Supergun - Automat Arcade na domowym TV

Zaczęty przez prdzi, Styczeń 30, 2017, 22:05

Poprzedni wątek - Następny wątek

prdzi

Nie wiem czy dobry dział wybrałem, najwyżej dobre skrzaty przeniosą :D

Dziękuje za zainteresowanie supergunem w temacie nabytków. Postanowiłem założyć temat
i co nieco na ten temat wyjaśnić oraz pokazać samo urządzenie i jego "ewolucje"

Supergun zwany także MAK (STRIKE) lub Master Board to urządzenie umożliwiające odpalić płyty PCB z programami arcade znane z automatów, używając do tego zwykłego TV lub monitora oraz własnego pada. Najczęściej występuje w formie płytki drukowanej z wyprowadzonymi ze złącza Jamma popularnymi gniazdami audio, video, zasilania i sterowania. Można bez problemu kupić także gotowe superguny w jednej obudowie z zasilaniem i arcade stickiem.
Oczywiście dla jasności piszę, że jest to raczej 100% temat Japoński i amerykański.
O zakupie na allegro możemy raczej zapomnieć ;)

Cena mojego urządzenia to 270 zł (licząc wysyłkę z Francji), natomiast przedział cenowy dla gotowych konstrukcji to między 400$, a 1000 zielonych za produkty typu Master Board Blast City (poniżej)






Do rzeczy.. Mój supergun to wersja progamer od firmy retroelectronik z Francji. Oferuje wyjście dźwięku na chinch oraz mini jack (2X), oczywiście akceptuje płyty z wszelkimi chipami odpowiedzialnymi za dźwięk stereo. Ponadto zaciski na dwa głośniki i przełącznik mono-stereo
Tu warto pamiętać, że głośnik na złączu Jamma zawsze jest pasywny, a więc trzeba uważać z regulacją głośności na TV !



Jeżeli chodzi o obraz, to mamy gniazdo scart RGB, osobne wyjścia zaciskowe RGB oraz synchronizacja. Różnicą w tej wersji jest możliwość manualnej regulacji wszystkich trzech kolorów za pomocą potencjometrów. Zworka dla każdego z kanałów pozwala przełączyć między manual, a automatycznym ustawieniem.

Zasilanie to gniazdo dla zwykłego PC-towego zasilacza ATX i tutaj nie wiem jaki jest wystarczający, bo akurat używam luźnego potworka 400W. Tutaj następne plusy, bo gdy zasilacz nie generuje -5V można dzięki przełącznikowi włączyć automatyczne generowanie

Standardowo są też do dyspozycji zaciski do wprowadzenia zasilania indywidualnie, diody informujące o tym jakie układ ma napięcia, przełącznik i zaciski przydatne do zamontowania swojego włącznika, czy sam woltormierz, który co ciekawe można odpiąć i to też bardzo duży plus. Szkoda tylko, że potencjometrów nie będzie można przełożyć na obudowę..

Najważniejsza sprawa to kontrolery. Gniazda znajdujące się w supergunie są przystosowane do padów neogeo AES (stacjonarnej wersji MVS - automatu), tutaj schemat złącza



Wszelkie przejściówki na inne pady to kwestia pozbycia sie elektroniki i przylutowania
do punktów odpowiednich wyprowadzeń. Znacznie łatwiej sprawa ma się dzięki zaciskom, nie potrzeba wtedy gniazd 15 pinowych i bezproblemowo można podłączyć przyciski sticka lub czego dusza zapragnie. Dodatkowe przełączniki i zworki odpowiadają za wyłącznie/włączenie +5V na gniazdo pada oraz wybór między GND, a 6 przyciskiem na 27 pinie. Jeszcze nie wiem
czy można coś upalić przez złe ustawienie tych zworek  ;D



Samo złącze Jamma na nie ma jedynie poprowadzonego pinu licznika kredytów po płytce (pierdoła), uparty może sobie tam przylutować kabelek w 5 minut.



