Pad PSone BB mod

Zaczęty przez gumislav, Listopad 07, 2017, 09:38

Poprzedni wątek - Następny wątek

gumislav

Na warsztat wziąłem pada od PSone (wersja A), kupionego za 5 zł na giełdzie staroci jako nietestowany. Po rozebraniu go i dokładnym umyciu każdej części okazało się, że obudowa i elektronika są w bardzo dobrym stanie natomiast efekt psują analogi i guzik X obskubane niegdyś przez jakiegoś młodocianego nerwusa. Wpadłem na pomysł, aby wszystkie przyciski zamienić na te z oryginalnego pada od PS2. Stąd nazwa BB mod, która jest skrótem od Blacku Button mod. Wymieniłem krzyżak na taki z pada PS2 od Alpsa, kołyska krzyżaka została oryginalna, bo ta od PS2 nie pasuje (powoduje ogromne luzy na krzyżaku). Reszta guzików pochodzi prawdopodobnie z pada PS2 Hori. Guziki miałem luzem w torebce foliowej, ale mam też gołą obudowę Hori więc wnioskuję, że to części od niej. Wszystko idealnie pasuje. Nie ma luzów na guzikach, choć mam wrażenie, że R2/L2 mają teraz delikatnie mniejszy skok, a krzyżak można o ułamek milimetra obracać na boki (sam podczas użytkowania się nie obraca, w grze daje wrażenia jak z oryginalnej konfiguracji).

Sam pad okazał się w pełni sprawny, wszystkie guziki działają bez oporów, analogi są bardzo sztywne i sprawne w całym zakresie działania.

Jestem ciekaw co myślicie o takiej formie przywracania do życia starych akcesoriów, a także czy podoba wam się to co z tego wyszło?



















Retromaniacy wszystkich krajów, łączcie się!
Nie ważne co... ważne, że retro.

SALADYN

A co można o tym myśleć ? Jestem jak najbardziej na tak, zwłaszcza widząc efekt końcowy.

Atr3ju

Hehe że o tym nie pomyślałem aby przełożyć buttony z DS2 do tego od PSOne. Kontrast czerni i bieli robi znacznie lepszy efekt na padzie. Dzięki za tego pomysła.

Namingway

Efekt końcowy wygląda super :) Najważniejsze, żeby działał jak należy, a jeśli działa dobrze, to nie ma się tu do czego przyczepić :)


hankie

Pewnie nikt kto mnie tu obserwuje się nie zdziwi - jestem ZA i popieram. Ktoś smarknie, ktoś powie, że cebulactwo - ja nigdy. Lepsze składanie sprzętu niż wrzucanie do śmieci - albo - kitranie po szafach i potem i tak wrzucenie do śmieci.

Wygląda schludnie, przez te gałki i przyciski jakby 'wyraźniej' :) Działa spoko, złożony poprawnie - diwajs działa i żyje dalej.

Ostatnio w komisie miałem rozterkę, bo leżał tam pad PSX - biały digital za 5 PLN. Z daleka śmierdział fajkami, wykopany chyba spod ziemi, lekkie rysy na obudowie. I uwierzcie mi, że bym go wziął, wyszorował i wypolerował, ale tył obudowy był spękany - odpuściłem :P

CyborgDE

Wygląda świetnie. Czarne guziki i analogi świetnie kontrastują z resztą pada. Nie jest dzięki temu taki mdły, jak z szarymi przyciskami.

"Umysł robota walczy z umysłem debila, taki los cyborgów."

xzer0

Ładnie. Jak nówka. Sam się z padami trochę nakombinowałem. Wszystkie kupowałem po 3zł. Ciężko coś z nich ugrać, jak nie ma się części.

Janusz

Powiedziałbym, że ładniej niż oryginał od PSone. Teraz bardzo przypomina Duala SCPH-1200 białego z Japonii.

Quake96

Ej, wygląda to naprawdę ładnie :D

Kurcze, aż prosi się o taki "misz masz", ale na bazie DS2. Oczywiście z białą obudową od PSone :D

Quake96

PS: Zmotywowało mnie to trochę :D Wziąłem jakąś starą podróbkę DS2 na warsztat i trochę ją odpicuję :D

Atr3ju

Dziś z racji wolnego również zabrałem się za zaległe roboty.

