Wykorzystanie monitorów RGB Sony PVM / BVM w retrogamingu

Zaczęty przez bms, Styczeń 17, 2017, 23:29

Poprzedni wątek - Następny wątek

prdzi

Przy okazji wspomnę, że z powodu braku miejsca będę się pozbywał BVM-9045D. Jeżeli ktoś byłby zainteresowanym tym 9 calowcem ze złączem RGB/component, composite oraz s-video (oraz SDI) to możemy po negocjować ;)
Nocny Wyjadacz

animare

Sam aktualnie poszukuję jakiegoś monitorka pvm, ale w Polsce bardzo ciężko coś znaleźć. Nie mówiąc już o kosztach wysyłki. Natknąłem się na bardzo ciekawą listę i spis monitorów do retro gamingu, wydaje mi się że jeszcze na forum jej nie widziałem a może komuś przyda się w poszukiwaniach.

https://www.reddit.com/r/crtgaming/wiki/speclist

fixxxer1

To coś kiepsko szukasz, bo akurat kilka takich mam na sprzedaż  8)

Namingway



Cytat: animare w Grudzień 10, 2018, 11:46
Sam aktualnie poszukuję jakiegoś monitorka pvm, ale w Polsce bardzo ciężko coś znaleźć. Nie mówiąc już o kosztach wysyłki.

No robi się coraz ciężej, ale wciąż jest to możliwe :) Wszystko zależy ile jesteś w stanie zapłacić. W Polsce wcale nie jest dużo ciężej niż w innych krajach, a, są jeszcze u nas studia telewizyjne, które cały czas je używają :) A jeśli chodzi o wysyłkę, to tylko na palecie. Koszt około 150 zł, jest to najbezpieczniejsza opcja.

Pisz do Fixxxer'a i kup coś od niego, szczególnie polecam Tobie JVC :)

animare

JVC super sprawa z tego co widziałem ale niestety przedział cenowy nie ten :-(. Więc raczej będę szukał czegoś w granicach 14". Co do wysyłki na palecie to monitory i tv 20" i więcej to na pewno. Ale mniejsze gabaryty spokojnie taki DPD do 30-40zł się wyrabia jeśli chodzi o paczki do 20kg :-)

Namingway

#20
Racja, w DPD 14"  wyślą za 40 zł. Jednak 3 małe monitorki które były wysyłane do mnie tym sposobem uległy uszkodzeniu podczas transportu, a jeden z nich roztrzaskał się totalnie, więc osobiście tej metody wysyłki nie polecam.

Kupując u Fixxxer'a, na pewno wydasz więcej, ale będziesz mieć pewność, że dostaniesz sprawdzony i  odpowiednio zapakowany sprzęt od gościa, który się na tym zna. A tak to jest loteria i nigdy nie wiesz co dostaniesz. Wiem co mówię, bo przez ostatnie kilka lat miałem ponad 20 takich monitorów i różne przeboje miałem :) Mój pierwszy PVM kosztował mnie 600 zł i były to pieniądze wyrzucone w błoto, ponieważ był mocno zużyty i nie nadawał się do niczego.

Napisz jaką kwotę chcesz przeznaczyć, a może coś dla Ciebie znajdziemy ;)

pawloosw

Dzis stałem się szczesliwym posiadaczem monitora Sony trinitron Multiscan 500PS. Moj kregosłup natomiast niezbyt szczęsliwy, bo to malenstwo musialem sam z poddasza poprzedniego wlasciciela znosic, a te 21" niemal 40kg ważą.  :))
Teraz pytanie do znawców jakich kabelków szukac, żeby cieszyć się ładnym obrazem bez zakłóceń. Przede wszystkim zależy mi na podpięciu ps1-2, dreamcast, i moze cos z 16 bitow ala snes. Domyślam sie, ze kazda platforma, oddzielny przewod. Wiec moze w 1 kolejności skupiłbym sie na kabelku do ps.
Druga kwestia, mogę do monitora dokupić przewód bnc/vga od byłego właściciela monitora za cenę 50 zl. Czy przydałby sie do retrogamingu?

Namingway

#22
Do retro gamingu to musisz się najpierw wyposażyć w jakiś skaler Pamiętaj, że konsole takie jak PS1 wysyłają sygnał 15kHz a ten monitor obsługuję 31kHz, sam kabel tu nie wystarczy. Potrzebne tu będzie coś takiego jak OSSC lub inne tego typu urządzenie

pawloosw

Buuu, to mnie teraz pocieszyles.  :-\
I tak jest z kazdym monitorem pvm itp?

Namingway

Cytat: pawloosw w Maj 21, 2020, 22:17
Buuu, to mnie teraz pocieszyles.  :-\
I tak jest z kazdym monitorem pvm itp?
Ten Twój to nie jest PVM, tylko monitor PC Podłączysz pod niego kompa, ale nie konsole.

Starsze konsole wysyłają sygnał 240p/480i lub 288p/576i 15kHz a jak wspomniałem wcześniej, Twój monitor obsługuje 31kHz czyli minimum 640x480 VGA, więc konsola musi wspierać conajmniej 480p przez właśnie taki konektor lub konwerter.

Ten monitor z tyłu ma chyba wejścia BNC obstawiam, że właśnie to Ciebie zmyliło, ale te wejścia to nic innego jak VGA tylko w innej formie.

bms

Zawsze możesz na DC pograć jak już go przywlokłeś do domu ;)

pawloosw

#26
To sie w bambuko zrobilem. Tak ma wejscie vga + 5x bnc. Czyli nie korzystajac z zadnych skalerow, tylko odpowiednie przewody ktore konsole bede mogl pod niego podpiac uzyskujac ladny, wart zachodu obraz? Dreamcast dziala w 31khz? Czy tylko wybrane gry?

Albo insczej mam skaler speaka (rgb scart to hdmi) z jego uzyciem podlacze psx do tego monitora? Co jeszcze bede potrzebowac i jaki efekt moge uzyskac?

Namingway

#27
Nie wszystkie gry na DC wspierają 480p, ale nawet jeśli wspierają, potrzebny będzie VGA box lub odpowiedni przewód.

Możesz też spróbować z nowszymi konsolami jak Xbox 360, bo do niego był chyba kabel VGA. No i wszystkie nowsze konsole z HDMI też podłączysz za pomocą odpowiedniego konwertera.

Ten skaler speaka my wyjście HDMI więc i w tym przypadku potrzebny będzie konwerter HDMI na VGA.

bms

Lwia część gier na DC, w tym bios, obsługuje VGA, więc jest to dobre rozwiązanie. Sam kabel to koszt ~50zl.
Z tego co jest napisane w necie, to ten monitor obsługuje sync on green. Oznacza to, że z PS2 też można podziałać.

Namingway

To ogólnie jest całkiem niezły monitor, tylko żeby wykorzystać go do konsol będziesz musiał trochę pokombinować i potrzebny będzie dodatkowy sprzęt w postaci skslerów czy konwerterów.

Śmiało go możesz wykorzystać też do emulacji.

Zajrzyj też do wątku który prowadzi @bms o alternatywach dla monitorów PVM/BVM. W jednym z postów @bms testował i opisał mojego GDM 400ps, który jest bardzo podobny do Twojego monitora. Może znajdziesz tam podpowiedź jak go możesz wykorzystać.

Nie masz co żałować ;)