Wbrew pozorom nie mam zamiaru dziś mówić o znanej wszystkim posiadaczom PlayStation 3 usłudze, ale o czasopiśmie, które swego czasu bardzo dobrze zadomowiło się na polskim rynku. Pierwszy numer PlayStation Plus, bo o nim mowa, został wydany w czerwcu 1998 roku.

playstation plus 6 - Historia czasopisma "PlayStation Plus"

Pismo to nie było pierwszą gazetą w Polsce poświęconą w całości szarakowi, gdyż już w 1997 roku w kioskach można było kupić takie tytuły jak PSX Extreme czy Oficjalny PlayStation Magazyn. W tamtym okresie szaraka posiadało w naszym kraju podobno ok. 80-100 tys. graczy więc zapotrzebowanie na tego typu gazety było wcale nie małe.  Redaktorem naczelnym pisma przez chyba cały jego żywot był Robert J. Szmidt (z którym wywiad możecie przeczytać tutaj), a jego wydawcą spółka ARES 2 z siedzibą w Bytomiu, a następnie w Katowicach. PlayStation Plus nie miało zamiaru powielać schematów prezentowanych w innych dostępnych wówczas pismach, ale spróbować zdobyć czytelników czymś nowym, a mianowicie pismem w 90% poświęconym wyłącznie poradnikom do gier na PSXa, czerpiąc wzorce z takich zagranicznych tytułów jak Power Station czy  Tips and Tricks. W obecnych czasach oczywiście taki pomysł nie miałby racji bytu, gdyż wszystkie opisy i sekrety można  spokojnie znaleźć w Internecie, ale w czasach gdy ten dopiero raczkował zwykle “utknięcie” w jakiejś grze kończyło się dla wielu graczy jej porzuceniem. Jak wiadomo poradniki do gier czasami zajmowały po kilka, kilkanaście stron i dlatego w gazetach o ogólnym profilu zwykle brakowało na nie miejsca. Musiano się ograniczać do 1-2 solucji na numer, a to było zdecydowanie za mało. Twórcy PlayStation Plus postanowili więc wyjść naprzeciw graczom i wydać pismo poświęcone przede wszystkim solucjom.

Pierwszy numer PlayStation Plus kosztował 5,90zł, a więc był o złotówkę droższy od PSX Extreme. Było to spowodowane zapewne większą liczbą stron, których w pierwszym numerze było ok. 80, przy ok. 60 w konkurencyjnym tytule. PlayStation Plus tak jak wspominałem skupiało się głównie na szczegółowych opisach gier, bardzo często uzupełnianych o dziesiątki, jak nie setki screenów. Co najważniejsze owe opisy stały na naprawdę wysokim poziomie i nie były kalką z zagranicy. Każdy tytuł był dość skrupulatnie opisany i widać, że ograny przez autorów na maksa. Zresztą motto jakie obrała sobie redakcja tego czasopisma, a mianowicie “100% GRY” jest dość wymowne. Jego twórcom nie chodziło o to żeby gracz zagrał w  grę, ale żeby ją ograł, mając okazję zobaczyć wszystko to co przygotowali dla niego jej twórcy. Przykładowo w pierwszym numerze najważniejszym poradnikiem był ten dotyczący Tekkena 3, gdzie na 16 stronach szczegółowo opisano najważniejsze ciosy postaci z gry. W kolejnych numerach można było znaleźć poradniki do takich gier jak Parasite Eve, Heart of Darkness, Duke Nukem: Time to Kill i wielu innych. Ogromną zaletą tego pisma był fakt, że zawierało ono opisy do dopiero co wydanych gier, dzięki czemu polski gracz miał do nich dostęp w tym samym czasie co gracze z Zachodu.

playstation plus 3 - Historia czasopisma "PlayStation Plus"
Fragment opisu gry “Heart of Darkness” – PlayStation Plus 4/98 , str. 33

Oczywiście poradniki to nie jedyny dział, który można było znaleźć w PlayStation Plus. Znalazło się w nim również miejsce na takie działy jak – „Hot shots” opisujący pokrótce najnowsze premiery i ich recenzje; – „Import” opisujący premiery z Japonii i USA, czy choćby kącik z listami od czytelników. Za ciekawy list można było otrzymać nagrodę. Pismo, jak każdy tego typu twór z tamtego okresu dość szybko się rozwijało i rozrastało, posiłkując się przy tym rzecz jasna sugestiami czytelników, wyrażonymi w listach.  Już czwarty numer osiągnął magiczną liczbę 100 stron i to bez zmiany ceny. Zaczęły dochodzić kolejne działy, jak np. ten z ogłoszeniami – kupię, sprzedam, zamienię lub dział zatytułowany “Aleja sławy” z rekordami czytelników w poszczególnych grach. Niemniej dalej kwintesencją całości były poradniki.

playstation plus 2 - Historia czasopisma "PlayStation Plus"

Konkurencja szybko zareagowała na pojawienie się tego pisma i już we wrześniu 1998 roku PSX Extreme zdecydowało się na wydawanie dwumiesięcznika Poradnik PSX Extreme o podobnej tematyce. Niemniej to PlayStation Plus dla wielu stał się głównym pismem “poradnikowym” w Polsce, którego redaktorzy i wydawcy zaczęli sobie coraz śmielej poczynać, wydając m.in. specjalny numer gazety wyłącznie z plakatami, dwie części Wielkiej Księgi Kodów oraz Encyklopedię PSX 1995-2000.

