W sierpniu obiecałem, że jak tylko uda mi się zebrać odpowiednie materiały to przygotuję trzecią i chyba już ostatnią bazę recenzji i ocen gier wydanych na pierwsze PlayStation, jakie ukazały się na łamach najpopularniejszych, konsolowych miesięczników w Polsce. Po PSX Extreme oraz Neo Plus, przyszła wreszcie pora na recenzje i oceny z Oficjalnego Polskiego PlayStation Magazynu. W sumie w bazie znajduje się 827 gier co daje naprawdę świetny wynik, zważywszy na to, że pismo zaprzestano wydawać w 2001 roku. Mimo to liczba zrecenzowanych lub ocenionych pozycji jest prawie równa tej, z jaką spotkamy się w przypadku Neo Plus, które ukazywało się znacznie dłużej. Z drugiej strony magazyn przez większość czasu poświęcony był jedynie PSXowi, więc liczba ta nie powinna aż tak dziwić.

Niektóre tytuły w bazie się powielają, a to za sprawą dość nietypowego podejścia PSM do oceniania gier i powracania do wybranych pozycji po latach. Tego typu gry zostały oznaczone w bazie przy ocenie literami “p” (dział Platinum) oraz “w” (dział Replay). Prace nad bazą trwały zdecydowanie najdłużej, a wszystko przez fakt, że nie posiadam wszystkich numerów magazynu, a jedynie wybrane roczniki. Przy tej okazji dziękuję Piotrowi, Rafałowi, Wojtkowi oraz Marcinowi za podesłanie ocen z brakujących mi numerów, dzięki czemu mogłem wszystko zebrać w całość.

Bazę możecie przeglądać od teraz korzystając z menu lub też przejść do niej klikając tutaj.

Zobacz więcej podobnych artykułów
Zobacz więcej tekstów napisanych przez Bodzio
Zobacz więcej z kategorii Aktualności

7 komentarzy

 1. Bodzio

  Wonder_Boy

  11 lutego 2017 o 13:57

  Piękny zbiór.
  A co oznacza skrót k?

  Odpowiedz

 2. Bodzio

  Bodzio

  11 lutego 2017 o 16:06

  Coś mi się przestawiło, retro to litera “w”, a “k” to była nie tyle recenzja, co opis w dziale Krótko mówiąc. Miałem się jej pozbyć, ale zapomniałem, żeby nie mieszać za dużo. Zrobiłem to teraz, więc powinno być już ok wszystko.

  Odpowiedz

 3. Bodzio

  mariusz391

  11 lutego 2017 o 20:07

  Świetna robota jak zwykle, choć jak zawsze muszę być marudny i podnieść parę nieistotnych szczegółów
  Po pierwsze niepotrzebna ta dwójka przy grze Vagrant Story
  A drugą sprawą moim zdaniem trochę niepotrzebnie skomplikowałeś 2 tytuły. Czyli Soul Reaver: Legacy Of Kain, którą jedną podpisałeś jako Legacy Of Kain: Soul Reaver a drugą tylko Soul Reaver, przez co nie dość że są w zupełnie innych końcach listy, to jeszcze niektórzy mogą pomyśleć że to inne gry
  A drugim jest Toca Touring Car Championship, którą też raz podpisałeś prawidłowo, a w drugiej tylko Toca, co też może nieścisłości wywoływać (choć akurat tu wiszą na liście koło siebie, więc aż tak nie razi)

  Odpowiedz

  • Bodzio

   Bodzio

   11 lutego 2017 o 21:08

   Eee tam marudny, nawet nie wiesz jak się cieszę, że takie rzeczy wyłapujecie bo to znaczy, że komuś chcę się w to zajrzeć. Wielu zapewne ogranicza się do samego “fajnie, przyjąłem do wiadomości” i tyle. Ze wszystkim o czym wspomniałeś masz rację i już naniosłem poprawki. Te nieścisłości wynikają przede wszystkim z faktu, że nie miałem wszystkich numerów fizycznie u siebie. Jak mogę unikam takiej pracy, ale czasem się nie da, a wiadomo, że każdy inaczej podchodzi do szczegółów. Inna kwestia, że i w samym PSM wykazywano się niekonsekwencją. Raz oceniali Tomb Raider 2, a raz wspominali o Tomb Raider II. Podobnie z TOCA i stąd te nieścisłości, ale fajnie, że je wyłapałeś. Coś tam jeszcze na pewno się znajdzie, więc dzięki.

   Odpowiedz

 4. Bodzio

  sylwester6969

  11 lutego 2017 o 22:46

  Super spis.Szacun za to co tworzysz tutaj na stronce 😉
  A pamiętacie jeszcze takie czasopismo jak PSX Fan.Kupowałem też ale nie pamiętam ile numerów tego pisma się ukazało.

  Odpowiedz

  • Bodzio

   Bodzio

   12 lutego 2017 o 09:55

   Pismo pamiętam, zresztą wydawało je to samo wydawnictwo, ale nie kupowałem go z racji tego, że zawierało głównie poradniki, a ja z nich rzadko korzystałem. Poza tym na wyższym poziomie stało PlayerStation Plus. Może kiedyś mi wpadną w łapę to zrobię bazę poradników 😉

   Odpowiedz

 5. Bodzio

  Rafał Szymkiewicz

  28 maja 2017 o 12:46

  Miło, że mogłem pomóc ziścić Twój plan.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.