Sega Mega Drive Mini - w końcu porządny sprzęt?

hankie · 7731

Offline alf

• Strefowy Maniak
    • Reputacja: 35
  • Odznaczenia Użytkownik, który może pochwalić się napisaniem na forum minimum 1000 wiadomości.
  • PSN ID: Sir_Donaldez
Odpowiedź #60 dnia: Czerwiec 16, 2020, 11:48:04
Odkop. Sporo gadaliśmy o tym sprzęcie ale chyba nikt nie zadeklarował kupna. Czy coś się u Was zmieniło od tamtego czasu ? Ktoś kupił i może powiedzieć kilka (najlepiej dobrych) słów ?

Zbliżają się moje urodziny i chciałem sobie sprawić coś drobniejszego dla osłody życia i zastanawiam się właśnie nad Segą Mini.
Tym bardziej że w wakacje przyjedzie szwagier a z nim da się popykać w co-opie w beatem'upy. Czy te gry załadowane domyślnie na tego miniaka dają radę ?

Offline Leniwy

• Strefowy Bywalec
    • Reputacja: 4
Odpowiedź #61 dnia: Czerwiec 16, 2020, 11:55:07
Ja kupiłem ale typowo jako do kolekcji i nie otwierałem także się nie wypowiem ale inni chwalą

Offline alf

• Strefowy Maniak
  • Odznaczenia Użytkownik, który może pochwalić się napisaniem na forum minimum 1000 wiadomości.
Odpowiedź #62 dnia: Czerwiec 16, 2020, 21:52:19
Skiknalem do sklepu i kupilem.

Byla jedna sztuka w jednym punkcie w najblizszym miescie (zadzwonilem i zaklepalem) a i uzywek nie widze zbyt wielu, to sugeruje ze sprzetu jakos nie ma zbyt duzo w obiegu. Albo ludzie sie nie pozbywaja. W kazdym badz razie naprodukowali tego mniej niz ps classic ktore walalo sie po wszystkich marketach tak, ze mozna sie bylo o to potknac.

Pierwszy rzut oka na pudelko - male to, jak reszta miniakow. Az dziw bierze ze upchneli tam konsole, kable i 2 pady - ktore w przypadku Sega sa dosc sporej wielkosci.

Odpakuje pod koniec tygodnia w urodziny i dam znac jak wrazenia. Szalu sie nie spodziewam bo to bardziej zabaweczka a nie pelnoprawna konsola ale moze cos zaskoczy pozytywnie w porownaniu z innymi miniakami.

Nigdy nie mialem mega drive, niemal wszystkie gry sa mi obce (oprocz Streets of Rage i Golden Axe) wiec zupelnie nie mam nostalgii. Licze na to, ze da sie popykac na dwoch graczy i dobrze sie przy tym bawic.

Offline alf

• Strefowy Maniak
Odpowiedź #63 dnia: Czerwiec 23, 2020, 09:32:25
Odpakowałem i przez weekend sporo grałem.

Konsola jest przygotowana zgodnie z utartym już szlakiem mini konsol - niewielkie wymiary; proste menu z wyborem gier i podstawowymi ustawieniami języka i ekranu; możliwość save'owania w dowolnym momencie.

Jednakże są elementy które wyróżniają tą konsolę na tle innych mini konsol.

Takim elementem na pewno jest dość długi kabel (1,8m) każdego z padów. Dzięki temu nie potrzebuje przedłużki jak w przypadku nes mini czy ps classic. Sama konsola to kawałek plastiku, jednakże przywiązano jeszcze większą wagę do detali niż u konkurencji. Osłonka expansion port jest zdejmowana, klapka gniazda na kartridże oraz suwak głośności (mimo, że nic nie robi) są ruchome. Poza tym ta konsola ma element błyszczący na froncie i zadbano o to aby ochronić go folią samoprzylepną podczas pakowania, tak aby nie uległ zarysowaniu.

