[Poradnik] GBS 8200/8220 gbs-control – Tani i dobry skaler „Zrób to sam”

Zaczęty przez majzok, Sierpień 08, 2020, 22:44

Poprzedni wątek - Następny wątek

majzok

Index:

  • Wstęp
  • Co potrzebujemy?
  • Ale to są gołe płytki, jakieś kable – to nie dla mnie!
  • Czemu GBS-8220 a nie GBS-8200?
  • Do dzieła!
  • gbs-control
  • Modyfikacje, modyfikacje...

1. Wstęp
Jeśli masz mało miejsca w domu (jak ja) i nie możesz pozwolić sobie na zakup telewizora CRT ze względu na jego gabaryty, to świetną alternatywą jest skaler dla retro sygnału video by móc wyświetlić go na nowoczesnym telewizorze LCD.

Niestety, skalery który wykonują swoja pracę dobrze to wydatek około 750-800zł za OSSC i w górę. Dla mnie była to kwota nie do przyjęcia. Z pomocą jednak przyszedł internet i People Republic of China ze swoim AliExpress.

Przedstawiam wam tani skaler GBS-8200 który kosztuje ułamek ceny OSSC, a proponuje efekty bardzo zbliżone. Gdzie jest haczyk? Jest to skaler ,,zrób to sam" – nie obejdzie się bez lutowania (jeśli nie umiesz lutować – nie przerażaj się i czytaj dalej!), jednak efekty są tego warte.

Czas na konkrety:
Cena gotowego skalera:
175-255zł (Skąd te widełki? Czytaj dalej...)


Efekt
zdjęcie obrazu wyświetlanego na telewizorze 75 cali:




obraz przechwycony tanim chińskim grabberem (na telewizorze jest lekko ostrzejszy), wyskalowany do 1080p:




Reszta galerii: https://imgur.com/a/HlEReyk

Prezentacji szybkiej zmiany rozdzielczości z 240p na 480i
(obraz w 480i wygląda kiepsko, ale to wina grabbera, na telewizorze jest miód)



2. Co potrzebujemy?
UWAGA: CENY NA 2020, SIERPIEŃ
Z przyczyn oczywistych, mogą się sporo różnić od tych, które są obecnie. Zalecam szukania jaknajlepszych ofert, a podane linki traktować jako referencje.

GBS-8220 (dlaczego nie GBS-8200? Czytaj dalej): 70zł
https://www.aliexpress.com/item/32837168360.html


Konwerter VGA do HDMI: 14zł
https://www.aliexpress.com/item/4000553298530.html


ZASILACZ 5V/2A/5.5: 15zł
https://allegro.pl/oferta/zasilacz-5v-2a-5-5-abcv-7058370377


Moduł z Wifi NodeMcu v3: 8zł
https://www.aliexpress.com/item/32647690484.html


Przewody połączeniowe żeńsko-żeńskie 20cm kolorowe - 10szt.: 8z
https://botland.com.pl/pl/przewody-polaczeniowe/1435-przewody-polaczeniowe-zensko-zenskie-20cm-kolorowe-10szt.html


Układ zegara SI5351: 12zł
https://www.aliexpress.com/item/4000012781115.html


Taśma miedziana samoprzylepna, 10cm: 8zł:
https://gitarownia.pl/product-pol-3898-GPARTS-tasma-miedziana-samoprzylepna-szerokosc-10cm.html


Opcjonalny (jeśli zrobisz go sam za około 10-15zł) moduł SCART (Euro):
SCART do GBS-8200 GBS-8220 i VGA (15KHz) adapter: 95zł
https://allegro.pl/oferta/scart-do-gbs-8200-gbs-8220-i-vga-15khz-adapter-8887948342


lub złóż go sam według tego schematu (albo poproś kogoś ;) ).

1 zworka(0zł) – do wyciągnięcia np. ze starej płyty głównej od komputera.


Do tego koszt wysyłek jakieś 25zł.


3. Ale to są gołe płytki, jakieś kable – to nie dla mnie!
Czujesz się skołowany widząc gołe płytki i jakieś kabelki? Nie przejmuj się! Sam nie jestem mistrzem lutowania, więc poradnik przygotowywałem, by ograniczyć je do minimum.

Efekt dobry osiągniesz już z samym GBS-8220, konwerterem do HDMI i modułem SCART (który możesz kupić gotowy) – zero lutowania.

