadczenie. Chłopakom z portalu Operacja Panda dziękuję za wyróżnienie i zaproszenie do nagrania, a Was zachęcam do polubienia profilu podcastu na FB oraz przesłuchania tego i pozostałych odcinków Triggera.

Listen to “Magia PlayStation 1 x StrefaPSX – TRIGGER 20” on Spreaker.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Bodzio
Załaduj więcej w Aktualności

3 komentarze

 1. Bodzio

  3z

  26 października 2018 o 01:28

  12 minuta i DAC audio – kolega pieprzy straaaaaszne farmazony 😀

  Lata temu na forum porównywałem DACi montowane w PSX – Każda konsola do modelu 7502 włącznie się nada do audio moda. DACi w modelach nowszych od 1002 są w nowszej rewizji, tego samego producenta i modelu. Według noty katalogowej mają jeszcze lepsze parametry od pierwszej rewizji 🙂

  Zatrzymałem się na 15 minucie ale dokończę wieczorkiem na weekend.

  Odpowiedz

  • Bodzio

   Coati

   26 października 2018 o 18:45

   Kilka razy spotkałem się z takim komentarzem i o dziwo zawsze były to polskie strony/fora. Tu jakby nie chodzi o fakt, iż da się cokolwiek zmodować, bo mod na zasadzie tego z PSX można wykonać w wielu innych sprzętach audio.. przy czym zazwyczaj jest to kompletnie niepotrzebne lub bezcelowe.

   Podobna sytuacja z iPOD Classic 5/5.5G czy z iPhone 2G – nowsze sprzęty mają nowsze rewizje DACów, ale co z tego, skoro tor audio jest kompletnie przebudowany?

   wracając do PSX – po pierwszej rewizji sprzętowej Sony zrobiło cost reduction oraz szereg “improvementów”, na zasadzie – zadowalająca jakość w parze z obniżeniem wszystkich kosztów = profit. Dlatego przebudowali tor audio. Nowsze rewizje nie mają OPAMPa za DACiem, a kolejne-kolejne, rewizje w tym wymieniony 7502 daje sygnał audio z chipa. Kolejna kwestia to taktowanie zegara, gdzie inaczej rozwiązano to w pierwszych modelach i inaczej w nowszych. Piszesz, o lepszych parametrach z not katalogowych – no i? To tak jakby porównywać słuchawki, gdzie z papieru wywnioskować mozna, że to jakiś mesjasz, ostatecznie po odsłuchach okazuje się, że to zwykły naśladowca czy czy po prostu bubel, któremu nawet 80h wygrzewania nie pomoże (chyba, ze rozmawiamy o słuchawkach Grado).

   Sumarycznie, biorąc wszystkie za i przeciw – Pierwsza rewizja PSX’a jest najlepszą bazą pod audio moda i tego nie przeskoczysz.

   Nie mam zamiaru się tutaj kłócić, ale temat przewałkowały już setki osób, które faktycznie to wszystko testowały i jakimś cudem zawsze wszyscy potwierdzają, ze mimo, iż się “da”, to efekt uzyskuje się w tym jednym przypadku.

   Odpowiedz

 2. Bodzio

  3z

  27 października 2018 o 17:09

  Niestety z iPodami jest zupełnie inna sytuacja bo DACi Wolfsona były montowane do generacji Video po odświeżeniu, ludzie na nie mówią 5.5g. W nowszych iPodach classicach 6, 7 i 8g były układy DAC zupełnie innej firmy – Cirrus Audio, konkretny model CS42L55, który oprócz znacznie gorszej jakości, jednostkowo jest o ponad 70% tańszy od układów Wolfsona montowanych w poprzednich generacjach.

  W szarakach jest zupełnie inna sytuacja. Do modelu 7502 włącznie był ten sam DAC AKM, z tym że firma po tylu latach musiała zwyczajnie zmienić technologie produkcji i stąd nowa rewizja DACa, która jest lepsza od poprzednika 😉 Całkiem normalne w elektronice. Wartym przypomnienia przykładem tej sytuacji jest SID z Commodore 64. Ludzie z nostalgii wolą brzmienie pierwszego układu ale bliżej do pierwotnej specyfikacji miał ten nowszy, ba, na pierwszej rewizji nie działały niektóre efekty które powinny, dopiero na 8580 zaczęły działać 😉

  Z tego co wiem to każdy model Playstation z DACiem AKM ma OPAMPa na jego wyjściu, nie wyobrażam sobie jak inaczej wzmocnić tak słaby sygnał przy seryjnej produkcji. I tor audio nie był nigdy znacząco przebudowany. Polecam zajrzeć do serwisówek każdego modelu, zwykły copy-paste z oryginalnego bloku modelu 1000 i zmieniano tylko typ kondensatorów użytych w torze audio. Dodam też nowa rewizja DACa ma dwie dodatkowe nóżki, ponieważ sama obudowa układu została zmieniona. Nadmiarowe nóżki są niewykorzystywane w żaden sposób.

  Taktowanie zegara nie ma tutaj nic do rzeczy bo to dwa zupełnie inne bloki.

  Słuchawki i podobne sprzęty to zupełnie inna para kaloszy, producent produktu końcowego przecież chce sprzedać swój produkt, nie? 🙂

  Na temacie niestety zjadłem zęby jak i jestem zawodowym elektronikiem więc ciężko będzie mnie zagiąć, tym bardziej że w razie jakichkolwiek wątpliwości mogę zajrzeć do schematu albo datasheeta udostępnionego przez producenta konkretnego elementu.

  Problem z audio jest taki że dźwięki jak i ich różnice są dla nas zbyt sugestywne – wystarczy wmówić że pierwsza rewizja jet lepsza mimo że i tak jest gorsza a ludzie będą przytakiwać i słyszeć różnicę w dynamice czy kij wie czym 😀 Tak to już jest i dlatego odciąłem się lata temu od tego typu środowisk choć sam używam ciut lepszego sprzętu bo lubię sobie od czasu do czasu pobrzdąkać na syntezatorach.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.