Ceny gier PSX i PS2 - porównanie

Zaczęty przez Damianno, Listopad 15, 2015, 13:41

Poprzedni wątek - Następny wątek

Lothar

O czym my tu piszemy? 100 zł niska półka cenowa? Jaka niska, ludzie...

Cytat: Damianno w Listopad 15, 2015, 22:15

Reasumując na PS2 z budżetem 50zł kupisz spokojnie wybraną z tych gier:

- Silent Hill 2 - Silent Hill 3 - Silent Hill 4 - Silent Hill Origins - Forbideen Sirens - Resident Evil 4 - Resident Evil Code: Veronica - The Thing - The Suffering - The Suffering: Ties that Blind - Cold Fear

Wszystko tytuły wysoko oceniane.

Z wysoko ocenianiach horrorów rożnej maści na PSX'a za 50 zł na pewno kupisz Alone In The Dark: The New Nightmare, może się pierwszy Dino Crisis trafi...

Trudno jest porównywać ceny horrorów, kiedy na PS2 wyszło ich ze 3 razy więcej niż na PSX. Akurat Cold Fear nie był za wysoko oceniany, a w moim odczuciu to gra najwyżej przeciętna. Silent Hill 2- premierowy ciężko jest dostać za 50 zł. Manifesto wymienił sporo gier, których nie kupisz za 50 zł, a wiem, że on akurat jest fanem serii Project Zero, o czym pisał nie raz na forum. Dodałbym do tego Glass Rose -minimum 150 ziko. A zresztą znajdź mi na PSX tak drogi horror jak Rule of Rose, który na PS2 kosztuje ponad 500 zł i jest to jedna z najdroższych gier na konsole Sony wszystkich generacji.

gumislav

Koledzy pozwolą, że się wtrące  ;) Otóż od kilku dni planuję zbudowanie niewielkiej kolekcji gier na PS2 opratej tylko o wydania premierowe. Niewielkiej oczywiście na początek - mam nadzieję, że będzie się szybko rozrastać. W związk z tym robię sobie liste gier, które chciałbym nabyć. Większość z nich uzyskiwała oceny oscylujace około 80% i wyżej. Na liście mam dopiero 25 tytułów, dodatkowo trzy już kupiłem i sześć, które są w drodze. Nie są to szlagiery, ale zwykłe dobre gry. Za podobnej jakości tytuły na PSX musiałbym zapłacić od 20 do 50 zł za sztukę, a niemal wszstkie moje planowane cele na PS2 mieszczą się w przedziale 10 a 20 zł. Poza tym np. u mnie w Poznaniu dostępność gier na czarulę jest dość duża, czego nie mogę powiedzieć o szaraku. Tym samym w przypadku znacznej ilości zakupów nie będę musiał płacić za przesyłkę.

Wydaje mi się, że dla początkującego kolekcjonera PS2 będzie dużo tańsze i kolekcja będzie rosła szybciej.
Retromaniacy wszystkich krajów, łączcie się!
Nie ważne co... ważne, że retro.

Manifesto

A ja właśnie zakupiłem grę Eternal Poison na eBayu - łącznie z wysyłką 190 zł, a była to najtańsza oferta. Poprzednio zakupiona przeze mnie gra na Allegro: Tales of the Abyss - licytacja - 120 zł. Tak jak napisałem w poprzednich postach - wiele gier na PS2 jest bardzo drogich. Sytuacja jest identyczna jak na PSX, gdzie mamy tytuły bardzo tanie i gry cholernie drogie. Może stosunkowo takich drogich gier jest na PSX więcej, co nie zmienia faktu, że na PS2 również ich nie brakuje.

gumislav

Manifesto, oczywiście mówię jedynie o grach stanowiących podstawę przeciętnej kolekcji. Zgadzam się z tobą, że tytuły będące swoistymi perełkami kolekcjonerskimi będą drogie na obie platformy i na pewno na PS2 będzie ich więcej, a we wszystkich regionach to już będą gry warte dziesiątki tysięcy złotych. Ja swoją kolekcję planuję tworzyć od podstaw, tj. od najciekawszych dla mnie gier, na początku z pierwszych 2-3 lat istnienia PS2. Te są bardzo tanie. Czy mówimy o DoA 2, MGS 2, Rayman'ie 2, JAK, R&C czy FF to ich odpowieniki na PSX będą wielokrotnie droższe. Oczywiście mówię tu o kolekcji gracza - tj. nie takiej, gdzie zbiera się perełki z historii danej konsoli z powodu na ich żadkość, wyjątkowość i jakość w gatunku, ale takiej żeby się trochę pobawić grająć, porównać grafikę między generacjami. Zgadzam się z tym co zostało już ustalone, że w zależności od kryteriów jakimi kto się kieruje przy tworzeniu swoich zbiorów kwestie porównania cen prezentują się znacząco odmiennie.

Dziś widzię na Allegro Persona 3 w folii za 120 zł, FF 12 za 15 zł, Grandię 2 za 70 zł. Może w końcu będzie mnie stać na historyczne tytuły  ;)
Retromaniacy wszystkich krajów, łączcie się!
Nie ważne co... ważne, że retro.

Hycuś

A Ty się dalej upierasz przy swoim. Gry na PS2 są tańsze niż na psx. Prawie wszystkie czołowe hity z tej konsoli da się dorwać za 10-20 zł. Na PSX jest to już zakres 20-80 zł więc chyba różnica jednak jest. Wiadomo, że są kolekcjonerskie perełki które kosztują krocie, ale ktoś kto chce ograć najlepsze gry z danej konsoli to wyda o wiele, wiele mniej wybierając ps2. Podstawowe gry na PSX są już drogie.

