Wartość kolekcjonerska konsoli i gier PS3

Zaczęty przez For The Players, Sierpień 13, 2017, 16:34

Poprzedni wątek - Następny wątek

For The Players

Od pewnego czasu zastanawia mnie taka sprawa, a mianowicie czy konsola PS3 jak również gry będą kiedyś miały wartość kolekcjonerską jak np PS1. Swego czasu posiadałem konsolę PS3 Slim z czterema padami i dwoma stacjami dokującymi Sony charging station, oraz masą gier (głównie exy, bo to właśnie dla nich kupiłem konsolę). Nie zwracałem wtedy uwagi na to czy gry są platinum czy essentials (te drugie nawet lepiej dla mnie wyglądały na półce z innymi grami niż te pierwsze premierowe). Niestety musiałem się rozstać z PS3, na rzecz PS4 z powodu braku funduszy. Teraz zastanawiam się właśnie nad taką kolekcją, ponieważ zaobserwowałem poważny spadek cen gier. Ja np. płaciłem za gry od 50 do 100 zł, a teraz takie tytuły można mieć za kilka zł na allegro do 20 max.

CyborgDE

Według mnie jest to naturalna kolej rzeczy. Jak to mówią "Każda potwora znajdzie swojego amatora". Najpierw mamy wysokie ceny za nowości, potem z czasem wszystko tanieje, bo nadal jest to tylko elektronika, która starzeje się dziś w zastraszającym tępię i gdy zostanie zaprzestana produkcja konsol i gier, kiedy na sklepach nie będzie już żadnych leżaków magazynowych, a dorwanie danego sprzętu w bardzo dobrym stanie będzie stawało się powoli wyzwaniem, to słupek powoli zacznie iść w górę i za taką PS3, którą dziś można kupić za grosze trzeba będzie kiedyś wydać pokaźny woreczek szylingów.

"Umysł robota walczy z umysłem debila, taki los cyborgów."

SALADYN

Gry i sprzęt z PS3 kiedyś na pewno będą miały wartość kolekcjonerską, kilka tytułów już jest rzadkich ale tak to bywa z każdą konsolą nawet za jej życia.

Możemy za to pobawić się w wróżenie z fusów. Najrzadsze oczywiście będą limitowane edycje gier i fabrycznie nowe akcesoria. To że pierwsze modele z wsteczną kompatybilnością będą białymi krukami to oczywista oczywistość ale zainteresowanie nimi będzie raczej znikome, głównie przez awaryjność ale też przez potencjał jaki przyniesie całkowite złamanie konsoli jak to jest w przypadku PSP czy klasycznego xboxa. Dzięki hakerom z wyścigu zbieractwa odpadnie spora grupa ludzi których kolekcjonowanie nie interesuje, oni zadowolą się cyfrowymi wersjami gier co najprawdopodobniej zaowocuje niższymi cenami od innych retro sprzętów w analogicznym okresie.

For The Players

Właśnie dwie rzeczy interesują mnie najbardziej z tego co powiedziałeś. Awaryjność i wsteczna kompatybilność. Z tego co słyszałem pierwsze faty były awaryjne, z tego powodu jestem fanem i bardziej cenię slimy we wszystkich generacjach. Wiadomo że były później ulepszane i dopracowywane. Tylko nie wiem czy super slim posiada wsteczną kompatybilność z psx, ale ta wersja mnie nie interesuje.

VectroV

#4
Cytat: For The Players w Sierpień 13, 2017, 18:49
Tylko nie wiem czy super slim posiada wsteczną kompatybilność z psx, ale ta wersja mnie nie interesuje.

Posiada, sam ogrywałem GT2 na niej z płyty :D

A co do kolekcjonowania to uważam tak jak inni. Z czasem wszystko zacznie drożeć, dostępność się zmniejszy i tak dalej, dlatego teraz jest najlepszy czas na uzupełnienie kolekcji póki ceny są na świetnym poziomie i dostępność jest w miarę dobra.

Inspekteur der Bundespolizei Herr Kamil aus Posen

SALADYN

Powiedziałbym że teraz jest dobry moment żeby zacząć ale nie spieszyłbym się, jeszcze sporo wody w Wiśle upłynie zanim pierwsze wydanie uncharted będzie schodziło na licytacjach w kwotach w jakich obecnie sprzedaje się crash.

For The Players

Teraz dylemat kolekcjonera: Jeśli ktoś zbiera serie gier i wiadomo że te pierwsze premierowe wersje miały inne okładki niż te późniejsze np: Uncharted, Killzone czy Motorstorm i później takie coś (przynajmniej dla mnie) brzydko wygląda na półce, więc co robić? Bo ja np wolałem kupić wersję essentials lub w ostateczności platinum żeby to trochę lepiej wyglądało, nie wiem, jakie jest Wasze zdanie?