Efekt bardzo dobry osiągniesz po przylutowaniu jednego kabelka – dla modułu  z Wifi NodeMcu v3 by zrobić z urządzenia już małego potworka nazywającego się gbs-control.

Efekt świetny po przylutowaniu 5 kabelków (Clock mod).

Obudowy w zestawie nie ma, ale się nie bój – urządzenie działa na 5V, więc cię nie kopnie. Samą obudowę możesz zrobić z tekturowego pudełka leżącego gdzieś luzem i wsadzić za szafkę TV – nie musisz mieć urządzenia na wierzchu, sterowanie odbywa się przez dowolną przeglądarkę po WiFi.

Nie umiesz lutować? To nie problem. Poszukaj w swojej okolicy dowolnego serwisu elektroniki. Jestem pewny, że jeśli dostarczysz im płytki i schematy, przylutują ci profesjonalnie wszystkie kabelki za jakieś 10-20zł. Hej! Masz miesiąc czasu nim przyjdą gadżety z Chin – to wystarczająco czasu by wszystko przygotować.

4. Czemu GBS-8220 a nie GBS-8200?
Ten poradnik ma na celu nie tylko pokazać jak przygotować świetny skaler, ale też by zrobić to jak najmniejszym nakładem pracy i by uniknąć lutowania gdzie się tylko da. GBS-8220 oprócz dodatkowego wyjścia VGA ma też dodatkowe gniazdo, w które możemy się wpiąć (i będziemy się wpinać podłączając moduł NodeMcu v3), GBS-8200 nie ma złącza, jedynie pola w które się trzeba wlutować. Z racji ten poradnik hołduje zasadzie ,,jak najmniej lutowania", to będziemy trzymać się GBS-8220. Jeśli lutowanie nie jest dla ciebie problemem, możesz śmiało zaoszczędzić jakieś 10zł kupując GBS-8200.

Jak rozróżnić GBS-8200 od GBS-8220? Bardzo prosto - GBS-8220 ma dwa wyjścia VGA (a łącznie gniazd VGA: 3).

5. Do dzieła!
Wszystkie paczki z chin odebrane, kabelki przygotowane – bierzemy się do dzieła. Ja posiadam gotowy moduł SCART (jestem tak leniwy, że wydałem 95zł), więc zdjęcia i opisy będą na jego przykładzie. Jeśli jednak masz zrobiony przez siebie/kogoś to na schemacie też jest sposób podłączenia.

Moduł SCART (SCART to popularne niegdyś ,,Euro złącze") potrzebuje zasilania, najprościej przygotowanym kablem wepnij się w złącze zasilania w prawym górnym rogu płytki GBS-8220 (zakładam, że płytka jest skierowana jednym złączcem VGA i 3 żółtymi złączami composite w twoją stronę). Złącze oznaczone jest ,,5V IN". Szeroką taśmę wpinamy w szerokie złączę nad pojedynczym złączem VGA.
Do lewego złącza VGA po drugiej stronie płytki wpinamy konwerter VGA-HDMI. Złącze VGA przesyła sam obraz, my chcemy jeszcze dźwięk. Załączony do konwertera kabelek audio (jest to Jack 3.5 jak w słuchawkach, tylko że z obu stron) wpinamy z jednej strony w konwerter, z drugiej w moduł SCART. Konwerter także potrzebuje zasilania 5V. Ja - by nie bawić się w dodatkowe zasilacze – uciąłem dużą wtyczkę od dodanego w zestawie kabelka mini usb i przylutowałem jego plus i minus od spodu złącza, w który wcześniej wpinaliśmy moduł SCART – polecam to rozwiązanie dla wygody, jednak jest całkowicie opcjonalne. Na pewno masz gdzieś w domu nieużywaną ładowarkę do smartfona – nada ona się świetnie jako zasilanie dla konwertera.

W tym momencie mamy już całkiem niezły skaler gotowy do pracy.

Do złącza SCART wpinamy konsolę, kablem HDMI podpinamy telewizor, podłączamy zasilanie i gotowe. Efekt na pierwszy rzut oka może nie powalać, jednak da się wiele rzeczy wyregulować za pomocą 4 przycisków ustawionych w ,,krzyżak" po prawej stronie od żółtych złączy. Jeśli nie widzisz obrazu, lub napis ,,No Signal", to możliwe, że musisz przełączyć urządzenie w inny tryb pracy za pomocą przyciska ,,w lewo", aż nie pojawi się obraz. Gdy wejdziesz w menu (przyciskiem ,,w prawo"), ujrzysz chińskie znaczki. Wejdź w opcję nr 4 by zmienić język na angielski. Reszta powinna stać się wtedy jasna.

