Jednym z najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów modeli PlayStation jest ten o oznaczeniu SCPH-5903, który jako jedyny z całej rodziny PSXów pozwala nie tylko na granie i słuchanie muzyki, ale także na odtwarzanie filmów w formacie VCD. Niestety z możliwości tego modelu konsoli swego czasu mogli skorzystać jedynie mieszkańcy niektórych państw Azji, gdyż nie pojawiła się ona nigdy w oficjalnej dystrybucji ani w Europie, ani w Ameryce. Wielka szkoda, gdyż model ten jako jedyny przedstawiciel pierwszego PlayStation jest w całości biały, co jest niewątpliwie jego największym atutem. Na szczęście europejscy i amerykańscy posiadacze PSXa nie zostali całkowicie pozbawieni możliwości oglądania filmów w formacie VCD na swojej konsoli, a wszystko za sprawą przystawki o nazwie PS Movie Card.

PS Movie Card to przystawka stworzona przez firmę Topking, dzięki której możemy odpalać filmy VCD na PlayStation. Oczywiście jest ona kompatybilna jedynie z konsolami posiadającymi port równoległy, a więc z modelami od SCPH-100x do SCPH-750x. W porównaniu do opisywanego przeze mnie niedawno adaptera Game Booster, adapter PS Movie Card jest znacznie większy i wykonany z bardziej wytrzymałego plastiku. Przystawka ta całkiem dobrze pasuje do samej konsoli. Ma nawet charakterystyczne rowki znane z brzegów obudowy PlayStation. PS Movie Card wpinamy nie tylko do portu równoległego, ale także w gniazdo w którym zwykle znajduje się wtyczka od kabla AV. Owo wyjście AV znajduje się również w samej przystawce więc niczego nie tracimy, a dodatkowo została ona wyposażona w znane z modelu SCPH-1002 wyjście kompozytowe. Ponadto przystawka posiada także przycisk pozwalający na przełączanie jej w tryb filmowy VCD lub w tryb gry. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy za każdym razem wypinać tej przystawki, gdy zamiast oglądania filmu będziemy chcieli po prostu zagrać w jakąś grę.

Gdy podepniemy PS Movie Card do konsoli i uruchomimy ją w trybie VCD to zamiast klasycznego startu biosu konsoli zobaczymy nowe okno z napisem „VCD Player Please Wait…”. Przystawka umożliwia odtwarzanie filmów jedynie w tym formacie, który swego czasu  był całkiem popularny i myślę, że zna go każdy uczeń, który zamiast czytać obszerne lektury wolał posłużyć się filmowymi adaptacjami, które bardzo często pojawiały się właśnie w tym formacie na płytach dołączanych do różnego rodzaju gazet. Adapter PS Movie Card jest kompatybilny z formatem VCD w wersji 1.0, 1.2 oraz 2.0.  Oczywiście na tle współczesnych formatów takich jak DVD czy Blu-ray jakość VCD pozostawia wiele do życzenia, ale zawsze lepsze to niż VHS 🙂 Poza tym miło obejrzeć na swoim szaraczku „Ogniem i Mieczem” czy inne klasyki nie tylko polskiego kina.

Odtwarzacz adaptera pozwala na zatrzymywanie filmu, jego przesuwanie do przodu, do tyłu i o dziwo całkiem przyjemnie się tym operuje za pomocą pada. Nie wiem czy tak jest z każdą przystawką tego typu, ale na mojej nie mogłem uzyskać obrazu za pomocą kabla AV. Podczas uruchomienia filmu słyszałem sam dźwięk. Przez chinche nie było żadnego z tym problemu więc albo mój egzemplarz ma coś z wyjściem AV, albo to właśnie za pomocą chinchy należy wyprowadzić obraz i dźwięk z konsoli. Co ciekawe PS Movie Card firmy Topking to nie jedyna tego typu przystawka do PlayStation. W Internecie można znaleźć jeszcze inne i do tego wzbogacone o dodatkowe funkcje adaptery. Przykładowo łudząco podobna z wyglądu przystawka Password Movie Card firmy Gamars odtwarza nie tylko fillmy VCD na PlayStation, ale również zachowuje się jak klasyczny GameShark, a więc pozwala na wpisywanie różnych kodów w różnych grach.

PS Movie Card to ciekawe urządzenie, które daje zwłaszcza Europejczykom i Amerykanom choćby namiastkę tego co Sony dało Azjatom za sprawą PlayStation Video CD. Przystawka ta po raz kolejny pokazuje jak spore możliwości drzemią w porcie równoległym z którego Sony nigdy nie zrobiło żadnego użytku i choć w obecnych czasach format VCD raczej nie ma prawa bytu to i tak dobrze wiedzieć, że to nie PlayStation 2 było pierwszą prawdziwie multimedialną konsolą Sony, ale już na poczciwym szaraku można było pooglądać sobie filmy.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Janusz
Załaduj więcej w Akcesoria MIX
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Wewnętrzne opinie
Pokaż wszystkie komentarze
czechu19933
czechu19933
10 lat temu

Kolejna świetna robota Panie Bodzio! Też kiedyś widziałem chyba tylko raz tę przystawkę na naszym popularnym portalu aukcyjnym. Ciężko ją spotkać zwłaszcza w Polsce. Jesteś szczęśliwym posiadaczem?

Morden
10 lat temu

„(…) model ten jako jedyny przedstawiciel pierwszego PlayStation jest w całości biały, zarówno konsola jak i pad, co jest niewątpliwie jego największym atutem.”

Bialy kolor atutem byl, ale lata temu. Dzisiaj zdecydowana wiekszosc tych konsol jest paskudnie zolta. Plastik oryginalnej obudowy jest tragiczny i szybko ulega degradacji pod wplywem promieniowania UV.

Chinscy specjalisci skonstruowali swego czasu urzadzenie o nazwie D.I.Y. Movie Card, ktore montowalo sie wewnatrz konsoli. Byla to przerobka podmieniajaca oryginalny BIOS [na menu znajome z wielu urzadzen AR] i dajaca mozliwosc odtwarzania Video CD.

Jesli wiec komus zalezy na konsoli z wbudowana mozliwoscia odtwarzania Video CD, lepiej zainwestowac w ten sprzet. Obudowe zawsze mozna odmalowac. Na pewno bedzie bielsza, pozolkle antyki. No i nie przeplacimy.

Morden
10 lat temu

Kupowanie bialego PSX’a dla kolekcjonera ma sens, owszem, ale nie dla kogos, kto chce odpalic Video CD. Poza tym kto w 2014 odpala Video CD? Na pewno nie ja. W piwnicy mam cala mase kaset VHS, skromna kolekcje Video CD, a nawet stosik LaserDisc’ow, ale nigdy tego nie odpalam, ani nawet nie ruszam z miejsca. Nie ma po co tego trzymac, a jednak wyrzucic szkoda.

Co do portu I/O to pamietam, ze mozna bylo go sobie zamontowac. Przynajmniej w pierwszych pozbawionych go modelach.

ExGamer
10 lat temu