Kupno używanej konsoli olx, allegro, Dyrektywa DAC7

Zaczęty przez PSX93, Marzec 24, 2024, 10:25

Poprzedni wątek - Następny wątek

PSX93

Hej,.

Jeśli dajmy kupuje używaną konsole, która ma wartość 1100zł na olx/allegro to ciąży na mnie podatek pcc? Podobnie jakbym kupował używany telefon ??

Mowa o tej dyrektywie DAC7..

SALADYN

#1
Cytat: PSX93 w Marzec 24, 2024, 10:25Jeśli dajmy kupuje używaną konsole, która ma wartość 1100zł na olx/allegro to ciąży na mnie podatek pcc? Podobnie jakbym kupował używany telefon ??
Tak, 2% wartości przedmiotu który trzeba opłacić w ciągu 14 dni od daty zakupu składając w tym terminie deklarację w US.

Cytat: PSX93 w Marzec 24, 2024, 10:25Mowa o ten dyrektywie DAC7..
Tu jest pies pogrzebany. Dotąd US nie miał jak dowiedzieć się że kupiłeś coś przez portal za kwotę która nakłada na ciebie obowiązek podatkowy. Zakup samochodu albo mieszkania od osoby prywatnej wiązał się z koniecznością zapłaty podatku pcc bo samochód przecież trzeba było przerejestrować a sprzedaż mieszkania ogarniać u notariuszy.
Teraz mogą ludziom losowo sprawdzać konta a po wprowadzeniu dyrektywy DAC7 istnieje szansa że skarbówka dowie się o takiej transakcji przeprowadzając kontrole sprzedającego który przekroczył limity nałożone przez te przepisy. Nie znalazłem jednak nigdzie informacji czy portale pokroju olx, allegro, vinted donoszą też o każdej transakcji która przekracza kwotę 1000zł.

PSX93

W przypadku DAC7 wyczytałem tylko o osobach, które sprzedają regularnie i nie ma żadnej mowy o kupujących.

SALADYN

No właśnie, też nie znalazłem nigdzie informacji czy ta dyrektywa ma zastosowanie co do umów cywilnoprawnych.

Rocho

Niby jeśli sprzedający nie jest vatowcem to PCC kupujący musi zapłacić jeśli to było powyżej tysiaka.
Fociam i  pitolę o gierkach:
https://www.instagram.com/m.aszta/

SALADYN

Tak, formalności jednak musi załatwić sam kupujący. Od zakupu masz 14 dni na złożenie deklaracji i zapłatę podatku, jednym słowem zgłoś się sam do golenia.
Skąd skarbówka ma wiedzieć że ciąży na ciebie obowiązek podatkowy od PCC ? Niby mogą od tamtego roku wejść każdemu na konto i sobie czesać jak leci ale wątpię żeby byli w stanie tak robić przez samą ilość transakcji jaką Polacy między sobą przeprowadzają.

Megadeth

W praktyce wątpię by każdy kupujący jakaś używkę powyżej 1000 zł leciał od razu płacić podatki do US...

SALADYN

W praktyce to mało który kupujący wie że taki podatek istnieje.

Rocho

Cytat: Megadeth w Marzec 24, 2024, 13:45
W praktyce wątpię by każdy kupujący jakaś używkę powyżej 1000 zł leciał od razu płacić podatki do US...


Zawsze jakiś życzliwy człowiek może donieść do US.
Fociam i  pitolę o gierkach:
https://www.instagram.com/m.aszta/

Megadeth

No, ale kto by miał? Sam sprzedawca? Ktoś z OLX? Raczej jakaś ochrona danych jest, z drugiej strony jeśli transakcja była na zasadzie odbioru osobistego to kasa do ręki i NARA. Śladu nie ma.

Janusz

A mnie w tym temacie ciekawi też coś innego, a mianowicie nawet jeśli tak jest jak piszecie i jakimś cudem skarbówka się tego doczepi, to zakładam przy tak małych kwotach i ta kara jest proporcjonalnie na tyle niska, że może nia ma co sobie tym głowy zawracać?

PSX93

#11
Od 1 stycznia 2023 roku za spóźnienie w złożeniu deklaracji PCC-3 trzeba się liczyć z karą w wysokości nawet 69 800 złotych.

Zostaje jedynie wyciągnąć raport z US o zaległościach, odsetkach i tylko tak można się dowiedzieć, czy już naliczają odsetki.

SALADYN

#12
Dolna granica to 350zł. Gdyby skarbówka miała możliwości nakładania kar z automatu za takie łamanie przepisów to robią się z tych kwot naprawdę poważne pieniądze dla budżetu.

Myślę jednak że możemy spać spokojnie. Ten przepis to dziurawy relikt z czasów prl, podobnie jak abonament radiowo telewizyjny, trzeba iść samemu dać się oskubać.

xzer0

Urzad Skarbowy nawet nie ma narzędzi żeby to porządnie zweryfikować i poza tym jakby się tym zajmowali to mocy przerobowych by im brakło. Muszą się zajmować grubszymi rzeczami. Robią przekręty prywaciarze na każdym kroku. Kręcą lewe faktury. Także można spać spokojnie.

Mcin

Zrobienie na to automatu w hurtowni danych to nie jest wyczyn, potrzebujesz danych z vinted/olx/cokolwiek o kliencie, danych o zakupie i informacji z krs.
Net Yaroze to życie. Net Yaroze to Nadzieja.