EDTV – telewizory plazmowe i nie tylko

Zaczęty przez bms, Październik 04, 2024, 15:51

Poprzedni wątek - Następny wątek

Mcin

To nie instagram, tu nie ma lajków ;)

Mnie kiedyś zainteresowało coś innego, na czym się nie znam - mianowicie wczesne panoramiczne kineskopy, takie do kin domowych. Źle pamiętając jakieś artykuły przez pewien czas błędnie utożsamiałem EDTV z nimi. A może miałem racje i takie kineskopy o wyższej rozdzielczości też były?

Nie chodzi mi o kineskopy 100hz hd ready, bo to wiem akurat.
Net Yaroze to życie. Net Yaroze to Nadzieja.

bms

Dobra, zmotywowaliście mnie do publikacji. Do ściany nie chcę mi się pisać ;) Składam właśnie epizod.

@Mcin Panoramiczne kineskopy były SD bez obróbki cyfrowej, jak i EDTV oraz HD. Taki SD nawet chciałem sobie zorganizować, ale jednak ze względów na gabaryty zrezygnowałem z tego pomysłu. Stare filmy w 80% są dostępne w formacie 16:9, a w jakości HD na kineskopie SD wyglądają przepięknie. Ciężko je trafić, bo to jest taka przejściowa generacja między 4:3 a 100hz.

Druga gałąź tej niszy, to kineskopy kina domowego w formacie 4:3. Są bardzo rzadkie, świetnie wyglądają i posiadają niezłe bajery jak na datę produkcji. Najliczniej występowały w latach '80.
Tutaj fajna broszura od Sony, choć nie tylko oni produkowali tego typu sprzęt.
https://archive.org/details/sony-profeel-monitor-tv-crt-brochure-from-1982-in-japanese/page/n5/mode/2up

zenq

chłopie, w '82 to moi starzy nawet nie wiedzieli, ze tv moze byc w kolorze, a Ty chcesz do tego psxa podlaczyc? :)

bms

Akurat tu myślałem o filmach, choć rzeczywiście technologia z lat '80 nie musi być najwyższych lotów ;) ogólnie te TV są bardzo estetyczne i mogą być ozdobą niejednej kolekcji.


Wysłane z mojego SM-A546B przy użyciu Tapatalka


bms

Odcinek 3
Philips 20PF4110 oraz 20PF4121

@psmaniac podesłał mi swego czasu ciekawy >>artykuł o EDTV .
Autor chwali w nim stare monitory LCD Philipsa, które już w 2005r. miały ekrany IPS oraz tajemniczy skaler Genesis. Pierwszy na liście rekomendacji jest model 20PF4121, lecz nie miałem sposobności go zdobyć, więc skusiłem się na 20PF4110.

Ekran ma 20" w formacie 4:3, ma wbudowane głośniki, złącza SCART, DVI, composhit, S-video, antenowe. W zasadzie jest to telewizor.


Dla formalności zacznijmy od SCART. 240p wygląda tak:

Obraz jest kiepkiej jakości, choć widać "potencjał pixelowy". (obiecuję, że zaraz będzie lepiej :) )
Kolej na 480i.

W tym przypadku jest lepiej, choć nie idealnie. Na żywo widać lekkie migotanie obrazu.
Ogólnie jeśli ktoś chciałby używać z tym telewizorem tylko SCART, to nie poleciłbym.

Przejdźmy do konkretów. Właściwa ścieżka, to podpięcie się poprzez przejściówkę DVI-VGA moim ulubionym skalerem GBS-C i wysłałem do monitora sygnał 240p ->480p. Mym oczom ukazał się taki widok:

480i ->480p

Na mój gust prima sort.

Pixele są zdecydowanie inne niż w przypadku plazmy, ale mają swój charakter i mogą się podobać.
Test jakości obrazu zaliczony śpiewająco.

Kolejny test to input lag.

Jest świetnie. Dla mnie ten poziom lagu jest już niewyczuwalny.


