Miło mi zakomunikować, że właśnie dzisiaj strefaPSX obchodzi swoją II rocznicę powstania. W związku z tym postanowiłem przygotować tradycyjne już podsumowanie tego co wydarzyło się na stronie w przeciągu tych ostatnich dwunastu miesięcy. Rok 2015 obfitował w różnego rodzaju wydarzenia związane z PSXem, z których niewątpliwie najważniejszym było odkrycie i prezentacja prototypu konsoli PlayStation z czasów współpracy Sony z Nintendo. W tym roku obchodziliśmy również 20lecie marki PlayStation w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie i choć nie było ono już tak okazałe jak to z grudnia 2014 roku to i tak w sklepach pojawiło się kilka ciekawych gadżetów związanych z tym wydarzeniem, jak choćby rocznicowy DualShock czy słuchawki do PlayStation 4. A jak ten rok minął na Strefie? Mogę z dumą oświadczyć, że bardzo dobrze i w zasadzie zdecydowaną większość zaplanowanych celów udało się osiągnąć.

podsumowanie2015

O rozwoju strony świadczą przede wszystkim liczby. W zeszłym roku na Strefie opublikowałem 83 wpisy. W tym nie było wcale gorzej i łączna ich liczba na stronie podskoczyła do 152. Cieszy mnie to, że udało się zachować płynność i poza drobnymi przerwami, w zasadzie w każdym tygodniu można było liczyć na jakiś nowy tekst dotyczący PSXa. Za sprawą nowych i bogato ilustrowanych wpisów wzrosła na stronie i to znacznie również biblioteka mediów, na którą składa się już nie ponad 1800 grafik, ale blisko 3500 zdjęć lub screenów. Co najważniejsze poszczególne wpisy cieszą się coraz większym zainteresowaniem co widać nie tylko po znacznym wzroście liczby odwiedzin, ale przede wszystkim po komentarzach, których w tym roku w porównaniu do poprzedniego było więcej o blisko 600 (w zeszłym roku 290, w tym 877).

Najbardziej cieszy mnie jednak fakt, że Strefa trafia do coraz większej liczby użytkowników i jest coraz częściej cytowana i podawana jako ważne źródło informacji o pierwszym PlayStation. W porównaniu do zeszłego roku strona główna zanotowała ponad dwukrotny wzrost liczby odwiedzin z 60 000 do ponad 125 000 i to z najróżniejszych krajów. Udało mi się też popracować nad wypozycjonowaniem strony, która jest bardziej lubiana przez Google i mam nadzieję łatwiej na nią trafić przy wyszukiwaniu informacji na temat PSXa.

podsumowanie2015-2

Nie tylko strona główna zanotowała dobry wynik. Również strefowe forum nabrało rozpędu. Blisko trzykrotnie zwiększyła się liczba jego użytkowników, których jest obecnie ponad 150. Najważniejsze jednak to spory przyrost nowych wątków i wiadomości. Tych ostatnich jest więcej o blisko 7000! Przy tej okazji dziękuję, wszystkim aktywnym użytkownikom forum, którzy w zasadzie sami dbają o jego rozwój.

podsumowanie2015-3

Nie mogę zapomnieć też o wszystkim tym co otacza Strefę, a więc profilu na Facebooku oraz kanale na YouTube. Ten ostatni doczekał się ponad 100 subskrypcji co przy znikomej aktywności na nim i tak uważam za niezły wynik. Co do strefowego profilu na FB to został on polubiony przez 784 osoby, co przy 174 w zeszłym roku mnie bardzo cieszy. Udało mi się też wygospodarować trochę czasu by wrzucać na niego jakieś dodatkowe informacje i mam nadzieję, że trend ten się utrzyma. Wszystkie te liczby niektórym z Was mogą wydawać się zupełnie niepotrzebne, ale wydaje mi się, że nie ma bardziej obiektywnego sposobu przedstawienia tego, że Strefa się rozwija i mam nadzieję w nowym roku będzie podobnie.

