Zamawianie gier spoza UE

Zaczęty przez Desdinova, Styczeń 05, 2021, 19:14

Poprzedni wątek - Następny wątek

alf

Cytat: Wagabunga w Czerwiec 11, 2021, 17:27
Ktoś wie czy 1 lipca jest to data graniczna wysłania paczki? Czy jeśli przykładowo przesyłka zostanie wysłana 30 czerwca to już będzie podlegać obowiązkowym opłatom?

Ja to raczej odebrałem w ten sposób: od 1 lipca polscy celnicy zaczną oVATowywać paczki zza granicy. Nie będzie dla nich miało znaczenia kiedy została nadana, po prostu od 1 lipca jak przyjdą do roboty i zobaczą przesyłkę z zewnątrz to przybijają VAT.

JAPONIEC

Będzie tak jak Alf pisze.

Przy czym ja bym się tak bardzo o UK nie martwił - Amazon oraz Base odliczają VAT UK (Amazon potem z automatu dolicza polską stawkę), więc i tak wychodzi taniutko.

SALADYN

Cytat: alf w Czerwiec 11, 2021, 17:36po prostu od 1 lipca jak przyjdą do roboty i zobaczą przesyłkę z zewnątrz to przybijają VAT.
No nie do końca, tak może być tylko na początku ale założenie jest takie że vat ma być płacony z góry już bezpośrednio podczas zakupów i dopiero w przyszłości okaże się jakie będą tego skutki. Negatywne skutki bo ja szczerze wątpię żeby każdy pojedynczy sklep za wszelką cenę dostosowywał się do wymagań EU.

Manifesto

Chłopaki, przeniosłem Wasze posty do odpowiedniego wątku :) Co do VATu - brytyjski VAT jest jednak niższy (20 %), dlatego będzie drożej niż wcześniej. Niewiele, ale jednak. Co więcej - już o tym wspominałem, lecz trochę ostatnio na base.com zamawiałem i nie zapłaciłem żadnego VAT  ^-^ Raz naliczyli tylko w PL za kolekcjonerkę Brigandine.

Mnie najbardziej martwią zakupy z Azji, bo oni raczej nie bedą odliczać tamtejszego VATu.

SALADYN

Cytat: Manifesto w Czerwiec 11, 2021, 20:33Mnie najbardziej martwią zakupy z Azji, bo oni raczej nie bedą odliczać tamtejszego VATu.
Mam cichą nadzieję że będzie taki chaos że skupią się na ściąganiu vatu na wszystko z chin a resztę po staremu czyli od święta bo duża i droga paczka.

alf

Cytat: SALADYN w Czerwiec 11, 2021, 20:44
skupią się na ściąganiu vatu na wszystko z chin

Chcesz powiedzieć, że zamawianie z aliexpress już nie będzie takie tanie i fajne? Skośnoocy pewnie całe ali przeniosą do magazynów w EU  O0

hankie

Cytat: alf w Czerwiec 11, 2021, 22:15Skośnoocy pewnie całe ali przeniosą do magazynów w EU 
Co już powoli  czynią ;) Chinczycy to mądry gospodarczo naród (mimo buta i reżimu, wiedzą co mają robić, praktycznie są na całym świecie i robią swoje w lekkiej asymilacji nie wadząc nikomu) i wtedy nasz system będzie musiał vatować wszystko i wszystkich wokół :P Aż potem będa firmy usługowe - 'wujki i ciocie" wysyłający gifty zza granicy. Nie dziwię się...

Manifesto

#52
Cytat: alf w Czerwiec 11, 2021, 22:15Chcesz powiedzieć, że zamawianie z aliexpress już nie będzie takie tanie i fajne? Skośnoocy pewnie całe ali przeniosą do magazynów w EU 


To nie jest takie proste. Firmy z Chin nie mogą tak po prostu przewieźć sobie towaru do Europy i sprzedawać. Podatek liczy się od kraju pochodzenia towaru, więc nawet jeśli ten będzie w magazynach państw UE, to również będzie podlegał należnościom celno-podatkowym. Firma musiałby wytwarzać ten towar w Europie, co jak wiadomo jest nierealne

Poczta Polska będzie zajmować się "VATowaniem" przesyłek, nie tylko z Chin, gadałem ostatnio z jednym listonoszem i pracownicy PP mają w tej sprawie szereg szkoleń. Dodatkowo szukali po to nowych pracowników.

SALADYN

#53
Cytat: alf w Czerwiec 11, 2021, 22:15
Cytat: SALADYN w Czerwiec 11, 2021, 20:44
Mam cichą nadzieję że będzie taki chaos że skupią się na ściąganiu vatu na wszystko z chin

Chcesz powiedzieć, że zamawianie z aliexpress już nie będzie takie tanie i fajne? Skośnoocy pewnie całe ali przeniosą do magazynów w EU  O0
Dodaj sobie resztę zdania z mojego posta bo za mocno wyrwałeś to z konktekstu. Ale ogólnie taki jest zamysł opodatkowania wszystkiego jak leci z chin/poza UE bo doszło już do absurdalnej sytuacji gdzie ludzie największe pierdoły kupują na ali bo jest złotówkę taniej.

JAPONIEC

Cytat: Manifesto w Czerwiec 11, 2021, 20:33
Chłopaki, przeniosłem Wasze posty do odpowiedniego wątku :) Co do VATu - brytyjski VAT jest jednak niższy (20 %), dlatego będzie drożej niż wcześniej. Niewiele, ale jednak. Co więcej - już o tym wspominałem, lecz trochę ostatnio na base.com zamawiałem i nie zapłaciłem żadnego VAT  ^-^ Raz naliczyli tylko w PL za kolekcjonerkę Brigandine.