Zaraz, zaraz... Nie zapominajmy, że to jest stary monitor LCD. One nie były idealne w tamtych czasach. Tak więc...
Motion clarity nie jest na poziomie plazmy. Widać lekkie rozmycie obiektu podczas ruchu. Nie jest to typowy ghosting. Podobne zjawisko zaobserwowałem na wyświetlaczu 2DS XL. Ja bym tego nie wpisywał w kategorię wad, lecz cechy tego typu ekranów. Takie rozmycie wydaje mi się w miarę naturalne i poza planszą testową w 240p suit jest ledwo zauważalne i zupełnie nie przeszkadza w grze.
Kardynalna wada tego monitora to dynamiczny powidok. Po teście lagu i szybko migających czerwonych punktach, jak zmienimy ekran na zupełnie inny, to dalej widać jak pixele migają. Efekt utrzymuje się kilkanaście sekund i wygląda tak:

Dla mnie dyskwalifikuje to zupełnie ten ekran.
Poza tym kąt widzenia to chyba 90st. Wystarczy lekko się odchylić i obraz jest nieczytelny. Czerń nie istnieje, monitor jest bardzo wybredny co do sygnału. Przyjmie w zasadzie tylko 480p i to nawet nie zawsze, bo w przypadku biosu Dremcasta nie łapał synchronizacji.
Ogólnie jakość obrazu jest zmiażdżona wadami. Także...



Męczyłem gościa z olx od 2 miesięcy żeby wysłał mi z drugiego końca Polski model 20PF4121 i w końcu to zrobił :D

Wizualnie prawie to samo. Byłem nastawiony bardzo sceptycznie po pierwszym Philipsie. Oj myliłem się :)
Jakość obrazu jest na tym samym poziomie.

Nie występuje jednak powidok! Kąt widzenia jest o wiele lepszy, ekran jest matowy. Czerń jest zagadkowa, bo w grze jest bardzo głęboka, ale jeśli NIC nie jest wyświetlane na ekranie to robi się ,,mleko". TV ma o wiele większy wachlarz przyjmowanych sygnałów. DC działa. Dalej występuje lekkie rozmycie podczas ruchy, ale jak już wspominałem – nie jest to szkodliwe.
Input lag również na tym samym niskim poziomie tj. ~2 klatki.

Ogólnie jest super.
Czyli mamy kompaktowy monitor LCD 4:3, który daje piękny obraz (tylko z GBS) z niskim input lagiem. Ja to kupuję.
Niby bliźniacze modele monitorów, a jak wiele je różni.

Podsumowanie

PLUSY:
- obraz pixel perfect
- kompaktowy rozmiar i waga
- niski input lag

MINUSY:
- max rozmiar tylko 20" (widziałem mniejszy model 15")
- lekkie rozmycie obiektu w ruchu
- mój egzemplarz ma dead pixel (z tego co zaobserwowałem, to często tego typu telewizory są mocno zużyte)
- ładny obraz tylko ze skalerem lub innym źródłem 480p

***
Osobiście jestem zadowolony z tego monitora. Jednak nie jest to plazma, która ma swój niepowtarzalny wdzięk i mistyczne połączenie z CRT. Moje poszukiwania trwają dalej.

W kolejnym odcinku "Pamiętniki z wakacji"!

**************************************************************************************************************

Specjalnie dla @Stall zainteresowałem się testem UFO od Blure Busters.

Do rzeczy:
LCD Philips


LCD IPS Laptop


PLAZMA


OLED


PC CRT


CRT


Po zdjęciach można potwierdzić znaną regułę, że zwykły CRT ma najlepszy motion clarity.
Jednakże coś nie jestem przekonany do tego testu. Na żywo obraz wygląda zupełnie inaczej niż na zdjęciach. Na filmiku także nie udało mi się tego uchwycić.
- Plazma i CRT mają wspólną cechę i jest to taka łuna za poruszającym się elementem na czarnym tle. Coś jak krótki ogon komety. Kolejny punkt dla plazmy.
- Oled na żywo wygląda gorzej. Obraz jakby ząbkuje. Nie wykluczam, że to wina dużego ekranu, przez co UFO musi pokonać większą odległość w tym samym czasie.
- Jak się przyjrzeć, to nawet PC CRT i zwykły CRT na teście mają delikatny duplikat UFO.


Każdy komentarz mile widziany :)

Stall

Żeby w miarę prawidłowo uchwycić rezultaty testu ufo, trzeba mieć kamerę poruszającą się razem z tym obiektem na ekranie podczas robienia fotki. Można coś takiego ogarnąć domowymi sposobami, ale faktycznie mogleś po prostu dodać swoje ew. wrażenia danego ekranu z tego testu.

