Walkman i kasety magnetofonowe

Zaczęty przez Morden, Styczeń 26, 2025, 13:17

Poprzedni wątek - Następny wątek

Morden

Cytat: killy9999 w Styczeń 26, 2025, 10:14Dokładnie. Ja w 2023 sprowadzałem trochę ze Szwecji (tradera.com), za GameBoya w dobrym stanie płacąc 220-250 złotych już z wysyłką, w momencie gdy w Polsce ceny najczęściej startowały z okolic 350 zetów.

Najlepsze czasy Tradera to lata przed rokiem 2006. Można było znaleźć masę tanich gier, konsol i innych głupot. Potem zostali wykupieni przez eBay i zaczęło się pogarszać. Od kilku lat znów są niezależną platformą, ale czasy się zmieniły i dawne ceny nigdy nie wrócą. Byle walkman kosztuje majątek, bo ma napis Sony. Nieważne, że był on najtańszą opcją w chwili wypuszczenia na rynek. Znajomy chciał koniecznie walkman Sony, ale namówiłem go na Aiwa, bo najwyraźniej za walkman od Sony płacimy jak za produkty Apple.
Nowy Singiel - Gamer Pro Max - Już w EMPiKu

Kirby

Cytat: Morden w Styczeń 26, 2025, 13:17Najlepsze czasy Tradera to lata przed rokiem 2006. Można było znaleźć masę tanich gier, konsol i innych głupot. Potem zostali wykupieni przez eBay i zaczęło się pogarszać. Od kilku lat znów są niezależną platformą, ale czasy się zmieniły i dawne ceny nigdy nie wrócą. Byle walkman kosztuje majątek, bo ma napis Sony. Nieważne, że był on najtańszą opcją w chwili wypuszczenia na rynek. Znajomy chciał koniecznie walkman Sony, ale namówiłem go na Aiwa, bo najwyraźniej za walkman od Sony płacimy jak za produkty Apple.

W latach 2007-2012 gry na PSX można było kupić dosłownie za kilka złotych. Konsole N64, PSX, GB Color pełen zestaw w ładnym stanie szło dostać za mniej niż 100. Teraz w naszym kraju to nawet po wyłożeniu grubszej kasy nie ma się pewności co do stanu sprzętu.

A co do walkmana, pamiętam w latach 90 była na niego moda. Nigdy tego przenośnego grajka muzyki nie posiadałem, a gdy w ubiegłym roku z ciekawości zajrzałem na największy portal aukcyjny w kraju nad Wisłą to błyskawicznie z kategorii walkmenów Sony uciekłem. Przeraziła mnie cena. Nie byłem w stanie zrozumieć jak stary i w zasadzie dzisiaj mało praktyczny sprzęt może tyle kosztować.

Morden

Cytat: Kirby w Styczeń 26, 2025, 14:05gdy w ubiegłym roku z ciekawości zajrzałem na największy portal aukcyjny w kraju nad Wisłą to błyskawicznie z kategorii walkmenów Sony uciekłem. Przeraziła mnie cena. Nie byłem w stanie zrozumieć jak stary i w zasadzie dzisiaj mało praktyczny sprzęt może tyle kosztować.

Kasety mają swoich fanów, chociaż w porównaniu z winylami to jeszcze większa nisza. Albo mniejsza. Haha. Ceny produktów Sony poszybowały w górę przez astronomiczne kwoty jakie sprzedawcy życzą sobie za walkmany z serii DD. Z racji napędu, redukcji szumów i obsługi kaset chromowych przez późniejsze modele, są to najwyższej klasy odtwarzacze. No i skoro za coś z tej serii można zawołać zaraz pod $1000, a za zepsuty $300, każdy inny walkman z logo Sony musi być przecież wart majątek.
Nowy Singiel - Gamer Pro Max - Już w EMPiKu

killy9999

Cytat: Morden w Styczeń 26, 2025, 14:41Kasety mają swoich fanów, chociaż w porównaniu z winylami to jeszcze większa nisza.
Ja ostatnio odnotowałem wydawanie nowych albumów na kasetach, więc może czeka je taki sam renesans jak winyle.

