Zakup laptopa

Zaczęty przez Hoipolloi, Luty 14, 2021, 20:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

Hoipolloi

Przyszedł czas na zakup nowego laptopa. Mój stary się posypał i już ledwo co udaje mi się go włączyć. Służył mi ponad 7 lat, ale już nigdy nie sięgnę po asusa. Miałem 3 różne notebooki tej marki i nigdy więcej. Zawsze się coś psuło po jakimś czasie i doprowadzało mnie do szału. Czy ktoś z forum jest w stanie polecić coś sensownego do 4000-4200zł? Głównie laptop służy mi do pracy / przegladania internetu i ogladania strimów, ale jak już zakupuje nowego to i chce kiedyś na nim ograć takie gta 4,5 czy wieśka 3. Ogólnie chce mieć sprzęt na min. 5 lat, bo za te 5 lat będę inwestował w PC jak już remont pokoju ogarnę, a tak taki laptop jest wygodny bo wszędzie mogę ze soba zabrać. Minimalne wymagania to dysk ssd 512gb, 16gb ram, grafika geforce która pociagnie w/w gry (żadnych zintegrowanych kart pokroju intela), laptop z wgranym system lub do zainstalowania (większość laptopów które przegladałem jest bez systemu, co jest kpina, gdzie kazdy sprzedawca liczy sobie 500zł za sam system dodatkowo). Wstępnie patrzyłem za czymś takim. Będę wdzięczny za pomocne rady. Promocje już się skończyły ale zmuszony jestem zakupić nowy, bo jeszcze ze 2 dni i ten mi padnie na amen.

https://www.x-kom.pl/p/602865-notebook-laptop-156-hp-pavilion-gaming-ryzen-5-16gb-512-w10x-gtx1650ti.html?fbclid=IwAR2J4GH04k3ybZAeg2grJkX2yVOMt9LEHhZv9z4hmCBdin4f6JTgMNZtnN0
Szukam Konsolowe Kompendium 1, 2, 3 wydane przez Neo+.
Szukam gier na PS1 i PS2:
https://bit.ly/2y3FN7b

alf

Polecam Lenovo Legion, ostatnio kupowalem w x-kom dla znajomej bo potrzebowala na studia.
Konfiguracja 16gb ram, procek i7, grafika ge force gtx z pamiecia 4GB, dysk SSD 960GB kosztowala prawie 4k (cos w stylu 3899 czy cos takiego). Laptop wygladal solidnie, ekran 15,6 cala z matryca IPS, leciutki sprzet. Mi bardzo sie podobal.

Kupowalem bez systemu bo dzieki temu jest te 400PLN taniej. Klucz Windows 10 Pro wzialem z allegro za 12,99 PLN, to samo MS Office 2019.

Stall

#2
Cytat: Hoipolloi w Luty 14, 2021, 20:09
Czy ktoś z forum jest w stanie polecić coś sensownego do 4000-4200zł? Głównie laptop służy mi do pracy / przegladania internetu i ogladania strimów, ale jak już zakupuje nowego to i chce kiedyś na nim ograć takie gta 4,5 czy wieśka 3. Minimalne wymagania to dysk ssd 512gb, 16gb ram, grafika geforce która pociagnie w/w gry (żadnych zintegrowanych kart pokroju intela), laptop z wgranym system lub do zainstalowania (większość laptopów które przegladałem jest bez systemu, co jest kpina, gdzie kazdy sprzedawca liczy sobie 500zł za sam system dodatkowo). Wstępnie patrzyłem za czymś takim. Będę wdzięczny za pomocne rady. Promocje już się skończyły ale zmuszony jestem zakupić nowy, bo jeszcze ze 2 dni i ten mi padnie na amen.

https://www.x-kom.pl/p/602865-notebook-laptop-156-hp-pavilion-gaming-ryzen-5-16gb-512-w10x-gtx1650ti.html?fbclid=IwAR2J4GH04k3ybZAeg2grJkX2yVOMt9LEHhZv9z4hmCBdin4f6JTgMNZtnN0

Do takich zastosowań to jednak Intel będzie lepszą opcją:
https://ithardware.pl/testyirecenzje/ryzen_7_4800h_kontra_core_i7_10750h_dogrywka_testu_procesorow_laptopowych-12599-11.html

Prędzej coś takiego:
https://www.x-kom.pl/p/601340-notebook-laptop-156-lenovo-legion-5i-15-i5-16gb-512-win10x-gtx1650ti-120hz.html?gclid=CjwKCAiAsaOBBhA4EiwAo0_AnOYy7sRLfHWhgF02EKCBPeByNE-LP2u024v3eCiw7xKXzJ6UjAlGVBoCyA0QAvD_BwE

Ja bym jednak szukał opcji z lepszym GPU, co jednak może być aktualnie dość trudne.



