GroovyMAME - co to jest i z czym to się je.

bms · 2975

Offline bms

 • Społecznik
 • Strefowy Pasjonat
 • ********
  • Wiadomości: 906
  • Reputacja: 13
 • Odznaczenia Udział w forumowym wyzwaniu na przejście 25 gier w 2020 roku. Użytkownik z minimum czteroletnim stażem na forum. Użytkownik otrzymuje to odznaczenie za wyróżniającą się chęć niesienia pomocy innym Strefowiczom na forum.
dnia: Sierpień 01, 2018, 00:20:04
Temat raczej dla fanatyków AV i gier arcade ;)

Trochę teorii
Są dwie możliwości zagrania w grę Arcade w oryginale. Pierwsza, to klasycznie - trzeba posiadać lub mieć dostęp do konkretnego automatu. Druga, to skonstruowanie lub zakup Supergun'a i podpinanie do niego płyty PCB z grą. Płyty jednak działają jak chcą. Bardzo wiele z nich jest już w złym stanie lub całkowicie uszkodzonych. Znam gościa co sprzedawał gry arcade na kilogramy do samodzielnej naprawy ;). Tu pojawia się GroovyMAME. Dzięki niemu można zagrać w grę arcade w oryginalnych parametrach nawet jak posiadamy tylko uszkodzoną PCB.
GroovyMAME, to modyfikacja do popularnego emulatora gier arcade  pozwalająca na uruchomienie romów w rozdzielczości i trybie odświeżania zgodnym z oryginałem, znanym z salonów gier.
Ok, ale MAME jest dostępny na PC, który obsługuje monitory o częstotliwości odświeżania 31kHz i rozdzielczości min. 640x480, a gry arcade najczęściej wyświetlane są w ok. 15khz i niższych rozdzielczościach. Tutaj jest pies pogrzebany. Żeby gry wyświetlane były tak jak powinny, PC musi być podłączony do zwykłego telewizora CRT/monitora arcade, który naturalnie jest przeznaczony do tego typu obrazów.
Z polskiego na nasze: Przy użyciu GroovyMAME możemy doświadczyć obrazu praktycznie identycznego z oryginalnym, znanym z maszyn z poprzedniego wieku. Dodatkowo, dzięki użyciu CRT gry mają minimalny input lag.

A tak to wygląda w praktyce (foto z różnych TV, więc są większe i mniejsze scanlines; jak zwykle w przypadku fotografowania CRT - na żywo jest o wiele lepiej):

Groovy na PVM:PCB podpięte przez Jamma do cabinetu z Tinitronem.Dla porównania standardowe MAME na monitorze LCD (kolory wydają się lepsze tylko dlatego, że LCD łatwo sfotografować...)
************************************************************************
Jeśli to co przeczytałeś przekonało Cię do przetestowania GroovyMAME, przygotowałem mini tutorial jak go skonfigurować na przykładzie Windowsa XP. Mini, ponieważ zacząłem pisać maxi ale sprowadziło się to do "przepisywania internetu" oraz relacjonowaniu filmików = epopeja. Rzucę hasła i odsyłam do źródeł.
W necie znalazłem kilka poradników, ale moim zdaniem są zbędnie skomplikowane lub niekompletne. Wyciągnąłem wnioski z wybranych.
GroovyMame jest dostępne również na Win7 oraz od niedawna na 10. Są różnice w konfiguracji.

Będziemy potrzebować:
- jakąkolwiek wiedzę o składaniu i obsłudze komputerów (jest wiele wątków pobocznych, których nie będę poruszał) oraz konfiguracji MAME,
- Komputer PC z odpowiednią kartą graficzną (Czym mocniejszy tym lepszy, lecz nie ma co przesadzać. Mame obsłuży do 2 rdzeni i niepotrzebuje więcej niż 2GB ramu.),
- Monitor komputerowy.
- Kabel łączący PC z CRT. VGA - SCART.
- Telewizor CRT lub monitor PVM. Jaki najlepszy? odsyłam do innych moich (i nie tylko) tematów na forum. Wg mnie najlepiej Groovy wygląda na TV z shadow mask. Ta technologia była wykorzystywana w monitorach arcade, dlatego obraz jest najbardziej zbliżony do oryginału.
- Dużo cierpliwości i czasu.