Cytat: Morden w Styczeń 26, 2025, 13:17namówiłem go na Aiwa
O rety, Aiwa to był sprzęt. U moich rodziców cały czas stoi moja ponad dwudziestoletnia wieża, którą marzy mi się kiedyś przywrócić do pełnej sprawności.

Janusz

#4
Walkmany to teraz jeszcze bardziej drożeją niż konsole mam wrażenie, a te od Sony to już w ogóle potrafią kosztować krocie.

Tutaj dochodzi jeszcze kwestia tych pasków w środku, które się szybko zużywają i rozciągają z biegiem czasu przez co sporo urządzeń ma z tym problem. Nie każdy to sobie sam wymieni, czy nawet dostanie do środka, szczególnie w tych kompaktowych modelach. To na pewno jest jakiś problem przy zakupie.

Dla wielu Walkman ma status kultowy wręcz, więc nie dziwi mnie, że tak wielu ludzi chce do niego wrócić. Dla wielu był to pierwszy mobilny sprzęt zapewniający rozrywkę. Jest to chyba też jeden z najbardziej przełomowych wynalazków, który tak mocno wszedł do popkultury.

Przyznam się szczerze, że od dawna marzy mi się pierwszy Walkman Sony TPS-L2. Ciekawe, że niby pierwszy model, a był już tak dopracowany, miał choćby dwa gniazda słuchawkowe by móc posłuchać muzyki z kimś czy przycisk do wyciszania muzyki by rozmawiać z inną osobą. Niestety dostępność i ceny tego Walkmana zwalają z nóg. Jak dobrze kojarzę to kilka tysięcy trzeba dać za model w dobrym stanie.

Co do marki Aiwa to za dzieciaka mi się wydawało, że to jakiś tani chinol czy coś w tym stylu, a miałem ich mały telewizor 14 calowy, który kupiłem pod PSXa (dobrej jakości i działa do dzisiaj). Dopiero po latach się dowiedziałem, że to bardzo dobra japońska firma, szczególnie w temacie audio, co ciekawe przejęta potem przez Sony.

Morden

Cytat: Janusz w Styczeń 26, 2025, 18:33Tutaj dochodzi jeszcze kwestia tych pasków w środku, które się szybko zużywają i rozciągają z biegiem czasu przez co sporo urządzeń ma z tym problem. Nie każdy to sobie sam wymieni, czy nawet dostanie do środka, szczególnie w tych kompaktowych modelach. To na pewno jest jakiś problem przy zakupie.

W tym siła modeli z serii DD. Walkmany Direct Drive nie miały pasków. Silnik ciągnął taśmę przez system zębatek. A że i one potrafią się zepsuć i wymiana ich jest już zupełnym kosmosem, to inna sprawa. Paski łatwo dostać. Ze specyficznymi częściami zamiennymi jest o wiele gorzej.

Cytat: Janusz w Styczeń 26, 2025, 18:33Przyznam się szczerze, że od dawna marzy mi się pierwszy Walkman Sony TPS-L2. (...) Co do marki Aiwa to za dzieciaka mi się wydawało, że to jakiś tani chinol (...) Dopiero po latach się dowiedziałem, że to bardzo dobra japońska firma, szczególnie w temacie audio

Rozumiem fascynację wczesnymi modelami Walkmana, ale jeśli chcesz słuchać kaset "na poważnie", wybrałbym coś bardziej nowoczesnego i kompaktowego. Powodów jest wiele. Jakość dźwięku i związane z nią funkcje (Dolby B lub C),, energooszczędność, autorewers, mały rozmiar. Wyższa półka odtwarzaczy od Aiwa pełna jest doskonałych opcji, chociaż ciężko może być z dostaniem tego na rynku wtórnym w Polsce.
Nowy Singiel - Gamer Pro Max - Już w EMPiKu

animare

Cytat: Morden w Styczeń 26, 2025, 20:09Rozumiem fascynację wczesnymi modelami Walkmana, ale jeśli chcesz słuchać kaset "na poważnie", wybrałbym coś bardziej nowoczesnego i kompaktowego. Powodów jest wiele. Jakość dźwięku i związane z nią funkcje (Dolby B lub C),, energooszczędność, autorewers, mały rozmiar. Wyższa półka odtwarzaczy od Aiwa pełna jest doskonałych opcji, chociaż ciężko może być z dostaniem tego na rynku wtórnym w Polsce.