Hoipolloi

O kluczach z winem, też myślałem żeby z allegro brać. Tylko jak kupię gołego laptopa bez systemu, a nie mam żadnej instalki win10 żeby ewentualnie później aktywować to jak zainstalować? ;D
Szukam Konsolowe Kompendium 1, 2, 3 wydane przez Neo+.
Szukam gier na PS1 i PS2:
https://bit.ly/2y3FN7b

Stall

Kupując taki klucz to równie dobrze możesz ściągnąć Winde z piratebay.
Jeśli jednak dorwiesz sam klucz, to ściągasz sobie Windowsa np. tej stronki:
https://basewin.pl/

I robisz boot pendrive np. programem Rufus.

Hoipolloi

@Stall
aż tak się nie znam, na co dokładniej patrzeć przy zakupie takiego sprzętu. Przeważnie był to wg mnie ram, dysk, w miare ogarnieta karta i chłodzenie. Na prockach się totalnie nie znam. No i widzicie was dwóch mi poleciło Lenovo Legion, nad którym się zastanawiałem, a z kolei mój inny znajomy proponował tego HP, twierdzac że Lenovo 'ssie'...
Szukam Konsolowe Kompendium 1, 2, 3 wydane przez Neo+.
Szukam gier na PS1 i PS2:
https://bit.ly/2y3FN7b

Hoipolloi

No to chyba warto ściagnac obraz takiego wina, i uruchomić z bootowalnego pena, potem aktualizujac system poprzez klucz zakupiony na allegro? 15zl a 400-500 jednak robi różnice w cenie.
Szukam Konsolowe Kompendium 1, 2, 3 wydane przez Neo+.
Szukam gier na PS1 i PS2:
https://bit.ly/2y3FN7b

Stall

Cytat: Hoipolloi w Luty 14, 2021, 20:47
No to chyba warto ściagnac obraz takiego wina, i uruchomić z bootowalnego pena, potem aktualizujac system poprzez klucz zakupiony na allegro? 15zl a 400-500 jednak robi różnice w cenie.
Pewnie zadziała, ale pewnie sam się domyślasz jak to jest z legalnością takiego klucza...
Ta sama "szara strefa" co ściąganie piratów gier z neta. :) Sam zdecydujesz.

Cytat: Hoipolloi w Luty 14, 2021, 20:44
mój inny znajomy proponował tego HP, twierdzac że Lenovo 'ssie'...
Brzmi jak opinia poparta solidnymi argumentami i wertowaniem setek testów online. :D
Sam fakt, że lapek do gier i multimediów, a kolega poleca Ryzena. No tak średnio bym się sugerował w tym wypadku.

Hoipolloi

No właśnie nie wiem jak jest z legalnościa tego. Z drugiej strony, faktycznie już lepiej 'zapłacić' a mieć coś pewnego. Czyli te Lenovo Legion, zrobi robotę przy tych wymaganiach co napisałem? Pytam, bo jednak wiecie wydać kasę jest łatwo, a chodzi o to żeby mieć jednak sprzęt który te 5 lat mi posłuży bez niespodzianek jak z asusami, których nikomu nigdy nie polece.
Szukam Konsolowe Kompendium 1, 2, 3 wydane przez Neo+.
Szukam gier na PS1 i PS2:
https://bit.ly/2y3FN7b

ojciec-gracz

Cytat: Hoipolloi w Luty 14, 2021, 20:56
No właśnie nie wiem jak jest z legalnościa tego. Z drugiej strony, faktycznie już lepiej 'zapłacić' a mieć coś pewnego. Czyli te Lenovo Legion, zrobi robotę przy tych wymaganiach co napisałem? Pytam, bo jednak wiecie wydać kasę jest łatwo, a chodzi o to żeby mieć jednak sprzęt który te 5 lat mi posłuży bez niespodzianek jak z asusami, których nikomu nigdy nie polece.

klucze windowsa są z jakiegoś generatora lub czasami po prostu z laptopów likwidowanych z firm. Na niektórych stronach allegro dostaniesz nawet fakture za zakup klucza. BTW ze 3 lata temu zakupiłem klucz do MS office 2010 - dziś przestał działać i musiałbym zakupić nowy za 10 zł :). Windowsy mam aktywowane kluczami z allegro aktywacja przeszła bezproblemowo.

