Pad do Xbox 360 - wymiana analoga z dualshocka 2

Zaczęty przez Atr3ju, Marzec 30, 2019, 20:31

Poprzedni wątek - Następny wątek

Atr3ju

Jak tam wiecie czy nie wiecie ale gdyby nie stare konsole to nie nauczyłbym się nawet lutować więc dziś kolejne zmaganie samouka przy lutownicy ze sporym problemem (opis w dalszej części)

Jako że pad który dostałem wraz z konsolą miał kilka defektów:

- ułamane 2 zaczepy/gwinty które spajają obydwie części obudowy śrubką
- średnio zabrudzony
- pęknięty koszyk na baterie + syf z rozlanej baterii
- lewa gałka analoga nie odbija do pionu

Tutaj nie ma co oczekiwać za 230 zł dlatego przy tej cenie to normalka że trafi się coś do poprawy/naprawy. Do tego 8 gier lecz bez dysku i kieszeni ale mniejsza o to.

Najważniejszym problemem jest wymiana analoga. Chciałem kupić nowy analog na allegro ale wpadłem na pomysł aby go zamienić z mojego pada dualshocka 2 który i tak miał iść jako dawca. Analogi są identyczne, mają 3 pinowe potencjometry i tak samo w dualshocku 2 są z ALPS'a.



Różnica tylko w kolorze potencjometra, w xboxowy padzie jest czarny a w dualshocku 2 turkusowy.

Dziś poszedłem do sklepu elektronicznego po plecionke do odsysania/ściągania cyny, 5 zł za 1,5 metra. Plecionka szerokości od 1 mm do mniejszych punktów ale taka 2 mm również by się przydała na punkty masowe analoga które są masywniejsze.



Analog działa jak powinien tylko na dodatek miałem jakby zwarcie na lewym triggerze nawet w momencie gdy jeszcze nie miałem wlutowanego potencjometra z triggera, dokładnie taki 3 pinowy tam jest.



Więc włożyłem potencjometr i przylutowałem. Złożyłem pada na "prawie" gotowe i znów zwarcie na tym lewym triggerze. Rozkręcam pada i przyglądam się bliżej ... zganijcie co sie stało  :o odpadły mi pady do lutowania  8) Teraz już wiem co to są te pady o których pytałem Was gdy robiłem moga RGB w N64 we styczniu  ;D

Dodam tylko że pady urwały się gdy próbowałem wylutować ten potencjometr triggera bez plecionki więc podważyłem płaskim śrubokrętem i lutownicą podgrzewałem 3 miejsca jednocześnie. Widocznie za mocna temperatura w obrębie 3 miejsc lutowniczych i odpadły.



Tutaj w trakcie odsysania cyny z analoga. Widać że pinów po potencjometrze już nie ma (strzałka czerwona).

No i teraz najlepsze, urwane pady  8) Pierwsze zdjęcie pokazuje jakie ścieżki były połączone z padami zielonym kolorem a czerwonym kolorem zaznaczyłem to co zostało z padów  8)  Pin górny to sygnał, pin środkowy to również sygnał a pin dolny to masa. Na moje szczęście zostało co nieco z pada pina górnego, nic nie zostało z pada środkowego a masowy pad ocalał cały.





Wygląda to źle, najgorsze było odtworzenie i w ogóle przylutowanie cyny do drobnej ścieżki pina środkowego. Sam nie wierze że ta cyna coś tam chciała chycić ale trzyma się to jest najważniejsze, nie wiem na jak długo.



Jak zawsze to wszystko robiłem na podłodze, nagrałem jakiś tam film który opublikuje do miesiąca o ile ACTA 2.0 nie zakmnie mi kanału na jutubie.

Jestem zadowolony że go naprawiłem choć 6 godzin to sporo czasu na coś co kosztuje około 60 zł - 70 zł ale lubie reanimować/naprawiać.

JAPONIEC

Cytat: Atr3ju w Marzec 30, 2019, 20:31

Jestem zadowolony że go naprawiłem choć 6 godzin to sporo czasu na coś co kosztuje około 60 zł - 70 zł ale lubie reanimować/naprawiać.

Gratki, bo nawet bym nie wpadł na to, że analog z duala będzie działał. A co do czasu - liczy się fun, a nie koszt - sam uwielbiam czyścić różne używane sprzęty/gry, doprowadzać je w miarę swoich możliwości do użytku. Efekt przed i po czasami miażdży.

alf

Ja rowniez w zyciu bym nie pomyslal o przeszczepie analoga z dualshocka... gratuluje pomyslowosci!

hankie

A jak odczucia? Czy analog chodzi troszkę oporniej w stosunku do xboxa? W ogóle też gratuluję pomysłu, zaparcia i realizacji. Mam nadzieję, że jak się urządzę to stare konsole też pozwolą mi doszkolić się w lutowaniu ;) bo trochę w temacie zarosłem i obecnie to ew rynny pewnie bym polutował :P

Atr3ju

CytatA jak odczucia? Czy analog chodzi troszkę oporniej w stosunku do xboxa?

hankie galka chodzi tak samo jak ta druga w padzie, juz mi chyba quaku pisal tutaj ze xboxowe 360 pady maja identyczny opor galek co dualshocki 1 czy 2 i to jest prawda. Jak ktos chce miec komfortowe galki (takie z mniejszym oporem) to niestety ale takie ma tylko dualshock 3.

Damian

I już wiadomo dlaczego nakładki z pada od Xboxa pasują do Dualshocków. Próbowałeś przeszczepiać analogi z DS3 do DS2?

Atr3ju

Damian to jest moje skromne marzenie miec dualshocka 1 czy 2 z luznymi analogami z dualshocka 3 ale z tego co kiedys patrzylem tak powierzchownie to dualshock 3 ma (przynajmniej moj model) 4 pinowe potencjometry ale chyba widzialem pozniejsze modele dualshockow 3 (te z koncowka A1) ktore maja juz 3 pinowe potencjometry. Nie mialem ich nigdy w reku dlatego nie wiem czy sa rowniez 3 pinowe analogi ktore sa tak samo luzne jak te 4 pinowe analogi.

Co do galek to radze nie zamieniac bo te z dualshocka maja grubszy trzpien i przez to moze byc mniejszy zakres ruchow na samym koncu odchylonego analoga.

Damian


Atr3ju

Rozebrałem całego analoga na części pierwsze i powiem szczerze że nie wiem co odpowiada za luźną gałkę ale sądze że jest to sam potencjometr lub ta biała plastikowa podstawka na trzpień. Gdybym tylko miał niesprawnego analoga z dualshocka 3 to rozwiązałbym tą zagadke.


hankie

Cytat: Atr3ju w Kwiecień 01, 2019, 20:29ale sądze że jest to sam potencjometr lub ta biała plastikowa podstawka na trzpień
Ostatnio - grzebiąc a padzie na N64, oprócz czarnych kołysek problemem jest dolna część trzpienia i to gniazdko białe - na zdjęciu widać jakieś farfocle z racji zużycia. Ale tutaj w grę wchodzi tylko wymiana całego analoga ;)