Szczerze to teraz chyba uderzał bym całkowicie w ciemno we współczesne sprzęty tego typu, jak np. :
https://www.ceneo.pl/170250113?fto=535101453&se=3ElnYQVHtDfBbFe7uk2rCnfmh46Jrlju&gad_source=1&gclid=Cj0KCQiA19e8BhCVARIsALpFMgEHKZHOEH7xGwlPfrRi3C5-4nRaohxOzBRKE6iS9h6nmwP6V2fBv1YaAvRKEALw_wcB#tab=spec

Janusz

Cytat: Morden w Styczeń 26, 2025, 20:09Rozumiem fascynację wczesnymi modelami Walkmana, ale jeśli chcesz słuchać kaset "na poważnie", wybrałbym coś bardziej nowoczesnego i kompaktowego.

Patrzę bardziej od strony historycznej (fana Sony) i sprzętowej, niż praktycznej. W związku z tym bardziej ciągnie mnie sam fakt posiadania takiego sprzętu, możliwość przetestowania, niż słuchania na tym dłużej muzyki. Jakoś nie wyobrażam sobie słuchania muzyki dłużej na kasetach. Dla mnie to już jednak ciut za duży oldschool.


Morden

Cytat: animare w Styczeń 26, 2025, 20:28Szczerze to teraz chyba uderzał bym całkowicie w ciemno we współczesne sprzęty tego typu, jak np FiiO CP13

Nie żebym był jakimś snobem czy audiofilem ze słuchem nietoperza, ale takie opcje są dla mnie trochę zagadkowe. 540 złotych za spory klocek, w którym nawet przewijanie automatycznie nie odskakuje po dotarciu do końca lub początku taśmy.

Problemem takich projektów jest to, że nie ma z czego tych nowych odtwarzaczy składać. Kiedyś produkowali je wszyscy, więc można było wziąć coś na licencji. Teraz takie cudo nie będzie miało nawet redukcji szumów Dolby, bo scalaków nie ma już w sprzedaży. Założyciel FiiO sam mówił, że korzystają z gotowego mechanizmu produkowanego w Chinach, i jest to jedyna dostępna na świecie opcja.

Hipster nie kupi, bo woli porządny i markowy sprzęt sprzed lat. Przeciętny Kowalski też nie, bo przeciętny Kowalski muzyki słucha z telefonu. To taki Chiński no-name włożony w nową obudowę.
Nowy Singiel - Gamer Pro Max - Już w EMPiKu

Mcin

To jak z wieloma innymi kolekcjonerskimi gratami, musi się z jakiegoś powodu zrobić "moda" na nie, jakoś czy walory użytkowe nie mają znaczenia.
Akat walkmany czy kasety to nie rozumiem, ta technologia zawsze była wujowa, a jakość wątpliwa, dodatkowo degradująca się z czasem. Tak samo nie rozumiem winyli. Ok, teoretycznie analog > cyfra, ale skoro wszystkie nagrania są robione miksowane i masterowane cyfrowo, to jedyne co dodajesz to straty na kompresji cyfra ->analog i brud na płycie :P
Net Yaroze to życie. Net Yaroze to Nadzieja.

Morden

Cytat: Mcin w Styczeń 26, 2025, 22:20Akat walkmany czy kasety to nie rozumiem, ta technologia zawsze była wujowa, a jakość wątpliwa, dodatkowo degradująca się z czasem.

Dzisiaj to już czysta nostalgia, ale kiedyś kaseta była doskonałym nośnikiem. Z walkmanem biegałem naprawdę długo. Nawet po wejściu formatu CD. Płyt CD słuchałem w domu, a do słuchania w biegu zgrywałem na dobrej jakości kasetę. Sporo czasu minęło zanim w przenośnych odtwarzaczach CD pojawiły się skuteczne systemy buforowania audio, by zupełnie wyeliminować przeskoki.