Do zrobienia było wymiana całego kabla ponieważ był urwany, przecięty (co z nim robił sprzedający ?) a przy okazji jako że pamiętałem o czarnych buttonach to postanowiłem również zrobić podmiankę.



Ten biały plastik który trzyma kable jest w całości i schodzi dopiero po wyciągnięciu wszystkich kabli więc nie warto go przecinać czy wyrywać.





Nie pytajcie ile razy urwały się kabelki od silniczków przy całym rozbieraniu, składaniu, ponownym rozkręcaniu.

Po 4 godzinach męczarni i nerwów w końcu się udało.





Teraz o problemach które jak zawsze muszą być.

Po pierwsze to nie zamieniłem triggerów na czarne ponieważ aby czarny dawca żył musiałbym mu włożyć szare ale szare mają za krótki plastik odpowiedzialny za działanie, można to oczywiście zrobić bez problemów ale nie chciało mi się tego majstrować. Dlatego @gumislav napisał w pierwszym poście że triggery mają teraz minimalny skok bo czarne triggery mają dłuższy element odpowiedzialny za działanie. W moich oczach uznałem że po zamianie na czarne nie będzie żadnego skoku a wręcz ciągłe zwarcie więc pozostałem przy szarych.

Po drugie jak widzicie przyciski START SELECT i ANALOG zostały szare, ciekawe kto zgadnie dlaczego ? Jak nikt nie odpowie to oczywiście udzielę poprawnej odpowiedzi post niżej. Dziwie się dlaczego też @gumislav nie napisał w pierwszym poście jak rozwiązał ten problem.

Po trzecie kabel zastępczy który miałem zamienić był od kierownicy starej, problemem okazał się drugi czarny kabel który miał spinke z czarno białym kablem (masą), przylutowałem czarno biały i po poskładaniu nie działały START SELECT i ANALOG. Po dłuższym czasie szukania błędu rozebrałem wtyczke z nowego kabla, uciąłem spinke, przylutowałem czarny. Przyciski główne nadal nie chciały działać. Odsyłam do punktu drugiego na rozwiązanie tego problemu.

Pad po umyciu prezentuje się bardzo ładnie, kontrastuje się czarne i białe. Krzywka czy giętka (nie wiem jak się to fachowo nazywa) musiała zostać poza obudową, musiałbym rzeźbić w niej milimetr po milimetrze aby nie przedobrzyć bo wówczas byłby za luźny. W środku okleiłem czarną szkotą i kabel po wciśnięciu w miejsce trzyma się sztywno, nie lata. Czarny dawca wygląda okropnie z tymi szarymi buttonami ale ważne że działa.

Moim następnym celem jest wymiana analogów na te miękkie, luźne z DS3 które są 4 pinowe. Są na allegro dostępne oczywiście oryginalne ALPS'a ale nigdy nie wiadomo czy to nie są te twardsze, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie kupić uszkodzony oryginalny egzemplarz za 20 - 30 zł. Jak rozwiązać sprawę z wejściem na 3 piny w joypadzie gdy analog ma 4 piny ? oczywiście wykorzystam metodę prób i błędów. Moim marzeniem jest móc grać na miękkich analogach na PS1.

CyborgDE

Co do urywania kabelków od silniczków, to polecam je odlutować na czas prac. Ja zawsze jak coś przy padach grzebię i jest to jakaś grubsza akcja, to sobie je odlutuję i zaoszczędzam sobie nerwów. Zajmuje dosłownie dwie sekundy.

"Umysł robota walczy z umysłem debila, taki los cyborgów."

Atr3ju

Minęły 2 tygodnie, nikt nie zaciekawił sie i nie odpowiedział na pytanie które zadałem w poście wyżej. Na klawiszach START SELECT i ANALOG z PS2 brakuje gumek przewodzących ponieważ w DS2 są dwie folie jak w starych klawiaturach które po zetknięciu przewodzą sygnał. Klawisze sa zakończone normalnie gumą więc trzeba kupić gumki przewodzące np. takie uniwersalne do pilotów i przykleić.