Komercyjny boom na retro

Bodzio · 1141

Online Bodzio

• Administrator
  • Strefowy Maniak
    • Reputacja: 46
    • strefaPSX
dnia: Październik 22, 2018, 19:56:01
Gdy w zeszłym roku pisałem na ten temat krótki materiał na stronie głównej (https://strefapsx.pl/moda-na-retro/) nie spodziewałem się, że tak szybko tematyka retro zadomowi się w głównym nurcie i tak szybko zacznie rozwijać. Pomału człowiek nie nadąża nawet ogarniać newsów z tym związanych. Weźmy przykład z dzisiaj, a to można było przeczytać wreszcie coś o Medievil Skeletal Collection https://www.ppe.pl/news/126524/medievil-skeletal-collection-ma-zostac-przedstawione-pod-koniec-miesiaca-przeciek-pokazuje-okladke.html a to w Japonii do sprzedaży ma trafić odtwarzacz audio z motywem Saturna, a to wreszcie na rynku ma pojawić się kolejna retro-konsola Intellivision https://www.ppe.pl/news/126550/intellivision-amico-zaprezentowane-retrokonsola-na-pierwszym-zwiastunie-i-zdjeciach.html

Za nami ogłoszenie PS Classic, Neo Geo Mini już w sprzedaży, a zapewne N64 Mini przed nami. O grach nie wspomnę bo czy RE2, czy Spyro czy kolejne tytuły są już w drodze.

Jak myślicie to dobry krok? Jak tak dalej pójdzie to tematyka retro spokojnie stanie się zupełnie osobną i pełnoprawną gałęzią elektronicznej rozrywki. Kto wie może doczekamy kiedyś na tej fali i wskrzeszenia jakiś konsol w pełnoprawnej postaci plus gier na nie, choć to byłoby już za dużo chyba i mało realne. Jak widać idzie za tym duża kasa, skoro coraz więcej firm się tym interesuje. A tam gdzie kasa, tam mogą pojawić się różne ciekawe pomysły. A może za dużo już tego?
« Ostatnia zmiana: Październik 22, 2018, 21:25:55 wysłana przez Bodzio »

Offline bms

• Społecznik
  • Strefowy Dyskutant
    • Reputacja: 11
  • PSN ID: bms_x
Odpowiedź #1 dnia: Październik 22, 2018, 20:23:30
A mi się trochę przyjadło to retro z każdej strony. Uwielbiam starsze gry ale to nabijanie kasy na tym samym w kółko jest słabe. Kiedyś to był niszowy temat, a teraz komercha pełną parą. To minie, bo musi. Nawet te remastery już mnie nie kręcą. Szkoda czasu na te same gry skoro jest tyle innych, w które jeszcze nie grałem i nie piszę tutaj o nowych tytułach ;)

Offline Manifesto

• Moderator
  • Strefowy Nałogowiec
    • Reputacja: 14
Odpowiedź #2 dnia: Październik 22, 2018, 20:58:25
Moim zdaniem moda na retro wcale nie rozwinie się tak bardzo, aby była to odrębna gałąź growego biznesu. W końcu skończą się klasyczne konsole mini z grami w pamięci, bo ile ich jeszcze można wypuścić na rynek ? W tym momencie można dojść najwyżej do PS2/Xboxa czy GC mini, bo sądzę, iż względu na rozmiary gier nawet za parę lat będzie problematyczne stworzenie PS3 mini czy Xboxa 360 mini (w formie jaką znamy w porzypadku Nesa, Snesa etc.). Zapewne będą powstawać nowe remastery i rimejki, ale to jest nieuniknione gdyż jest na takie gry popyt, więc producenci chcą zarobić. Moim zdaniem remastery gier to dobry krok, nie każdy jest zainteresowany poznawaniem gier w dawnej, często nieatrakcyjnej już wizualnie formie, sam  nie za bardzo miałbym ochotę grac teraz w stare Spyro, wolę poczekać na remaster, który zapewne nie będzie gorszy od pierwowzorów. Zresztą niektóre remastery zostawiają daleko w tyle gry w ich oryginalnej formie (przykład - Resident Evil na GC czy Shadow of the Colossus na PS4, który na PS2 chodził czasem poniżej 20 klatek). Skoro nie brakuje nowych gier, to nie widzę powodów aby martwić się dużą ilością remasterów. Tylko, że remastery i rimejki to nie jest klasyczne retro, niektóre gry zmienione są w dość dużym stopniu i często dostosowane do dzisiejszych standardów. W odświeżenie jakiejś starej konsoli i sprzedaż gier na nią nie wierzę, chyba, że będzie to coś na kształt wersji mini z możliwością dystrybucji cyfrowej, co uważam za dość prawdopodobne. Ogólnie tematyka retro w moim przekonaniu pozostanie jednak niszowa, choć nie tak bardzo jak jeszcze parę lat temu.
« Ostatnia zmiana: Październik 22, 2018, 21:00:24 wysłana przez Manifesto »

