Zia and the Goddesses of Magic – nowy RPG na PSX

Na twórczość użytkownika o ksywce Orion_ trafiłem swego czasu poszukując informacji na temat nowych gier na retro systemy. Zawsze mnie zastanawiało dlaczego w przypadku pierwszego PlayStation mamy na tym polu praktycznie zupełną ciszę, podczas gdy np. fani Dreamcasta wciąż mogą ekscytować się nowymi grami na swój system. Poszukiwania zaprowadziły mnie właśnie na oldskulową stronę Oriona na której publikuje on swoją twórczość. Są to nie tylko proste gierki, ale również programy.  O jednym już wspominałem na Strefie pisząc poradnik o zgrywaniu save’ów z PC na kartę pamięci przy wykorzystaniu programu PocketStation Transfer Tool. Tak się składa, że Orion_ poza tym programem stworzył również jedną prostą gierkę logiczną na PSX pt. Yopaz, w której naszym zadaniem jest zbieranie gwiazdek rozsianych po 40 różnych poziomach rozbitych na trzy światy.

Yopaz to gra przypominająca wykonaniem większość tytułów tworzonych swego czasu za pomocą Net Yaroze. Nie mamy tu zatem do czynienia z tytułem na miarę pierwszego PlayStation, ale właściwie z pozycją, która spokojnie mogłaby się pojawić kilka generacji wstecz. Niemniej warto pochwalić Oriona za samą chęć tworzenia czegoś nowego na PSX i to w pojedynkę. Sam z doświadczenia w prowadzeniu Strefy praktycznie solo wiem, że nie jest to łatwe. Grę w wydaniu pudełkowym z wysyłką można kupić za 19 euro.

Opakowanie z grą Yopaz
Opakowanie z grą Yopaz

Wspominałem o niej już na forum i pewnie z racji jej jakości na tym bym poprzestał, gdyby nie fakt, że Orion_ opublikował niedawno intro swojej najnowszej gry na PSX pt. Zia and the Goddesses of Magic, która znacznie różni się od Yopaza, oczywiście na plus. Gra ta ma być klasycznym jRPG, przywołującym na myśl od razu czasy Super Nintendo Entertainment. W Zia and the Goddesses of Magic mamy wcielić się w dziewczynkę o imieniu Zia, która wraz z rodzicami zamieszkuje niewielką wioskę. Pewnego razu odnajduje ona księgę magii i zaczyna pobierać z niej lekcje rzucania zaklęć. Tak się składa, że świat w którym żyje Zia zostaje opanowany przez demona, który porywa boginie magii dbające o dobro na świecie i zalewa go swoimi złymi sługami. Ci zaczynają zajmować kolejne wioski i dręczyć ich mieszkańców. Nasza bohaterka Zia postanawia ocalić świat i wyruszyć w pełną przygód podróż mającą na celu uratowanie porwanych bogiń.

Nie jest to może dzieło na miarę Terra Incognita z Net Yaroze, ale i tak warto pochwalić Oriona za progres jaki wykonał w swojej pracy od czasów Yopaza. Zia and the Goddesses of Magic ma być wydana w wersji na komputery oraz konsole Dreamcast i właśnie PlayStation we wrześniu tego roku.

Póki co gra jest jeszcze na etapie tworzenia i nie wiadomo ile będzie kosztować oraz jak będzie dystrybuowana. Niemniej jej pojawienie to na pewno pewien krok naprzód. Być może w przyszłości znajdzie się jeszcze kilku podobnych śmiałków, którzy przypomną sobie o posiadaczach szaraka takich jak my, którzy podobnie jak posiadacze DC chcieliby od czasu do czasu przeżyć jeszcze raz to samo uczucie, które towarzyszyło nam podczas oczekiwania na jakąś nową grę na nasz ulubiony system. Miejmy nadzieję tym razem już w całości dostosowaną do mocy 32bitowego systemu jakim jest pierwsze PlayStation. W międzyczasie pozostaje nam oczekiwać na Zia and the Goddesses of Magic i kibicować by gra ta się udała i odniosła sukces.

Warto przeczytać również:

Bodzio

Twórca tego przybytku, który po latach tułania się po różnych serwisach postanowił wreszcie stworzyć swoją własną stronę w całości poświęconą pierwszemu PlayStation, w której rozwój ładuje każdą minutę swojego wolnego czasu. Od kilku już ładnych lat zapalony kolekcjoner najróżniejszych konsol, akcesoriów i gier pałający szczególnym uczuciem do wszystkiego co wyszło ze stajni Sony, choć sprzęty konkurencji w postaci Nintendo czy Sega nie są mu obce. Miłośnik klasycznych platformówek i pierwszych części Medal of Honor oraz Pro Evolution Soccer, który nie pogardzi również ciekawymi grami z innych gatunków.

