[Poradnik] Budowa kabla RGB na wzór oryginalnego Sony

Zaczęty przez Mitsu, Maj 14, 2018, 21:29

Poprzedni wątek - Następny wątek

Atr3ju

No widzisz, gdyby sprzedawca wysiliłby się troszkę więcej i napisał że jest podwójnie ekranowany i zamieścił choć jedno czy dwa zdjęcia to nie byłoby problemu a tak na odpier.... aukcja bo pewnie po co robić dokładną.

Jeśli to ten kabel to dostałeś go w jakimś twardym opakowaniu (blistrze) ? czy jest one luzem wrzucany do przesyłki ?

DarkFalcoN

W blistrze. Dokładnie taki sam jak w artykule na stronie głównej.
Możesz śmiało kupować.


Czy zechciałbyś zrobić taki kabel? Wysłał bym Ci wszystko co potrzebne. Sam nie mam wystarczających umiejętności, oczywiście nie za darmo.

Atr3ju


johny

Nareszcie odebrałem swój kabel od elektronika. Zleciłem zrobienie jego elektronikowi, bo jednak przeliczyłem się ze swoimi umiejętnościami lutowania, a przede wszystkim moją granicą cierpliwości do takich prac  ;D Zapłaciłem 40zł więc luzik.
Kabel zrobiony z kabla Profigold, z dwoma tłumikami ferrytowymi, podwójnie ekranowany czyli tak jak w oryginalnym. Zakłóceń praktycznie zero, trzeba się baaardzo mocno przyjrzeć na czarnym tle i to z bliska żeby coś dostrzec. Dźwięk idealny. Zrobiony na lumie, i wdg. schematu który jest na początku poradnika, z osobnymi ekranami. Polecam każdemu ;)



PS1 SCPH-5552, PS2 fat SCPH-50004 i slim SCPH-70004, PS3 slim CECH-2104b, PSP Fat 1004

Atr3ju

Wyjechał z tymi kabelkami zza wtyczne hehe pewnie tak zrobił bo to naprawde ciężko zrobić tak aby samymi kablami dojechać do samych pinów bo są grube a obudowa wtyczki mała. Do tego ten rezystor taki wielki że szok, nawet nie widziałem nigdzie takiego. Obyś nie musiał poprawiać jak będziesz wyciągać i wkładać wtyczke setny raz (bo np. będziesz używał na przemian do PS1 i PS2) jak się odlutuje jeden kabel zwłaszcza że koszulka termokurczliwa nie trzymie kabli przy odginaniu na lewo czy prawą całej wiązki. Wiem po sobie, jak się zrobi na odpier..ol to później trzeba pooprawiać aż się zrobi do porządku i tak np. mógł zalać to wszystko klejem na gorąco bo jak będziesz ciągnąc za kabel to i tak ciągniesz za wszystkie przewody wewnątrz co się trzyma na lutach więc wiesz ... do czasu. Osłonka wtyczki jest zbędna, przez nią wtyczka ciężej wychodzi i wchodzi co potęguje uszkodzenie jednego lutu i znów trza poprawiać, no chyba że nie będziesz kabla wyciągać i na przemian jak ja do PS1 i PS2 wtedy możesz być spokojny. Przy okazji ten filtr powinien być nieco bliżej wtyczki. 40 zł to spoko cena + kabel 15 zł wychodzi że to najdroższy kabel na allegro ale naprawde warto. Obraz wyśrodkowany z konsol na TV ?

johny

Przedłużał tylko kable od ekranów, główne żyły są bezpośrednio do wtyczki przylutowane. Rezystor taki duży bo taki mi koleś w sklepie dał ;) Ogólnie ten kabel jest tak gruby że z koszulką termokurczliwą wtyczka nie chciała się zamknąć, musiałem lekko ją podszlifować (on tylko lutował, kończyłem już sobie samemu). Chciałem zalać klejem na gorąco ale pistolet szlag trafił.. Narazie nie przepinam między konsolami więc luzik ;) Tłumik dałem specjalnie dalej żeby nie było problemów z ułożeniem kabla za konsolą. Obraz jest idealnie wyśrodkowany ;)
PS1 SCPH-5552, PS2 fat SCPH-50004 i slim SCPH-70004, PS3 slim CECH-2104b, PSP Fat 1004

Pinks

Cześć i czołem, zawędrowałem tu właśnie przez temat tego kabelka i jestem zupełnym laikiem w kwesti elektroniki.

Mam parę pytań:
Od strony wtyczki do konsoli jak maja iść kabelki?
1. 12 zielony
2. 11 Czerwony
3. 10 +5V tzn. który?
4. 9 Niebieski tzn. który skoro jeżeli dobrze zrozumiałem mamy go uciąć?
5. 8 Masa wideo który?
6. 7 S-Video który?
5. 6 Kompozytowy z C. Synkiem to czy muszę zlutować dwa któreś? Fajnie jak ktoś by mógł wstawić dokładne zdjęcie z opisem wtyczki od tej strony.
6. 5 Który?
7. 4 Który?
8. 3 Masa gdzie ją podlutować kolor i czy z czymś łączyć?
9. 2 Audio lewe który kolor?
10. 1Masa lewego audio który kolor i jak i z czym polutować?

Następne pytanie to czy 3 kondensatory 220 mikrofaradów na 35V mogą być?
Na schemacie widze rezystor 180 ohm a w schemacie drobnym druczkiem widzę 75ohm zgłupiałem i nie bardzo wiem które wstawić.

Jak pisałem nie znam się i może dodanie takich informacji ułatwi budowe tego innym laikom :)
Proszę o wyrozumiałość...