Stall

@Hoipolloi

Nikt Ci nie zagwarantuje, że przez 5 lat sprzęt będzie działał jak marzenie, ale te ostatnie Legiony to raczej solidne laptopy po względem układu chłodzenia i ogólnej konstrukcji. Wiadomo, laptop ze średniej półki i tak będzie miał swoje ograniczenia, tutaj jest np dość przeciętne pokrycie odwzorowania kolorów matrycy i czas reakcji pikseli. Ale do wymienionych przez ciebie zastosowań się nada.

Co do polecania/nie polecania jakiegoś tam producenta tylko ze względu na logo na obudowie to też bym uważał, bo czasy i sprzęt się zmieniają. Jak "znajomemu wujka kolegi" Asus kiedyś tam fisiował, to nie jest powiedziane, że Asus nie wypuści jakiegoś super lapka (lub nie posiada jakiegoś innego dobrego modelu, poza tam jakiś wadliwym konkretnym egzemplarzem) za dobre pieniądze z kozak podzespołami. Trzeba patrzeć na konkretny sprzęt, a nie na napis na obudowie.

animare

Cytat: Hoipolloi w Luty 14, 2021, 20:47
No to chyba warto ściagnac obraz takiego wina, i uruchomić z bootowalnego pena, potem aktualizujac system poprzez klucz zakupiony na allegro? 15zl a 400-500 jednak robi różnice w cenie.

Obraz Win10 ściąga się legalnie i oficjalnie ze strony Microsoftu przy pobieraniu zapytają Cię o zrobienie boota na pendrive. Skąd będziesz miał klucz to inna kwestia. Również korzystam z allegro i nie ma problemów. Rejestrujesz offline a potem już normalnie wszystkie aktualizacje.

Hoipolloi

Kiedyś instalowałem klucz allegro takiego windowsa i wszystko działało. Spróbuje i tym razem, jednak te 400-500zł różnicy to jest jednak bardzo dużo.
Szukam Konsolowe Kompendium 1, 2, 3 wydane przez Neo+.
Szukam gier na PS1 i PS2:
https://bit.ly/2y3FN7b

Janusz

#13
Akurat od zeszłego roku siedziałem w temacie bo sam byłem na kupnie, więc podzielę się tym co wyczytałem/obejrzałem itp.

W tym przedziale cenowym do 5k nie znajdziesz nic lepszego niż Lenovo Legion 5. Niewiele ustępuje mu HP Omen, ale jednak w większości materiałów jakie widziałem to Legion brał górę. Sam się ostatecznie zdecydowałem na jego zakup i nie żałuję.

Dodatkowo teraz w sumie dobry okres na zakup. Mimo pandemii ceny zaczęły wyraźnie spadać i ostatnie na Pepperze aż się gorąco od kilku promek zrobiło.

https://www.pepper.pl/promocje/laptop-legion-5-156-120hz-ryzen-5-4600h-rtx2060-362052
https://www.pepper.pl/promocje/lenovo-legion-5-15arh05h-156-120hz-amd-ryzen-5-4600h-8gb-ram-512gb-dysk-rtx2060-361856

Za te laptopy jeszcze niedawno trzeba było dać ponad 4 tysiące.

Wracając do Lenovo Legion 5 to najmocniejsza konfiguracja tego laptopa to 4800H + RTX2060 i ona wypada najlepiej. Niestety wyprodukowano ich najmniej i w wielu krajach był problem z ich dostępnością. W sumie dalej jest. :) Nie wiem z czego to wynika, ale tam była jakaś umowa chyba ograniczająca produkcję 4800h + RTX2060. W Polsce tylko x-kom dostał partię tych lapków. Aktualnie kosztuje o u nich 4700zł więc trochę ponad Twój budżet i z 8GB RAM.
https://www.x-kom.pl/p/602015-notebook-laptop-156-lenovo-legion-5-15-ryzen-7-8gb-512-rtx2060-144hz.html

Tyle, że RAM można dokupić. W x-kom trzeba jednak uważać. Oryginalnie w tym lapku montują pamięć 3200Mhz. Jeżeli bierzesz w x-kom wersję 16GB i wyżej to oni ten ram wyciągają i dokładają dwie kości, tyle że 2666Mhz. Dziwna polityka.

