Koniec starego i początek nowego roku to zwykle czas snucia najróżniejszych postanowień noworocznych z którymi jak wiadomo bywa różnie. Najczęściej nie udaje się ich systematycznie realizować, ale są też na szczęście wyjątki do których należy między innymi strefaPSX. Dokładnie rok temu postanowiłem założyć tę stronę w całości poświęconą pierwszemu PlayStation i publikować na niej wpisy dotyczące tej platformy, mając nadzieję, że uda mi się jakoś wypłynąć na szersze horyzonty z projektem który dotyka dość niszowego tematu. Tak wówczas wyobrażałem sobie tę stronę: „Mam nadzieję, że w przyszłości strefaPSX stanie się miejscem, które zgromadzi pokaźną bazę informacji i ciekawostek związanych z PSXem. Pod koniec tego roku wypada 20 lat od premiery PlayStation w Japonii i mniej więcej do tego czasu chciałbym aby ten blog hulał już pełną gębą. Z motywacją może być różnie, ale mam nadzieję, że jej nie zabraknie…„ Miło mi zakomunikować, że oba te cele, a więc zapełnienie strony informacjami i ciekawostkami o PSX oraz jej odpowiednią promocję udało mi się zrealizować na tyle na ile byłem to w stanie zrobić praktycznie w pojedynkę i w tak krótkim czasie. Co najważniejsze motywacji nie zabrakło i mam nadzieję podobnie będzie w przyszłym roku.

Równo rok temu pisałem także, że „Na blogu zamierzam publikować wpisy dotyczący sprzętu oraz różnego rodzaju akcesoriów do PlayStation, poradniki, ciekawostki oraz planuję stworzyć pełną bazę europejskich wydań gier na tę platformę (wiem, ambitnie). Wszystko w oparciu głównie o własne materiały, np. zdjęcia i teksty oraz o materiały czytelników tego bloga, które mam nadzieję zaczną do mnie kiedyś napływać.” Także i tutaj można odtrąbić sukces choć tylko częściowy, gdyż ciągle nie znalazłem pomysłu, ale przede wszystkim czasu, na ogarnięcie bazy gier, tak aby stanowiła ona rzetelne i bogate źródło informacji o grach na PlayStation. W związku z tym w tym roku będzie co robić i może uda mi się tę kwestię jakoś ogarnąć. Cieszy mnie fakt, że nareszcie zaczęły do mnie napływać jakieś teksty od innych autorów, które na pewno wzbogacają zawartość strony i tutaj serdeczne podziękowania dla gumislava i Manifesto, którzy mam nadzieję dadzą impuls innym, który sprawi, że na strefie zacznie pojawiać się coraz więcej ciekawych tekstów dotyczących PSXa nie tylko mojego autorstwa.

Wreszcie przyszła kolej na ostatni cytat z pierwszego wpisu na stronie sprzed roku „Nie planuję też póki co tworzyć tutaj żadnego forum. Wydaje mi się, że komentarze powinny wystarczyć choć w tej kwestii jestem otwarty na zmiany jeśli uznam, że będą potrzebne.” I tutaj na przekór temu co napisałem forum powstało i muszę przyznać, że była to dobra decyzja, której na pewno nie żałuję. Początkowo nie chciałem go zakładać mając na uwadze, że to dość ryzykowny pomysł, który może okazać się kompletną klapą, spowodowaną brakiem chętnych do częstego udzielania. Na szczęście moje obawy okazały się nietrafione i tutaj podziękowania należą się wszystkim forumowiczom, którzy dokładają swoje 3 grosze w rozwój strony. Mam nadzieję będzie nas coraz więcej i w tym nadchodzącym roku tematów do ciekawych dyskusji będzie co niemiara.

Myślę, że rozliczenia mogę już zostawić za sobą i czas przejść do podsumowań tego co działo się na strefie w ciągu tego roku. Pierwszy wpis na stronie pojawił się równo rok temu i dotyczył wymiany lasera w PlayStation. Od tego czasu na strefie znalazło się miejsce dla 83 wpisów, z których 80 zostało stworzonych przeze mnie, jeden przez Manifesto i dwa przez gumislava. Największą popularnością cieszył się rocznicowy wpis o 20 ciekawostkach związanych z PlayStation (15 928 odwiedzin), historia konsoli w Polsce (3 038), wpis o grach po polsku na PlayStation (2 707), wpis o PocketStation (1 864) oraz poradnik ułatwiający odróżniania podróbek kart pamięci od oryginałów (1 864). W sumie 27 wpisów zostało odwiedzonych ponad 1000 razy z czego bardzo się cieszę. Jednak strefaPSX to nie tylko teksty, to także zdjęcia i grafiki, których łącznie na stronie znalazło się ponad 1800. Mam nadzieję nie braknie mi na to kiedyś miejsca na serwerze. Jeżeli chodzi o komentarze, to po początkowym ich braku, w miarę rozwoju strony zaczęły się i one pojawiać i na koniec grudnia 2014 ich liczba wyniosła ponad 290 pozycji. Zobaczymy co w tej kwestii przyniesie nowy rok.

