ACTA 2.0 - co będzie z retro ?

Zaczęty przez Atr3ju, Luty 28, 2019, 22:35

Poprzedni wątek - Następny wątek

Atr3ju

Już jakoś 2 tygodnie temu o tym pisali że to jednak wejdzie w życie i odrazu pomyślałem co ze wszystkimi retro kanałami na jutubie takimi jak World of Longplays, Metal Jesus Rock czy My Life is Gaming nie wliczając w to tych mniejszych.

Nie będzie można wstawiać żadnej sceny z gry, żadnego screena bo to automatycznie przejdzie do skasowania więc do nam zostanie ? Spotykanie się na imprezach zamkniętych typu Pixel Heaven czy mniejszych jak Retronizacja ?

Na jutubach zostanie nam oglądanie filmików o zakupionych grach bez ich publikacji, żadnych recenzji gier, żadnych poradników, kompletnie nic echooo.

Co z takimi stronami jak RetroNaGazie gdzie są publikowane screeny z gier, zostanie nam czytanie recenzji tekstowych ? Strimerzy znikną z Twitcha nie ważne czy grają we stare gry czy nowe. Ale będzie chaos, jak się z tym pogodzić  :(

hankie

Ja jeszcze nie panikuję, bo te wszystkie wielkie głosy nt jeszcze nie do końca sprecyzowanych rzeczy, służących bzdurnym powinnościom - to na razie atak paniki i nagłówki. Powiem tak, niestety - pożyjemy, zobaczymy. My niestety i tak na co dzień mamy nieduży wpływ na to co zrobią ryjce wyżej...

alf

+1 dla hankie, ja również nie panikowałbym za wczasu.

Janusz

#3
Prawo nie działa wstecz, więc dotychczasowej twórczości nie powinno to ruszyć w żaden sposób. Wydaje mi się, że nie powinno to aż tak ingerować w twórczość jak opisałeś, przynajmniej mam taką nadzieję. Zakładam, że to będzie po prostu bat na wielkich i kolejny trochę martwy przepis ala te o cookies czy polityce prywatności. Coś wrzucisz na stronkę na zasadzie klauzuli prawa cytatu i tyle z tego.

repip

Ja bym się tym tak nie przejmował, tym bardziej że dotyczy to głównie tych zarabiających na materiałach, takie retronagazie nie generuje ani grosza zysku ;). Tym bardziej strefa retro, na ogół zapomniana lub tworzona przez pasjonatów w micro studiach. Nawet tych wielkich molochów raczej nie będą ruszać, bo kanały youtube i opiniotwórcze blogi to po prostu dobra reklama. ACTA w głównej mierze dotyczy kradzieży patentów i prac naukowych (ponoć nadmiernie podbieranych przez np. google, które filtruje treści na gmailu itp.) o czym się raczej nie mówi bo jakiego Kowalskiego to obchodzi, Kowalskiego obchodzą gry, porno i seriale ;)

SALADYN

#5
Cytat: repip w Marzec 01, 2019, 08:04Kowalskiego obchodzą gry, porno i seriale ;)
Koniecznie w tej kolejności ;)

Pamiętajcie też że jakakolwiek cenzura odbija się pijarową i marketingową czkawką firmie która ją stosuje. Dla przykładu takie konami sprawiło że nikt rozumny nie ufał recenzji ich gier które ukazują się przed premierą bo firma stosowała bardzo restrykcyjne NDA w których zabraniała pisać o wielu mankamentach ich produkcji. Nintendo z kolei walczyło z materiałami na youtube pokazującymi gameplay z ich gier i przy okazji tej walki obrywali nawet szanowani recenzenci.
Na szczęście większość firm woli wykorzystać cudzą pracę w swoim marketingu współpracując z youtuberami i rożnymi serwisami.

Atr3ju

Jakoś tydzień temu kanał World of Longplays nie mógł wrzucić całego longplaya z gry Champions League 99 na PSX (chyba nie pamiętam dokładnie) i subskrybcjach było tylko widać miniaturkę z gry i brak wyświetleń, tak przez 3 dni aż chyba sobie dali spokuj z wrzucaniem tego. Jak kilkało się w film to było info że film narusza prawa autorskie UEFA.

retron67

Co do Longplay World, to gra może naruszać soundtrack, i samo to już wystarcza,aby film był zablokowany. Sam mam do publikacji ze 30 superplayów , i na 10 ze 3 zawsze z jakiś powodów odpadają,najczęściej to tytuły KONAMI. Jeśli faktycznie nie będzie można umieszczać na YT tego typu filmów,to powstaną undergroundowe strony na chińskich serwerach. Tak jak było Speed Demo Archive tak będzie dalej. Nie zmienia to faktu,że dzisiejszy Internet do tego z przed 2012 roku to syf...

Atr3ju

Takie teoretyczne pytanie... co jak po wejściu srakta 2.0 wszystkie zdjęcia z logiem PS czy Sony z całej strefy na której Bodzio pisał artykuły znikną i tak teoretycznie ... SCEE każe sobie za nie zapłacić za publikacje, co wtedy ?

hankie

To będziemy siedzieć i mazać loga w Paincie, po czym Szef zuploaduje grafiki na nowo ;)

SALADYN

Nie ma zysku z tych materiałów więc mogą się cmoknąć w cztery litery.

Atr3ju

Na jutubie też nie ma zysków a i tak wszystko co będzie związane z publikowanie gry będzie z automatu usuwane.

SALADYN

Na youtube akurat są reklamy i serwis dzieli się wpływami które dzięki nim uzyskał z twórcami materiału. Wątpię też żeby ktokolwiek cokolwiek usuwał skoro serwis pozwala przejąć wszystko co taki użytkownik mógłby zarobić na chronionej prawami autorskimi treści.

Atr3ju

#13
Kolejny zły njus, jak wejdzie ACTA 2.0 to możemy stracić dostęp do Twitcha ale amerykanie będą go mieć nadal.

https://twitter.com/AnonsWorldwide/status/1104111613517410306

https://www.twitch.tv/videos/392340867