Dystrybutorem w Polsce jest Cenega, która zadbała o to by na pudełku znajdowała się informacja o zawartości w języku polskim a w środku oprócz oryginalnej instrukcji obsługi znajdowała się też instrukcja po polsku. Manual to właściwie raptem 2 - 3 strony prostych rzeczy, ale to miły gest.

Wybór gier jest moim zdaniem naprawdę spory - 42 pozycje w menu z czego jedna z nich to kolekcja Megaman (3 częsci w 1) więc można powiedzieć że gier jest właściwie aż 44. Zadbano o to by było z niemalże każdego rodzaju po trochu - są platformery, bijatyki, wyścigi, rpg, schmups, beatem-up, pinball, tetris.
Ciekawą rzeczą jest to, że zmiana języka w konsoli na japoński powoduje zmianę menu i daje możliwość zagrania w japońskie odpowiedniki dostępnych gier. Przykładowo europejski Probotector uruchomi się jako Contra czyli z ludzkimi postaciami zamiast robotów. W japońskiej wersji menu mamy też dostępny dodatkowy, 45-ty tytuł: Puyo Puyo.

Sporym udogodnieniem jest fakt, że aby powrócić do menu głównego konsoli nie trzeba wstawać i naciskać na niej przycisku RESET (choć oczywiście można jak ktoś ma ochotę). Wystarczy przytrzymać na padzie przycisk START przez 5 sekund. Brakowało mi czegoś takiego w innych miniakach.

Nigdy wcześniej nie grałem na Sega Mega Drive więc to była pierwsza styczność z jej biblioteką gier. Myślałem, że SNES przewyższył tę konsolę pod każdym względem. Jednakże myliłem się. Nie wiedziałem, że na Mega Drive jest tak wiele gier ekskluzywnych, których nie mam szans poznać na SNES.

Przede wszystkim platformery 2D - byłem pewien, że SNES jest pod każdym względem lepszy a Sega nie ma nic ciekawego do zaoferowania. Okazuje się, że tak nie jest. Castle of illusion starring Mickey Mouse na dzień dzisiejszy jest moją ulubioną grą na tej składance. To gra z 1990 roku, czyli okresu gdy SNESa nie było jeszcze na świecie. Muszę przyznać, że jest conajmniej imponująca - świetne udźwiękowienie, kolorowa i dopracowana grafika, przemyślane i różnorodne levele, niefrustrujący poziom trudności, no i licencja Disneya. Dla mnie perełka i to ekskluzywna dla Segi. Drugi w kolejce do ogrania jest World of illusion, który w dodatku oferuje co-op.

Właściwie większość gier na składance to tytułu ekskluzywne. Ktoś naprawdę pomyślał układając zbiór gier. W Sonica również gra się dobrze, Streets of Rage 2 to klasyk w gatunku beat'em up a dla odprężenia można rozegrać szybką rundkę w Tetris lub zagłebić się w immersyjnym rpg: Phantasy Star IV, które jest przez niektórych porównywane jakościowo do klasyków z nintendo jak Chrono Trigger czy FFVI.

Oczywiście znajdą się gry w które ciężko (przynajmniej mi) gra się w dzisiejszych czasach - Altered Beast przykładowo jest grą z 1988 roku i trochę już archaiczną, ale pewnie przez wzgląd że była to gra dołączana do oryginalnej konsoli na start, umieszczono ją na składance. Zapewne wielu odczuwa do niej nostalgię. Road Rash (wyścigi na motocyklach) jak dla mnie dość mocno się postarzały, nie jestem w stanie w to grać. Choć pewnie znajdą się ludzie, którzy przez wzgląd na wspomnienia będą się zagrywać.