Ten poradnik nie kończy się w tym miejscu, gdyż chcemy wyciągnąć pełnie potencjału z tego skalera!

6. gbs-control
Zaczynamy dalsze modowanie naszego skalera. Głównym i najważniejszym modem jest gbs-control. Gbs-control jest alternatywnym oprogramowaniem dla GBS-8xxx które w pełni uwalnia jego potencjał, oferując:
- Bardzo mały lag (wręcz niezauważalny)
- Bardzo dobry upscaling
- Brak utraty synchronizacji przy przełączaniu się pomiędzy 240p, a 480i (tak, na ciebie patrzę Chrono Cross!)
- I wiele więcej

Możemy poczytać o nim więcej pod tym adresem: https://github.com/ramapcsx2/gbs-control

Instalacja gbs-control składa się z trzech kroków: przygotowania sprzętu, przygotowania oprogramowania oraz podłączenia do WiFi.

Przygotowanie sprzętu
Odłączamy od naszego GBS'a zasilanie i bierzemy się za podłączenie modułu NodeMcu v3. Przydadzą się nam do tego wcześniej kupione kabelki żeńsko-żeńskie. Po prawej stronie płytki (pamiętaj – żółtymi złączami do ciebie) mamy pionowe gniazdo na 4 piny oznaczone ,,P5" (są dokładnie dwa gniazda – jedno pod drugim – chodzi o to górne).

- Weź zielony kabelek i wepnij go w pierwszy pin (u samej góry). Jest to nasz sygnał SDA.
- Weź czerwony kabelek i utnij mu jedną wtyczkę. "Odskóruj" trochę izolacji. Ucięty koniec podłącz do + zasilania 5V. U mnie jest to wolne gniazdo ze śrubką na module SCART. Będzie to zasialnie + 5V dla NodeMcu v3.
- Weź czerwony kabelek i utnij mu jedną wtyczkę. "Odskóruj" trochę izolacji. Ucięty koniec podłącz do - zasilania 5V. U mnie jest to wolne gniazdo ze śrubką na module SCART. Będzie to masa dla NodeMcu v3.
- Weź niebieski kabelek i wepnij go w czwarty pin. Jest to sygnał SCL.

- Weź żółty kabelek, utnij jedną z wtyczek i przylutuj go do drugiej nóżki od lewej układu znajdującego się tuż obok gniazda, w które wcześniej wpinałeś kabelki. Przez ,,drugą nóżkę od lewej" chodzi mi o nóżki znajdujące się w boku układu skierowanym w twoją stronę – patrz zdjęcie. Jeśli nie czujesz się pewnie z lutownicą, poproś kogoś by zrobił to za ciebie (w prawie dowolnym serwisie elektroniki zrobią to za jakiś drobny pieniążek, albo nawet za dobre słowo). Jest to nasz sygnał Debug.

- Wepnij zworkę w gniazdo poniżej dwóch pionowych gniazd, w które przed chwilą wpinałeś kabelki.

- Wepnij drugi koniec zielonego kabelka (SDA) w pin oznaczony D2 w NodeMcu v3.
- Wepnij drugi koniec niebieskiego kabelka (SCL) w pin oznaczony D1 w NodeMcu v3.
- Wepnij drugi koniec czerwonego kabelka (+5V) w pin oznaczony VIN w NodeMcu v3.
- Wepnij drugi koniec czarnego kabelka (masa) w pin oznaczony G (obok pinu VIN).
- Wepnij drugi koniec żółtego kabelka (debug) w pin oznaczony D6 w NodeMcu v3.


Gratulację, etap sprzętowy dla gbs-control zakończony!

Przygotowanie oprogramowania
Pobierz oprogramowanie dla Arduino (IDE), znajdziesz je tutaj https://www.arduino.cc/en/Main/Software.

Po zainstalowaniu uruchom program skrótem z pulpitu. Otwórz okienko ,,Preferences":
File > Preferences, lub skrótem Ctrl + ,

W polu ,,Additional Boards Manger URL" wklej:
http://arduino.esp8266.com/stable/package_esp8266com_index.json


Zamknij okienko klikając w OK i idź do:
Tools > Board > Boards Manager
W nowo otwartym oknie wyszukaj "esp8266", a później zainstaluj z listy (powinna być jedna pozycja) ,,esp8266 by ESP8266 Community".