Zostają jeszcze złącza zaciskowe plus małe przyciski odpowiadające za test, service oraz
kredyt nr 2 oraz jeden duży z grzybkiem dla coina gracza pierwszego

Tak wyglądają moje początkowe przymiarki, największy problem jak dla mnie to wycinanie
otworów w drewnie, Wyszło jak zwykle brzydko, ale może założę maskownice z blaszki




Zasilacz niestety zajmuje dużo miejsca co zmusiło mnie do zaplanowania przycisków dość wysoko..
Zstaje miejsce na nadgarstki, ale w sumie tak jest w wielu stickach.

Zobaczymy jak to będzie w praktyce, może znajdę gdzieś mniejsze trafo lub rozbiorę obecny zasilacz z obudowy.
Jamma wyprowadzona, zasilanie, włącznik. Zostają gniazda audio, video plus drobnostki i oczywiście samo sterowanie. Z gniazd zamontuje sobie 2x chinch i mini jack do audio, do obrazu scart RGB i bnc z RGB + synchronizacja

Jeżeli chodzi o przyciski i stick będzie to SANWA, myślę, że średnia półka. Kolejną aktualizacje wrzucę pewnie dopiero w okolicach weekendu :)
Nocny Wyjadacz

Janusz

Człowiek tyle lat żyje, tyle lat siedzi w retro, ale przyznam się bez bicia, że o takim cudeńku nigdy nie słyszałem. Dla fanów arcade i kolekcjonerów płytek z automatów to super rozwiązanie. Nie zajmuje tyle miejsca co automat, a do tego jak widzę oferuje spore możliwości. W sumie cenowo też przystępnie.

hankie

Ja też czekałem na ten opis w celu przybliżenia tematu. Założenie super - do mainboarda płyty arcade możliwość podłączenia peryferiów 'domowych'. Możliwości rozbudowy duże, jednak pomijając dostępność - jak @prdzi wspomniałeś - także cena. Czy taka płyta arcade jest jakkolwiek dostępna w Polsce? Czy też jak się trafi - jej cena jest niewspółmierna do zachodniej/wschodniej?

Ogólnie można by całość (oprócz zasilacza) wrzucić do jakiejś uniwersalnej obudowy elektronicznej i po wycięciu miniszlifierką otworów dyskretnie zabudować. Ale nie będę się mądrować, bo pewnie i tak w moim przypadku to sfera poczytania o niezłej ciekawostce ;) Będę tylko śledził rozwój projektu :).

prdzi

#3
Cytat: hankie w Styczeń 31, 2017, 00:12
Ja też czekałem na ten opis w celu przybliżenia tematu. Założenie super - do mainboarda płyty arcade możliwość podłączenia peryferiów 'domowych'. Możliwości rozbudowy duże, jednak pomijając dostępność - jak @prdzi wspomniałeś - także cena. Czy taka płyta arcade jest jakkolwiek dostępna w Polsce? Czy też jak się trafi - jej cena jest niewspółmierna do zachodniej/wschodniej?

Ogólnie można by całość (oprócz zasilacza) wrzucić do jakiejś uniwersalnej obudowy elektronicznej i po wycięciu miniszlifierką otworów dyskretnie zabudować. Ale nie będę się mądrować, bo pewnie i tak w moim przypadku to sfera poczytania o niezłej ciekawostce ;) Będę tylko śledził rozwój projektu :).

Płyty z grami można kupić od czasu do czasu na allegro, olx. Zdarza się też matka i kasety neogeo. Ceny ? Zależy czy sprzedawca zna prawdziwą wartość. Kwitnie wymiana. Ogólnie kilka fajnych gier wybrać za 200-300 zł sztuka. Masa bijatyk, puzzle bouble, sportówki (na automatach były genialne piłki nożne !) itd. Konkretniejsze tytuły, jak np. shootem upy to już jedynie wielki fart lub ebay. Ja mam jedynie kilka gier w tym Tekken 2, Battle Arena Toshiden 2 oraz matkę Neogeo

A jeszcze 5-10 lat temu to dosłownie walało się po aukcjach. Za 100 zł można było kupić niezły rarytas.. ale tak jest ze wszystkim.. moda na retro

Co do obudowy, to ja od razu zaplanowałem sobie drewno i zwartą konstrukcje z zasilaczem i sterowaniem. Tak żeby oprócz kabli nie potrzebować nic więcej.
Plastikowa obudowa elektroniczna była by najłatwiejsza do przystosowania, ale bazowałem na tym kuferku drewnianym, którego od dawna planowałem pod coś takiego.

