PS2 slim highline UMBAU facelifting projekt

Zaczęty przez xzer0, Październik 21, 2017, 12:18

Poprzedni wątek - Następny wątek

xzer0

Witam serdecznie. Ruszam z kolejnym projektem. Z inspirację chcę podziękować koledze Trzyzet

W tym wątku odkryłem iż wyszła całkiem dobra przejściówka ATA>SD
http://strefapsx.pl/forum/ps2-konsola/odmienne-rozwiazanie-dla-ps2-kontroler-ide-gtsdxc/

Niewiele myśląc od razu narodził się plan małej konsoli z obsługą kart pamięci. Miał to być pierwszy model slim, z prostej przyczyny, a mianowicie konsola ta ma na płycie głównej kontroler dysków. Małą przejściówkę bym wlutował bezpośrednio i ładnie założył slot sd w obudowie. Przewaga kart sd i tego kontrolera jest ogromna w porównaniu do dysków. Możemy żonglować różnymi kartami i najważniejsze - brak osobnego zasilania. Konsola pociągnie bezpośrednio tą przejściówkę. Brzmi pięknie i prosto. Nastała pora na zakupy. Jak wszystkie moje projekty, również i ten musi być niskobudżetowy. Szukałem po olx najtańszą konsolę w tym modelu. Nie ma co przepłacać, pierwszych slimów na chodzie i tak jest mało. Parę wysłanych emaili żeby upewnić się co do modelu i kupiłem. Konsola z regionu NTSC-US w stanie gruz - idealna baza. Cena? Symboliczne 15zł. Skusił mnie zestaw, gdyż dostałem memorkę SONY i kable. Okazało się iż oprócz wymontowanego lasera wszystko jest kompletne i nawet działa. Obudowa trochę podniszczona. Na górze widoczne brązowe plamy (farba?). Pod klapką dziwny biały nalot i trochę rdzy na sprężynie. Wszystko do odratowania.


Plan będzie obejmował:
-czyszczenie obudowy
-konserwacja i zabezpieczenie
-montaż przejściówki i cięcie obudowy
-nowy laser od majfrendów
-jeśli okaże się iż jest to ten felerny model V12, wtedy również montaż zabezpieczeń lasera
- (opcjonalnie) nowy kolor obudowy









Prace ruszają za tydzień.

Trzyzet

#1
Cóż, miło mi że inspiruję ludzi do działania :D

Szczerze mówiąc jeśli chodzi o kolor to żeby podkreślić nową funkcję konsolki to można byłoby to machnąć na kolory pierwszych kart SD Sandiska:

Żeby ułatwić ci pracę i żebyś nie musiał robić za dużej rzeźby to polecę ci zakupienie dodatkowo przedłużacza dla kart SD: http://allegro.pl/przedluzacz-extender-sd-zlacza-kart-pamieci-sd-i6794204493.html
Polecam też dla oszczędności miejsca wylutować goldpiny z przejściówki i lutować kabel bezpośrednio do niej.

xzer0

No więc dzisiaj podziałałem trochę. Ciekawość wzięła górę. Takiej przejściówki nie zamontuję. Musiałem totalnie odchudzić przejściówkę i wylutowałem zbędne złącza. Ogólnie obudowa nawet po myciu dokładnym ma te białe ślady, więc idzie do malowania. Z kolorem konsoli czytasz mi w myślach. Myślałem właśnie o niebieskim i pomalowaniu paska ps2 w inny kolor dla kontrastu. I po dokładniejszej analizie okazało się iż nie dość że jest to najlepsza możliwa rewizja płyty głównej, czyli V13 - zabezpieczona fabrycznie przed jaraniem lasera. W dodatku jest jeszcze chip modbo760, bardzo fachowo założony ze wszystkimi punktami. Chip jest chyba oryginalny, ma możliwość aktualizacji i ma 1 extra punkt lutowniczny - czyli nowsza rewizja chipa. Ogólnie konsola bardzo fajna się trafiła. Aktualnie próbuję kombinować nad rozlokowaniem przejściówki w środku, w miarę blisko punktów lutowniczych. Ciężka sprawa. Będę musiał blachę ciąć tak czy siak.







alf

Yup, to Modbo760, dawałem za niego 40 PLN (nowy) w zeszłym roku. Szczęściarz z Ciebie że go tu trafiłeś :)

xzer0

Mała aktualizacja. Zrobiłem dziurę na slot sd. Od piątku zacznę lutować już. Co do koloru to myślałem o niebieskim metallic + czerwony pasek PS2 (lub w innym kolorze). Ogólnie to chciałbym konsolę w metallicu. Poniżej foto z prac.




alf

Otwór wyglada precyzyjnie. Jakim narzedziem go zrobiłeś ?

xzer0

Z grubsza dremelem i dalej ręcznie piłowałem.

xzer0

No więc lutowanie mamy już za sobą. Parę godzin mi przy tym zeszło. Punktów masa i wszystkie małego kalibru. Efekt nie mógł być inny niż poprawny. Wszystko działa. Dla testu wsadziłem kartę 32gb. Najpierw na taśmę przylutowałem nowy, mniejszy slot SD do przejściówki. Następnie przykleiłem przejściówkę taśmą dwustronną i mozolnie lutowałem. Całość mnie zadowala. Pozostało jeszcze cięcie blachy i malowanie obudowy. Czekam też na nowy laser. Jako iż konsola ma chipa, pokuszę się o wstawienie zabezpieczeń.