Lothar

A gdzie niby Manifesto napisał, że nie są tańsze? Czytaj ze zrozumieniem kolego.

Manifesto

#21
Cytat: Hycuś w Listopad 20, 2015, 13:40
A Ty się dalej upierasz przy swoim. Gry na PS2 są tańsze niż na psx. Prawie wszystkie czołowe hity z tej konsoli da się dorwać za 10-20 zł.

Hity to pojęcie względne. Akurat z dwóch gatunków gier, o których już napisano w tym topicu (RPG i horror) nie kupisz prawie żadnej "hitowej" gry za takie pieniądze.

Edit - zresztą, to nie moja brocha co kto kupuje. Z gier, które posiadam na PS2, i które planuję kupić do końca roku - żadna nie kosztuje mniej niż 100 zł, więc nie upieram się i nie są to żadne wyjątki, ani "perełki kolekcjonerskie", tylko zwykłe wydania "zwykłych" dobrych gier.

Hycuś

Gustujesz w grach mało popularnych . RPG na ps1 i ps2 są bardzo drogie. Jako Twój argument przedstawiłeś jeszcze horrory. A co powiesz o cenach topowych gier z gatunku platformówek, wyścigów, FPSów, gier akcji?

Manifesto

Nie ważne w jakich grach gustuję. Ważne jest to, że wśród tych dwóch gatunków była akurat masę świetnych gier, z pewnością więcej niż wśród klasycznych platformówek, bowiem akurat te na PS2 nie miały już się za dobrze (chyba że ktoś lubi platformówko - strzelanki w rodzaju Ratcheta, klasyczne platformówki na PS2 były w odwrocie). FPSami i wyścigami się nie interesuję, dlatego tak jak napisałem - hity to pojęcie względne, każdy lubi co innego, tylko po co wrzucać wszystko do jednego worka i pisać, że większość hitów można dostać za "pół darmo"?

gumislav

To można napisać inaczej, np.: większość wysoko ocenionych gier, uznawanych przez recenzentów za wzory do naśladowania wśród swoich gatnuków, można kupić "za pół darmo", poza hitami z gatunku horror i rpg, które i na tą platformę są dość drogie.
Czy teraz OK?  ;)
Retromaniacy wszystkich krajów, łączcie się!
Nie ważne co... ważne, że retro.

Hycuś

W innych gatunkach też była masa świetnych gier :). W szczególności wśród gier samochodowych .Wspomniałem o Twoich gustach bo Ty patrzysz tylko przez pryzmat tych 2 gatunków. Ja akurat w tych gatunkach nie gustuje. Gry na ps1 kosztują mnie majątek, za to gry na ps2 grosze. Kompletne wydanie Mafii w bdb stanie kupiłem za 15 zł, dowolne GTA kosztuje do 20 zł, za to na ps1 jest wydatek od 30 zł w górę. Chyba ze trafi się jakąś okazja.Gran Turismo 1 i 2  (najbardziej cenowo niedoceniona gra na ps1) kosztuje więcej niż równie dobre części 3 i 4 na  ps2. Przykładów można wymieniać mnóstwo choćby serie Need For Speed, Metal Gear Solid, Colin McRae, Final Fantasy

Lothar

Nie powiedziałbym że jrpg to mało popularne gry. Akurat wśród kolekcjonerów to gatunek bardzo ceniony
A co do patrzenia przez pryzmat dwóch gatunków - przecież od początku chodziło o spór czy "prawie wszystkie gry gry na ps2 to niska półka cenowa". I sam autor tych słów przyznał iż się pomylił. Tak więc nie widzę nic niewskazanego w podawaniu argumentów odnoszących się do akurat tych dwóch gatunków.

G-R-Z-E-C-H

Panowie, gier na Szaraka jest zdecydowanie mniej niż na PS2. Choćby z tego powodu ich ceny muszą być wyższe. Działa tu najzwyklejsza relacja pomiędzy popytem i podażą. Im coś trudniej dostać, tym jest droższe.

meres

Gry na PS2 mozna do dzis kupic w folli nowki sztuki, sam mam Finale w folli, czy serie gier Shin Megami Tensei za ktore dawalem po 40 zl z wysyłką.
Nie mówiąc o Personie 4 za 30 zl...

Gier na ps 2 jest masa wiadomo na każdej platformie sa biale kruki, ale prawda jest taka ze popularność konsoli PS2 byla ogromną i to nawet w naszym kraju.

Lothar

#29
Wiesz, kiedyś kupiłem premierową Grandię na PSX w folii za 50 zł na ebay. Szalone okazje zdarzają się czasem, ale Persony 4 standardowo nie kupisz taniej niż za ponad stówkę więc to nie jest żaden argument. Podałeś przykład SMT -ok te gry są tanie. A teraz zobacz ile kosztuje Shadow Hearts 1 i 2.

Zapominacie jednak o jednym. Są gry które w palu nie wyszły i nie jest ich wcale tak mało. Zobaczcie ile kosztuje Xenosaga III, wspomniany Eternal Poison czy Suikoden III.

Nie wiem czemu ma służyć dalsza dyskusja. Na PS 2 jest sporo drogich gier, głównie rpg i horrorów. I cokolwiek ktoś nie napisze to nic nie zmieni.