Jeżeli chodzi o „popularność” strony to jak pisałem na wstępie jak na tak krótki czas to strefa nie ma się czego wstydzić. W sumie, nie licząc moich wizyt, strona została odwiedzona przez użytkowników z różnych krajów ponad 60 000 razy. Najwięcej odsłon (blisko 16 000) pojawiło się na stronie przeddzień 20 rocznicy pojawienia się PlayStation w Japonii – 3 grudnia, kiedy to wpis o ciekawostkach związanych z PSX pojawił się na wykopie. Z miesiąca na miesiąc stronę odwiedza coraz więcej ludzi i jest ona też coraz lepiej widziana przez google, dzięki czemu strefa notuje sporo odwiedzin także z wyszukiwarek.

podsumowanie 2014 - To już rok! - podsumowanie 2014

Strona pojawiła się także na facebooku i jej profil został polubiony przez 174 osoby. Z tygodnia na tydzień jest ich coraz więcej i mam nadzieję ten trend się utrzyma. Wreszcie przyszła kolej na forum, na którym zarejestrowały się do tej pory 54 osoby, które napisały w sumie 1369 wiadomości w 144 tematach.

podsumowanie 2014 2 - To już rok! - podsumowanie 2014

Kto by pomyślał, że tyle się tego uzbiera. Jednak nie ma co popadać w samouwielbienie, tylko trzeba się brać do dalszej wytężonej pracy, mającej na celu wypełnienie strefy kolejnymi wartościowymi treściami, których na próżno szukać w polskim, a nawet światowym Internecie. Celów na ten rok jest kilka. Przede wszystkim marzy mi się modyfikacja wyglądu strony i forum na coś bardziej oryginalnego i związanego z szarakiem w oparciu o obecny temat. Przydałoby się charakterystyczne logo strony, tło, a także cała kolorystyka, która na pewno uatrakcyjniłaby przeglądanie treści na stronie, która wymaga też masy poprawek technicznych. Niestety moje zdolności graficzne czy znajomość procesu tworzenia stron są na mizernym poziomie więc sam raczej tego nie zrobię, a nawet jeśli to zajmie mi to kawał czasu, który wolę przeznaczyć na tworzenie nowych treści. Tutaj będę musiał liczyć na pomoc innych. Kolejna kwestia to wspomniana baza gier. W ogóle w tym roku muszę skupić się bardziej na grach niż na sprzęcie tak by zbilansować trochę tematykę wpisów na stronie. Baza gier na pewno się przyda, ale tak jak pisałem wymaga ona masy pracy. Wreszcie trzeba też sprawić by strona trafiła do wszystkich tych, którzy wielkim sentymentem darzą pierwsze PlayStation i mam nadzieję w tym roku liczba takich osób zwiększy się kilkukrotnie.

Co przyniesie ten rok zobaczymy. Pomysłów mam wiele, ogranicza mnie jedynie brak czasu i czasem umiejętności technicznych, ale mam nadzieję z pomocą coraz to większej liczby użytkowników jakoś uda się toczyć ten wózek o nazwie strefaPSX przez kolejny rok. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc, dobre słowo i udzielanie się na stronie. Mam nadzieję za rok we wpisie podsumowującym 2015 pojawi się równie wiele dobrych wieści. Zobaczymy niebawem, bo znając życie to zleci. Pozdrawiam.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Newsy
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
Don
Don
8 lat temu

Gratulacje i podziękowania za stworzenie tego miejsca. Gdzieś oglądałem materiał w ktorym psychologowie wspominali, że tylko co dwudziesta osoba spełnia swoje noworoczne postanowienia. Ciesze się, ze Tobie się udaje!

repip
8 lat temu

No to gratuluję, naprawdę świetna stronka z niebanalnymi tekstami.