Forum strefaPSX

Dwie PSone - dwie jakości obrazu, jedna nie czyta płyt.

Offline Quake96

• *
  • 1149
  • 5
  • SCEE™
Dwie PSone - dwie jakości obrazu, jedna nie czyta płyt.
« dnia: Marzec 13, 2018, 00:49:36 »
Klawiatura w laptopie częściowo mi nie działa, więc nagrałem przydługawy filmik:

Pokrótce. Kupiłem dwie PSone nie czytające płyt. Oba lasery doprowadziłem do porządku, ale działają one tylko w pierwszej konsoli. W drugiej żaden z tych dwóch laserów nie działa. Konsola po prostu odpala gry jako audio cd, albo w przypadku jednej gry (driver 2) pokazuje ekran "Please insert playstation disc".

Ta nieczytająca miała chip na 4 kabelki, ale te niemal same odpadły, więc już go nie ma. Usunięcie chipa nie powinno wpływać na odczyt, bo nie pozostawił po sobie jakichś modyfikacji/mostków itd.

Druga sprawa to jakość obrazu. Ta działająca konsola na kablu RGB ma wyśmienitą jakość. Ta niedziałająca na RGB ma obraz dosłownie jak przez gorszy kabel kompozytowy. To raczej nie uszkodzenie, bowiem miałem kiedyś PSone, jeszcze z plombą, które również miało wyraźnie gorszą jakość obrazu na kablu RGB, podczas gdy szarak na tym samym kablu i TV miał obraz "żyleta"'. Skąd to się bierze? Jakieś zmiany podczas produkcji czy co?

Offline Atr3ju

• *
  • 445
  • 4
    • Youtube
Odp: Dwie PSone - dwie jakości obrazu, jedna nie czyta płyt.
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 13, 2018, 12:10:15 »
W PSOne są dwa rodzaje płyt głównych, ewidentnie się różnią gdy spojrzysz na jedną i drugą. Sam z ciekawości mógłbym to sprawdzić tą gorszą i lepszą jakość obrazu na swoich egzemplarzach ale zaś 2 są przerobione a pozostałe nieprzerobione a nie wiem jakie są w nich płyty główne.

Z jednej strony to co zawsze pisał Trzyzet że PSOne mają lepszą jakość obrazu niż PSX i co można sądzić wczesne wersje PSOne jest prawdą.
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2018, 12:19:00 wysłana przez Atr3ju »

Offline Quake96

• *
  • 1149
  • 5
  • SCEE™
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 13, 2018, 12:47:34 »
O ile pamiętam, to u mnie te płyty główne wyglądają praktycznie tak samo. Mają nawet ten sam model, więc tym bardziej dziwi fakt tej jakości obrazu.

I nie wiem, może i PSone ma najlepszą jakość obrazu, ale to ewentualnie te egzemplarze, które działają w RGB. W tych drugich po prostu jest jak na najtańszym kompozycie...

Offline hankie

• *
  • 2529
  • 9
  • PSN ID: hankie_pl
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 13, 2018, 13:23:12 »
Może nie sama płyta, tylko układ video?

Offline JT

• *
  • 173
  • 1
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 13, 2018, 13:36:37 »
Tak jak kolega wyżej porównywałbym dekoder video, sprawdziłbym też czy w porcie AV styki nie są zaśniedziałe oraz czy nie ma zimnych lutów. Nie wiem czy też używanie zasilacza z większym napięciem nie zaszkodziło tej drugiej konsoli, bo zakładam że ten od PS2 używasz.
PSX, Xbox, PS2, X360s, PSP, GC, Wii, MD, PSTV, XOS, SNES, Famiclon, GBM, DC, DS, GBA, PS4s

Offline xzer0

• *
  • 435
  • 7
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 13, 2018, 23:24:34 »
Ehhh, ciężko powiedzieć. Bez pomiarów nie da się nic zrobić. Na myśl mi przychodzą kondensatory przed AV, ale wtedy kolory byłyby inne. Opcja 2: Konsola mogła upaść - najgorszy scenariusz i jakiś lut mógł puścić. Uratowałem tak płytkę pada od DS1, ewidentnie po upadku, bo gdy docisnąłem układ, ps2 wykrywało pada. Po poprawie lutów działa.
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2018, 23:26:42 wysłana przez xzer0 »
xzer0 Modding Enterprises

Offline Quake96

• *
  • 1149
  • 5
  • SCEE™
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 13, 2018, 23:45:26 »
sprawdziłbym też czy w porcie AV styki nie są zaśniedziałe

To raczej nie to. Znaczy, normalnie mógłbym w to uwierzyć, ale cały czas przypominam, że miałem kiedyś jedną zaplombowaną PSone, która miała identyczny problem. To nie przypadek, to musi być kwestia jakichś różnic w układach/ogólnej budowie konsoli.