Rocho

Nie wiem czy będę dalej czytał bo z każdym twoim postem nabieram coraz większej chęci by kupić kolejny tv 😁
Fociam i  pitolę o gierkach:
https://www.instagram.com/m.aszta/

12step

ore ore szabadabada amore

Rocho

Fociam i  pitolę o gierkach:
https://www.instagram.com/m.aszta/

Wawrzino

Żebyś tylko ty jeden, zaraz sami wywindujemy ceny na OLSie xD

Rocho

Ja telewizory biorę tylko w uczciwej cenie 😉
Fociam i  pitolę o gierkach:
https://www.instagram.com/m.aszta/

animare

Wychodzi na to z testów, że budżetowy skaler jak GBS potrafi ożywić niejeden ekran których znaczna ilość pewnie od dawna leży na złomie. Szkoda tylko że taka słaba dostępność tego philipsa, ale przeglądając allegro można było trafić nawet na pilot do modelu 20PF4121 więc tym bardziej ten sprzęt wydaje się niezłym kompromisem obrazu w połączeniu z wygodą użytkowania.

bms

@animare trafiasz w sedno. GBS-C jest prosty i skuteczny. Jak dla mnie do 1080p słaby, ale do 480p świetny. Przypomnę tylko, że radzi sobie lepiej  z 480i niż OSSC i ma downscaling.
Philips jest jednym z wielu ekranów, który dzięki GBS-C może zachwycić. Bravia Majzoka czy Daewoo Quake prawdopodobnie też będą dobrze wyglądać. Jak ktoś jest zainteresowany, to powinien skupić się na rozdzielczości natywnej ekranu 640x480 i nie przywiązywać się do marki.

Leniwy


bms

#29
Odcinek 4
Philips 42PF3320/10
Jak typowy geek z wakacji z nad morzem przytargałem do domu odpowiednią pamiątkę...

Jest to telewizor plazmowy (panel Samsunga) oparty o system znany z monitorów LCD z odcinka nr 3. Wymyśliłem, że skoro LCD na skalerze Genesis ma niski input lag, to ten panel będzie miał podobny + lepsze motion clarity + większy rozmiar.
Telewizor ma złącze DVI, do którego z pomocą adapterów można podpiąć YPbPr, VGA lub nawet HDMI.

Obraz prezentuje się tak:


Niby widać ładne pixele, ale coś jest nie tak.
Okazuje się, że w odróżnieniu od paneli Panasonica, szyba osłaniająca ekran ma dystans. Powoduje to dziwną poświatę przy jasnych elementach obrazu. Można to zobaczyć na zdjęciu.

Nie jest to deal breaker, bo teoretycznie można usunąć tą szybę. Jest to na pewno komplikacja.

Dalej okazało się, że telewizor jest bardzo wybredny jeśli chodzi o podany sygnał.

Przyjmuje tylko to co powyżej i ani myśli o odchyłkach. Nawet GBS-C nie jest obsługiwany, bo 480p w jego wydaniu ma 59,99xxx Hz. Podobna sytuacja jest z Dreamcastem po VGA. Z tym poradziłem sobie karmiąc Philipsa 1080p, co łyknął wyjątkowo.

Kolejny problem to Component i tryb HD. W tym trybie jesteśmy zablokowani w 16:9. Nie ma możliwości ustawienia 4:3. Do obejścia...

Następnie, obraz po podpięciu bezpośrednio przez scart jest o wiele gorszej jakości niż w trybie PC. Dalej do przełknięcia...

A co z lagiem? Wszystkie te niedogodności można pokonać, bo obraz jest ładny, jeśli lag jest niski.

Komentarz --> https://youtu.be/LukyMYp2noo?si=Xk8asa53iJ0o34VF
Nic z tego. Lag wynosi aż ~4,5 klatki i jest wyższy niż w monitorze od Panasonica/B&O :(

Z pozytywnych aspektów można wymienić wysoką jasność panelu i nieskazitelną czerń (a może tak Samsunga...).

Podsumowanie

PLUSY:
- ostry, ładny obraz
- żywe kolory i głęboka czerń

MINUSY:
- szyba frontowa powoduje efekt poświaty na ekranie
- wybredny co do sygnału wejściowego
- input lag
- cięższy niż konkurencja

***
Moje wróżenie tym razem się nie sprawdziło. Pomimo obiecujących początków, telewizor ma słabą elektronikę, które dusi piękny obraz.

**************************************************************************************************************

Suplement
Wymyśliłem jeszcze, że może da się przełożyć elektronikę z Philipsa LCD do tej plazmy. Oba ekrany wydają się podobnej konstrukcji. Taki duet spełniał by moje założenia.


I tym razem pomysł nie wypalił. Wymagane wtyczki różnią się znacząco, a mają po kilkanaście przewodów. Szkoda mi czasu na przeróbki, a i tak marne szanse na powodzenie.

Tym razem zaserwowałem kapiszona dla równowagi ;)