IBM Thinkpad X41 inny niż wszystkie [UWAGA DUŻO ZDJĘĆ]

Zaczęty przez Trzyzet, Październik 10, 2018, 22:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

Trzyzet

Cześć! :)

jakiś czas temu udało mi się naprawić mojego ulubionego laptopa - 12 calowy IBM serii Thinkpad, model X41. Ale nie zwykły! Jestem posiadaczem wersji tablet z dodatkowym digitizerem wacoma z obracanym ekranem! :D Jest to staruszek na Pentium M pędzony na półtora GHz. Obsługuje już kanał DDR2 533MHz ale z powodu niskiej częstotliwości pracy procesora a co za tym idzie szyny FSB taktowanie szyny to 400MHz jak dla ostatnich pamięci typu DDR. Pentium M jako ostatnia architektura Intela jest w pełni kompatybilna z DOSem i natywnie pozwala zainstalować jak i używać nawet win95 ;)

Po co i dlaczego? Lubię dłubać przy sprzęcie i odblokowywać jego potencjał, przy okazji nauczę się używać linuksa bo akurat postawiłem fork Debiana, Linux Mint.
Sprzęt jest bardzo podatny na modyfikacje sprzętowe bo maszyna wyszła już wtedy, kiedy na horyzoncie pojawiły się pierwsze maszyny na dual core z DDR2, do tego z kanałem SATA zamiast PATA dla dysków twardych i innymi cudami na kiju :)

Na początek po naprawie chciałem odpalić maszynę. Nie miałem dysku IDE, co dopiero 1.8 cala które tam wchodziły... Z tego co pamiętałem karty pamięci Compact Flash były zgodne z kanałem PATA. Nie wszystkie ale jednak. Moja była :)

System się odpalił ale jak trzeba było zrobić coś jednocześnie z zapisem i odczytem to szło zrobić obiad, deser i kolację :D Okazało się że mostek południowy obsługuje kanał SATA (!) ale dla zgodności z rodziną 4x IBM umieścił na płycie głównej adapter z SATA na IDE (!!!) Cóż, wywalamy przejściówkę i wstawiamy dziurę SATA ;) Ale najpierw wypadałoby go znaleźć. Tu pomogło zajrzenie do schematu i tak oto sprawa się miewa:


Na dobrą sprawę wystarczy wywalić układ i przylutować kable od TXP/N oraz RXP/N. Pytanie skąd wziąć 5V dla dysku talerzowego. Dyski 1.8" były zasilane z 3.3V. Więc może ogarnąć dysk zasilany z 3.3V właśnie? W ten oto sposób stałem się posiadaczem adaptera mSATA i dysku SSD w tym właśnie standardzie. Kiedy dostałem części trzeba było wziąć się do pracy. Na początek żałowałem że kupiłem totalny badziew zamiast adaptera bo już przy 320 stopniach Celsjusza z lutownicy poodpadały pady z PCB przejściówki. Musiałem lutować się bezpośrednio do złącza mSATA. Internet był jak zwykle szybszy i pinout dysku mSATA był jak na tacy. Bodajże z elektrody ;) pociągnąłem kable, swoją drogą tragicznie ale takie życie jak brak mikroskopu i dobrego światła.

Na początek podniosłem układ i schowałem go do torebki antystatycznej żeby w razie czego wstawić go na miejsce z powrotem i mieć sprzęt w stanie oryginalnym.