Najbardziej przejrzysta instrukcja ENG


 • KOMPUTER
(Mój skromny setup: Win XP 32bit, ATI Radeon 9600 pro, 1GB ramu, Athlon 3000+)
Kluczowa w całym przedsięwzięciu jest karta graficzna. Żeby komputer obsługiwał niskie rozdzielczości gier arcade, potrzebne są zmodyfikowane sterowniki kompatybilne tylko z wybranymi GPU. Chodzi o starsze karty ATI Radeon. Pod tym adresem znajdziemy listę kart oraz odpowiednie sterowniki dla konkretnej sztuki i systemu operacyjnego.

 • Kabel AV
Gotowy kabel można kupić aktualnie na ebay za ok. 100zł z przesyłką. Wystarczy wpisać "GroovyMAME".
Nie byłbym jednak sobą, gdybym nie zrobił go sam. Kosztował mnie 10zł.
- Najpierw kupiłem przewód VGA - SCART z ekranem oraz kilka rezystorów. Dobrze żeby wtyk VGA był rozkręcany.
- Schemat znalazłem w internecie


- W schemacie nie zaznaczono głównej masy. Scart - pin 21, VGA - obudowa.
- Jeśli odbiornik CRT posiada funkcję wyboru ręcznego AV RGB (np. Sony Trinitron, PVM), możemy zrezygnować z podciągania zasilania 5V i 12V. UWAGA Z 12V trzeba uważać. Bez niego na większości TV udało się wyświetlić obraz. Na schematach różnych kabli RGB w jego miejscu jest 5V lub przynajmniej rezystor. Piszę o tym, ponieważ jak przypadkiem podpiąłem 12V na pin, to !!wtyczka od PVM puściła dym!! (tylko na tym TV, na innych nic się nie działo) Jeśli wszystko działa bez tego przewodu, radzę go nie stosować. 5V jest niezbędne do większości TV. W zasadzie druga żyła była tylko potrzebne dla "nowoczesnego" TV z lat >2000 i obeszło się na 5V. (P.S.: PVM wyszedł z przygody bez szwanku uff :) )
- Jeśli dźwięk będzie odtwarzany nie z TV, można zrezygnować z sekcji audio.
- Wystarczyło zamienić kilka żył, dołożyć rezystory i gotowe.
 • Konfiguracja Groovy
- Ściągamy zwykłe MAME i konfigurujemy je. Temat rzeka - odsyłam do internetu. Ja użyłem zwykłego mame w wersji 0.179, które bez problemu działa na Win XP.
- Właściwym pierwszym krokiem jest instalacja sterowników karty graficznej. Standardowa procedura.
- Pliki Arcade_OSD.exe oraz VMMaker.exe + VMMaker.ini najlepiej skopiować do folderu z Mame.
- Kolejny krok to pobranie GroovyMame. Ściągamy wersję dla naszej kompilacji emulatora WAŻNE>> Jeśli nie korzystamy z najnowszego GroovyMame (jak ja), to musimy dodatkowo ściągnąć wersję 0.161 pozbawioną błędów !! <<WAŻNE Oba pliki wrzucamy do folderu z emulatorem, odpowiednio zmieniając ich nazwy w celu identyfikacji. np. Groovy oraz old_groovy.
- Tworzymy plik konfiguracyjny z poziomu wiersza poceń. Odsyłam do filmiku
- Następnie otwieramy plik VMMaker.ini i korygujemy ścieżkę do pliku z GroovyMame 0.161. Odsyłam do filmiku
- uruchamiamy VMMaker.exe, który tworzy listę gier i odpowiadające im rozdzielczości. Trochę to potrwa.

 • Uruchomienie CRT
(U mnie Blaupunkt IS 70-49 VT)
- Teraz należy odpalić Arcade_OSD.exe. W programie możemy wybrać rozdzielczość z jaką ma być wysyłany sygnał do ekranu. Zalecam 480i tj. na liście 640x480 60i 15kHz. Obraz zniknie. Jest to maksymalna rozdzielczość dla zwykłego TV.