Cytat: Mcin w Styczeń 26, 2025, 22:20Tak samo nie rozumiem winyli. Ok, teoretycznie analog > cyfra, ale skoro wszystkie nagrania są robione miksowane i masterowane cyfrowo, to jedyne co dodajesz to straty na kompresji cyfra ->analog i brud na płycie :P

Tak naprawdę nawet płyty CD są produkowane w stratnej jakości, ponieważ jakość masteringu przewyższa specyfikację standardowego kompaktu. Czasami sklepy sprzedające muzykę w sieci oprócz nośnika udostępniają bezstratne pliki hi-res. Na dodatek, format CD narzuca mastering 16-Bit, podczas gdy winyle często są (ale nie muszą być) masterowane w 24-Bit. 24-Bit oferuje wyższą rozpiętość totalną, ale nie chce mi się nawet o tym gadać, bo to niekończąca się dyskusja i nie ma tak naprawdę znaczenia.

Dla mnie osobiście, najlepiej jest gdy coś się kręci. Rolki taśmy, CD czy winyl. Kupuję książki i komiksy na papierze, bo lubię dotyk papieru. Kupuję muzykę na nośnikach, bo lubię mieć co chwycić, pooglądać czy nawet powąchać. Czy słucham muzyki cyfrowej? Oczywiście! Jak każdy. Ale płyty kupuję dalej, bo lubię. Nie dlatego, że "winyl brzmi lepiej niż CD" czy z innych wymyślonych powodów.
Nowy Singiel - Gamer Pro Max - Już w EMPiKu

Mcin

jeej, miałem wejść w spory, ale zamknąłeś temat podsumowaniem. meh.
Wiem, że cd to nie jest jakość master, ale to już w latach 90tych udowodniono, że większość ludzi nie słyszy różnicy pomiędzy CD. A słuch jest bardzo podatny na autosugestie i drobne różnice w aktualnym stanie słuchającego, ciśnienie ci podniosą kurły złodzieje i już inaczej brzmi. Tak tylko goli dokończenia.
Kwestia może wspomnień, a dzieciaka nie miałem winyli, a kasety to były zawsze te "gorsze" od CDków. choć słuchanie na wpół wciśniętej pauzie było spoko.
Net Yaroze to życie. Net Yaroze to Nadzieja.

hankie

Cytat: xzer0 w Styczeń 26, 2025, 02:03hore ceny sprawiają że sprzęt po naprawie będzie droższy od używanego w dobrym stanie. Dużo części które były do niedawna dostępne zanika.
Racja... Części mniej, a nawet zgniłki już po stówkę, dwie latają. Rozgrzebią sprzęt, niby łatwa naprawa - ups - nie wstaje. Potem cena 150 PLN jako 'niesprawdzony' bez gwarancji, a w środku jak po Hiroszimie.

Tak jak prawisz - można było kupić uszkodzoną konsolę za 2 dychy, kupić części za 4 - i była konsola za 1/3 ceny. Chociaż też zauważ - w takim juz PS3 jak walnie YLODA to bez bardziej specjalistycznych narzędzi nie naprawisz, ten 7 gen pod względem naprawiania usterek to średnio (poza niewysuwającą się tacką etc).

mariusz391

Cytat: hankie w Styczeń 27, 2025, 09:45ten 7 gen pod względem naprawiania usterek to średnio (poza niewysuwającą się tacką etc).
Może tacka, może laser, może przycisk właczania co najwyżej naprawisz. Reszta totalnie nieopłacalna w naprawie jak wielokrotnie youtuberzy pokazywali. 7 gen i wyżej znikną calkowicie prędzej czy później

Janusz

Jest jeszcze opcja połączenia klasyki z nowoczesnością i zainwestowania w te nowe Walkmany cyfrowe :)

https://www.sony.pl/electronics/walkman/nw-a100-series

Jest nawet specjalna edycja na 40-lecie.



Zawsze mnie zastanawiało jaki jest sens tego typu cyfrowych odtwarzaczy na tle po prostu słuchania muzy ze smartfonów. Idzie tu zauważyć jakąś różnicę w jakości w ogóle?