Teraz przejdź do Tools > Board: i wybierz z listy NodeMCU 1.0 (ESP-12E Module).

W ,,Tools" ustaw ,,CPU Frequency" na 160MHz orasz ,,Flash size" na ,,4MB (FS:1MB OTA:~1019KB)". ,,IwIP Variant" ustaw na ,,v2 Lower Memory".
Podłącz teraz swój NodeMCU do komputera za pomocą kabla microusb (takie jak do smartfona). Powinny się zainstalować automatycznie sterowniki i pojawić się port COM1 (numerek może być, jak pokazywane jest więcej niż 1 port COM, upewnij się, że wiesz na którym znajduje się twój NodeMCU).


Pobierz dodatkowe, wymagane biblioteki:
https://github.com/me-no-dev/ESPAsyncTCP
https://github.com/me-no-dev/ESPAsyncWebServer

Po wejściu na adres kliknij zielony przycisk ,,Code" a potem wybierz ,,Download ZIP". Rozpakuj obie biblioteki i przenieś je do folderu ,,libraries" Arduino. Na Windowsie będzie to ,,C:\Users\<ty>\Dokumenty\Arduino\libraries". Upewnij się, że rozpakowane foldery zawierają już pliki, a nie że np. rozpakowałeś folder ESPAsyncTCP-master, a wewnątrz jest jeszcze jeden folder ESPAsyncTCP-master i dopiero pliki.

Czas na pobranie samego gbs-control. Pobierz aktualną wersje ,,master": https://github.com/ramapcsx2/gbs-control/archive/master.zip
Wypakuj pobraną paczkę, wewnątrz będzie folder, zamień jego nazwę na ,,gbs-control" (usuń ,,-master"). Uruchom Arduino IDE klikając dwukrotnie na plik ,,gbs-control.ino".

Powinieneś móc teraz skompilować oprogramowanie wchodząc w Sketch > Verify / Compile.
Z podłączonym NodeMCU do PC i wybranym właściwym portem COM możesz zapisać oprogramowanie w układzie. Zrób to poprzez Sketch > Upload.

Gratulację, wgrałeś gbs-control!

Podłączamy się do WiFi
By ułatwić konfigurację i obsługiwanie gbs-control ma specjalny panel dostępny w przeglądarce, którym można sterować urządzeniem przy użyciu np. smartfona siedząc wygodnie w fotelu. Najpierw jednak musimy podłączyć twojego gbs-control do tej samej sieci WiFi.
Zacznijmy od podłączenia twojego skalera do zasilania – powinieneś zauważyć że na module NodeMCU zaświeciła się niebieska dioda. Znajdź na swoim smartfonie lub komputerze z WiFi sieć ,,gbscontrol" i połącz się z nią. Hasło to ,,qqqqqqqq". Otwórz teraz stronę http://gbscontrol w przeglądarce.

Wejdź w zakładkę ,,System", a później ,,Connect to WiFi Network". Wpisz SSID twojej domowej sieci WiFi lub ja znajdź przy użyciu ,,scan", podaj hasło i kliknij ,,Connect". Układ się zrestartuje i po włączeniu będzie dostępny w twojej sieci domowej pod adresem http://gbscontrol.

Twój gbs-control jest gotowy do pracy!

7. Modyfikacje, modyfikacje...
W zasadzie na tym etapie twój skaler jest gotowy. Jednak można go jeszcze ulepszyć!

Usunięcie szumów (noise)
Czasem na jednolitym kolorowo tle widać ,,robaczki" – to nazywamy szumem (noisem). Można się go pozbyć na dwa sposoby. Jeden wymaga lutowania, drugi nie.

Sposób 1: Wylutuj element C11 z płyty, lub (lepiej) zastąp go kondensatorem elektrolitycznym o pojemności od 22 do 47 uF.
Sposób 2: Zaekranuj ścieżki płyty od spodu przy pomocy samoprzylepnej foli miedzianej. Odsyłam do tego poradnika video:

Clock Mod
Gorąco polecam tą modyfikację gdyż wyraźnie poprawia ona jakość obrazu, jednak wymaga ona dość dużej wprawy w lutowaniu – jeśli nie czujesz się na siłach, zleć ją komuś innemu. By zadziałała należy do naszego GBSa przylutować układ zegara SI5351 w poniższy sposób:


Po przylutowaniu wszystkich kabelków, odpal swojego gbs-control, wejdź w zakładkę ,,Preferences" i kliknij w przycisk ,,Activate FrameTime lock". Jeśli w odpowiedzi zobaczysz komunikat ,, Active FrameTime Lock not necessary with external clock gen installed" wszystko poszło zgodnie z planem i twój clock mod działa jak należy.