Przyglądając się dziwacznemu wyglądowi tego 3-przyciskowego pada który jest dołączany do zestawu, miałem obawy że jego precyzja będzie kiepska a pad okaże się niewygodny. Nic bardziej mylnego. Pad jest duży i przyjemnie leży w dłoniach. Krzyżak mimo że "okrągły" zapewnia sporą precyzję. Nie zdarzyło mi się jeszcze omyłkowo wcisnąć niechcianego kierunku. Nie miałem pojęcia że ten dziwaczny dla mnie pad okaże się taki wygodny i przyjemny. Choć sporo gier potrzebuje tylko 3 przycisków akcji, na składance jest też conajmniej jedna gra która zrobiłaby użytek z pada 6-przyciskowego. Jest to Street Fighter 2. Na 3-przyciskowym da się grać - choć trzeba przyciskiem START zmieniać funkcjonalnośc tych 3 klawiszy pomiędzy "kopniaki" a "pięści". Jednakże dla przyjemniejszego sterowania trzeba by zaopatrzyć się dla tego tytułu w pad 6-przyciskowy.

Podoba mi się, że SEGA wspiera ten produkt dając konsumentom możliwość dokupienia oficjalnych padów 6-przyciskowych (zarówno w wersji przewodowej i bezprzewodowej). Pady te oczywiście oprócz kompatybilności z ową konsolą są również kompatybilne z PC, Nintendo Switch i PS3 więc mogą znaleźć szersze zastosowanie. Mając możliwość dokupienia zapasowego pada jestem spokojniejszy w razie gdyby któryś z fabrycznych odmówił posłuszeństwa. Przykładowo w przypadku SNES Mini jesteśmy wręcz skazani na pady dołączone do zestawu i nie mamy możliwości wymiany.

Co do jakości emulacji - nie jestem maszyną która liczy klatki na sekundę, ale generalnie na ludzki rzut oka gry działają jak najbardziej płynnie a obraz jest poprawny. Warto wspomnieć, że opcja filtru CRT jest trochę ukryta - należy nacisnąć przycisk C podczas ustawień proporcji ekranu (16:9 / 4:3). Włączenie tego filtru jest sygnalizowane przez niewielką ikonkę w tej opcji. Gdybym nie obejrzał recenzji sprzetu na yt to nawet bym o tym nie wiedział bo w instrukcji nie znalazłem o tym informacji a recenzja PixelRetroShop na YT w ogóle twierdzi że takiej opcji nie ma.

Ogółem konsola bardzo mi się podoba. Nie jest to jakieś rewolucyjne dzieło bo plasuje się w "standard" miniaturowych konsolek, ale zostało wykonane naprawdę starannie i z sercem. Tak jak wspomniałem, niektóre rzeczy zrobiono nawet lepiej. Aktualna cena w marketach rtv to 299 PLN. W komplecie są 2 pady więc można od razu rozpocząć rozgrywkę ze znajomym w Streets of Rage 2. Jak dla mnie stosunek ceny do jakości jest naprawdę dobry. Polecam!
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 25, 2020, 08:39:27 wysłana przez alf »

Offline danutadankiewicz

• Nowy
  • *
    • Reputacja: 0
Odpowiedź #64 dnia: Czerwiec 24, 2020, 12:13:56
Ja kupiłem ale typowo jako do kolekcji i nie otwierałem także się nie wypowiem ale inni chwalą

i co nie otworzysz?:D

Offline Leniwy

• Strefowy Bywalec
Odpowiedź #65 dnia: Czerwiec 24, 2020, 16:35:16
Nie otwieram bo mam oryginał wraz z 32x i znam te wszystkie tytuły   :P a pada mam od Krikzza

Offline alf

• Strefowy Maniak
Odpowiedź #66 dnia: Czerwiec 29, 2020, 09:01:45
W piątek, czyli równo tydzień od pierwszego otwarcia konsoli, udało mi się ukończyć Castle of Illusion na tym miniaku.

