SCPH-1002 - kilka pytań i wątpliwości

Zaczęty przez Jaime, Lipiec 26, 2016, 21:16

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jaime

Witajcie! To mój pierwszy post tutaj, więc proszę o wyrozumiałość. ;)

Od ponad tygodnia jestem w posiadaniu PlayStation w wersji SCPH-1002, którą udało mi się nabyć w dość okazyjnej cenie, a to z powodu tego, że kupiłem egzemplarz, którego właściciel nie miał jak przetestować przed sprzedażą. Jednak ten kot w worku okazał się udanym zakupem. Nie stwierdziłem w tym egzemplarzu większych problemów technicznych, poza bolączką tego modelu - laserem. Owszem, potrafi wczytać grę (w tym przypadku Gran Turismo 2, które na moim PS3 działa bez najmniejszych zarzutów), jednak dźwięk oraz wideo w grze działają beznadziejnie, potwornie się zacinają. Przeglądając strefępsx natknąłem się na kilka ciekawych artykułów dotyczących zamiany niezbyt udanej konstrukcji lasera z wersji 1002 na ten z PSOne. Moje pytanie brzmi, czy ktoś już przeprowadzał taką podmiankę? Jak konsola funkcjonuje po tej wymianie? Czy konieczna jest kalibracja lasera? Oraz najważniejsze - czy polecacie jakiś konkretny sklep, w którym mogę zaopatrzyć się w ten laser (KSM-440BAM)?

Sprawa druga, jaki sposób podłączenia konsoli do telewizora (LCD LED, jednak tylko 23-calowy) polecacie? Czytałem o RGB SCART, ale jednak kable, które udało mi się znaleźć do kupienia, przeglądając tą stronę i forum, są to te niegodne polecenia. Czy ktoś z Was miałby dużo lepszy dostęp do tych lepszych kabli?

Pozdrawiam, Patryk! :D

hankie

Siemanko!
Kumpel w pracy w swojej babci 1002 wymienił laser na ten nowy z Psone (tylko obudowę przekładał ze starego) i akurat pełne plug and Play. Śmiga od kopa.
Co do kabla RGB to na razie stawiałbym na pewniaka z Media Markt, jest kabel do PS2, ma przełącznik dvd/game, wiec raczej ma pewne RGB. Sam na niego oczekuje, ale chcą za niego 49pln, firma BigBen.
Poza tym poszukaj, jest juz temat tylko o kablach RGB.

Schizo

Spróbuj jeszcze wyczyścić soczewkę lasera. Gumislav pokazał na jednym ze swoich filmików, gdzie dokładnie ją zlokalizujesz.
Mój kanał na Twitch: https://twitch.tv/lubiestaregry

Don

Spróbuj ją jeszcze postawić na boku (tym lewym patrząc od przodu)... Może jeszcze na chwilę pomóc.

Jaime

Już czyściłem soczewkę. Efekt był dość dziwny, ponieważ GT2 wczytywało się bardzo sprawnie i bardzo szybko, do momentu intra, które nawet się nie pojawia, a po kilku kolejnych próbach odpalenia gry laser w ogóle przestał kręcić płytą. Dałem konsol pół godziny przerwy, po czym laser wciąż nie reaguje (załapuje na początku, po czym płyta zatrzymuje się). Mam w domu PSOne, więc spróbuję od niej przełożyć laser (który swoją drogą też bardzo był bardzo mocno zużyty, bo z tego co pamiętam porysowane płyty przyjmował z trudnością, ale może to było spowodowane mod-chipem w konsoli).

CytatCo do kabla RGB to na razie stawiałbym na pewniaka z Media Markt, jest kabel do PS2, ma przełącznik dvd/game, wiec raczej ma pewne RGB. Sam na niego oczekuje, ale chcą za niego 49pln, firma BigBen.
Znalazłem, sprawdziłem. Cena 40 zł, z tą różnicą, że jest on przeznaczony do PS3, co jednak nie powinno stanowić większego problemu. Dzięki! :D

I takie pytanie trochę off-topowe - czy można w jakiś sposób znaleźć w internecie rok produkcji posiadanej konsoli? Na przykład po numerach seryjnych.

