Co ostatnio czytaliście?

Zaczęty przez Janusz, Sierpień 25, 2019, 12:54

Poprzedni wątek - Następny wątek

Janusz

Mamy temat filmowy i muzyczny, a jakoś pominęliśmy słowo pisane. :) Czyżby nikt na Strefie nic nie czytał?

U mnie z tym było bardzo krucho przez ostatnie lata. Brak czasu nie pozwalał na wiele, poza tym coś nie mogłem się skupić nad żadną książką co mnie strasznie irytowało, zamiast relaksować. Na szczęście w te wakacje zakupiłem czytnik Kindle i jestem pod wrażeniem tego urządzenia. Kiedyś myślałem, że to taki tablet dla geeków, a tu proszę, czyta mi się wygodniej na tym niż fizyczne książki i jest to jeden z moich bardziej udanych zakupów w ostatnim czasie.

Póki co postanowiłem zacząć, a jakże by inaczej, od Wiedźmina. :) Wkręciłem się i pewnie ogarnę wszystkie opowiadania i książki z tego uniwersum. Będę miał przynajmniej odniesienie po premierze serialu. Dawno się miałem za to zabrać. Zacząłem od zbioru opowiadań "Ostatnie życzenie", potem przeczytałem "Krew elfów", a aktualnie kończę "Miecz przeznaczenia" i zamierzam wrócić do właściwej sagi. Co będzie następne zobaczy się. Może polecicie coś fajnego ze świata fantasy jeszcze? 

Manifesto

Wiedźmina nie czytałem, za dawnych czasów (w szkole średniej i na studiach) pochłaniałem za to rozmaite powieści fantasy i horror. Tolkien, Le Guin, Zelazny, Masterton, King, Herbert, Koontz - przeczytałem dziesiątki ich książek. Dzisiaj skupiam się bardziej na innego rodzaju liteteraturze, choc od czasu do czasu wybiorę coś z horroru. Fantasy właściwie porzuciłem (ostatnio cała seria Pieśni lodu i ognia parę lat temu), lecz kiedyś wrócę do tego gatunku. Ostatnio przeczytałem klasykę - Króla Szczurów Clavella, bardzo przypadła mi do gustu i chcę sięgnąć po inne ksiażki tego autora - konkretnie po Szoguna, a później pozostałe powieści z jego azjatyckiego cyklu. Na półce czeka "Istota zła" D'Andrea oraz kilka innych książek.

VectroV

Pomijając szkolne lektury, moja przygoda z czytaniem zakończyła się na trzech głównych książkach z serii Metro Dmitrija Glukhovskiego (2033, 2034, 2035) oraz trzy tomy Most Wanted: Powrót do Rockport Andreasa Lanskiego (który był reżyserem fabuły w Most Wantedzie oraz Carbonie). Od długiego czasu mam zamiar przeczytać książki Sapkowskiego, ale nadal nikt mi nie dał pieniędzy z góry. Jakoś mi nie po drodze czytanie...
Inspekteur der Bundespolizei Herr Kamil aus Posen

retron67

Stephen King seria o Rolandzie, Mroczna Wierza i wszystko, Alaistair Reynolds, który miesza space fantasy z nauką i mega się to czyta ;). Czytam b.dużo chyba nawet więcej niż oglądam. Zawsze lubiłem czytać :)

Damian

#4
Cytat: VectroV w Sierpień 25, 2019, 13:08
trzy tomy Most Wanted: Powrót do Rockport Andreasa Lanskiego (który był reżyserem fabuły w Most Wantedzie oraz Carbonie).

W zasadzie to nie wiadomo czy był, czy to tylko fake i próba dorobienia się na fanfiction ;)

Ja ostatnio czytałem tylko Wojny konsolowe. A tak to czytam sobie fanfiki na Internetach XD.

@Vec Nie robiąc spamu po prostu dopiszę tutaj. Patrząc teraz na forum NFST i analizując wszystko, jeśli nawet to bardzo ładny fake to nadal utrzymuje że te opowiadania mi się podobały. Cena fizycznych wersji też nie była w sumie wygórowana, a samo nadanie numeru ISBN jest ciekawe.

JAPONIEC

Ostatnio kupiłem trochę książek Irvine Welsha. Powoli kończę Trainspotting, ale już czeka na mnie 5 kolejnych książek tego autora. Ze względu na tematykę i język używany przez bohaterów (szkocki, a przekładów na polski unikam, więc czytam w oryginale), momentami ciężko się to czyta, jednak na tym po części polega urok autora.
Bardzo brudne lektury.

Za nastolatka bardzo dużo czytałem, miałem w zbiorach coś ponad 300 książek, niestety wszystko przepadło przy którejś przeprowadzce. Podobnie z kasetami VHS, których też posiadałem całą masę :).

animare

Niestety u mnie z organizacją czasu ciężko. Rodzina + praca jest takim pochłaniaczem czasu, że ledwo starcza go na granie okazjonalne, a co dopiero na książki. Ale tak, staram się czytać. Przede wszystkim Fantasy, ale nie pisane lekkim prostym językiem jak książki J.K. Rowling czy inne tego typu tylko szukam bardziej rozbudowanych z większymi opisami i złożonością, mało przewidywalne. Tak też trafiłem na Brandona Sandersona który pisze świetne książki, przeczytałem od niego całą trylogię "Zrodzonego z Mgły" i pozostałą część Ostatniego Imperium. Ależ to było dobre, chyba najlepsze co do tej pory natrafiłem z tego gatunku, część w formie audiobooka ale trafiłem na genialnego Lektora M. Popczyńskiego chociaż W. Żołądkowicz też daje radę. I aktualnie przerabiam "Drogę Królów" tego samego autora.