We wrześniu 2000 roku pismo musiało zmienić swoją nazwę. Najprawdopodobniej Sony miało obiekcje co do wykorzystywania marki PlayStation w tytule tego pisma i dlatego też postanowiono zastąpić starą nazwę nową, a mianowicie PlayerStation Plus. W środku pismo było dalej tym samym poradnikowym czasopismem, które czytelnicy znali od 1998 roku. Gazeta z sukcesami była wydawana do 2002 roku, kiedy to po raz ostatni jej numer trafił do kiosków. Przyczyniła się do tego przede wszystkim zmiana generacyjna konsol, a konkretnie pojawienie się pod koniec 2000 roku PlayStation 2, które dość szybko zaczęło pochłaniać wydawców gier kosztem poczciwego szaraka. Coraz mniejsza liczba gier na PSXa, a zarazem coraz większa liczba posiadaczy PS2 sprawiła, że PlayerStation Plus stracił rację bytu w swojej formie. Trzeba było podjąć męską decyzję. Oczywiście można było od razu zmienić profil pisma i poszerzyć go o inne konsole, w tym przede wszystkim PS2, tak jak to zrobiono w przypadku PSX Extreme, ale rynek chyba nie wyżywiłby w tym burzliwym okresie tylu pism, dlatego podjęto decyzję o zawieszeniu wydawania pisma w oczekiwaniu na lepsze czasy.

playstation plus 96 - Historia czasopisma "PlayStation Plus"
Okładki pisma po zmianie nazwy.

Takie najwidoczniej, nadeszły w 2004 roku, kiedy pismo po dwóch latach przerwy wróciło na rynek. Machina wydawnicza związana z PS2 wreszcie nabrała takiego rozpędu, że było co opisywać. Niestety przerwa w wydawaniu zrobiła swoje i wielu zapomniało o tym tytule lub zajęło się lekturą konkurencji. Rozwój internetu dołożył swoje i dlatego już w 2005 roku pismo na zawsze zniknęło z półek przechodząc na zasłużoną emeryturę.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Załaduj więcej od Bodzio
Załaduj więcej w Historia

6 komentarzy

 1. Bodzio

  Olaf

  20 maja 2014 o 18:11

  Bardzo przyjemny artykuł. Playstation Plus to było naprawdę solidne pismo. Przynajmniej w czasach świetności PSX. Do tej pory jestem posiadaczem wielu egzemplarzy. W celach kolekcjonerskich oczywiście, bo obecnie jak i wcześniej rzadko używałem solucji.

  Odpowiedz

 2. Bodzio

  Olivia

  23 września 2014 o 04:54

  Hej wszystkim! Ma ktos pomysl gdzie moge znalezc te czasopisma w PDF? Chce miec ten swietny opis do Tomb Raidera IV.

  Odpowiedz

 3. Bodzio

  Bodzio

  26 września 2014 o 12:06

  W oryginale znajdziesz od czasu do czasu na allegro i to najpewniejsze rozwiązanie http://allegro.pl/show_item.php?item=4606198868

  Co do PDFów to ciężko znaleźć archiwalne numery tego pisma. Jak dobrze zapytasz wujka google, to może znajdziesz jakieś pojedyncze egzemplarze PlayerStation Plus w formacie DjVu

  Odpowiedz

  • Bodzio

   Olivia

   26 września 2014 o 13:37

   Ok! Dziekuje bardzo za odpowiedz 🙂

   Odpowiedz

 4. Bodzio

  axio

  20 listopada 2015 o 10:20

  Kolejny fatalny artykuł. Już nawet nie chcę wytykać błędów i niedociągnięć, bo i tak to bez znaczenia. I tak tego komentarza ani artykułu nie przeczyta. Przede wszystkim największy babol to wzmianka w tekście, że PS2 wyparło PSX i dlatego pismo upadło. No co za bzdura! Było właśnie odwrotnie! Mało kto wtedy miał PS2, przez co opisy gier na PS2 nawet gdyby się pojawiały to czasopisma i tak niewiele osób by kupowało.

  Odpowiedz

 5. Bodzio

  Bodzio

  20 listopada 2015 o 11:47

  Napiszę Ci tylko, że masz problem z czytaniem ze zrozumieniem i jak największym “babolem” (w ogóle co to za słowo) tego tekstu jest ten o którym wspomniałeś, to mogę spać spokojnie. Szanuję krytykę, ale konstruktywną, a Twoja tu nic nie wnosi. Wywód o “babolu” pokazuje, że nie masz pojęcia o tym o czym piszesz. Pisma przestano wydawać w 2002 roku, proponuję prześledzić i zaznajomić się z listą wydawniczą gier na PSXa z tego okresu – tam nie było za wiele do recenzowania, a co dopiero opisywania. Dobre gry zaczęły wychodzić w zasadzie głównie na PS2 i to na tę konsolę przeszło zainteresowanie więc nie jest bzdurą, że jej pojawienie bo o wyparciu nie wspomniałem PS2 miało swój wpływ na byt pisma w tamtym okresie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.