SALADYN

Pierwsze wydania, tylko. Taki miszmasz też fajnie wygląda o ile nagle się go nie zestawi z reedycjami a nastąpi to prędzej czy później bo przecież sporo gier nie zostało wydanych w platynie czy essentials. Na burdel w brzegach w tym wypadku jesteśmy skazani tak czy siak.

Manifesto

#8
Co do kwestii edycje premierowe lub budżetowe, każdy ma własną filozofię kolekcjonowania gier. Ja nie uznaję edycji budżetowych i przy każdej platformie zbieram tylko i wyłącznie premierowe wersje. Do tego 3xA (lub w innym języku pod warunkiem obecności również języka angielskiego na okładce/instrukcji) Zazdroszczę ludziom, którzy nie zwracają uwagi na to jaką edycję posiadają, sam niestety nie uznaję takich wydań, bo ich posiadanie nie przynosiłoby mi żadnej satysfakcji.

Jest już trochę gier na PS3 wartych powyżej 100 zł na aukcjach. Marvel vs Capcom 2, Dragon's Crown, Nier, Ar Tonelico 3, Ar Nosurge, Hyperdimension Neptunia to tylko niektóre z tytułów, których za grosze się nie zakupi (edycje 3xA). Uważam, że trzeba kuć żelazo póki gorące i uzupełniać kolekcję na PS3 póki gry są w rozsądnych cenach. Z ich dostępnością wkrótce może być różnie (taka Eternal Sonata na przykład pojawia się na Allegro coraz rzadziej).

meres

Jest już kilka rzadkich tytułów na ps3, i myślę że kiedyś na pewno szczególnie gdy nie będzie można już kupować gier cyfrowo jak to było np z PSP. Ale myślę że jeszcze wiele lat upłynie.

Damian

Gry na PSP ciągle można kupić cyfrowo. Przecież Vita to obsługuje, a same gry na PSP można kopiować przez PS3 bądź PC.

Jeżeli chodzi o sprzęt to prawdopodobnie wartość PS3 zacznie kiedyś tam iść w górę, bo konsole te nie są wieczne.

hankie

Tak totalnie wróżąc z fusów i patrząc na dzisiejsze przypadki starszych sprzętów? Można pofantazjować i założyć wariant za kilka lat. Myślę, że wartościowe będą mogły być gry rzadkie, wysoko oceniane albo pierwsze wielkie tytuły wydane na PS3 w premierze. Zauważmy, iż z czasem okładki zmieniały design, pudełka na dyski BD potraciły ten wytłoczony napis PLAYSTATION u góry. Starocie, które zalegają w komisach albo na allegro chodzą za 5 złotych mogą z doooobre kilka lat z racji ich antyczności trochę być warte.

Albo sprzęt. Z racji awaryjności albo kompatybilności z PS2 -pierwsze egzemplarze FAT? Może kąskiem będą zwykłe SixAxisy w idealnym stanie albo w blistrze? Wszystko zależy też od ich przyszłej dostępności oraz ile za dany item dadzą potencjalni kupcy albo też - nie oszukując się - jaki hype będzie wokół nich wywołany ;)

Quake96

Cytat: SALADYN w Sierpień 13, 2017, 21:59
Pierwsze wydania, tylko. Taki miszmasz też fajnie wygląda o ile nagle się go nie zestawi z reedycjami a nastąpi to prędzej czy później bo przecież sporo gier nie zostało wydanych w platynie czy essentials. Na burdel w brzegach w tym wypadku jesteśmy skazani tak czy siak.

Wystarczy osobno segregować gry ze starym layoutem i nowym layoutem. Ja tak mam, dwa alfabetyczne zbiory. Jedyna wada jest taka, że np. GTA IV mam w pierwszym zbiorze, a EFLC i V w drugim, więc wszystkie części nie są obok siebie.

CyborgDE

PS3 jeszcze się nie dorobiłem, ale z każdą inną platformą stosuje identyczną politykę segregacji jak Quake. No i jednak różnego rodzaju platyny czy inne brązy u mnie to rzadkość i zwykle prędzej czy później dokupuje wydanie premierowe jeśli takowe jest. To tak abstrahując od głównego wątku.

"Umysł robota walczy z umysłem debila, taki los cyborgów."

meres

Cytat: Damian w Sierpień 13, 2017, 22:57
Gry na PSP ciągle można kupić cyfrowo. Przecież Vita to obsługuje, a same gry na PSP można kopiować przez PS3 bądź PC.
Nie przez poziom PSP bo sklep został wyłączony już dawno. Więc trzeba kombinować. Ktoś ma tylko PSP i lipa, z ps3 też będzie podobnie w przyszłości.