Quake96

Roku produkcji raczej nie odkryjesz, ale poszczególne modele miały swoje lata produkcji. Jako, że masz 1002 to będzie to najpewniej 1995, ewentualnie 1996. Możesz spróbować sprawdzić po dacie produkcji plastików. Na klapce, od środka powinno być takie kółko z rocznikiem i cyferkami. Obok cyferek będą kropki, ostatnia kropka oznacza miesiąc produkcji. Np. 1995   1. 2. 3. 4. 5. 6 7 8 9 10 11 12 oznacza, że plastiki pochodzą z maja 1995.

hankie

CytatZnalazłem, sprawdziłem. Cena 40 zł, z tą różnicą, że jest on przeznaczony do PS3, co jednak nie powinno stanowić większego problemu. Dzięki! :D

Nie będzie problemu, złącze multi A/V to samo. Spoko, też niestety będę musiał tyle wydać, bo powoli męczy mnie pytanie o dostępność w sklepach internetowych, także albo opornik w zwykły kabel EURO, albo Mediamarkt :)

A soczewkę czym czyściłeś? Nie używaj wody kolońskiej, ani żadnych 'alkoholopodobnych' rzeczy - po odparowaniu mogą zostawić zanieczyszczenia. W PS2 slimce, gdy mój młodszy brat obtłuścił soczewkę paluchami to użyłem patyczka higienicznego i izopropanolu. Ale nie oszukujmy się, laser w tej konsoli ma niestety swoje lata.

Quake96

Kilka minut zabawy z podkręceniem lasera i może jeszcze żyć. Miałem tak w swoim 7502. Działał normalnie, potem nagle coś się stało, że nie chciał nic czytać, więc lekka kalibracja i do dziś działa jak złoto.

Jaime

Już się bawiłem w podkręcanie lasera (w obie strony) i najlepiej reagował na pierwotnym ustawieniu.

CytatA soczewkę czym czyściłeś? Nie używaj wody kolońskiej, ani żadnych 'alkoholopodobnych' rzeczy - po odparowaniu mogą zostawić zanieczyszczenia.
Niestety, nie miałem pod ręką, ani w garażu nic co nadaje się do czyszczenia optyki, więc w akcie desperacji użyłem wody kolońskiej. Jak już pisałem - przed chwilę pomogło, gra do momentu intra wczytywała się zaskakująco szybko, jednak później przestała reagować poprawnie.

hankie

Alkohol w wodzie kolońskiej nie jest 'czysty' - jest rozcieńczony z wodą (tutaj już mogą być zanieczyszczenia), i ma oczywiście jakieś substancje zapachowe, ekstrakty. Gdy alkohol odparuje (moment) to zostanie cała reszta, która w wodzie była. Spróbowałbym i tak to izo śmignąć - chyba 7 zł kosztuje półlitrowa flaszka, a przyda się jeszcze np. do usuwania naklejek, śladów flamastra etc, bo nie jest tak agresywny np jak aceton, który matowi powierzchnie. Potem zostanie tylko rozbieranie konsolki (ładny poradnik na strefie jest!) i obserwacja pracy napędu.

Jaime

Panowie, postawiłem konsolę na lewym boku. I co? Wszystko działa jak należy. Intro bez najmniejszego zająknięcia, muzyka w grze bez żadnego przecięcia. Co więcej, bez najmniejszych problemów działa druga płytka z GT2, która wcześniej docierała do loga PlayStation i na nim się zacinała. Sam nie wiem co już o tym myśleć!

Don

Możesz pomyśleć o flaszce dla doświadczonych kolegów z forum;)

hankie


Jaime

Jeszcze zbankrutuję przez te flaszki, he! Ale panowie, czy mi się przypadkiem nie wydaje, że postawienie konsoli w taki sposób to rozwiązanie stosunkowo krótkoterminowe?

Don

U mnie stoi tak już od 18 lat...:) W tym czasie zmieniałem laser jeden raz.