Tak jak mówiłem - bardzo dobry platformer 2D, który moim zdaniem przetrwał próbę czasu. Na normalnym poziomie trudności wystarczyło grać po mniej więcej godzinkę dziennie by nauczyć się poziomów. Grałem bez użycia save-state więc po każdej przegranej zaczynałem od początku. I na tym właśnie polegały te stare dwuwymiarowe gry - rozpoczynasz je w kółko i za każdym razem zachodzisz dalej i dalej aż spotykasz ostatniego bossa. Kluczem jest po prostu opanowanie każdego poziomu, wyuczenie się newralgicznych momentów i miejsc w których pojawią się przeciwnicy, a także wypracowanie własnej strategii na każdego bossa.

Bardzo fajnym jest to, że ta gra nie jest frustrująco trudna. Są łatwiejsze i trudniejsze momenty, można się czasami zdenerwować, ale z odrobiną cierpliwości da się ogarnąć. Następne w kolejce do przejścia będzie World of Illusion - kolejny ekskluzyw, nieco nowszy (1992) i z trybem kooperacyjnym dla dwóch graczy, ale według recenzji ze stosunkowo niskim poziomem trudności (dlatego sporo osób wskazuje na Castle of Illusion jako grę lepszą).

Offline Leniwy

• Strefowy Bywalec
Odpowiedź #67 dnia: Czerwiec 29, 2020, 09:43:02
Również uważam, że save psują smak starych gier

Offline alf

• Strefowy Maniak
Odpowiedź #68 dnia: Lipiec 08, 2020, 09:57:11
Przeszedłem World of Illusion (w trybie single player).

Porównując do Castle of Illusion, pierwszym spostrzeżeniem jest fakt zupełnie innej oprawy graficznej. Ciężko powiedzieć, czy lepszej - po prostu innej, moim zdaniem bardziej bajkowej. Udźwiękowienie bardziej zapadło mi w pamięć, ogólnie gra ma nieco bardziej magiczny klimat. Dużo bardziej odczuwa się tu wpływ Disneya.

Poziom trudności jest stały (nie można go zmieniać jak w Castle of Illusion) i moim zdaniem jest tutaj łatwiej. Przede wszystkim dlatego, że dodano system passwordów oraz continue są nieskończone. Ogólnie gra wydaje się krótsza w porównaniu do poprzednika, ale ma większy replay value, ponieważ mamy 2 postacie do wyboru (Miki i Donald) z czego ścieżka każdej jest nieco inna (niektóre levele są ekskluzywne). Ścieżka Donalda wydaje mi się nieco trudniejsza, choć może to być subiektywne odczucie.

Co ciekawe gra oferuje tryb dla 2 graczy w trybie co-op i podejrzewam, że to zapewne jej największy atut, z którego jeszcze nie przyszło mi skorzystać. W tym trybie można powiedzieć, że mamy do czynienia z 3-cią ścieżką gdyż levele dostosowują przeciwności pod 2 graczy, wymuszając współpracę.

Grę zatem można ukończyć na 3 sposoby:
1. Myszką Miki.
2. Kaczorem Donaldem.
3. Myszką Miki i Kaczorem Donaldem w trybie dla 2 graczy.

Dla mnie największym minusem są walki z bossami. O ile w Castle of Illusion należało wypracować sobie schemat / strategie postępowania na każdego z nich, tak tutaj mam wrażenie że niemalże każdego bossa należy pokonać zasypując go atakami. Pierwszych 2-óch jeszcze wymagało jakiegoś niewielkiego pomyślunku i zauważenia schematu ich poruszania się, jednakże kolejnych po prostu zwalczałem serią ataków w każdym możliwym momencie. Podczas gdy większość gry wydaje się łatwa, ostatni boss to dla mnie zagwostka. Odniosłem wrażenie, że ta walka była dość trudna, wręcz irytująco trudna i pokonanie go wymaga trochę szczęścia oraz wielu prób.

Ogólnie rzecz biorąc to solidny platformer. Kolorowy, z bardzo dobrym udźwiękowieniem i Disneyowskim klimatem wylewającym się z ekranu. Gdybym miał 10 lat to pewnie byłaby jedna z moich ulubionych gier, bo widać że to jednak gra kierowana raczej do najmłodszych. Castle of Illusion był bardziej wymagający przez co skierowany do szerszej grupy odbiorców.

Fani SEGI powinni zapoznać się z tą produkcją choćby z ciekawości, gdyż to dobry tytuł ekskluzywny. Bardziej wymagającym graczom poszukującym większego wyzwania polecam Castle of Illusion.

Offline fixxxer1

• Zasłużony
  • Strefowy Pasjonat
    • Reputacja: 3
  • Odznaczenia Użytkownik z minimum czteroletnim stażem na forum. Odznaka za wsparcie Strefy w serwisie Patronite w 2020 roku. Najwyższe odznaczenie na forum. Odznaka za wkład w rozwój Strefy na różnych polach. Odznaka za wsparcie Strefy w serwisie Patronite w 2019 roku. Odznaka za wsparcie Strefy w serwisie Patronite w 2018 roku. Użytkownik otrzymuje to odznaczenie za wyróżniającą się chęć niesienia pomocy innym Strefowiczom na forum.
Odpowiedź #69 dnia: Wrzesień 18, 2020, 06:20:48
Gdzie można obecnie najtaniej kupić tego miniaka? Zbieram siły na zakup Segi i PC Engine, póki jeszcze są na rynku.

Offline Bodzio

• Administrator
  • Strefowy Maniak
    • Reputacja: 78
  • Odznaczenia Użytkownik z minimum czteroletnim stażem na forum. Użytkownik, który może pochwalić się napisaniem na forum minimum 1000 wiadomości.
    • strefaPSX
  • PSN ID: Bodzio_PSX
Odpowiedź #70 dnia: Wrzesień 18, 2020, 06:58:00
Obserwowałbym Amazon bo tam często wpada jakaś promka. Aktualnie na hiszpańskim jest za 59 euro. Najtaniej był chyba koło 50 euro. Nie wiem czy u nas coś taniej bywa.

https://www.amazon.es/Koch-Media-ATLA18-UK-61ST-SEGA-Megadrive/dp/B07NVMYB7K/

Offline fixxxer1

• Zasłużony
  • Strefowy Pasjonat
  • Odznaczenia Użytkownik z minimum czteroletnim stażem na forum. Odznaka za wsparcie Strefy w serwisie Patronite w 2020 roku. Najwyższe odznaczenie na forum. Odznaka za wkład w rozwój Strefy na różnych polach. Odznaka za wsparcie Strefy w serwisie Patronite w 2019 roku. Odznaka za wsparcie Strefy w serwisie Patronite w 2018 roku. Użytkownik otrzymuje to odznaczenie za wyróżniającą się chęć niesienia pomocy innym Strefowiczom na forum.
Odpowiedź #71 dnia: Wrzesień 18, 2020, 08:58:03
Wychodzi 64 Euro z wysyłką, co daje prawie 290zł. W Avansie mamy za 299zł ze smartem.

Offline alf

• Strefowy Maniak
Odpowiedź #72 dnia: Wrzesień 18, 2020, 09:20:34
Jeżeli Ci nie przeszkadza używka to na allegro można dostać full komplet w idealnym stanie w kwotach rzedu 200 - 250 PLN.
Większość ludzi tylko raz podłączyło do to telewizora, pograło może z pół godzinki i schowało do pudła.

Offline fixxxer1

• Zasłużony
  • Strefowy Pasjonat
Odpowiedź #73 dnia: Wrzesień 22, 2020, 21:36:19
Tak też zrobiłem - kupiłem miniacza na Olx za 200zl z odbiorem osobistym.
Teraz jeszcze muszę upolować PC Engine. Jeśli traficie gdzieś w dobrej cenie, to dajcie znać :)

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka