Biblioteka gier po polsku na konsolę PlayStation 2 liczy przynajmniej 60 różnych pozycji. Dzisiaj przyjrzymy się jednej z nich, a mianowicie grze The Jungle Book Groove Party, która zadebiutowała na PS2 w Europie 31 marca 2001 roku.

W Polsce gra The Jungle Book Groove Party, pojawiła się kilka miesięcy po europejskiej premierze, a mianowicie w maju 2001 roku, w cenie 259zł. Jej dystrybutorem zostało Licomp Empik Multimedia (LEM). The Jungle Book Groove Party jest pierwszą grą, na jakąkolwiek konsolę PlayStation, która ukazała się w języku polskim i to od razu w pełnej lokalizacji. Tytuł promował najnowsze akcesorium Sony do konsol PlayStation oraz PlayStation 2 w postaci maty tanecznej. Tutaj warto zaznaczyć, że gra The Jungle Book Groove Party w polskiej wersji pojawiła się najpierw na PSX pod koniec 2000 roku, a jej port w wersji na PS2 zadebiutował pół roku później. W obu przypadkach możemy mówić w zasadzie o tej samej wersji gry i lokalizacji.

Polskie wydanie The Jungle Book Groove Party na pierwszy rzut oka w ogóle nie zdradza, że ma coś wspólnego z naszym krajem. Na okładce gry nie znajdziemy bowiem żadnych informacji o jej licznych wersjach językowych, w tym tej polskiej. W przypadku wersji gry na pierwsze PlayStation spolszczono przynajmniej tytuł, a tutaj z jakiś względów zachowano go w oryginale, mimo że w samej grze przetłumaczono go na „Księga Dżungli”.

Polskie wydanie gry możemy rozpoznać po oznaczeniu SLES-50045 (płyta SLES-50045#) oraz po tylnej okładce gry, na której powinny się znaleźć dwa opisy, w języku angielskim oraz w holenderskim. Niestety także instrukcja The Jungle Book Groove Party rozczarowuje i zawiera jedynie informacje w tych dwóch wspominanych wyżej językach.

W grze The Jungle Book: Groove Party do wyboru mamy aż 12 wersji językowych – angielską, francuską, hiszpańską, niemiecką, włoską, norweską, szwedzką, duńską, fińską, holenderską i oczywiście polską. Jakość spolszczenia stoi tutaj na wysokim poziomie. W zasadzie wszystkie elementy w grze zostały przetłumaczone na nasz język, poczynając od ekranów ładowania, menu i licznych opcji gry, samouczków, odgłosów w grze, a kończąc na licznych przerywnikach filmowych.

Tłumaczenie nie posiada większych błędów i co ważne ma polskie znaki. Warto dodać, że wszystkie piosenki w grze oraz ich słowa, wyświetlane w formie karaoke, zachowano w oryginalne, a więc w języku angielskim. Tyczy się to wszystkich wersji językowych gry.

Na pochwałę zasługuje aktorskie tłumaczenie licznych przerywników filmowych w grze, w którym każda z postaci mówi innym głosem. W Encyklopedii polskiego dubbingu znajdziemy informację, że postaciom w grze swojego głosu użyczyli m.in. Jan Janga-Tomaszewski, Krzysztof Kołbasiuk, Paweł Sanakiewicz, Janusz Zakrzeński oraz Dariusz Odija jako główny narrator.

Z racji ogólnoeuropejskiego wydania gry The Jungle Book: Groove Party nie ma większego problemu z jej dostępnością. Obecnie grę można spokojnie kupić za ok. 20-30 złotych. Warto odnotować, że tytuł ten ukazał się również z dedykowaną matą taneczną w zestawie. To wydanie gry jest jednak dużo rzadsze i w bardzo trudno na nie natrafić. W zasadzie na jedyną wzmiankę o tej wersji natrafiłem na archiwalnej stronie dystrybutora lem.com.pl

ksiega dzungli ps2 pl 06
Polskie wydanie The Jungle Book Groove Party z matą na PS2

Więcej informacji na temat wydania The Jungle Book: Groove Party na pierwsze PlayStation znajdziesz tutaj.

Jeżeli chciałbyś natomiast dowiedzieć się czegoś więcej o oficjalnej macie do PSX/PS2 od Sony to koniecznie zajrzyj tutaj.

ksiega dzungli ps2
Polskie wydanie Księgi Dżungli Groove Party na PS2 i PSX

 

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Gry po polsku
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
zenq
zenq
2 lat temu

bodzio, jaki blad jest, na glownej od 2 dni widze „opublikowano 3h temu” a w artykule jest 4h.

zenq
zenq
Odpowiedz  zenq
2 lat temu

o, no i po komentarzu mi sie od razu odswiezylo 😉