- Odpinamy monitor komputerowy i podpinamy komputer do telewizora CRT. Powinien pojawić się obraz automatycznie lub po wybraniu trybu AV. (Należy pamiętać o zasilaniu 5V i ewentualnie 12V dla TV żeby mógł aktywować RGB)
- Zapisujemy ustawienia "set as default display mode"- Włączamy GroovyMAME i sprawdzamy, czy po uruchomieniu gry we wstępnej tabeli rozdzielczość oryginalna zgadza się z rozdzielczością wyświetlaną. Jeśli tak, można odtrąbić sukces :)


 • Uzupełnienie
- Sama konfiguracja sprzętu "żeby dało się grać" to nie wszystko. Można zastosować tzw. Frontend dla MAME. Zmienia to komputer w dedykowaną maszynę do emulacji. W zależności od sprawności PC można coś dopasować. Ostatnio najwięcej mówi się o HyperSpin... Zalecam skorzystać, ponieważ zwykły TV mocno miga przy oryginalnym interfejsie MAME przy 480i (niezależnie jaką mamy ustawioną rozdzielczość główną, interfejs jest w 480i).
- Żeby zadbać o właściwy odbiór gier należałoby pomyśleć o zestawie gałek arcade. Są gotowe modele na USB lub można zbudować samodzielnie. Także obszerny temat.
- Niektóre gry są wyświetlane w podwojonej rozdzielczości. Inne z kolei mają trochę zmienioną rozdzielczość, żeby dopasować je do typowych monitorów, a nie dedykowanych pod daną grę. Może ta ingerencja zaburza oryginał ale ogólnie na plus dla obrazu. Nie wiem czy ten trend jest kontynuowany w najnowszej wersji GroovyMAME.
************************************************************************

Jak ktoś ma pojęcie o PC to sobie poradzi, choć jest się na czym wyłożyć. Życzę cierpliwości i powodzenia ;)

« Ostatnia zmiana: Sierpień 01, 2018, 08:24:59 wysłana przez bms »Offline JAPONIEC

 • Strefowy Entuzjasta
 • *****
  • Wiadomości: 877
  • Reputacja: 37
 • Odznaczenia Użytkownik z minimum czteroletnim stażem na forum.
Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 01, 2018, 13:52:03
Super poradnik! Zagadam z kumplem, który na lutowaniu zęby zjadł czy by mi takiego kabelka nie stworzył i wówczas coś podziałam - mam w szafie budę z WinXP więc chętnie obadam temat.Offline Bodzio

 • Administrator
 • Strefowy Maniak
 • ********
  • Wiadomości: 8672
  • Reputacja: 85
 • Odznaczenia Użytkownik z minimum czteroletnim stażem na forum. Użytkownik, który może pochwalić się napisaniem na forum minimum 1000 wiadomości.
  • strefaPSX
 • PSN ID: Bodzio_PSX
Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 01, 2018, 14:15:02
MAME to w ogóle wyjątkowy projekt i wyjątkowa scena z misją zachowania czegoś co bez tego pewnie dawno by przepadło. Zawsze byłem pod wrażeniem tego jak wiele pracy w to jest wkładane. W ogóle gry z automatów po tylu latach powinny mieć naprawdę licencję abandoware lub coś w tym stylu.

Tu pojawia się GroovyMAME. Dzięki niemu można zagrać w grę arcade w oryginalnych parametrach nawet jak posiadamy tylko uszkodzoną PCB.

Rozumiem, że chodzi o to, że po prostu odpalamy ją z romu?

No i oczywiście duży plus za poradnik i nakreślenie sprawy. Jak zwykle poziom ekspercki. ;)Offline bms

 • Społecznik
 • Strefowy Pasjonat
 • ********
  • Wiadomości: 906
  • Reputacja: 13
 • Odznaczenia Udział w forumowym wyzwaniu na przejście 25 gier w 2020 roku. Użytkownik z minimum czteroletnim stażem na forum. Użytkownik otrzymuje to odznaczenie za wyróżniającą się chęć niesienia pomocy innym Strefowiczom na forum.
Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 01, 2018, 14:42:13
@Japoniec, jak masz lutownicę to spróbuj sam. Nie jest to trudne.

@Bodzio, zgodnie z regulaminem nie promujemy piractwa. Grę odpalamy z romu ale żeby mieć do niego prawo należy posiadać płytę PCB z oryginałem ;pOffline Bodzio

 • Administrator
 • Strefowy Maniak
 • ********
  • Wiadomości: 8672
  • Reputacja: 85
 • Odznaczenia Użytkownik z minimum czteroletnim stażem na forum. Użytkownik, który może pochwalić się napisaniem na forum minimum 1000 wiadomości.
  • strefaPSX
 • PSN ID: Bodzio_PSX
Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 01, 2018, 14:44:52
@Bodzio, zgodnie z regulaminem nie promujemy piractwa. Grę odpalamy z romu ale żeby mieć do niego prawo należy posiadać płytę PCB z oryginałem ;p