Potem przylutowałem kable w odpowiednie miejsca:

Testowe odpalenie z SSD:

Po co ten luźny, piąty przewód? Jest to kolejna modyfikacja! Jeszcze ciekawsza. Laptopy z tamtych czasów brały sygnały zegarowe ze specjalnych układów. Taktowanie szyn, procesora, chipsetów, mostków i innych zależało właśnie od takiego chipa. Znalazłem więc na schemacie układ, który za to odpowiada i znalazłem tabelkę:

Przedstawia ona jaka kombinacja trzech stanów na odpowiednich pinach da odpowiednią częstotliwość szyny FSB. Oznacza to że mogę podkręcić fizycznie procesor jak i pamięć RAM! :D Znalazłem więc odpowiednią kombinację i w moim przypadku wystarczył jeden stan niski aby podnieść szynę do 533MHz. z kombinacji 0-0-1 zaznaczonej przez autorów schematu musiałem zmienić stan na 0-0-0. Na schemacie wygląda to tak:

A w rzeczywistości tak, strzałką pokazałem pin, a kółkiem zaznaczyłem najbliższy punkt z masą aby wymusić stan niski.

Zarzuciłem więc modyfikację na testowej płycie głównej ze słabszym CPU, 1.2GHz i wyniki są następujące (po lewej przed, po prawej po zwarciu do masy tego punktu):

Działa ;) Ale jako że procesor będzie miał wyższą temperaturę jak i to że będzie pobierać sporo więcej prądu to fajnie byłoby zrobić możliwość załączenia modyfikacji kiedy potrzebuję. Na razie zrobiona jest na stałe.

Na koniec dodałem kartę wi-fi b/g/n 300Mb/s zamiast staruszka Intela 2200 b/g oraz zmieniłem kartę na szynie CDC, która oprócz modemu 56kb/s ma teraz dodatkowo Bluetooth 2.0. Musiałem tylko dorobić antenę. Widać na poniższym zdjęciu że antena prześwituje przez kratkę wentylacyjną :)


Na ten moment to tyle ale w głowie mam parę naprawdę hardkorowych przeróbek, które na pewno pokażę w tym temacie :)

hankie

 :o

OMG. Ubóstwiam thinpady za solidność i design jak z filmów sf. Te analizy i przeróbki są  >:D

bms

Czyli chcesz zamontować przycisk TURBO z prawdziwego zdarzenia?

Trzyzet

Może nie przycisk, tylko przełącznik i niestety będzie trzeba wyłączyć maszynę aby móc zmienić stan przełącznika bo najprawdopodobniej lapek się zawiesi.

Cytat: hankie w Październik 11, 2018, 00:18
Te analizy i przeróbki są  >:D

No refurbowało się Thinkpady przeszło 4 lata zanim się wyemigrowało  8)

hankie

Cytat: Trzyzet w Październik 11, 2018, 20:34
Może nie przycisk, tylko przełącznik i niestety będzie trzeba wyłączyć maszynę aby móc zmienić stan przełącznika bo najprawdopodobniej lapek się zawiesi.

Cytat: hankie w Październik 11, 2018, 00:18
Te analizy i przeróbki są  >:D

No refurbowało się Thinkpady przeszło 4 lata zanim się wyemigrowało  8)
Oż Ty :) Stąd ta nieludzka wiedza :) Ale dla mnie też super fakt, że stare sprzęty używa się w ramach potrzeb i nie kończą one jako elektrozłomy. Poza tym mody bądź co bądź komputer usprawniające!

Trzyzet

Cytat: hankie w Październik 12, 2018, 00:20Ale dla mnie też super fakt, że stare sprzęty używa się w ramach potrzeb

Właśnie od wczoraj maszyna zaczęła służyć jako serwer Terrarii po hamachi :D Wszystko działa od strzała.

Quake96

Thinkpad fajny sprzęt jest :D Też mam jakiegoś, ale na Pentium MMX. Nawet działa, tylko brak przejściówki do dysku twardego, bo jest tam jakiś IBMowski standard który powinien przechodzić na PATA.

Trzyzet

Cytat: Quake96 w Październik 22, 2018, 19:58
tylko brak przejściówki do dysku twardego, bo jest tam jakiś IBMowski standard który powinien przechodzić na PATA.

