PSX/PS2 na CRT Jaki Kabel?

Tom0 · 207

Offline Tom0

• Szeregowy
  • *
    • Reputacja: 0
dnia: Lutego 10, 2024, 17:19:59
Cześć, odkopałem z piwnicy konsole z dzieciństwa, były to u mnie klasyczny PSX i PS2. Mam tez stary telewizor CRT i tu zaczynaja się moje problemy. Naczytałem sie że powiniennem podłączyć konsole kablem scart RGB zamiast component w celu uzyskania optymalnie najlepszej jakości obrazu. Jestem po przeczytaniu kilku poradników i zwiększyły one tylko moja niepewność. Przestrzegają przed zakupem tanich zamienników które tylko udają rgb będąc w rzeczywistości kablem av. Po wejściu na Allegro jest tam tego tyle że nie mam pojęcia który kabel jest tym odpowiednim. Czy mógłbym prosić o pomoc w wyborze optymalnego kabla? Dzięki

Offline Mcin

• Wsparcie
  • Kapitan
  • *
    • Reputacja: 25
  • بيسي غعَمينْق مَصْتترْ رإِس
  • Odznaczenia Użytkownik, który może pochwalić się napisaniem na forum minimum 1000 wiadomości. Użytkownik z minimum czteroletnim stażem na forum. Odznaka za zajęcie II miejsca w konkursie Przejdę 28 gier w 2022 roku. Udział w forumowym wyzwaniu na przejście 25 gier w 2021 roku. Udział w forumowym wyzwaniu na przejście 25 gier w 2020 roku.
Odpowiedź #1 dnia: Lutego 10, 2024, 17:27:59
Powiem tak - możesz grać na composite. Idealnie nie będzie, ale nikt od tego nie umiera.

Jakbyś jednak chciał RGB, to tu masz najlepszą listę kabli sprawdzonych w ten czy inny sposób: https://strefapsx.pl/forum/okablowanie/poradnik-budowa-kabla-rgb-na-wzor-oryginalnego-sony/75/ + poradnik na głównej. Dla pewności możesz też pójść w brytyjskie retro gaming cables i plakać patrząc na ceny.

A, i upewnij się, że twój TV odbiera analogowy RGB a nie tylko composite po eurozłączu.

Net Yaroze to życie. Net Yaroze to Nadzieja.

Offline Mitsu

Odpowiedź #2 dnia: Lutego 11, 2024, 00:10:40
Graj na zwykłym kablu composite i się nie przejmuj… Nie ma aż takiej różnicy co do rgb na szaraku. Jaki masz model tego crt?

Offline Tom0

• Szeregowy
  • *
    • Reputacja: 0
Odpowiedź #3 dnia: Lutego 11, 2024, 01:35:19
Dzięki za szybkie odpowiedzi, stary telewizor polskiej marki trilux przytargany od babci z piwnicy. Chyba faktycznie odpuszczę kombinowanie. Dziś grałem chwile na composit i było całkiem git, chyba faktycznie na tym zostanę. Pozdrawiam

Offline hankie

• Z-ca Administratora
  • Pułkownik
  • *
    • Reputacja: 64
  • Odznaczenia Użytkownik otrzymuje to odznaczenie za wyróżniającą się chęć niesienia pomocy innym Strefowiczom na forum. Użytkownik, który może pochwalić się napisaniem na forum minimum 1000 wiadomości. Użytkownik z minimum czteroletnim stażem na forum. Najwyższe odznaczenie na forum. Odznaka za wkład w rozwój Strefy na różnych polach.
  • PSN ID: hankie_pl
Odpowiedź #4 dnia: Lutego 11, 2024, 08:51:06
Chociaż @Tom0 jak byś zobaczył jak wygląda na RGB to byś się zdziwił;) Pytanie właśnie czy ten Trilux obsługuje RGB po scart.;)

Niemniej jednak fajnie, że wpadłeś. Jak Cię wciągnie - to zapraszamy do tworzenia postów, tematów :)

Offline Quake96

• Podpułkownik
  • *
    • Reputacja: 75
  • SCEE™
  • Odznaczenia Odznaka za pierwsze miejsce w liczbie ukończonych gier w 2023 roku. Odznaka za zajęcie I miejsca w konkursie Przejdę 28 gier w 2022 roku. Odznaka za zajęcie II miejsca w konkursie Przejdę 25 gier w 2021 roku. Udział w forumowym wyzwaniu na przejście 25 gier w 2020 roku. Użytkownik z minimum czteroletnim stażem na forum. Użytkownik, który może pochwalić się napisaniem na forum minimum 1000 wiadomości.
  • PSN ID: OGAR_niety
Odpowiedź #5 dnia: Lutego 11, 2024, 10:26:20
W życiu miałem nie jeden i nie dwa telewizory CRT i chyba żaden który miał SCART nie miał problemu z obsługą standardu RGB. W europejskich telewizorach to raczej była norma.

Jak chcesz tanio i lepiej niż ten kompośmietnik to kup po prostu tani kabel RGB. Sam korzystam z jakiegoś niezbyt "wyszukanego" kabla i uwierz, różnicę widać z kilometra. Pamiętam, że na CRT też to było bardzo odczuwalne.

Ja bym brał np. ten: https://allegro.pl/oferta/kabel-rgb-scart-pal-do-konsoli-psx-ps1-ps2-ps3-14786525199?reco_id=71925c30-c8bf-11ee-81ce-ea96e22e0663&sid=1147bbb04b955b96a226cab2e664258d9124ef0862320b2d7366fdd6604cf017

Offline Janusz

• The boss
  • Administrator
  • Marszałek
  • *
    • Reputacja: 115
  • Odznaczenia Udział w forumowym wyzwaniu na przejście 28 gier w 2022 roku. Użytkownik, który może pochwalić się napisaniem na forum minimum 1000 wiadomości. Użytkownik z minimum czteroletnim stażem na forum.
    • strefapsx.pl
Odpowiedź #6 dnia: Lutego 11, 2024, 11:06:06
Kolega wyżej dobrze prawi. Nie ma co od razu iść w jakieś PRO kable jak do tej pory nie miałeś okazji zobaczyć różnicy. Weź najtańszy z allegro RGB i sprawdź jak to wygląda. One kosztują grosze i od tego bym zaczął.

Offline bms

Odpowiedź #7 dnia: Lutego 11, 2024, 11:09:03
+1 dla Quake. Ten kabel da radę, a jakieś mikro szumy to i tak nie zauważysz. Jedyne, to zauważysz buczenie na białych tłach, ale nie jest to chyba aż tak uciążliwe. Szkoda kombinować, trzeba grać!
Jak stwierdzisz, że Cię to wciągnęło, to sobie zmienisz TV i kabel.

Offline sjdr

Odpowiedź #8 dnia: Lutego 28, 2024, 16:21:13
Miałem kiedyś triluxa i nawet miał oddzielny tryb "RGB" - trzeba było 2x wcisnąć ikonkę zmiany źródła na pilocie :) fajny bajer i obraz bardzo ok :)

SMF spam blocked by CleanTalk