Za nami trzeci rok istnienia Strefy! Dokładnie 2 stycznia 2014 roku wpadłem na pomysł założenia bloga o pierwszym PlayStation, który jak zresztą widzicie dość szybko przekształcił się w pełnoprawny serwis działający na różnych płaszczyznach – strona główna, forum, profil na FB. Nie jest łatwo coś takiego tworzyć w zasadzie w pojedynkę, ale dzięki Wam do pory motywacji mi nie brakowało i mam nadzieję, że to się za bardzo nie zmieni w przyszłości. Zwykle z tej okazji przygotowywałem dość szczegółowe podsumowanie działalności w minionym roku i nie inaczej będzie teraz.

W mijającym roku Strefa funkcjonowała praktycznie bez większych przerw i w każdym miesiącu mogliście przeczytać mam nadzieję coś ciekawego na temat historii pierwszego PlayStation. Nad wieloma z tych materiałów spędziłem nieraz grubo ponad miesiąc, ale myślę było warto. Być może nie spotkały się one z wielkim odzewem, ale mam satysfakcję, że udało mi się stworzyć kilka źródeł, których w Internecie brakuje i to nie tylko w polskim. Najwięcej pracy, ale i chyba najbardziej dumny jestem z następujących, tegorocznych tekstów:

Teiyu Goto – projektant i drugi „Ojciec PlayStation

Internet i-mode w PS one

Historia emulatora Connectix

Kształtowanie się cen konsol w latach 1996-2006

Opis konsoli PlayStation 10 Million Model

Historia skrótów PSX czy PS1?

Historia PlayStation w datach

Rodzima dystrybucja – gry po polsku na PSX

Rodzima dystrybucja – polskie wydania gier

Historia pierwszego krążka na PlayStation wydanego poza Japonią

Jakość obrazu w przypadku PlayStation

Poradnik zakupowy – kupujemy konsolę PlayStation

Wyróżnić chciałbym też recenzję gry Zia and the Goddesses of Magic, stworzoną przez Manifesto, która była chyba pierwszą recenzją tej gry na świecie. Tym bardziej szkoda tylko, że był to jedyny tekst jaki z zewnątrz trafił na Strefę w tym roku. Mimo to udało mi się jednak stworzyć samodzielnie ponad 50 różnych materiałów związanych z historią pierwszego PlayStation, co uważam za dobry wynik. Łącznie na Strefie jest już ponad 200 tekstów związanych z PSXem, a liczba mediów podskoczyła o blisko 1000 i wynosi ponad 4300 unikalnych zdjęć i grafik.

urodzinowy baner 2017 - III urodziny Strefy! - podsumowanie 2016

Jak już jesteśmy przy liczbach to w mijającym roku ponownie wzrosła liczba odwiedzin strony głównej i to o kilkadziesiąt tysięcy. Profil Strefy na Facebooku polubiło o prawie 700 osób więcej niż w zeszłym roku i jest nas już ponad 1400. Także forum ciągle się rozwija. W tym roku zostało ono przekształcone na forum wielotematyczne do którego dołączyło 100 nowych użytkowników. Przełożyło się to na liczbę wiadomości, których w samym 2016 roku napisaliśmy ponad 11 tysięcy!

Liczby liczbami, ale najbardziej jestem zadowolony z tego, że Strefa wciąż się rozwija. W tym roku udało mi się zrealizować główne postanowienie z zeszłego roku i powrócić do materiałów z lat 2014-2015. Dzięki temu praktycznie wszystkie teksty z tego okresu doczekały się aktualizacji, poprawek, czy wymiany wszystkich zdjęć. Pochłonęło to masę czasu, ale się udało i to najważniejsze. Również baza recenzji z magazynów Neo Plus oraz PSX Extreme została ukończona i zawiera ona wykaz wszystkich tekstów poświęconych PSXowi, jakie ukazywały się w nich na przestrzeni lat. Ponadto strona główna doczekała się nowego wyglądu, podobnie zresztą jak forum, które zyskało nową, responsywną szatę. Dzięki temu można je wygodnie przyglądać w zasadzie na każdym urządzeniu. Żeby nie popadać w samouwielbienie to teraz nadszedł czas na to czego nie udało się zrobić. Planowałem w 2016 roku rozwinąć kanał na YouTube, ale szczerze to zabrakło mi czasu. I tak go poświęciłem tej stronie, aż za dużo więc było trudno go wygospodarować jeszcze więcej. Druga kwestia to baza gier, którą planowałem rozwinąć, ale nad tym wciąż siedzę i zajmie mi to jeszcze sporo czasu.