Zarzuć modelem, coś wynajdę na szrocie ;)

Quake96

#8
Patrz, zapomniałem że cię już o to pytałem i miałem właśnie pisać tu w temacie.

Model to thinkpad 390. Na alledrogo czy olx próżno tego szukać. Znalazłem tylko na aliexpress (kilkanaście dolców to kosztuje LOL), albo na ebayu  (5$) czy jakiejś randomowej stronie (8$) i jakoś nie uśmiecha mi się tego zamawiać zza granicy.

Chodzi dokładnie o coś takiego:



Ogólnie są tego dwa rodzaje - przykręcany oraz po prostu wciskany. Mi wio jedno jaki to będzie, byle złącze pasowało. Szukam oczywiście samego adaptera, bo dysk mam nawet chyba oryginalny kilku gigowy, a w gratach wala się gdzieś podobno "nowy" 80gb.

Trzyzet

Kurcze, jak pracowałem w PL to mieliśmy tego kilkanaście z przedpotopowych Compaqów i Delli. Ogólnie to służy to do tego, aby nie powyginać szpilek w złączu dysku twardego.

Na allegro są do HP (czyli Compaq) za 15pln https://allegro.pl/konektor-adapter-dysku-ide-hp-nc6220-nc4200-nc8230-i7551351414.html

Na pewno da się taniej a jak się poszuka ze zdjęciem w ręku u prywaciarzy to i za piątala albo i za darmo dostaniesz bo to raczej szmelc ;)

Quake96

To ma jakąś konkretną nazwę? Te od HP też będą pasować? Raz byłem w jednym sklepie z używanymi pecetami, ale gościu mówił, że nie ma do IBMa tego, więc podejdę jeszcze raz i pokażę mu fotkę, może znajdzie.

Quake96

Dobra, mam tą przejściówkę :D

Poszedłem z fotką do kilku sklepów i dostałem to tam, gdzie poprzednim razem gość twierdził, że takiej przelotki nie ma. Żeby nie było kolorowo, dostałem przykręcaną przejściówkę, która nie pasowała do gniazda na wcisk, więc musiałem tu i ówdzie przyciąć i przyszlifować, ale wreszcie pasuje :D

Dysk, który zastałem w lapku wydaje się niestety nie działać, ale słychać jego uruchamianie, więc przejściówka działa :) Mam gdzieś w zapasach dysk 80gb, więc nic tylko instalować Windę 98 SE 8)

hankie

Uuu, retro lapek ze starą Windą :) Naskrob posty w odpowiednim temacie, wrażenia powrótu do starego systemu etc. Powiem szczerze, że osobiście najpierw próbowałbym odpalać gry w sztucznych środowiskach/emulatorach na obecne systemy, aniżeli bawić się w poszukiwanie sterowników dla sprzętów (czasem programy typu EasyDriver mało pomocne).

Quake96

Do laptopa nie powinno być problemów ze sterownikami, szczególnie że to znana marka :) Do tej pory używałem tego lapka wraz z DOSem na LiveCD, ale irytowało mnie to, że nie szło wprowadzić żadnych zmian w danych, typu zapisanie ustawień itd. Teraz wszystko powinno śmigać, czekam tylko na "dostawę" systemu i potem biorę się za instalację. Dysk który znalazłem ma jednak 40gb i coś "grzechocze" w środku, ale komputer go wykrywa, nawet jakiś system na nim jest ale wywala BSoD (Chyba XP). Jedyny mały detal jaki napotkałem, to fakt, że laptop widzi tylko 8gb pojemności dysku. Podejrzewam, że to ograniczenie wynikające ze specyfikacji sprzętu, wszak to jeszcze platforma na Pentium MMX 223mhz >:D

Trzyzet

Dla Thinkpadów skarbnicą wiedzy jest forum http://forum.thinkpads.com

Troszkę się tam produkowałem jak i są całe obrazy partycji recovery i dysków instalacyjnych. Do tego ludzie archiwizują sterowniki.