Typowe, Polskie handmade.. wiertarka ręczna, wyrzynarka i pilnik plus przeciętny majsterkowicz :D Możliwości ogólnie są przeróżne, to już zależy od twórczości autora. Sam mam w planie jeszcze coś w innym układzie, ale to odległa przyszłość. Można zrobić z/bez zasilacza wbudowanego, z dołączanym padem, mniejszy, większy, plastik, metal..
Nocny Wyjadacz

retron67

tutaj film,jak w rzeczywistości powinny wyglądać romy z MAME u kolekcjonera  ;)


fixxxer1

Napisz jeszcze proszę co oznaczają "płyty z grami, matka i kasety neogeo", bo już zaczęło mi się rozjaśniać ?

Wysłane z telefonu.


alf

#6
Ja natomiast nie bardzo rozumiem wyprowadzonego w tym super gunie złącza JAMMA.
Co mam do niego podłączyć ?

NAMCO mialo swój standard i powiedzmy Tekkena 2, SEGA miala swój standard ST-V i Die Hard Arcade.
Do tego Jamma musialbym podłączyć płytkę matke od NAMCO zeby pograc w Tekken 2 ?
Albo płytke matke ST-V zeby pograc w Die Hard Arcade ?

Czyli zeby np. pograc w Die Hard Arcade, musialbym miec:
1) Telewizor
2) Te plytke Super Gun
3) Jakikolwiek kontroler podlaczony do Super Gun, np. wlasnej roboty arcade stick
4) Płytke matke ST-V
5) Kasetke z grą Die Hard Arcade

?

Btw. wygooglalem co w ogole oznacza JAMMA: https://en.wikipedia.org/wiki/Japan_Amusement_Machine_and_Marketing_Association

To standard wykonywania (albo raczej połączeń elektrycznych) automatów do gier, który zapewnia nam kompatybilność automatu z wieloma producentami gier: Namco, Bandai, Sega, Capcom, ...
Wychodzi na to, ze automat mial w srodku złącze JAMMA, do ktorego wlasciciel mogl sobie dokupic motherboard od Capcomu i odpalac gry od tego twórcy.
Jezeli byla potrzeba Tekkena2, wywalalo sie poprzedni motherboard i wkladalo ten od Namco i mozna bylo kupowac kasetki z grami od nich (tak, w automatach tez byly nosniki gier takie jak kartridze czy plyty cd).

prdzi

#7
Cytat: alf w Styczeń 31, 2017, 09:54
Ja natomiast nie bardzo rozumiem wyprowadzonego w tym super gunie złącza JAMMA.
Co mam do niego podłączyć ?

NAMCO mialo swój standard i powiedzmy Tekkena 2, SEGA miala swój standard ST-V i Die Hard Arcade.
Do tego Jamma musialbym podłączyć płytkę matke od NAMCO zeby pograc w Tekken 2 ?
Albo płytke matke ST-V zeby pograc w Die Hard Arcade ?

Czyli zeby np. pograc w Die Hard Arcade, musialbym miec:
1) Telewizor
2) Te plytke Super Gun
3) Jakikolwiek kontroler podlaczony do Super Gun, np. wlasnej roboty arcade stick
4) Płytke matke ST-V
5) Kasetke z grą Die Hard Arcade

?

Btw. wygooglalem co w ogole oznacza JAMMA: https://en.wikipedia.org/wiki/Japan_Amusement_Machine_and_Marketing_Association

To standard wykonywania (albo raczej połączeń elektrycznych) automatów do gier, który zapewnia nam kompatybilność automatu z wieloma producentami gier: Namco, Bandai, Sega, Capcom, ...
Wychodzi na to, ze automat mial w srodku złącze JAMMA, do ktorego wlasciciel mogl sobie dokupic motherboard od Capcomu i odpalac gry od tego twórcy.
Jezeli byla potrzeba Tekkena2, wywalalo sie poprzedni motherboard i wkladalo ten od Namco i mozna bylo kupowac kasetki z grami od nich (tak, w automatach tez byly nosniki gier takie jak kartridze czy plyty cd).