Offline MekaGojira

• Nowy
  • *
    • Reputacja: 0
  • Lord Megazord
Odpowiedź #3 dnia: Październik 22, 2018, 21:17:10
Wielkim minusem jest skok cen, kilka lat temu kasety VHS chodziły po 2 zł a teraz ceny zaczynają się od 20. To samo tyczy się retro gier  :-[

Offline alf

• Strefowy Maniak
    • Reputacja: 17
  • PSN ID: Sir_Donaldez
Odpowiedź #4 dnia: Październik 22, 2018, 21:37:06
Reprinty gier w oryginalnej formie - w to nie wierze bo za duzo zabawy. Ciezko oszacowac ile wlasciwie byloby potencjalnych odbiorcow ktorzy maja sprawne oryginalne konsole aby to odtworzyc. Do tego trzeba otworzyc jakas linie produkcyjna, zatrudnic ludzi do ewentualnego supportu, jakis marketing.

Co do tego intellivision... to juz jest tak stare ze ledwo w ogole kojarze istnienie tego XD

Online Bodzio

• Administrator
  • Strefowy Maniak
    • Reputacja: 46
    • strefaPSX
Odpowiedź #5 dnia: Październik 22, 2018, 21:43:00
Co do tego intellivision... to juz jest tak stare ze ledwo w ogole kojarze istnienie tego XD

Nie ty jeden pewnie. Na początku myślałem, że nasza Amica od AGD wchodzi na rynek konsol :D

Co do cen, to faktycznie idą w górę i wiadomo bo zainteresowanie większe. Pytanie tylko czy to stały trend? Myślałem, że te wszystkie remastery z czasów PSX, teraz PS Classic itp. trochę rozładują ceny, a tu wchodzę na allegro i większość PSXów w boxie lata po 500zl i więcej. Za niedługo to do tysiaka dobiją.

Offline hankie

• Moderator
  • Strefowy Maniak
    • Reputacja: 25
  • PSN ID: hankie_pl
Odpowiedź #6 dnia: Październik 22, 2018, 23:37:47
Im więcej retro na co dzień, tym mniejszy szał modowy będzie wywoływało. Będzie już mniej wczesnych -latków z dużymi kieszonkowymi, kupujących itemy po to by walić zdjęcia na fejsa czy filmujących zbiory na YT. W stare gry pogramy na nowej, średnio-starej konsoli, PC i pewnie w chmurze, którą będzie ogarniał nasz TV.

I wiecie co? Gdy do tego nie trzeba będzie sprzętu to nie tylko hajs, a chęć zbierania starego sprzętu będzie wyznacznikiem trzymania zbioru ;) Bo jak komuś będzie to przeszkadzało to już 'dedykowanego' starocia nie kupi, bo po co.

Offline szczupi26

• Strefowy Dyskutant
    • Reputacja: 3
Odpowiedź #7 dnia: Październik 23, 2018, 05:34:21
Myślę że temat sam się wypali. Tak jak zostało wspomniane wyżej, złożoność kolejnych generacji konsol rosła w ogromnym tempie więc granicą pozostaje tutaj, myślę, 6 generacja która jest jeszcze w miarę do ogarnięcia przez malutkie ARM-y montowane w tych wszystkich pudełeczkach. Z kolei jeśli chodzi o bardziej egzotyczne starocie raczej nikt tego nie wypuści w reedycji ponieważ zwyczajnie braknie chętnych do zakupu

Offline MekaGojira

• Nowy
  • *
  • Lord Megazord
Odpowiedź #8 dnia: Październik 23, 2018, 09:16:47
teraz PS Classic itp. trochę rozładują ceny, a tu wchodzę na allegro i większość PSXów w boxie lata po 500zl i więcej. Za niedługo to do tysiaka dobiją
Parę lat i sprzedam PS2 za więcej niż kupiłem :D

Offline hankie

• Moderator
  • Strefowy Maniak
    • Reputacja: 25
  • PSN ID: hankie_pl
Odpowiedź #9 dnia: Październik 23, 2018, 11:14:03
teraz PS Classic itp. trochę rozładują ceny, a tu wchodzę na allegro i większość PSXów w boxie lata po 500zl i więcej. Za niedługo to do tysiaka dobiją
Parę lat i sprzedam PS2 za więcej niż kupiłem :D

Hyhy, już teraz można ;) Zależy za ile się kupiło i jak w obecnych rękach konsolka śmiga ;)

Offline SALADYN

• Patron Strefy
  • Strefowy Maniak
    • Reputacja: 24
  • PSN ID: saladyn_zl
Odpowiedź #10 dnia: Październik 23, 2018, 12:04:28
Mani pozamiatał temat, trzeba nauczyć się żyć z tym że gry wideo to już nie ta sama niszowa rozgrywka sprzed kilku dekad tylko generujący miliardy biznes który nie znosi gdy jest popyt a nie ma podaży.

Offline MekaGojira

• Nowy
  • *
  • Lord Megazord
Odpowiedź #11 dnia: Październik 23, 2018, 13:11:13
Hyhy, już teraz można  Zależy za ile się kupiło i jak w obecnych rękach konsolka śmiga
600 albo 700 zł w markecie jakieś 8 lat temu, śmiga jak zła ;)