Tak właśnie myślałem. ;) Zresztą to temat do którego jeszcze wrócimy myślę, bo regulamin nie dekalog i można go zmieniać, byle na lepsze.Offline TheUrien84

 • Strefowy Nałogowiec
 • *******
  • Wiadomości: 1965
  • Reputacja: 55
 • Item Collector
 • Odznaczenia Udział w forumowym wyzwaniu na przejście 25 gier w 2020 roku. Użytkownik, który może pochwalić się napisaniem na forum minimum 1000 wiadomości. Użytkownik z minimum czteroletnim stażem na forum.
Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 01, 2018, 15:33:43
Od dawien dawna uzywam softu 15khz sterow calamity,starego radoslawa i tv crt,natywne 320na 240 to cos pieknego...


Offline bms

 • Społecznik
 • Strefowy Pasjonat
 • ********
  • Wiadomości: 906
  • Reputacja: 13
 • Odznaczenia Udział w forumowym wyzwaniu na przejście 25 gier w 2020 roku. Użytkownik z minimum czteroletnim stażem na forum. Użytkownik otrzymuje to odznaczenie za wyróżniającą się chęć niesienia pomocy innym Strefowiczom na forum.
Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 01, 2018, 18:11:32
Pamiętam Twój wpis z tematu "Ultimate setup". Niestety wtedy była to dla mnie chińszczyzna. Teraz już wiem co miałeś na myśli ;)Offline Trzyzet

 • Strefowy Entuzjasta
 • *****
  • Wiadomości: 879
  • Reputacja: 13
 • Odznaczenia Użytkownik z minimum czteroletnim stażem na forum.
Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 01, 2018, 22:15:10
Ej kurde, aż sobie zrobię kabelek do mojego Thinkpada T400, postawię XPka i się powalczy bo wygląda kozak!Offline JAPONIEC

 • Strefowy Entuzjasta
 • *****
  • Wiadomości: 877
  • Reputacja: 37
 • Odznaczenia Użytkownik z minimum czteroletnim stażem na forum.
Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 01, 2018, 23:06:11
Pytanie - może głupie, może nie. Mam radzia 9600 z wyjściem S-Video - czy mogę po prostu wypuścić sobie sygnał via S-Video do TV CRT? Będzie ten sam rezultat? Jak tak, to w weekend powalczę, muszę tylko kabel znaleźć.Offline Namingway

 • Strefowy Entuzjasta
 • *****
  • Wiadomości: 819
  • Reputacja: 14
 • Odznaczenia Użytkownik z minimum czteroletnim stażem na forum.
 • PSN ID: Namingway_PL
Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 02, 2018, 00:47:25
Będzie działać, ale jednak przez S-video będzie trochę padaczka Kiedyś tego próbowałem z PVM i było mega słabo...Offline JAPONIEC

 • Strefowy Entuzjasta
 • *****
  • Wiadomości: 877
  • Reputacja: 37
 • Odznaczenia Użytkownik z minimum czteroletnim stażem na forum.
Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 02, 2018, 12:46:54
Będzie działać, ale jednak przez S-video będzie trochę padaczka Kiedyś tego próbowałem z PVM i było mega słabo...

Zatem odpada. Przekopałem kartony i jednak kabla brak ;). Cóż, trzeba będzie ścignąć człowieka co by mi to polutował. Chciałbym sobie porównać jak duża różnica jest między tego typu emulacją a MVSem.Offline fixxxer1

 • Zasłużony
 • Strefowy Pasjonat
 • ********
  • Wiadomości: 920
  • Reputacja: 5
 • Odznaczenia Użytkownik z minimum czteroletnim stażem na forum. Najwyższe odznaczenie na forum. Odznaka za wkład w rozwój Strefy na różnych polach. Odznaka za wsparcie Strefy w serwisie Patronite w 2020 roku. Odznaka za wsparcie Strefy w serwisie Patronite w 2019 roku. Odznaka za wsparcie Strefy w serwisie Patronite w 2018 roku. Użytkownik otrzymuje to odznaczenie za wyróżniającą się chęć niesienia pomocy innym Strefowiczom na forum.
Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 04, 2018, 13:17:09
Dzięki pomocy Bmsa mam i ja swoje mame:

Na razie stoi w garażu, ale ze niedawno wstawiłem do niego lodówkę i zimnym piwem, to i nie spieszy mi się z przenoszeniem ;)

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
« Ostatnia zmiana: Sierpień 04, 2018, 13:18:58 wysłana przez fixxxer1 »