No jak co podłączyć do jamma ? Płytę PCB z grą arcade lub matkę neogeo do której wkłada się kasety z grami. Czy to neogeo, czy namco, czy STV - wszystkie mają złącze jamma i pasują do superguna i automatu.

Kasetki były tylko do matek STV i Neogeo i kilku innych mało popularnych systemach

Wszystkie pozostałe płyty mają osobne gry, bez żadnych matek, kaset. Miałeś Tekkena od namco, wywalasz tekkena, podpinasz pod jamma co chcesz. Nie ma motherboardu do gier konkretnej firmy, jest motherboard z grą od danej firmy. Aby odpalić inną grę od tej firmy należy kupić osobny motherboard z tą grą. Każde PCB (motherboard) to osobna gra, pomijając te wyjątki ;)

Do odpalenia neogeo lub STV według schematu potrzeba : tv, supergun, pad, matkę i kasetkę z grą. Natomiast w pozostałych przypadkach to: tv, supegun, pad oraz pcb z grą

Przez weekend zobrazuje to na krótkim filmiku, bo widzę, że zainteresowanie jest ;)
Nocny Wyjadacz

hankie

#8
Cytatpozostałych przypadkach to: tv, supegun, pad oraz pcb z grą

aaa, myślałem że SuperGun to tylko 'adapter' do motherboarda do urządzeń zewnętrznych i zawsze trzeba mieć motherboard arcade, na którym chcemy grać.

retron67

dokładnie kasety są jeszcze z drivera PGM,a tak jak wyżej,ja miałem głownie tytuły z CPS 1,matke NEO-GEO miałem 2 slotową

tutaj mój guru stworzył sobie superguna



wystarczy wpisac na yt ARCADE supergun

ze stockowych chciałbym raijn sigma i blast city ale marzenie to vega 9000 dx


prdzi

Japońskie MAK-i to piękne wynalazki. Niestety ze względu na cenę to dla mnie tylko marzenia
Myślę, że budowa własnego to znacznie większa frajda :D

Wracając do tematu motherboardów. Supergun załatwia sprawę, prócz niego i wyjść jakie musimy podłączyć do AV, sterowania, zasilania zostaje nam tylko podpięcie na JAMMA samego boardu z grą ;)
Nie ma już nic więcej, podobnie jak w automacie..
Nocny Wyjadacz

retron67

pełna zgoda,dlatego dałem sobie spokój z tym dawno temu,a miałem fazę i to niezłą,tyle,że pograłem w kilka gier i stwierdziłem,że zostaję z MAME plus HI-ENDOWE sticki,bo granie na padzie od Saturna mi nie leżało,i ten ceremoniał odpalania tego wszystkiego(choć to jak obcowanie ze sztuką ;) lub MP3 a Vinyl niby to muzyka i to muzyka,a każdy kto kuma czaczę,wie o co chodzi) zmiękła mi rura,z braku miejsca i  źródła nowych boardów,po odkupieniu od znajomego za bezcen paru gier i jeszcze kilku innych z allegro,zaczęły się schody,a sprowadzenie z ebay mi sie nie widziało,dużo płyt tez miałem uszkodzonych,nie które moje gry były bez dźwięku,albo jak Punisher z CPS1 maiłem wylana baterię podtrzymującą bios,niby da się teraz podmienić to...,ale fakt,że dla osoby nie ogarniętej z elektroniką temat MAK to czarna dziura ;D

prdzi

Trafiłeś w sedno. Dla mnie ta celebracja jest najfajniejsza, lubię się bawić :D
Podobnie czasami bardziej cieszę się z okładki i pudełka niż samej gry
Nocny Wyjadacz

prdzi

Mała aktualizacja z postępu prac. Jeszcze bez sterowania, ale zdecydowana większość już zrobiona.
W tym nareszcie test PCB ;) Zamówiłem też przedłużkę do jamma, żeby nie wpinać PCB tak sztywno.. zastępczo zrobiłem nóżki. Następny egzemplarz powinien być już bez nierówności, ale najpierw trzeba skończyć ten






Nocny Wyjadacz

Janusz

Ze skrzynką planujesz coś jeszcze robić? Jakieś malowanie, obicie czy coś w ten sposób? Czy ma to mieć jedynie, wiadomo praktyczne zastosowanie?