Dzisiaj to już raczej nie będę zaglądał do tej konsoli, ale jutro jak przejrzę płytę i nie znajdę nic podejrzanego to pójdę tropem "uszkodzonego lutu" i zrobię to co zwykle w takiej sytuacji robię :D

Może jeszcze przed tym spróbuję założyć laser z PSXa i zobaczyć czy i na nim tak będzie.

Aaa i co do zasilacza. Tak, to zasilacz z PS2 slim i nie, nie powinien niczego uszkodzić mimo różnicy napięcia. Widywałem już w necie przypadki, gdzie ludzie też zasilali swoje PSone zasilaczem PS2 i nic się nie działo. Z resztą, gdyby miało się coś stać, to stało by się z obiema konsolami, a jak mówiłem, ta druga chodzi jak złoto.

Offline xzer0

• *
  • 435
  • 7
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 29, 2018, 23:27:06 »
Dzisiaj dotarła do mnie niedziałająca konsola Kłejka. No cóż. Szybka robota. Niestety modchip okazał się uszkodzony, ale konsola naprawiona.

Pierwsze spojrzenie i widzę - powyginane nóżki na procku. Najpierw myślałem że są urwane, ale były całe. Jak okazało się później, wszystkie to ten sam punk, więc w najgorszym wypadku nic by się nie stało, nawet jeśli byłyby wyrwane. Fuks. Na procku zauważyłem też mostek. Poprawiłem luty na tym procku. Tak to wyglądało przed pracą.

Więc konsola nie czytała dlatego gdyż nie było połączenia pomiędzy jedną ze ścieżek, a procesorem. Przy okazji zerwany był kondensator wraz z całą ścieżką. Punkt ten jest dość istotny, gdyż lutuje się do niego modchipa. Odtworzyłem połączenie lutując byle jaki kondensator smd z innej ps one do rezystora na naszej płycie (najbliższe zaczepienie do zerwanego punktu). Połączenie z kondensatora wykonałem za pomocą drobnego kabelka, bezpośrednio do nóżki procesora. To wszystko - konsola zagrała i przeczytała kilka płyt. Kolejny sprzęt uratowany przed śmietnikiem zerowymi kosztami.

Offline mattek

• *
  • 272
  • 3
  • Mistrz masarski!
  • PSN ID: Toonsil
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 29, 2018, 23:43:33 »
No i cool, że udało się w bardzo łatwy sposób naprawić konsolę :D Ciekawe jaka jest historia sprzętu, że udało się aż wyrwać ścieżki płyty głównej.

Offline Quake96

• *
  • 1149
  • 5
  • SCEE™
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 30, 2018, 00:27:57 »
Kłejk próbował się ratować transformatorówką :P Cała historia. Do tego już na starcie rzeczony kondensator był połamany i ten pewnie tez jedną ścieżkę wyrwał. Ogólnie jak kupiłem konsolę, to przy pierwszym rozebraniu, jeden z kabelków chipa praktycznie sam odpadł, a był to chyba nawet ten od brakującego tu kondensatora.

A co do wygiętych nóżek procka, to pierwsze dwie były na bok odgięte, ale zwarcia chyba nie miały. Głupi ja, chciałem je naprostować, do tego zalałem kilka nóżek cyną, oczywiście przez przypadek i tak to potem wyszło, że wygląda to jak krajobraz po bitwie. Cynę wydawało mi się, że całą odessałem (plecionka dobra rzecz tak btw.), ale widać xzer0 coś jeszcze znalazł. Chyba nie było to i tak istotne, bo po całej tej mojej "zabawie" odpaliłem konsolę i normalnie zadziałała, nic nie wybuchło :P

Cieszę się, że płyta wstała, bo w domku już czeka na nią cała reszta flaków, wraz z pięknie skalibrowanym laserem :) Czekam na przesyłkę od naszego forumowego szamana i szykuję obudowę konsoli na błysk :D

Offline Damian

• *
  • 288
  • 7
  • PSN ID: damiank94
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 30, 2018, 10:59:45 »
Poproś szamana, niech sprawdzi tor wideo w tej konsoli. Bo to chyba ta miała problem z RGB.
Would you like to combine the Lighter with the Green Herb ?

> Yes No

Offline xzer0

• *
  • 435
  • 7
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 30, 2018, 13:53:46 »
Tam wszystko jest picco bello. Mój każdy psx szarpie w biosie. Gry śmigają. Specjalnie telewizor wyostrzyłem i moje konsole podłączyłem.

Offline Bodzio

• *
  • 5721
  • 26
    • strefaPSX
  • PSN ID: Bodzio_PSX
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 30, 2018, 14:50:01 »
Czyli teraz łapie RGB od razu?

Offline xzer0

• *
  • 435
  • 7
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 30, 2018, 16:44:18 »
Panie ja nie wiem, nie znam się na tym. Nawet nie wiem czy mam kabel rgb.

Offline Quake96

• *
  • 1149
  • 5
  • SCEE™
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 30, 2018, 23:17:52 »
Płyta wróci, poskładam konsolę to dam znać co i jak :)