Plątanina kabli:



Pierwszy test:



Trzyzet

Szanuję i zadam pytanie - Ostatnio z PSBBNem walczę i widzę że obsługuje normalnie elfy z własnymi miniaturami, można się pokusić o nowe menu do konsolki :)

xzer0

PSBBN obsługuje nie elf, tylko kelf. To różnica. Jak go konfigurować- nie mam pojęcia. Na bank to rozgryźli na ps2-home, albo theisozone. Mi starczy pod fmcb wszystko, bo na psbbn wszystko mozolne takie.

CyborgDE

Widzę konkretnie Panie Majster ogarniasz sprawy. Kompletnie się nie znam na tych wszystkich bajerach i jedyne co zrozumiałem, to to, że zrobiłeś czary-mary i możesz podpiąć kartę SD jako dysk. Niemniej jednak szanuję mocno i zastanawiam sie jak wygląda sprawa transferów w porównaniu do identycznej przeróbki, tylko że z klasycznym dyskiem. Czy gry z takiej karty wczytają się dużo szybciej niż z HDD? Prócz oczywistych zalet typu cisza, bo dysk nie chrobocze i oszczędność miejsca, to czy są jakieś inne zalety?

"Umysł robota walczy z umysłem debila, taki los cyborgów."

Trzyzet

#11
Cytat: CyborgDE w Październik 29, 2017, 01:31
Widzę konkretnie Panie Majster ogarniasz sprawy. Kompletnie się nie znam na tych wszystkich bajerach i jedyne co zrozumiałem, to to, że zrobiłeś czary-mary i możesz podpiąć kartę SD jako dysk. Niemniej jednak szanuję mocno i zastanawiam sie jak wygląda sprawa transferów w porównaniu do identycznej przeróbki, tylko że z klasycznym dyskiem. Czy gry z takiej karty wczytają się dużo szybciej niż z HDD? Prócz oczywistych zalet typu cisza, bo dysk nie chrobocze i oszczędność miejsca, to czy są jakieś inne zalety?

Przejściówka na karty SD z odpowiednią kartą oferuje maksymalny transfer jaki ma PS2 - około 115MB/s, do tego czas dostępu do danych jest pomijalny (w normalnym dysku trzeba czekać aż dysk się rozkręci)

U siebie na FATce mam Free Hard Drive Boot (FMCB na dysku twardym) i w porównaniu z dyskiem to niebo a ziemia, z karty SD odpala się jak zainstalowane na karcie pamięci.

hankie

PS2 slim z niespodzianką :) Gratulacje X! Teraz tylko to ładnie opakować, ja bym zostawił dyskretną fabryczną skorupkę, kryjąca możliwości małej konsolki. Pewnie zasuwa nieźle z tej karty :)

xzer0

#13
Z karty idzie jak passat w TDI, nawet lepiej. Ogólnie to będę montował do płyty oprócz lasera to zabezpieczenie Matrix fix + summ0nefix, które pasują do V13. Będę miał pewność, bo w tej konsoli nadal siedzi RS2004, tak jak w V12. Dopiero nowsze modele miały RS2006. I pozostaje jeszcze kwestia koloru. Jutro idę do sklepu i kupię coś. Dużego wyboru nie mam. Chciałem na początku jakiś kolor metallic, ale nie dostanę czegoś takiego. Same zwykłe:




Z ciekawszych kolorów którę biorę pod uwagę mamy jasna czerwień, fioletowy, malinowy, jasno niebieski, ciemny niebieski, zielony jasny, pomarańcz, żółty

I ten kolor nad którym myślę i nie umiem go nazwać:


Nie powiem ale konsola w jasnej czerwieni byłaby spoko. A natomiast bardzo oryginalnie w jasnej zieleni i pomarańczy,  żółci.

Bardzo stonowanie natomiast fiolet, malinowy i ten kolor "niebieskawy" wyżej


Zastanawiam się więc nad czerwienią i niebieskawym ral 5021.


Konsolę robię bardziej dla siebie i ma być ładna, coś w stylu oficjalnego facelifting,

CyborgDE

Cytat: xzer0 w Październik 29, 2017, 18:47
Z karty idzie jak passat w TDI, nawet lepiej.
No i teraz coś rozumiem. Trzeba było od razu jak człowiek pisać.  ;D
Cytat: xzer0 w Październik 29, 2017, 18:47
I pozostaje jeszcze kwestia koloru. Jutro idę do sklepu i kupię coś. Dużego wyboru nie mam. Chciałem na początku jakiś kolor metallic, ale nie dostanę czegoś takiego.
Gdybym robił ją też pod siebie i z naciskiem na facelifting, a nie typowy modding, to wybrałbym czarny z dodatkami niebieskiego, takiego jak w logo PS2 i tym niebieskim psiknąć np. ten paseczek w połysku.
A tak całkiem po bajerze, to w miejsce tego własnie paska wstawiłbym pasek plexi, zaszpachlował tak, aby tworzył jedną całość z prawą częścią obudowy i na zostawił paseczek od strony klapki niepolakierowany i podświetlony na niebiesko. Identyczny motyw jak w PS4:



Wtedy mógłbyś nawet jedną część polakierować na połysk, a drugą na mat, jak w PS4. Konkretnie odświeżyło by to konsolę i dało efekt prawdziwego faceliftingu.

"Umysł robota walczy z umysłem debila, taki los cyborgów."