Mnie najbardziej martwią zakupy z Azji, bo oni raczej nie bedą odliczać tamtejszego VATu.

Te raptem 3% się przeżyje. Przy cenach japońszczyzny i jej dostępności w Polsce, nadal się bardziej opłaca targać paczki z UK.
Sklepy azjatyckie podejrzewam będą musiały się dostosować do zasad panujących w EU, ale jak to będzie wyglądało w praktyce czas pokaże.

Dla mnie by było najwygodniej, jak by po prostu wszystkie sklepy odliczały miejscowy VAT, dodawały europejski i słały paczki jako DDP. Ciekawi mnie natomiast, jak będzie wyglądała kwestia obowiązkowego VATowania przesyłek prywatnych - zdarzało mi się wysyłać przesyłki 'od siebie do siebie' z m.in. przedmiotami osobistymi - będą mi wyliczać VAT z setu znoszonych ciuchów itd,? O0

Tak samo zastanawiają mnie chińskie gówienka. Zdarza mi się zamówić z aliexpress jakiś kabelek/plastikowy dynks/rzeczy które mają wartość kilku złotych. Jak patrzę na rachunki od celników, to same opłaty wiążące się z odprawą są kilkukrotnie wyższe od wartości takiego przedmiotu.

Manifesto

Opłacalność zakupów z UK będzie również zależała od kursu funta, w tej chwili jest niestety wysoki, a jeszcze niedawno 5,35 za funta to był cyrk. Miejmy nadzieję, że w końcu spadnie do tych 5 zł. Na 365games już od dawna nic nie kupowałem, natomiast na base.com owszem, lecz tam płaci się w euro więc jest korzystniej.

SALADYN

Cytat: JAPONIEC w Czerwiec 12, 2021, 11:16
Dla mnie by było najwygodniej, jak by po prostu wszystkie sklepy odliczały miejscowy VAT, dodawały europejski i słały paczki jako DDP.
Ja bym jednak wolał żeby wysyłali paczki z odliczonym swoim vatem bo może się trafić jakiś nadgorliwy celnik który tak czy siak naliczy opłaty i walcz potem z systemem.

Cytat: JAPONIEC w Czerwiec 12, 2021, 11:16Ciekawi mnie natomiast, jak będzie wyglądała kwestia obowiązkowego VATowania przesyłek prywatnych - zdarzało mi się wysyłać przesyłki 'od siebie do siebie' z m.in. przedmiotami osobistymi - będą mi wyliczać VAT z setu znoszonych ciuchów itd,?
Swego czasu chciałem skorzystać z usług pewnej firmy pośredniczącej w wysyłce z usa, opłacalność takiej zabawy jednak jest znikoma przy drobnych przesyłkach ale mniejsza z tym. Na stronie firmy pisało wprost żeby nie wysyłać paczek do samego siebie bo celnicy na 100% to wyłapią, przetrzepią całość i nie wypuszczą bez opłat.

Cytat: JAPONIEC w Czerwiec 12, 2021, 11:16Tak samo zastanawiają mnie chińskie gówienka. Zdarza mi się zamówić z aliexpress jakiś kabelek/plastikowy dynks/rzeczy które mają wartość kilku złotych. Jak patrzę na rachunki od celników, to same opłaty wiążące się z odprawą są kilkukrotnie wyższe od wartości takiego przedmiotu.
Taki jest zamysł tego całego zamieszania. Opłacalność zakupów gówienek z chin ma być mniejsza bo rynek jest zalewany tym tanim szajsem który i tak kończy połamany na wysypisku. Typowy Kowalski ma się dwa razy zastanowić czy opłacają mu się zakupy u majfrendów.

zenq

ale te gowienka i tak przyplywaja do polski, tyle ze calymi kontenerami po jeszcze mniejszych cenach jednostkowych (czytaj z mikroskopijnym clem)
chinczyki i tak sobie poradza, do magazynu w europie przyplywa kontener, zgloszona wartosc znikoma, czyli male clo na calosci, a towar potem 'znika' tzn zadna europejska firma tego nie sprzedaje z vatem i podatkami, tylko chinczyk z aliexpress nadaje to zdalnie, bez paragonu i faktury...
juz ja widze jak polskie urzedy sciagaja miliony malych zoltych xing jang dżunów podpisanych śmiesznymi krzaczkami, ze nadaja z magazynu tysiace paczek kurierami nie majac zarejestrowanej dzialalnosci w naszym kraju...

alf

No skośnoocy nieźle dają czadu z tym plastikiem. Mają daleko w tyłku nasze cła i przepisy. Jak w zeszłym roku złapano moją paczkę od żółtych na granicy, bo miała grubo zaniżoną wartość na śmiesznej niepełnej fakturze (znikome dane), to mnie postawili pod ścianą i powiedzieli że mam od chińczyka normalną fakturę załatwić z pełnymi danymi albo paka wraca spowrotem. Napisałem do niego o co biega, to mi wysłał w excelu te smieszną fakturę którą miał wlepione na paczce i powiedział mi żebym sam dopisał tam i pozmieniał co trzeba a następnie przekazał celnikom, byleby tylko było dobrze  O0

zenq

To dziwnie troche z tymi celnikami, u mnie chcieli po prostu mailem potwierdzenie przelewu i screena z aliexpress z widoczna cena zakupu i od tego naliczyli oplaty. A paczka byla duza.