PS2 90004 wymiana baterii

Zaczęty przez Atr3ju, Luty 09, 2019, 15:06

Poprzedni wątek - Następny wątek

Atr3ju

Potrzebuje zdjąć shielda z 90004 który chyba jest przyklejony ? do CPU ? GPU ? Potrzebuje go zdjąć aby wyczyścić płyte bo jest bardzo zakurzona a nie chce uszkodzić wyrywając termopada przyklejonego albo z nadmaru ciepła się sam przykleił ? nie wiem, wole zapytać Was. Na jutubie nikt o tym nic nie pokazuje. Może trzeba podgrzać tego termopada. Nawet wymiana baterii będzie wymagała ściągnięcia shielda więc temat 2 w 1.



Na zdjęciu widać w tym malutkim wyciętym otworze w shieldzie (na środku zdjęcia) kolejno od dołu CPU lub GPU (czarny kolor)? następnie termopad (brązowy kolor) a na nim blacha (srebrny kolor) dociskająca wklęśnięciem tego właśnie termopada. Trzyma mocno i nie chce puścić.

Damian

Zaopatrz się w sprężone powietrze w puszce. Bez rwania się nie obejdzie, ale termopadowi nie powinno się nic stać. Zdejmowałem osłonę z trzech konsol i zawsze było ok.

hankie

Atr3ju,

zmierzysz pls grubość termopada?

szczupi26

Przy takich zabiegach termopady zawsze powinny iść do wymiany. One również się starzeją zmniejszając współczynnik przewodzenia ciepła co negatywnie odbija się na chłodzonych za ich pomocą elementach

Quake96

Akurat w PS2 przegrzewanie się to nie problem. Mój FAT ma fabryczne termopady i dalej działa. Nigdy ich w PS2 nie wymieniałem, a trochę tych konsol mam i przez moje ręce przeszło.

Atr3ju

hankie nie zdjąłem shielda bo nie chce ryzykować, po prostu bardzo cienkim pędzelkiem pogrzebałem gdzie się dało + dmuchanie a nie chce ryzykować bo to model 8B także trudno się mówi. Gorzej jak padnie bateria wówczas będę musiał wygiąć osłone bo bateria jest na obrzeżu osłony także może być nawet łatwo.

Może gdybym miał opalarkę to bym spróbował a tak zabieg z ryzykiem nie wart rezultatu jakim jest czysta płyta.

Mam również płyte główną od Desdinova (xbox classic) gdzie radiator z cpu jest przyklejony do pasty i nie daje rady go wyrwać a nie chce ryzykować ukruszenia rdzenia.


szczupi26

Kłejku to moje zboczenie z PC-ta. Nie lubię półsrodków, u mnie zawsze idzie całościowo. Każdy serwis czy gruntowne czyszczenie kończy się nałożeniem nowej pasty termo, termopadów, wymianą wentylatorów na egzemplarze zapewniające większą wydajność

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka


Quake96

#7
Cytat: Atr3ju w Luty 10, 2019, 14:34
hankie nie zdjąłem shielda bo nie chce ryzykować, po prostu bardzo cienkim pędzelkiem pogrzebałem gdzie się dało + dmuchanie a nie chce ryzykować bo to model 8B także trudno się mówi. Gorzej jak padnie bateria wówczas będę musiał wygiąć osłone bo bateria jest na obrzeżu osłony także może być nawet łatwo.

Może gdybym miał opalarkę to bym spróbował a tak zabieg z ryzykiem nie wart rezultatu jakim jest czysta płyta.

Mam również płyte główną od Desdinova (xbox classic) gdzie radiator z cpu jest przyklejony do pasty i nie daje rady go wyrwać a nie chce ryzykować ukruszenia rdzenia.

Źle do tego podchodzisz :) PS2 to nie PS3 czy PS4, to nie jest wcale takie delikatne. Ja bym na twoim miejscu mimo wszystko wyrwał tą blachę, bo nawet nie wiesz ile na termopadach się kurzu zbiera i przykleja i żaden pędzelek tego nie doczyści z tego miejsca.

Xbox to standard, ale tam to już naprawdę trzeba go wyciągnąć, bo stara pasta na CPU to pierwszy krok do uwalenia konsoli. Kazdy Xbox tak ma, że ta oryginalna pasta jest po tylu latach jak klej. Ja już ze swoich dwóch odrywałem radiatory i wszystko działa. Połączenie chipu z płytą jest silniejsze niż ci się wydaje, więc przestań się bać, poruszaj trochę na boki i ciągnij za radiator, to w końcu puści :)


Cytat: szczupi26 w Luty 10, 2019, 15:07
Kłejku to moje zboczenie z PC-ta. Nie lubię półsrodków, u mnie zawsze idzie całościowo. Każdy serwis czy gruntowne czyszczenie kończy się nałożeniem nowej pasty termo, termopadów, wymianą wentylatorów na egzemplarze zapewniające większą wydajność

Rozumiem, popieram nawet w zasadzie. Tylko tutaj jeśli ktoś nie jest na tyle "precyzyjny" to z pewnością nie będzie to konieczne :) Poza tym z termopadami jest to, że trzeba bardzo uważać jakie się dobiera. Do PS4 raz kupiłem niby takie jakie być powinny, a po założeniu konsola chodziła jak odrzutowiec, bo okazały się nieprawidłowe. Dopiero powrót do tych oryginalnych dał oczekiwany rezultat.

Z wentylatorami to już wyższa szkoła jazdy. Jak ktoś lubi to spoko, ale konsole to nie pecety, gdzie faktycznie wymiana wentylatora to "plug and play" :D


EDIT:

Ten wątek zmotywował mnie żeby w końcu wyczyścić PS2 90004, które dostałem już parę miesięcy temu. Tym samym również natrafiłem na oporną osłonę płyty głównej i proszę:



Odrobina perswazji z użyciem myślenia i poszło. Najpierw podważyłem nożykiem blachę w miejscach gdzie były przykręcone śrubki, a potem po prostu zdecydowanie, ale z wyczuciem zacząłem ją "odrywać". Nic się nie stało, konsola ma się świetnie :D

hankie

@Quake!!! Jak grube thermopady??

Atr3ju

Tam jest tylko jeden termopad i na moje oko jak tak patrzyłem to ma z 1 milimetr grubości.

Damian

#10
W PS2 77004 jest termopad 0.5mm. W starszych może być grubszy.

Okej, rozebrałem swoją 90004 i faktycznie termopad wydaje się być grubszy niż w starszej. Suwmiarką sprawdzę jutro co i jak.