17 thoughts on “Zia and the Goddesses of Magic – nowy RPG na PSX

 • 17 maja 2016 at 20:56
  Permalink

  Mega Drive, Dreamcast czy inne konsole dostają nowe gry, bo od dłuższego czasu istnieje do tego sprzęt. Mam nadzieję że na PSX się to zmieni dzięki PSIO, chętnie bym pograł chociażby w Pier Solar na szaraczku 🙂

  Odpowiedz
   • 19 maja 2016 at 22:56
    Permalink

    Everdrive, GDEMU itp. Lepiej jest testować grę na prawdziwym sprzęcie, niż tylko na emulatorach i mieć nadzieję że zadziała na konsoli.

    Odpowiedz
    • 19 maja 2016 at 23:09
     Permalink

     Dokładnie, ale z tym przecież w przypadku PSX nie ma problemu bo można go łatwo przerobić. Ba, nawet masa konsol w Polsce już taką przeróbkę posiada.

     Odpowiedz
 • 18 maja 2016 at 21:56
  Permalink

  Bodzio – jak wygląda sprawa praw autorskich? Bo szczerze mówiąc – jestem zaskoczony i podekscytowany Zia and the Goddesses of Magic. Świetny wpis.

  Odpowiedz
  • 18 maja 2016 at 22:06
   Permalink

   Ale praw autorskich do czego? Wszystko wiadomo odbywa się poza Sony, jak to z homebrew, więc będzie to gierka wydana poza oficjalną dystrybucją na płycie CD-R do której potrzeba przerobionej konsoli 🙂 Z tego co widziałem na YT płytki mają mieć czarne spody więc jakieś nawiązanie będzie choć to chyba zbyt amatorski produkt by oczekiwać cudów jeżeli chodzi o samo wydanie gry.

   Na pewno za to wrażenie robi sama gra. Na kanale Oriona na YT można jeszcze zobaczyć filmik z gry na PS one oraz filmik z mechanizmem walki. Wszelkie grafiki i muza była ponoć wzięta stąd http://opengameart.org i tyle jak na razie wiem z mojego research’u 😉

   Odpowiedz
 • 18 maja 2016 at 22:33
  Permalink

  zajebisty motyw w tym Previewie gdzie pokazane sa przed QTEventami te dlonie ukladajace sie w znak geometryczne klawiszy playstation.no zajebisty patent!

  Odpowiedz
 • 19 maja 2016 at 08:57
  Permalink

  Bodzio – homebrew zazwyczaj jest wpuszczany do netu, a nie sprzedawany w formie fizycznej (pudełkowej), więc zapytałem. Nie interesuję się tak bardzo tym tematem, ale skoro gość nie boi się wykorzystywać znak towarowy i sprzedawać swoje gry na nośnikach, miałem nadzieję, że może jakoś to legalnie „załatwił”. Jeśli nie, to bardzo mocno ryzykuje, że w razie ewentualnego procesu pójdzie z torbami.

  Odpowiedz
  • 19 maja 2016 at 14:28
   Permalink

   Ano masz rację z homebrew, może źle dobrałem słowo, ale mnie trochę pytanie zaskoczyło 🙂 Czy ja wiem czy ryzykuje, w zasadzie wszystko robi legalnie. Nie znam się na przepisach, ale to tak jakby stworzył grę za pomocą Net Yaroze. Jedyne chyba czego mogłoby się Sony doczepić to umieszczenie logo PS na okładce, ale tego nie zrobi bo to nie jest jakiś tytuł profesjonalnego studia tylko chałupnicza robota. W samej grze już pewnie znaków towarowych nie będzie.

   Odpowiedz
 • 20 maja 2016 at 15:21
  Permalink

  Bodzio – sugerowałem się powyższym zdjęciem gry Yopaz, na którym właśnie widnieje logo PS na okładce gry. Jeśli sprzedaje je w takiej formie to nie robi tego legalnie, dlatego właśnie zapytałem o prawa autorskie.

  Odpowiedz
 • 24 maja 2016 at 02:34
  Permalink

  naprawdę szacun dla tego kolesia który tworzy tą grę.

  Odpowiedz
  • 20 sierpnia 2016 at 15:03
   Permalink

   Thank you for the information. You’re very punctual. I’m curious how would you describe the length of the game?

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *