Mój Retro PC z Windows 98 i nie tylko..

Zaczęty przez Tommy_Vercetti, Lipiec 07, 2019, 03:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

Tommy_Vercetti

W rozwinięciu do mojego postu na temat retro PC, zgodnie z obietnicą opiszę swoje przygody z budowy "gamingowego" PC z końca lat 90-tych

Pewnie się rozpisze, jak zwykle, ale powinno być na tyle czytelnie żeby nawet bez czytania całości odnaleźć to co jest potrzebne

Założeniem było zbudowanie PC z Windows 98 (aby mieć także czysty DOS) aktualnego powiedzmy na okolice maksymalnie
2000/2001. Początkowo znane mi rozwiązania, jak DOSBox od razu odrzuciłem, chwile potem padły marzenia o zainstalowaniu staruszka 98 jako drugi system na nowym laptopie.
Wyszły rzeczy o których nie miałem pojęcia, jak to że windowsy oparte na DOS kapryśnie radzi sobie z wieloma rdzeniami oraz oczywiście brak sterowników zgodnych wstecz. Wybór padł na zbudowanie retro maszyny bez żadnej emulacji i kompromisów.
To najlepsza i mocno ortodoksyjna opcja, ale chciałem mieć między innymi możliwość instalacji systemu z DOS, podpięcia joya do ze złączem DB15, a także odczytywania dyskietek

Co prawda nigdy nie miałem doczynienia z DOS-em w czasach kiedy był na topie, ale już Windows 98 jest mi znany bardzo dobrze z czasów swojej świetności, więc i na ten system padł wybór.

Chciałem objąć zakres od DOS do gier pokroju Quake III oraz NFS: Porshe.
Więc minimum Pentium III, minimum 16 MB grafiki, 512 mb RAM, bo czysty 98 i tak nie korzysta z większej ilości pamięci

Chodziło o maksymalne wykorzystanie posiadanych już rzeczy.
Z początku w 100%, ale ta koncepcja w trakcie lekko sie złagodziła i ostatecznie całość miała zamknąć się w góra 100 zł

Zacząłem od tego co miałem pod ręką i co było w miarę kompletne :

Laptop Sony Vaio VGN-S5HP

Sprzęt typowo pod XP, między innymi Pentium M, zintegrowana grafika GeForce Go 6400.
Windows 98 zainstalował się względnie bez problemu, natomiast po uruchomieniu pokazywał czarny ekran.
Pomogła rzecz o której warto pamiętać. Udało się wejść w tryb awaryjny i dalej:

PPM na Moj komputer - Wlasciwosci - Wydajnosc - System plikow - Rozwiazywanie problemow

Tam zaznaczyć "Wyłączaj wszystkie 32-bitowe sterowniki w trybie chronionym"

Po tym zastartował bez problemu, co nie zmieniło faktu ze sterownikami chipsetu było krucho.
Nie udało się zmusić grafiki do pracy, jedynie w podstawowych trybach rozdzielczości i kolorów. 

Jest gratem, ale działa dobrze z XP. Został więc jako rezerwowy sprzęt na codzień, ewentualnie do gier +2002



Później zabrałem się za podzespoły które miałem, między innymi płytę Foxcon z Celeronem i z gniazdami SATA



Podobnie jak wyżej, należy wyłączyć obsługę 32-bitowych sterowników.
Niestety tak samo były problemy z grafika zintegrowaną, brak kompletu driverów pod 98.
Po za tym zbyt głośne chłodzenie i zasilacz, spuchnięte kondensatory.
Przynajmniej przetestowałem sprzęt, który mi zalegał i wiem, że mogę go z czystym sumieniem wyrzucić do śmieci.
Sama obudowa z tej konstrukcji jeszcze przyda mi się w dalszej części   

Po tych przygodach zrezygnowałem dla świętego spokoju z opcji SATA i skończyły mi się domowe zapasy sprzętu.
Jasne stało się, że za darmo nic nie zdziałam, ale dalej chciałem oprzeć się na okazyjnych zdobyczach, a nie retro sprzęcie w cenach z kosmosu 

Były w planacnach zakupowych :

- Compaq Deskpro EN

PIII 1GB, 256 ram, 30 GB IDE, grafika zintegrowana Intel 815, pełno sterów pod W98
(HP ma świetny support dla starych systemów!)

Z grubsza nadawał się do założeń ,natomiast egzemplarz który chciałem kupić miał płytę bez złącz AGP
Niektóre wersje tego biurowego PC-ta mają za grafikę potworki typu RIVA TNT czy Matrox GS, szkoda że to nie była taka sztuka

Miałem też w pracy dostęp do porzuconego laptopa ECS DeskNote A900 zaprojektowanego do diagnostyki samochodowej.
Sterowników pod stare systemy nadal w sieci jest w brud. Celeron 1,1, 256 ram, chyba nienajgorzsza zintegrowana karta.
Parametry i dodatki, jak na notebooka z tamtych czasów niezłe (np. wyjście S-video!).
Ostatecznie temat padł po znalezieniu na allegro odpowiedniego egzemplarza stacjonarki i w tym kierunku poszedłem.

Niemniej jeżeli ktoś natrafi szukając informacji na temat tego DeskNote na ten post to do celów retro grania polecam

Następny parametry miał takie:

HP Vectra VL400

Pentium III 1 GHZ
512 RAM (2x256)
Matrox Millennium G450 Dualhead 16 MB DDR SGRAM AGP
30GB IDE


Idealnie pasował mi do wszystkich założeń , ale nie wypaliły dwie rzeczy.
Po pierwsze kupiłbym gotowy, złożony i wyczyszczony sprzęt, a nie o to chodziło.
Po za tym temat padł na dobre kiedy cena licytacji poszybowała do nieakceptowalnej granicy

Niedługo później W końcu ostatecznie nabyłem po sąsiedzku za flaszkę taki sprzęt



Płyta ASROCK K7S41GX z AGP x4, ATA 133 oraz Sempronem 2300+
Karta FX5200 z 128 MB na AGP
Napęd CD (niesprawny), FDD, brak dysku
Obudowa z tych popularnych pare lat temu, chociaż nieźle abstrakcyjna 

Może specyfikacja trochę zbyt mocarna jak na 98, ale postanowiłem jakoś to zaakceptować
Przynajmniej komputer będzie miał fajny zapas mocy.



Leżał jakiś czas w garażu, był zakurzony i brudny, odpaliłem go tylko aby wiedzieć czy w ogóle żyje i jest sens się za to brać. Przywitał mnie bios więc wziąłem się za brudną robotę  ;D

Przed tym jeszcze z powodzeniem za wyszukałem komplet sterowników, bo ten problem do tej pory najbardziej mnie prześladował



Po pełnym rozebraniu i czyszczeniu całość umieściłem w powyżej wspomninanej obudowie





Docelowo szukam białej, bardziej retro.
Koniec lat 90 to jedynie białe, proste wzornictwo obudowy (jak i akcesoriów).
Biała obudowa ATX tower z końca lat 90 dawałaby poczucie prawdziwego retro


Dołożyłem drugi FDD i DVD z tego też starego komputera. Wykorzystałem posiadane taśmy
oraz dołożyłem kartę dźwiękową z gameportem, którą w między czasie znalazłem w szufladzie.



Do tego wskrzesiłem zakurzone głośniki oraz monitor, który może nie zbyt pasuje, ale jest.
Docelowo chciałbym zapolować na jakiś nie zagrożony wybuchem CRT lub LCD 4:3



Niezbędny był tylko zakup dysku. Nabyłem Maxtor 160GB ATA 133 kosztował mnie niecałe 30 zł 

Zamiast dysku można też użyć adapter IDE na kartę SD lub CF o czym dowiedziałem się później i pewnie takie coś zastosuje w przyszłości. Jest nawet opcja takiego adaptera na śledziu, więc kartę można wyjmować bez rozkręcania obudowy, a całość wygląda estetycznie.
To dobra opcja gdyby ktoś chciał np. postawić dwa niezależne od siebie systemy na jednym komputerze



Instalacja Win 98 SE PL oczywiście z oryginalnego, niebotowalnego CD.
Dyskietkę przez lata gdzieś zgubiłem, więc wcześniej nagrałem nową.
Można to zrobić bez problemu z użyciem np. programu WinImage, który polecam także do wszelkich innych operacji na dyskietkach i ich obrazach.

Operacja przebiegła szybko, nie licząc oczywiście procesu formatowania dysku na FAT32
Przy tej wielkości HDD trwało to ponad 30 minut



Sterowniki do płyty oraz grafiki są dostępne nawet na stronie producenta, z kartą dźwiękową też nie było problemu.
Jedynie miałem standardowy problem z kartą LAN, więc wyłączyłem ją całkowicie, połączenie nie jest mi potrzebne.

Chwila prawdy przy wgrywaniu, obyło się o dziwo bez problemów. Jedynie sterownik karty dźwiękowej wołal o dysk z Win98.
Warto nagrać sobię też na innym komputerze płytę ze wszystkimi sterownikami lub tylko specjalnym sterownikiem do pamięci masowych, aby móc bez problemu przenosić dane z i na komputer.

Domyślnie Win98 obsługuje myszki, skanery, drukarki i inne tego typu na USB, natomiast pamięci USB nie są obsługiwane !   

Żeby nie żonglować płytami polecam zgrać na dysk folder "win98" z płyty instalacyjnej. Czasami proste funkcje potrzebują
skorzystać z tego katalogu


Przy okazji niezbędne programy codziennego i nie tylko użytku w odpowiednich wersjach dla Windows 98
można znaleźć na ciekawej stronie http://retro.remotecpu.com/win98.php

Dodatkowo dla świetnych Desktop Themes dograłem pakiet Plus! for Windows 98



Całość chodzi dość głośno choć nie mam obecnie żadnego porównania, ale póki co jest znośnie.
Może mam takie wrażenie bo ustawiłem go na biurku, a nie pod.
Nie chce mi się już szukać innego chłodzenia CPU, bo nie mam pewności że to coś da
Temperatury, jak widać na zdjęciach. Szału nie ma, ale myślę że 50 stopniami w szczycie nie ma się co przejmować



DOS-owe gry śmigają aż miło, chociaż do kilku warto zainwestować w kartę dźwiękową z epoki
Jeżeli chodzi o gry dedykowane dla 95,98 to odpadło mi kilka pozycji z kilkunastu testowanych.
Głównie z powodu braku/złej obsługi karty graficznej.
 








Polecam świetne i darmowe archiwa pism Secret Service, Top Secret, Gambler dostępne na archive.org
Można nieźle cofnąć się do starych czasów, nie tylko w sferze gier, ale i dziennikarstwa ogólnie.


Mimo tego, że od początku byłem konsolowcem, to jednak styczność z pctami miałem od końca lat 90-tych,
więc i garstka gier, które bardzo dobrze wspominam by się znalazła, a mam zamiar nadrobić wiele zaległości ;)

Łączny koszt budowy tego nie do końca, ale jednak Retro PC z Windows 98 wyniósł mnie ok. 70 zł

Może nie jest to co mi się w 100% marzyło, ale i tak jestem zadowolony.
Najważniejsze, że mogę bez żadnych kombinacji uruchamiać gry na DOS i stare Windowsy.
Nawet z dyskietek, góra 30 sekund po naciśnieciu przycisku power  ;)

Nie jest to koniec, na pewno kilka rzeczy ulegnie zmianie 
Poluje na różne drobiazgi, jak i na wszelkie akcesoria bliżej i dalej związane z PC z lat 90, o tym też będę pisał

Teraz przy odrobinie czasu na tapetę pójdzie może jakiś laptop lub dekstop, ale tym razem już ostro, góra 486 pod DOS-em ;)

Mam trochę mniej lub bardziej użytecznego złomu. Między innymi płyta główna, zasilacz, procesory, kościi ram, kilka flopów i napędów CD/DVD, obudowy, monitor Samsung 710MP i inne

Chętnie mógłbym zamienić się na dyskietki lub oryginalne płyty z tytułami na PC, a także inne graty z epoki ;)

Jak ktoś doczytał do końca to szczerze podziwiam :D

Atr3ju

No ja też szczerze bym podziwiał kogoś kto by to przeczytał od początku do końca. Tylko napisze że do Win98 był jakiś nieoficjalny polski Service Pack 1.5.1 chyba miał takie numerki wersji i korzystałem z niego za każdym razem jak się system posypał po miesiącu czy tam dwóch. Teraz tylko zrób sobie kopie zapasową partycji C np. Ghostem z DOS'a

W tamtych czasach było multum gier takich zripowanych które potrzebowały win98 do instalacji i uruchamiały się w dosie np. Tomb Raider 3 (mój ulubiony) czy Constructor czy Need For Speedy te pierwsze. Mam nawet gdzieś wszystkie Mortal Kombaty które potrzebowały właśnie dosa i był dźwięk. Grało się w to godzinami.

bms

Melduję, że przeczytałem całość ;)
Pamiętam swoje boje z W98. Cotygodniowe formaty i zabawa ze sterownikami. Eh ;) Po przesiadce na XP poczułemsię jak w Matrixie. Większość sterowników było zintegrowanych z systemem!
Nie spotkałem nigdy z dodatkiem Plus!. Pamiętam tylko, że była W98 2nd edition.

animare

Bardzo fajny wpis. Gratuluję wytrwałości i cierpliwości w tym hobby. Wszystko wydaje się łatwe i proste z założenia, ale w praktyce złożyć wszystko do kupy, wyczyścić i postawić do działania zajmuje strasznie dużo czasu :-).

Tak na boku rzucił mi się w oczy zasilacz (z czarnej listy). Teraz wielu znajomych pozbywa się starego sprzętu (z lat 2004-2008) lub właśnie sobie coś buduje i wszędzie tylko widzę te Logic'i i Megabajt (polskiej produkcji). Czy w tamtych czasach nie szło dostać nic pewniejszego?

Pozdrawiam

Tommy_Vercetti

Dziękuje za uwagę. Trochę majsterkowania, jak dla mnie czysta zabawa, a doświadczenia może się komuś przydadzą

Nieoficjalnego Service Packa 3.56 mam, bardzo fajne rozszerzenie ;)

Z tymi zasilaczami to wydaje mi się, że w tamtych latach nie było czarnej listy, a przy wyborze sprzętu ładowało się całe finanse głównie w procesor i kartę. Jak się uda znaleźć jakiś porządny zasilacz to na pewno zastosuje, może będzie ciszej chodził


hankie

I to jest robota! :)
Co prawda sprzęt aż za mocny, ale programowo całość się zgrała. Osobiście nie wiem czy jakbym miał miejsce na pudło - to nie szarpnął się na Voodoo ;) Chociaż ostatnie podrygi (z Voodoo2 i to 12MB) miałem w 2006 roku. Wraz z kartą 2D Matrox Millenium 2c z roszrzerzoną pamięcią pozwalał odpalać Q3 Arena.

Ogólnie instalowanie softu z FDD szybko zaczęło mnie parzyć, jak tylko można było bootować coś z CD to w BIOSie to już zmieniałem. Mam uraz do tych FDD, bo często jak do kumpla latałem a był przymrozek to dyskietki z kieszeni kurtki już nie chciały czytać.

Ekran LCD 4:3 za grosze na allegro (hp, delle) albo często na olx za piwo. Obudowa jest IMO spektakularnie hmmm odpustowa ;) ale to kwestia gustu :)

pawloosw

Bardzo fajny wpisik, przeczytałem od dechy do dechy.  ;)
Widać niezłe perypetie przeszedłeś z tematem - brawo za wytrwałość.
Jako, że na poważnie myślę o swoim retro pc chciałbym na nim na legalu postawić system, żadne backupy os-a. W związku z powyższym chciałbym zapytać - gdzie kupić i jaką wersję windy pod takie retro? Wole spytać i kupić raz a dobrze, niż się później hustać z tą płytą i szukać kolejnej.  :))
Wydaje mi się, że Windows 98 SE będzie najstabilniejszy, z najbogatszą biblioteką sterowników do retro maszynki?
Komputerów mam na tą chwilę z 6 szt. 2 na pentium 4, chyba 2 celerony i jakieś core 2 duo. Obecnie na wszystkich win XP "demo" byleby sprawdzić czy maszynki żyją.
Ten z P4 ma bodajże 1Gb ramu, dysk Ata 40GB, FDD, i napęd CD na ATA. Myślę, że. na początek można spróbować na nim postawić OS pod retro. Czy instalując takie win98SE automatycznie instaluje się też dos?
Dzięki za linka do tego archive org - kapitalna baza danych.  ???

Tommy_Vercetti

Ja swoje dwa systemy kupiłem nowe, w wersji z książką i certyfikatem na OLX. Całkiem sporo można tego jeszcze znaleźć. Innego sposobu nabycia tych systemów nie znam, bo Microsoft na 100% nie udziela już wsparcia dla staruszków

Windows 98SE kupiłem odpakowany (brakowało dyskietki botującej), natomiast MS-DOS 6.22 (plus Enhanced Tools) jest zafoliowany i żal mi go otwierać, więc w razie potrzeby korzystam z kopii dyskietek.

Przy Windows 98 na CD warto pamiętać, że jedne wersje są botowalne, a inne wymagają jeszcze dyskietki 3,5. Dobrze, więc poszukać wersji z botowalnym CD.

98 na C2D sobie odpuść. Za to Pentium 4 i to co napisałeś będzie pasować idealnie, ale warto wcześniej poszukać sterowników do chipsetu żeby się nie rozczarować po instalacji. Dobrze jakbyś dołożył do tego kartę graficzną, bo niestety dużo gier z tamtych czasów wymięka przy zintegrowanej

Tak, Windowsy od 95 aż po XP obsługują tryb MS-DOS, mają go zainstalowanego domyślnie, natomiast jest to forma emulacji i nie każda gra odpowiednio wykorzysta sterowniki. Tu może mnie ktoś uzupełnić, ale w gruncie rzeczy o to chodzi.
Ja już planuje następny sprzęt, tym razem z samym DOS-em, czystym, bez użycia Windowsa. Może nagram jakiś film z instalacji

Wracając do obudowy, to właśnie namierzyłem za grosze fajną, klasyczną obudowę, więc na dniach będzie przekładka.Monitor może uda się podwędzić z gratów w pracy  8)

Same podzespoły na razie zostają. Myślałem o Voodoo, ale ceny, szczególnie po powrocie popularności akceleratorów i budowy retro PC przesadnie wzrosły. 10 lat temu można to było na śmietniku znaleźć 

Ehh.. A ja w 2004 roku nie chciałem dać 200 zł za Amigę 4000, dziś kosztuje niewiele mniej niż na premierę ;)
Przy okazji może ktoś wie. Mam 500, więc chyba bez problemu kablem z allegro podepnę ją pod stary monitor CRT ?
Ważne żeby obsługiwał RGB 15 KHz

A przy okazji nowy nabytek, bardzo fajny Sidewinder Freestyle Pro i gratisy na CD. Pad ma czujniki ruchu, niezły bajer, po pracy wsiąkłem na ładną godzinę w Carmagedon 2000. 


pawloosw

Dzięki za info. A powiedz mi. Na co zwrócić uwagę przy kupnie winzgrozy? Są na allegro np z dyskietką ale bez cdkeya za psie pieniądze. https://allegro.pl/oferta/windows-98-system-operacyjny-ksiazka-plyta-instal-8123939919
Rozumiem, że na nic się to nie zda? Ile dałeś za Swój os?

Tommy_Vercetti

O ile się nie mylę, a cały czas się douczam w temacie to na przykład taki

https://allegro.pl/oferta/oryginalny-windows-98-plytka-klucz-i-ksiazeczka-8249689625

A tu sam key i książka, ale do SE

https://allegro.pl/oferta/windows-98-se-pl-ksiazka-z-kluczem-licencyjnym-7997784481

Teoretycznie nie trzeba go nawet otwierać, bo key jest widoczny na zewnątrz

Ja 98SE kupiłem dość dawno temu, coś około 50 zł właśnie, natomiast MS-DOS 6.22 kosztował mnie 30 zł, zafoliowany
Ogólnie 100 zł można maksymalnie dać. Te oferty między 150 a 250 zł to spore przegięcie, chyba, że chcesz mieć oryginalną fakturę i nie wiadomo co jeszcze

cinek

#10
Jakbyś był zainteresowany to mam nowy, nigdy nieużywany (poza jednokrotnym podłączeniem w celu sprawdzenia czy działa) Microsoft Sidewinder Precision 2, karton też jak nowy. Jakby co to pw.

hankie

Cytat: pawloosw w Lipiec 08, 2019, 18:04Ten z P4 ma bodajże 1Gb ramu, dysk Ata 40GB, FDD, i napęd CD na ATA.
Osobiście miałem maszynę tego pokroju (na początku miał niecne 128MR RAM, ale Vice City wtedy wciąż się dogrywało) i miałem perfekt dla mnie rozwiązanie XP/98SE jako możliwe do wybrania na starcie. Myślę, że ten będzie idealny, 1 rdzeń, możliwe że proc 32bity, mocy ma dość na wszystko. Tylko odnośnie karty dźwiękowej - to nie wiem czy DOSówki obsłużą w 100% te zintegrowane szitowe czipsety. Może jakiś stareń SoundBlaster? BTW u mnie dosówki obsłużyły i zintegrowaną i później nawet dodanego kastrowanego SB Audigy SE.

pawloosw

Na razie to ja probuje system postawic bezskutecznie. Konczy sie black screenem zaraz po formacie c fdiskiem i przy probie iruchomienia instalki win98
Wyczytalem ze jak powyzej 512 ramu jest to moga buc takie komplikacje i przy hdd maxtora a akurat takowy wlozylem. Nic sprobuje dzis na innym hdd i z jedna koscia pamieci.
Tak mysle skoro sie juz zabralem na powaznie za temacik retro pc, pora bedzie zalozyc oddzielny temacik. Nie bede tu koledze zasmiecal watku.
Dziekuje za linki Tommy, jak zaskoczy ta windoza i bedzie to chodzilo sprawnie na mojej konfiguracji to zapewne kupie z tamtej aukcji z cdkeyem.

Mcin

Doczytałem do końca i uważam, że wpis jest świetny!

Cytat: Tommy_Vercetti w Lipiec 07, 2019, 03:19Niestety tak samo były problemy z grafika zintegrowaną, brak kompletu driverów pod 98.
Jakieś polecane strony, gdzie ludzie kolekcjonujją sterowniki? A może zdarzzają się przypadki, gdzie Allegrowicze wrzucają sprzęt z dyskietkami/płytami ze sterami?
Cytat: Tommy_Vercetti w Lipiec 07, 2019, 03:19Płyta ASROCK K7S41GX z AGP x4, ATA 133 oraz Sempronem 2300+
Karta FX5200 z 128 MB na AGP
Czy Sempron nie może powodować więcej problemów w porównaniu do, np. Athlona czy AMD K6? jakby nie patrzeć, to budżetowa seria, więc mogli ją obciąć z obsługi starszych zestawów instrukcji...
Podobnie z kartą, czy jakiś starszy model z pełną obsługa DirectX 8 nie byłby lepszy, skoro sam piszesz, że:
Cytat: Tommy_Vercetti w Lipiec 07, 2019, 03:19Jeżeli chodzi o gry dedykowane dla 95,98 to odpadło mi kilka pozycji z kilkunastu testowanych.
Czy już zostaje?

Cytat: Tommy_Vercetti w Lipiec 07, 2019, 03:19Zamiast dysku można też użyć adapter IDE na kartę SD lub CF o czym dowiedziałem się później i pewnie takie coś zastosuje w przyszłości. Jest nawet opcja takiego adaptera na śledziu, więc kartę można wyjmować bez rozkręcania obudowy, a całość wygląda estetycznie.
Dla mnie stary PC bez chrobotu HDD i tego ryzyka, czy wstanie, to chyba nie do końca stary PC ;)

Cytat: Tommy_Vercetti w Lipiec 07, 2019, 03:19Operacja przebiegła szybko, nie licząc oczywiście procesu formatowania dysku na FAT32
Przypomnij mi, exFAT jest w ogóle obsługiwany?
Cytat: Tommy_Vercetti w Lipiec 07, 2019, 03:19Przy okazji niezbędne programy codziennego i nie tylko użytku w odpowiednich wersjach dla Windows 98
można znaleźć na ciekawej stronie http://retro.remotecpu.com/win98.php
możesz też przekopać arhciwa tego pana sdfox7.com
Co prawda na głównej nie ma nic o Win98, ale katalog jest ;0 http://sdfox7.com/win98/

Cytat: Tommy_Vercetti w Lipiec 07, 2019, 03:19
Polecam świetne i darmowe archiwa pism Secret Service, Top Secret, Gambler dostępne na archive.org
Śmieszne jest to, że gdyby hostował to ktokolwiek inny niż archive.org, to byłoby piractwo i w ogóle...

Cytat: Tommy_Vercetti w Lipiec 07, 2019, 15:57Nieoficjalnego Service Packa 3.56 mam, bardzo fajne rozszerzenie ;)

Patrzyłeś na inne rozszerzenia, np. KernelEx? https://msfn.org/board/topic/130936-kernelex-452/ czy zupełnie poza obszarem zainteresowań?


Cytat: Tommy_Vercetti w Lipiec 08, 2019, 20:47Ja swoje dwa systemy kupiłem nowe, w wersji z książką i certyfikatem na OLX. Całkiem sporo można tego jeszcze znaleźć. Innego sposobu nabycia tych systemów nie znam, bo Microsoft na 100% nie udziela już wsparcia dla staruszków

Microsoft nie może ich wspierać ani sprzedawać z powodów prawnych, za Wikipedia:
Windows 98 is no longer available in any form due to the terms of Java-related settlements Microsoft made with Sun Microsystems
https://web.archive.org/web/20170829015218/https://msdn.microsoft.com/en-us/subscriptions/ff723773.aspx
Także mamy sytuację, gdzie Microsoft nie może tego sprzedawać, ani nikt inny... :)

Cytat: Tommy_Vercetti w Lipiec 08, 2019, 20:47Tak, Windowsy od 95 aż po XP obsługują tryb MS-DOS, mają go zainstalowanego domyślnie, natomiast jest to forma emulacji i nie każda gra odpowiednio wykorzysta sterowniki. Tu może mnie ktoś uzupełnić, ale w gruncie rzeczy o to chodzi.
Też z pamięci, więc mnie poprawcie - Windows 95, Windows 98 i Windows ME były wciąż nakładkami na Dosa. Bootowanie odbywało się z poziomu DOSa. Nie był to jednak DOS 6.22, a DOS 7 i wyższy, nie dostępny w oddzielnej dystrybucji. Dla Windowsa 95 i 98 dało się korzystać tylko z trybu DOS, dla Windowsa ME bez dodatkowych poprawek i obejść DOS 8.0 był ukryty. Do tego czytałem kiedyś narzekania, że DOS 7 czy 8 był coraz bardziej okrajany i że w sumie kochany monopolista ciężko walczył o ubicie kompatybilności wstecznej, ale po konkrety przekieruję do ludzi bardziej obeznanych niż, jak ja, oczytanych :)
Na Windowsach w technologii NT (czyli np. wspomniany XP) DOS to już emulacja :)
Net Yaroze to życie. Net Yaroze to Nadzieja.

Tommy_Vercetti

#14
Dzięki za ciekawy link i podpowiedzi :)

Sterowników szukam w miarę na gorąco, więc po prostu przeszukuje wyniki z google po wpisaniu nazwy urządzenia. Co do drugiej opcji też się zdarza, na przykład do pada, którego pokazywałem dostałem płytkę ze sterami.

Specyfikacja wynika przede wszystkim z tego, że nie kupowałem konkretnych rzeczy, tylko okazyjnie co wpadło w ręce, taki był plan. Wydaje mi się, a specem nie jestem, że procesor i płyta dają radę z Windows 98. Wiadomo, że zawsze są przypadki, jak to, że bardzo stare MS-DOS-owe gry były pisane pod konkretny procesor i na wszystkim nowszym działają po prostu za szybko.

Gry z Windows (+/- z lat 96-2002) - tu mogłem się lekko rozczarować, bo kilka pozycji nie chciało współpracować z "zbyt nową" kartą grafiki. Na przykład NFS III uruchomiłem tylko w "software rendered", przy opcji akceleracji 3D pokazuje błąd niezgodnej karty. Po za tym Sega Rally i Manx Superbike w ogóle nie chce działać, a Moto Racer wymaga przełączenia w 16 bit. Wspólna cecha tych gier to dedykowanie dla 95, może tu jest pies pogrzebany. Chociaż z drugiej strony Fighting Force, IRC, Nightmare Creatures i kilka innych gier z tych lat działa bez problemu. Tylko co tu zastosować żeby jednocześnie dało się zagrać w nowsze tytuły do 2001 oraz zachować zgodność z grami z 1995-97 ? Riva 128 ?

Natomiast warto zainwestować w 100% w kartę Sound Blaster z późnych lat 90. Paradoksalnie wszystkie testowane gry MS-DOS zmusiłem bez większych kombinacji do wydawania dźwięku (98 ma emulator SoundBlastera), tak  jakimś cudem niektóre gry dedykowane Win98, ale także 95 nie dają go w ogóle (Hard Truck 2, NFS Porsche, Toca 2). Dla testu włączę jeszcze z powrotem zintegrowany dźwięk i zobaczę czy działa. Nie do końca jestem pewny o co może chodzić, a może to indywidualna kwestia dla każdej gry. Ta karta, którą mam nie wydaje się być mocarzem, dlatego chciałbym SB ;)   

Kwestia exFAT nie jest mi znana, ale obiło mi się o uszy, że te Kernele mają coś do rzeczy. Dla mnie to jest jednak totalnie po za obszarem zainteresowań tak jak napisałeś 

Ogólnie jestem zadowolony, bo zyskałem dostęp do wielu, wielu gier z dzieciństwa i nie tylko. Pozostaje kwestia wizualna, ale nad tym pracuje ;)

Tu też dzięki za poprawkę w temacie MS-DOS. Wiedziałem, że systemy 95,98, ME są oparte na DOS-ie, ale spotkałem się z opiniami, że do grania dobry byłby czysty DOS. Stąd od zawsze mam takie przekonanie, nie wiem czy na pewno słuszne, że niektóre gry, dema czy programy a było wiele specyficznych w kwestii obsługiwanego sprzętu potrafiły działać tylko na czystym DOS-ie, ale pewnie to śladowe przypadki. Oczywiście mówię o sposobie z F8 przy botowaniu. Poczytam, do edukuje w temacie :D