Obudowa
A właśnie. Co z obudową? Te kabelki i płytki drukowane straszą! W sumie, to... nic. GBS działa tak samo w obudowie jak i bez – a, że jest to urządzenie które można sterować z wifi, to często się przy nim nie majstruje.

Jednak jeśli Ciebie drażni to tam samo jak mnie, to mogę zaproponować proste rozwiązanie, do którego potrzebny jest kawałek pleksi (chociaż równie dobrze może to być np. deseczka – jednak coś co nie przewodzi prądu), zestaw śrubek do płyty głównej (tych dystansów).

W pleksę wkręcamy śrubki ,,nóżki", do nich przykręcamy GBS'a, kabelki które się da puszczamy pod płytką, jak się czegoś do pleksy nie da przykręcić, to przykleić klejem na gorąco (najtańszy pistolet na klej z wkładami w Castorama to 18zł – a przyda się na coś jeszcze na pewno).

Jednak zrobiona obudowa z kartonowego pudełka, pochwytane elementy trytytkami by nie latały luźno też zda egzamin.

animare

Hej, poradnik bardzo rzeczowy, jedynie do czego mogę się delikatnie przyczepić to mogłeś po prostu na zdjęciach zaznaczać niektóre elementy zamiast się tak szczegółowo rozpisywać - nie mniej kawał dobrej roboty!

Mam tylko jedno pytanie, gdzie w tym wszystkim jest lm1881n?

retromaniak

Cytat: animare w Sierpień 09, 2020, 13:36
Mam tylko jedno pytanie, gdzie w tym wszystkim jest lm1881n?
Jest on w module SCART. Tutaj autor wykorzystał gotowy jednak można również zbudować taki własny, też jest w tym samym miejscu link do schematu.

"Wszystko jest możliwe, wystarczy tylko chcieć!"

animare

Oczywiście wiem że można samemu zbudować, jednakże zaskoczyło mnie to gdyż na stronie allegro sprzedawcy gotowego modułu scart nie było żadnej informacji na ten temat :-)

majzok

Cytat: animare w Sierpień 09, 2020, 13:36to mogłeś po prostu na zdjęciach zaznaczać niektóre elementy zamiast się tak szczegółowo rozpisywać
Pewnie chodzi o fragment z podłączeniem modułu SCART - nie da się go podłączyć źle, bo wtyczki pasują tylko w swoje gniazda, jednak nie chciałem wrzucać zdjęć - by nie sugerować "jednego słusznego podejścia" - ale dzięki za opinię.

Co do lm1881n: tak, znajduje się na spodzie gotowego modułu scart, mimo, że nie jest wspomniany na aukcji. A raczej jest to układ EL1883ISZ - to też "video sync separator". Co ciekawe jest jakieś 5 razy droższy od lm1881n - nie mam pojęcia co na to wpływa :P

Trzyzet

1883 jest robiony w dużo nowszym procesie technologicznym, jest szybszy i co ciekawe z odpowiednim chroma-filtrem podobno lepszy od LM1881.

animare

Zatem to świetna wiadomość. Wychodzi na to że cały ten moduł scart w raz z 1883 oszczędza sporo lutowania i czasu a dodatkowo wszystko jest ładnie zmontowane w jednym miejscu na pcb :-)

retromaniak

Ja się zastanawiam czy kupić gotowca, czy zlecić znajomemu zrobienie takiego układu? LM1881 gdzieś po domu się wala (kiedyś zamówiłem od majferndów), musiałbym kupić tylko złącze SCART. Gotowiec zaś bardzo drogi ale idiotoodporny... No i bądź tu człowieku mądry. Zastanawiam się też czy wylutowywać te trzy pokrętła od korekcji koloru i zastąpić je mostkowaniem z kawałka drucika. Sądzę że jest to robota na tyle prosta że nawet ja powinienem ogarnąć... (W sensie z pokrętłami)

"Wszystko jest możliwe, wystarczy tylko chcieć!"

majzok

Cytat: retromaniak w Sierpień 10, 2020, 00:17
Ja się zastanawiam czy kupić gotowca, czy zlecić znajomemu zrobienie takiego układu? LM1881 gdzieś po domu się wala (kiedyś zamówiłem od majferndów), musiałbym kupić tylko złącze SCART. Gotowiec zaś bardzo drogi ale idiotoodporny... No i bądź tu człowieku mądry. Zastanawiam się też czy wylutowywać te trzy pokrętła od korekcji koloru i zastąpić je mostkowaniem z kawałka drucika. Sądzę że jest to robota na tyle prosta że nawet ja powinienem ogarnąć... (W sensie z pokrętłami)
Największa zaletą (oprócz obrazu) tego skalera ma być cena - więc jak masz możliwość by ktoś Ci złożył SCARTa to bym poszedł w to - zaoszczędzisz kilkadziesiąt złotych. Gotowiec jest wygodny i "ładny" - ale niestety droższy od samego skalera z pozostałymi modami ;)

Co do pokręteł: ja rozkręciłem je na full i według mojej subiektywnej opinii nie wylutowywałbym, zwłaszcza jak się na tym jakoś dobrze nie znasz. Przy usuwaniu takie elementu trzeba dość mocno go nagrzać, usunąć cyne - jak się jest nieostrożnym, albo ma się za gorącą lutownicę (ja taką mam) można popalić/uszkodzić ścieżki i będzie kłopot (jakieś crossy, czy inne mostki).

retromaniak

Myślałem też ewentualnie nad czymś innym. Może lepszym pomysłem byłoby zaprojektowanie własnej płytki drukowanej i zamówienie jej np. z JLPCB. Za 5 sztuk liczą 2$ (co z dostawą da +/- 7$). Wiadomo, trzeba to polutować, można jednak np. umożliwić montaż jakiegoś analogowego IC (takie jak w starych telewizorach było montowane) celem konwersji sygnału CVBS lub S-Video na RGB. Nawet biorąc pod uwagę że się coś spieprzy to wyjdzie to taniej niż kupno gotowca. Na razie nie mam dostępu do komputera (do końca sierpnia). Pomyślałem jednak że może bym się we wrześniu za to zabrał (choć elektronikę ogarniam średnio) to gdybym miał gotowy schemat mógłbym coś w KiCAD-zie zaprojektować (choć pewnie też nieudolnie).

"Wszystko jest możliwe, wystarczy tylko chcieć!"

majzok

Jeśli teraz miałbym robić moduł SCART sam, to kupiłbym (oprócz sync strippera):
Przedłużacz SCART za 8,50zł:
https://allegro.pl/oferta/przedluzacz-euro-scart-wtyk-gniazdo-1-5m-0469-7043041037
Przedłużacz słuchawkowy 3,50zł
https://allegro.pl/oferta/kabel-przewod-przedluzacz-sluchawkowy-jack-3-5m-3m-5089373643

Ucinam wtyczkę od przedłużacza SCART i kabla słuchawkowego (zostają same gniazda). Rozkładam obudowę gnizda SCART i tam powinieneś bez problemu zmieścić syncstrippera + dokładasz kabelek z gniazdem na jack 3,5 do audio i 2 kabelki plus/minus do zasilania dla sync strippera. Składasz spowrotem obudowe od gniazda SCART - gotowe za jakieś 20zł, a będzie schludnie (wszystko schowa się w obudowie gniazda SCART).

psmaniac

A ja Wam powiem, że jeżeli ogarniemy cały temat nawet w kwocie 300 zet ze wszystkim, to cena jest bardzo spoko za ten sprzęcio. Lepszej jakości obrazu w tej cenie nie uświadczymy w zadym innym scalerze.
===================================================
Mister FPGA-The Best way to Enjoy Retrogames!
===================================================


majzok

300zł z dużym zapasem. A "lutujący" dadzą radę dobrze poniżej 150zł z wszystkimi modami :)

retromaniak

No ja za mod GBS Control zapłaciłem ok. 30zł (tj. 8 zł za wemos D1 mini + 20 zł za flaszkę dla tego który to lutował). Za clock moda chyba też będę musiał zapłacić, chyba że zaryzykuję i spróbuję sam go wykonać. Aczkolwiek mam dylemat co zrobić. SCART zostawiam natomiast na koniec, na razie jako królik doświadczalny służy mi PSP.

"Wszystko jest możliwe, wystarczy tylko chcieć!"

retromaniak

Swoją drogą, mam na wemosie starszą wersję GBS Control, wie ktoś jak "zakutalizować" oprogramowanie na nim?

"Wszystko jest możliwe, wystarczy tylko chcieć!"