Atr3ju

Jak zrobisz mi zdjęcie (dokładne i wyostrzone) wewnątrz wtyczki scart to zrobie Ci na jpegu taki schemacik.

mattek

Dzisiaj na szybkensa, w ramach odprężenia się po powrocie z uczelni, postanowiłem wykonać wersję rozwojową kabla RGB na bazie Thomsona z pierwszego posta.

Przewód przecięty w połowie i zaczynamy, jednak przed przystąpieniem do pracy, miałem pewne obawy co do ściągania izolazji z żył. Obawy te zniknęły w momencie pomyślnego ukończenia pierwszej żyły - izolacja jest fakt, dosyć twarda, ale zaopatrzony w ostry skalpel oraz z towarzyszącą mi dzisiejszego wieczoru cierpliwością, bez problemu poradziłem sobie ze wszystkim żyłami, zaś samo "wnętrze sygnałowe" wykonane jest ze świetnej jakości metalu, co wybacza sporo błędów podczas tego procesu.
Dalej poszło z górki, mianowicie najpierw poprzestawiałem co trzeba we wtyczce SCART i pozbyłem się zbędnego tam ożyłowania, a potem przylutowalem wtyczkę. Myślę, że lutowanie złącza portu Multi AV będzie tutaj najgorsze ze względu na grubość przewodu, choć mi większego problemu nie sprawiło (trzeba sobie odpowiednio ułożyć wszystko i potem lutować jeden po drugim). Całość zajęła mi niecałą godzinkę.

Po spięciu PS2 z telewizorem LCD za pomocą nowego przewodu, cóż, od razu w oczy rzucił się fakt, że obraz faktycznie jest idealnie wyśrodkowany. Zakłóceń też nie dostrzegłem, a przynajmniej nie takich bez wpatrywania się na siłę. Ogólnie wszystko na plus, ale ten gabaryt jest masakryczny. Przewód potwierdził mi jak wygląda ten obraz nad obrazami w konsolach Sony :D

Osobiście, nie będe z niego korzystał póki co, bo dokładnie ten sam efekt uzyskałem za pomocą zmodyfikowanego Xboxowego componenta. Szczerze jednak polecam takie DIY, nie będziecie zawiedzeni.

Ps. Z ciekawości podłączyłem czarnulę pod ostatni CRT w moim domu i obraz pozytywnie wypalił mi oczy. Wow, PS2 dalej robi na mnie wrażenie! C:-)

sjdr

małe pytanko, czy mając bieda kabel, który przesyła obraz RGB ale buczy niesamowicie, da sie go jakoś "wzmocnić" aby zlikwidować owe anomalie ? Czy dupa blada :(

https://allegro.pl/oferta/kabel-true-rgb-scart-do-playstation-ps1-nowy-6577415897 - o ten kabel chodzi, w srodku ma cieniutenkie kabeleczki ...

Jeżeli lipa totalna, to czy ktoś mógłby się podjąć zlutowania "RGB na wzór oryginalnego Sony" oczywiścię wysyłam wszystkie potrzebne rzeczy w ramach zaliczki + reszte pieniądzorków za robocizne :) Niestety u mnie kiepsko z lutowaniem + niemam cierpliwości do tego ;/

Jeżeli znajdzie się chętna osoba, która podjełaby się owego zadania, prosze na PM :)

Pozdro !


animare

#40
Wydaje mi się, że aktualnie posiadam podobny kabel i jest to istne minimum ale daje radę. Jeśli chcesz czegoś konkretnego na wzór oryginału to na eBayu jest "thefoo" z Polski który robi takie kabelki.

Tak to Atr3ju z forum może Ci coś poradzi :-).

Ps. Ktoś zna jakiś dobry cenowo zamiennik dla tego thomsona z pierwszego postu?

Atr3ju

Doszedł do mnie kabelek, etykieta wygląda tak.



Krótko o samym kablu, jakość jest lepsza od Thomsona i na plus napewno lepszy materiał czarny izolator czyli to co widzimy gołym okiem patrzac na kabel, otóż jest bardzo elastyczny jak guma, nie trzyma swojej formy w jaką został zapakowany do folii czy blistra i tak jak się go ułoży tak kabel przystosuje się do tego i podda zagięciom itp. gdzie Thomson jest bardziej sztywny a mnie osobiście denerwuje bo nie wygina się tak dobrze jak ten a układanie za meblem będzie łatwiejsze.

Aukcji nie mam, chyba że ktoś chce to poszukam i wrzuce.

animare

#42
Wrzucę link dla chętnych Atr3ju. Sprzedawca NIKOMP.

Model SK6283

https://allegro.pl/oferta/kabel-euro-scart-euro-scart-3m-sk6283-7591333091

Dodatkowo gdyby ktoś budował kabel z dodatkami to ten sam sprzedawca ma kondensatorki 220uf 10v.

psmaniac

Szwabski kabel, a ja go za cholerę nie mogę na ebay.de namierzyć  :(
===================================================
Mister FPGA-The Best way to Enjoy Retrogames!
===================================================


sjdr

http://funkyimg.com/i/2RDWM.jpg
( Tak grubego kabla w zyciu nie widzialem)

Atr3ju dobra robota !!!
Kabelek ideolo obraz, leciutenkie buczenie jest ale to z racji wiekowego trinitrona 14'.

Btw. Mam problem, w 240p suote ustawie ideolo obraz, podlaczam amige pod RGB i obraz przesuniety w prawo/góra. Zniw trza zalaczac tryb serwisowy, poustawiam i spowrotem obraz psx padaka. Jest na to jakie rozwiazanie czy szukac innego tv ?

Jak niema wyjscia to jaki polecalibyscie TV 14,21 cali, który potrawi "wysrodkowac obraz" ma widoczne scanlines i RGB ?