Jeżeli chodzi o Legiony to tańsze i warte uwagi konfiguracje to 4800h + 1660Ti, ewentualnie i7 + RTX2060 lub 1660Ti. Wszystkie w okolicach 4,5k ale bez jakiś wielkich promocji, więc zakładam, że przy ostatniej tendencji ich cena może spaść jeszcze bliżej 4k. Tutaj kilka ofert, którym wato się przyglądać.

https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/lenovo-laptop-l5-r7-16gb-512ssd-1660ti-no-os.bhtml
https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/laptopy-i-ultrabooki/laptopy/notebook-lenovo-legion5-82b10071pb-r7-4800h-8-512-ssd-gtx-1660ti-6-15-6-w10

Ogólnie jak szukasz to patrz na sklepy x-kom i EuroAGDRTV bo tutaj są najlepsze promki i ceny + Media Expert w przypadku powyższego linku bo oni ten model tylko mają z tych lepszych i z tego co pamiętam można go było już kupić taniej w różnych promkach, aż przez chwilę żałowałem, że sam tam nie wziąłem.

W przypadku Legionów najważniejsze to żeby pamiętać o różnicach w matrycy, jaką się wkłada w te laptopy. Mamy trzy warianty matryc - 60Hz / 120Hz / 144Hz. Matryca 144Hz jest najlepsza, ale wersja 60Hz poza odświeżaniem jej nie ustępuje. Obie mają 300 nitów i pokrycie 100% RGB, a więc bardzo dobre jak na współczesne standardy. W przypadku matrycy 120Hz pokrycie jest niższe 45% NTSC i ma ona 250 nitów. Gdzieś było na YT porównanie obu matryc i widać duża różnicę pomiędzy 60/144, a 120Hz i stąd zapewne laptopy ze 120Hz są wyraźnie tańsze i najczęściej przeceniane.

Ogólnie nie żałuję zakupu tego laptopa i pracuje mi się z nim dobrze. W porównaniu do Omena ma klawisze numeryczne więc to był dla mnie plus, a także zasłanianą kamerę, co jest miłym dodatkiem. Fajnie, że ma on też miejsce na zwykły dysk SDD pod Sata i szyny do niego są w zestawie. Dzięki temu mogłem przełożyć dysk ze starego lapka. Dodatkowo jest też gniazdo na mSATA więc w przyszłości można dołożyć szybszy dysk, jak stanieją, ewentualnie wymienić baterię na większą. Ta w lapku trzyma stosunkowo krótko. Warto pamiętać, że nie jest to lekki laptop i w sumie nadaje się typowo do pracy przy biurku/na stole. Na kolanach czuć trochę ten ciężar. :) Ciekawy pomysł z zawiasem i w sumie nie wiem co o nim myśleć. Taki układ powinien być trwalszy, więc mam nadzieję tak będzie.

Co do Windowsa to większość Legionów jest bez systemu, chociaż niektóre go mają, jak choćby ten w ofercie MediaExpert. Można skorzystać z klucza z allegro za grosze, choć wiadomo że legalność tego jest wątpliwa. Warto też rozważyć zakup Windowsa oryginalnego i z pewnego źródła w wersji BOX. Ja tak zrobiłem kupując laptopa kilka lat temu i w sumie nie żałuję. Plus? Teraz jak kupowałem lapka mogłem odinstalować tam system i sobie go na legalu wgrać do nowego. Minus? 500zł nie Twoje, więc lepiej może kupić z systemem w zestawie lub skorzystać z klucza?

Ogólnie warto teraz przyjrzeć się promocjom i coś ustrzelić. Ja niestety kupiłem swojego jak ceny były chore, ale teraz zaczynają już się normalizować chyba na dłużej. Zapowiedziano nowe modele Legionów i pewnie coś znowu ulepszyli, ale zanim one wejdą do nas w fajnych konfiguracjach to pewnie będzie koniec roku.

Mitsu

https://www.x-kom.pl/p/609439-notebook-laptop-156-dell-inspiron-g3-i7-10750h-16gb-5121tb-w10-gtx1650ti.html

A może coś takiego? U nas w korpo są dostępne tylko delle i hp. Sam używam precisiona, na codzień i jest to naprawdę porządny sprzęt. Żonie kupiłem ultrabooka hp i też śmiga pięknie. Jakość wykonania jest w obu markach bardzo dobra.