W związku z tym obie te rzeczy muszę przenieść na rok 2017 i miejmy nadzieję uda się je zrealizować. Plany są duże, choć jednocześnie muszę ograniczyć czas poświęcany Strefie. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Najważniejsze plany i zmiany na najbliższy rok wyglądają następująco (oczywiście poza regularną publikacją materiałów):

1. Więcej tekstów nie tylko o pierwszym PlayStation – tutaj myślę największa niespodzianka (nie dla forumowiczów, gdzie już o tym informowałem), gdyż zamierzam w tym roku publikować na Strefie materiały ogólnie o tematyce retro, niekoniecznie związane z PSX. Na pewno pojawią się też jakieś teksty o innych konsolach Sony, ale również Nintendo czy Sega. Będą one uzupełniać treści związane z szarakiem. Pierwszy taki tekst już macie na Strefie, a mowa o tym ostatnim o kształtowaniu się cen konsol w Polsce na przestrzeni lat 1996-2006. 

2. Kanał na YouTube – mam nadzieję w tym roku uda się go rozwinąć, jako uzupełnienie strefowej działalności. Chciałem na niego przenieść część materiałów ze Strefy i zrealizować je w formie wideo, a także stworzyć kilka innych treści. Tutaj również tematyka ogólna, choć wiadomo, że z nastawieniem na markę PlayStation, a ściślej mówiąc pierwszą konsolę Sony. Sprzęt i pomysły mam, zostało wygospodarować czas i nareszcie coś nagrać.

3. Aktualizacja bazy gier – do której planuję dodać informacje takie jak liczba graczy, akcesoria z jakich można korzystać w danej grze czy liczba bloków jakie zajmuje ona na karcie pamięci. Wszystko czytelne i proste w sortowaniu.

To takie trzy główne priorytety na ten rok. Oczywiście cała reszta zostaje po staremu. Mam też więcej pomysłów, ale one wymagają albo większych nakładów finansowych, albo masy czasu i z tych dwóch względów muszą poczekać. Mowa np. o anglojęzycznej wersji strony, o poprawkach technicznych na niej, czy o rozbudowie bazy gier, tak by była jeszcze bardziej przydatna kolekcjonerom. Pożyjemy, zobaczymy.

Na koniec pozostaje mi najważniejsze, a więc złożyć podziękowania dla wszystkich tych osób od których usłyszałem dobre słowo za wkład włożony w pracę nad Strefą; dla wszystkich tych którzy regularnie odwiedzają Strefę i współtworzą nasze forum; dla wszystkich tych którym chce się poświęcać czas na czytanie materiałów ze strony głównej i wszystkich tych, którzy jakoś promują ten serwis na zewnątrz. Takich osób jest sporo, stąd też podziękowania ogólne. Myślę każdy dobrze będzie wiedział do kogo je kieruję. Jeszcze raz serdeczne dzięki!

 

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Newsy
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
repip
6 lat temu

Miło będzie na strefie też czegoś dowiedzieć się o Sedze czy Nintendo w przyszłości, moim zdaniem dobry pomysł.

Gdyby tak jak planujesz strefa weszłaby w dwujęzyczność to byłby to ogromny zastrzyk odwiedzin i komentów, bo tak fachowej strony o PSX nie ma w internetach.

Angrama
Angrama
6 lat temu

1. Przetłumaczyć reckę Manifesto na ang.
2. Pozwolić internetowi linkować się do niej.
3. *dzięk szakli obijających dno blaszanej skrzyneczki* … znaczy … darmowe kliknięcia.

Czy to mogłoby zadziałać?