Format PAL vs NTSC

Zaczęty przez Namingway, Luty 02, 2018, 16:00

Poprzedni wątek - Następny wątek

Namingway

Cytat: Yuki w Luty 02, 2018, 13:25
Cytat: JAPONIEC w Luty 02, 2018, 13:17
Cytat: Yuki w Luty 02, 2018, 13:02
Cytat: JAPONIEC w Luty 02, 2018, 12:58
Widzisz, dlatego nie ściągam tego na tony, chociaż mi jak najbardziej wersja NTSC wystarczy (bo PAL gardzę).
Natomiast nie przeczy to faktom, które wytłuściłem w poprzednim poście - ludzie lubią przepłacać i jest to jak najbardziej dobra sytuacja :).

PAL ma ladniejsza palete kolorów.

Co do przepłacania, wszystko jest warte tyle ile ktos jest w stanie zaplacić. Ja owszem mogłem miec KoF 2002 w JP za 1000zl, ale uparlem sie na wydanie US, rzadsze i bardzo ciezko dostepne...bo tak lubie i miałem na to fundusz. A cena byla i tak niska jak na wartosc tego wydania. Jakbym mial fundusz mniejszy, to bym nie kupil :)

A sygnał NTSC to 60hz, więc większa dynamika - jako miłośnik arcade wolę jednak na sprzętach domowych NTSC i granie w gry tak jak developer przykazał.
Z tego też powodu duża część mojej biblioteki w przypadku konsol, które mają rozgraniczenie na PAL/NTSC to wersje NTSC. Każdy zbiera to co mu się podoba, przynajmniej nie trafiam na niemce/francuzy.

I tu masz racje :) Niemniej nie zmienia to faktu ze PAL ma ladniejsza palete barw. Do gier nie wymagajacych szybkich reakcji, PAL jest super, a opcja 60HZ/PAL , kiedy to gra PAL oferuje 60HZ jest juz bardzo ladna i szybka jak NTSC :)

No i zaznaczmy ze osobiste preferencje nie wplywaja na ceny, bez wzgledu na region.
@Yuki, za przeproszeniem, ale głupstwa trochę pleciesz

PAL nie ma "lepszej" palety kolorów, a jedynie system PAL ma automatyczną korekcję kolorów (Hue/Phase), w przeciwieństwie do NTSC. Dlatego kolor w PAL będzie trochę bardziej dokładny niż w NTSC, ale gdy monitor jest skalibrowany jak trzeba, to żadnej różnicy nie zauważysz ;)

Druga rzecz: pokaż mi grę w PAL która działa w PAL 60hz? Ja o takiej nie słyszałem, ponieważ gry PAL, które mają tryb 60hz, po jego wybraniu działają po prostu w NTSC. Jedyna mi znana opcja to w Wii za pomocą homebrew można zmusić konsolę do wyświetlania gier w PAL 60hz, ale znajdź mi telewizor który to wyświetli.

No i z mojego doświadczenia wynika, że nawet gry PAL, które mają tryb 60hz i tak są wolniejsze od swoich wersji w NTSC.

Tak więc jeśli gra była pisana w systemie NTSC, a później skonwertowana na PAL, to zawsze będzie lepsza w NTSC choćby nie wiem co :)

Ogromna większość gier video była pisana właśnie pod system NTSC, a później bardzo nieudolnie przenosili je na PAL, co często wychodziło wręcz koszmarnie. A nawet te poprawnie skonwertowane odrobinę ustępują swoim oryginałom w NTSC.

Yuki

#1
Cytat: Namingway w Luty 02, 2018, 16:00
A sygnał NTSC to 60hz, więc większa dynamika - jako miłośnik arcade wolę jednak na sprzętach domowych NTSC i granie w gry tak jak developer przykazał.
Z tego też powodu duża część mojej biblioteki w przypadku konsol, które mają rozgraniczenie na PAL/NTSC to wersje NTSC. Każdy zbiera to co mu się podoba, przynajmniej nie trafiam na niemce/francuzy.

PAL nie ma "lepszej" palety kolorów, a jedynie system PAL ma automatyczną korekcję kolorów (Hue/Phase), w przeciwieństwie do NTSC. Dlatego kolor w PAL będzie trochę bardziej dokładny niż w NTSC, ale gdy monitor jest skalibrowany jak trzeba, to żadnej różnicy nie zauważysz ;)

Druga rzecz: pokaż mi grę w PAL która działa w PAL 60hz? Ja o takiej nie słyszałem, ponieważ gry PAL, które mają tryb 60hz, po jego wybraniu działają po prostu w NTSC. Jedyna mi znana opcja to w Wii za pomocą homebrew można zmusić konsolę do wyświetlania gier w PAL 60hz, ale znajdź mi telewizor który to wyświetli.