W zeszłym roku wspomniałem o kilku celach związanych ze Strefą, które miałem nadzieję zrealizować, poza bieżącą działalnością na stronie. Pierwszy z nich tyczył się modyfikacji wyglądu strony, opracowania logo oraz wypracowania jakiejś charakterystycznej dla tego typu strony stylistyki. Nie było to łatwe, zwłaszcza przy moich umiejętnościach, ale udało się! Jest to chyba największa zmiana i sukces jaki udało się wypracować w mijającym roku. Przy tej okazji szczególne podziękowania należą się przede wszystkim dwóm osobom Wawrzino, któremu udało się zobrazować moją wizję logo strony przy okazji dorzucając do niego co nieco od siebie oraz G-R-Z-E-C-Hu, który znalazł według mnie idealną grafikę dla tła i pomógł ją odpowiednio dostosować do wyglądu strony. Przy okazji obaj Panowie bardzo aktywnie włączyli się w dyskusję odnośnie zmian na stronie i za to wszystko WIELKIE DZIĘKI. Drugim celem było stworzenie bazy gier PAL na stronie i również to udało się zrealizować. Nie ukrywam, że kosztowało mnie to masę pracy, ale myślę że było warto. Ostatnim z większych celów na ten mijający rok było trafienie do większego grona odbiorców i tutaj mogę odtrąbić sukces, o czym świadczą wspomniane wcześniej liczby. Co się nie udało? Przede wszystkim wciąż nie udało mi się znaleźć nikogo kto by chciał regularnie dzielić się swoją pracą – artykułami, ciekawostkami, recenzjami itp. z innymi. Byłoby mi na pewno łatwiej niż w zasadzie w pojedynkę, ale może kogoś chętnego do pomocy wreszcie doczekam. Z racji tego faktu szczególnej wagi nabierają pojedyncze teksty, które napłynęły do mnie od Manifesto, gumislava i ostatnio zircco, którym również należą się podziękowania. Liczę na coś jeszcze w nowym roku. Podziękować chciałem także Schizo, który nie ma sobie równych jeśli chodzi o promocję Strefy na zewnątrz i to pomimo prowadzenia przez siebie masy różnych inicjatyw – profil Lubię stare gry, kanał EPHE Gaming Team, forum Playmania.

Stary wygląd strony
Stary wygląd strony

Na koniec wypada sobie wyznaczyć nowe cele na nadchodzący rok, oczywiście poza bieżącą aktywnością. Po pierwsze chciałbym w tym roku, korzystając z nabytej wiedzy i ciągle się rozwijając, wrócić do wielu tekstów, które już pojawiły się na Strefie, a które mogą być jeszcze lepsze. Wiele z nich chciałbym uzupełnić, przerobić, dodać nowe informacje i materiały, które już zgromadziłem. Po drugie mam pewien plan odnośnie rozwoju strefowego kanału na YouTube, gdyż zdaję sobie sprawę, że dla wielu jest to najważniejsze medium jeżeli chodzi o tematykę retro. Do tej pory traktowałem w zasadzie kanał jako jedynie miejsce na materiały ilustrujące wpisy. W tym roku jak tylko znajdę czas i się poduczę to mam nadzieję uda mi się go lepiej wykorzystać. Trzeci z celów to udoskonalenie obecnej bazy gier na stronie. Chciałbym ją wzbogacić o brakujące oceny z magazynów Neo Plus i PSX Extreme, dodać jak to będzie możliwe do każdej gry na liście okładkę, a być może nawet screen i wreszcie jak znajdę kogoś do pomocy to być może przekształcić ją w ten sposób by każdy z użytkowników zarejestrowanych na stronie mógł dodawać posiadane przez siebie gry do swojej własnej bazy.

To by było na tyle jeśli chodzi o podsumowanie tego roku i plany na najbliższy. Wszystkim Strefowiczom dziękuję za ten rok, za wsparcie, dobre słowo i motywację do dalszego prowadzenia tego serwisu. Mam nadzieję, że w przyszłym roku tradycja się utrzyma i podsumowanie będzie równie bogate.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Newsy
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
Schizo
8 lat temu

Gratuluję! Nie ukrywam, że bardzo mnie cieszy fakt, że mam też w to jakiś wkład 🙂 Oby było jeszcze dużo okazji do świętowania 🙂

Manifesto
Manifesto
8 lat temu

Cieszę się że nasza ulubiona strona retro jest coraz popularniejsza, oby tak dalej. A od siebie obiecuję postarać się jeszcze bardziej niż w roku ubiegłym jeśli chodzi o ilość i jakość tekstów.

kris82l
kris82l
8 lat temu

Nie udzielałem się wcześniej za bardzo w komentarzach, postanowiłem jednak dodawać coś od siebie, muszę napisać że brakowało tak profesjonalnej strony o pierwszej konsoli Sony, cieszę się że znalazł się na tyle odważny fanatyk, aby zadbać o kompendium wiedzy dla kolekcjonerów, ludzi zainteresowanych tematem oraz zwykłych graczy, oby tak dalej życzę powodzenia:)

repip
8 lat temu

Oby tak dalej do przodu i stoooo laaat!

gumislav
8 lat temu

Jestem przekonany, że 2016 rok Strefa zakończy z jeszcze większym przytupem i z okazji jej „urodzin” tego właśnie Tobie Bodzio i nam wszystkim życzę!

kiera1
kiera1
8 lat temu

Kiedyś przymierzałem się właśnie do założenia strony poświęconej pierwszemu PlayStation, dopóki nie zobaczyłem tej 😉

Dobrą robotę robicie. Oby tak dalej.