W ramach luzu, lub paru minut dziennie przerabiam jeszcze Cykl demoniczny - Petera V. Brett, seria jest pisana trochę lżej, stąd też nie potrzeba aż tak dużego zaangażowania.

Brak wolnego czasu staram się nadrabiać przy jeździe na rowerze do pracy, wtedy odpalam audiobooka na telefonie. Z początku myślałem że audiobooki to taka sama kiszka jak czytniki typu Kindle. Bardzo się myliłem, wszystko zależy od Lektora a i Kindle uważam za bardzo przyjemną rzecz, jednak wersja z podświetleniem bardziej do mnie przemawia.




bms

Może nic oryginalnego, ale bardzo podoba mi się Lem i jego dosłowne łączenie nauki z fikcją. Polecam "Niezwyciężonego" na start.

ndl

Japoniec, przypomniałeś mi teraz jak rzuciłem się z motyką na słońce i zakupiłem sobie Joyce'a Dublinersów. Hahahha z pół roku walczyłem z tą książką, w sumie to jestem nawet świadom, że wiele rzeczy musiałem źle zrozumieć, ale co powalczyłem to moje jak to mowią.

Rocho

@bms też lubię Lema i ogólnie takie stare hard SF z lat 50-80 polskie np Zajdla jak i zagraniczne.
@Bodzio dobre a nie oczywiste fantasy polecam cykl Królestwa Felksa W. Kresa. Składają się na niego trzy książki: Strażniczka istnień, Piekło i szpada, Klejnot i wachlarz. Dark fantasy w realiach zbliżonych do naszego XVII wieku. Blisko temu do naszego rodzimego RPG Monastyr.
I z podobnych fantasy w klimatach płaszcza i spady to jeszcze Odblaski Eterny Wiery Kamaszy. Bardzo lekkie czytadło wchodzi jak woda, szybko lecą strony.
Fociam i  pitolę o gierkach:
https://www.instagram.com/m.aszta/

Keita

Cytat: Rocho w Sierpień 25, 2019, 16:43@bms też lubię Lema i ogólnie takie stare hard SF z lat 50-80 polskie np Zajdla jak i zagraniczne.

Najlepsza możliwa literatura! Tego starego SF mam cały stos. Wciąż można kupić książki za grosze. Od siebie polecam m.in. Adama Wiśniewskiego Snerga.
GB, GBC, GBA, DS, 3DS, Famicom, SNES, N64, GC, Wii, NS, PSP, PS1, PS2, PS3, SMS, SMD, Lynx, 2600, 65XE, 486, K-6, PIII

Rocho

No stare SF zwykle w antykwariatach po 2-5 zł chodzą. Nawet kupując hurtem jak leci jest spora szansa, że się coś fajnego utrafi.
Fociam i  pitolę o gierkach:
https://www.instagram.com/m.aszta/

Janusz

Ale się rozpisali :D Fajnie sporo tytułów padło. Z ciekawości zapytam, a czytał ktoś coś Roberta Szmidta?  Kusi mnie po Wiedźminie coś przeczytać i zobaczyć, jak były naczelny PlayerStation Plus radzi sobie na polu fantastyki. Podobno jedno z jego opowiadań "Cicha Góra" jest oparte czy ma związek z Silent Hill.

Rocho

Czytałem trochę Szmidta i jego Apokalipsa według Pana Jana bardzo fajna. Kontynuacja w wykonaniu Ziemiańskiego też ok, znaczy była ok jak czytałem w liceum.
To opowiadanie też czytałem i średnio mi przypadło do gustu. Chyba mam nawet ten zbiór na półce a jak nie ten to inny. Ogólnie to poziom tych jego opowiadań to od takich z ciekawym pomysłem po jak ja to określam gimnazjum ? Czyli w gimnazjum było by ok a teraz straszne grafomaństwo. Ale ogólnie lekka lektura.

A jeśli szukasz ambitnego fantasy/SF to polecam Jacka Dukaja srogie pomysły i rozkminy. Nieraz mocno pokręcone wizję świata ale sam autor ma dobre filozoficzno-metafizyczne pitu pitu opanowane. Nie są to lektury do autobusu bo jednak warto się skupić. Na start polecam zbiór opowiadań Xavras Wyżyn i inne fikcje narodowe bo dość lajtowe.

I trylogia Husycka Sapkowskiego też jest super moim zdaniem. Czuć jego pióro i styl.
Fociam i  pitolę o gierkach:
https://www.instagram.com/m.aszta/

pawloosw

Jako że zbytnio z książkami się nigdy nie przyjaźniłem jestem totalnie nie w temacie, a ostatnie info o cyberpunku zachęciły mnie do liźnięcia lektury książek na których autorzy cp2077 opierają swoja grę. Możecie mi podać tytuły z autorami bo jak próbowałem coś wygooglować ale z marnym skutkiem.