No i z mojego doświadczenia wynika, że nawet gry PAL, które mają tryb 60hz i tak są wolniejsze od swoich wersji w NTSC.

Tak więc jeśli gra była pisana w systemie NTSC, a później skonwertowana na PAL, to zawsze będzie lepsza w NTSC choćby nie wiem co :)

Ogromna większość gier video była pisana właśnie pod system NTSC, a później bardzo nieudolnie przenosili je na PAL, co często wychodziło wręcz koszmarnie. A nawet te poprawnie skonwertowane odrobinę ustępują swoim oryginałom w NTSC.

Moze wlasnie mialem na mysli te ostrosc, dla mnie to poprostu lepsze kolory. Mam wiele gier zarowno pal jak i ntsc jednego tytulu i jak swego czasu wlaczalem Grandie 2 na DC, to kolory w PAL byly żywsze i bardziej pastelowe, natomiast NTSC troche bardziej wyblakłe i obraz migotał. To moje odczucie.

CO do szybkosci, ja także cenie sobie NTSC, co już w wielu rozmowach podkreśliłem, jednak nie w kazdym gatunku gier potrzebna jest ogromna dynamika i nie w kazdej grze jest to odczuwalne. Klasyczne turowe RPG nie potrzebuja 60hz..co innego nawalanki i shmupsy, tutaj nie ma o czym mowic :)

retron67

również gardzę PAL,we wszystkim"dla mnie" jest to przegrany format,gry 2d okrutnie ścięte np:Street Fighter Collection 2 nie ma startu do CAPCOM GENERATIONS 5,gdzie gra nie dość,że ma mniej klatek,to jeszcze ordynarny PAN-SCAN w ratio 4:3 a fujjj... ::)

bms

A Colin McRae? Lepiej chodzi w PAL - szybciej. Tak gra została napisana, a później przekonwertowana na NTSC. Znacie jakieś inne wyjątki?

Namingway

#4
To nie tylko chodzi o to, że gry w PAL są wolniejsze. PAL to 576 poziomych linii obrazu a NTSC to 480. Stąd czarne pasy na dole i u góry ekranu, ponieważ na ekranie wyświetla się 576 linii, ale gra "używa" tylko 480 linii. Różnica to aż 96 poziomych linii obrazu. Moim zdaniem to bardzo dużo. Co za tym idzie gry nie są w prawdziwym 4:3 i wszystko jest trochę ściśnięte. Jak na moje oko wygląda to źle, bo to co w grze NTSC jest kwadratem, w PAL będzie wyglądać na prostokąt.

Gry napisane w systemie PAL powinny teoretycznie używać wszystkich 576 linii, więc żadnych czarnych pasów być nie powinno, a proporcje powinny być odpowiednie. Napisałem teoretycznie, ponieważ, jeśli gra używa wszystkich 576 w PAL, a wydawca planuje wydać grę też w innych regionach, to po skonwertowaniu na NTSC mamy dodatkowe 96 Lini obrazu i co wtedy?

Myślę, że mogło być tak, że jak deweloper z Europy planował wydać grę we wszystkich regionach, a nie tylko w PAL, to sama gra była pisana pod system NTSC, a jeśli w gra miała zostać wydana jedynie w systemie PAL to wtedy pod taki system była pisana.

To tylko moje domysły, i tak naprawdę nie mam pojęcia jak deweloperzy gier radzili sobie z takimi problemami, nie mniej temat ciekawy, a w internecie o info na ten temat nie jest łatwo.

Mitsu

Dla mnie PAL odpada z 2 względów. Pierwszy to ten ze znakomita większość gier jest wolniejsza przez konwersje do 50hz. A druga to właśnie 50hz, które na crt widocznie miga. W rozdzielczości z przeplotem to widać jeszcze bardziej. A jeżeli chodzi o kolory to nie ma różnicy jeśli używa się kabla rgb.

r_g_b_life

Pal to bieda... moj ps1, n64 i saturn sa ntsc-j. Tylko ps2 i mega drive mam w palu lecz ziomek zrobil mi moda 60hz w MD i zegnamy czarne pasy ;) Jestem jednak zdania ze problem pojawia sie przy ustawianiu geometri na crtkach majac gry/konsole w pal i ntsc-j/u Na n64 u mnie gra w ntsc elegancko lezy na ekranie zas kolejna gra ale w pal juz jest powiedzmy o 1 cm przesunieta w bok... Jak nie urok to sraczka :)