[SCPH-1210] Protektor na kartę pamięci / Memory Card Case

Protektor na kartę pamięci SCPH-1210 to jedno z niewielu akcesoriów stworzonych z myślą o pierwszym PlayStation, które znają praktycznie wszyscy, ale mało kto wie, że i ono należy do rodziny oficjalnych akcesoriów Sony, posiadających oznaczenie SCPH. Protektor ten stworzono aby ułatwić przechowywanie kart pamięci w czasie gdy nie są one podpięte do konsoli oraz zabezpieczyć je przed ewentualnym uszkodzeniem podczas transportu. Początkowo Sony dorzucało takie protektory do każdej, szarej karty pamięci, sprzedawanej w tekturowym opakowaniu. Wówczas w pudełku oprócz karty pamięci i transparentnego protektora można było znaleźć również instrukcję, specjalną wkładkę oraz zestaw naklejek, które można było wykorzystać do opisania zawartości memorki. Protektor swoim kształtem naturalnie odzwierciedla budowę karty pamięci. Jest wykonany z elastycznego plastiku, który doskonale spełnia swoje zadanie. Na jego froncie znajduje się logo Sony, jak i dopisek Made in Japan. Brakuje natomiast informacji o jego oficjalnym oznaczeniu. To można znaleźć jedynie na tekturowym opakowaniu protektora w jakim sprzedawano go osobno, prawdopodobnie jedynie w Japonii.

Protektor przestał być dodawany do kart pamięci w momencie pojawienia się ich nowych opakowań. Od pewnego czasu Sony postanowiło sprzedawać swoje memorki w zupełnie nowym typie opakowania. Tekturowe pudełko zastąpił plastikowy blister z papierową podstawą, w którym zabrakło miejsca lub chęci Sony na dorzucenie dodatkowego protektora. Ten można było najprawdopodobniej wciąż kupić luzem w sklepie, bądź otrzymać jako gratisowy dodatek do zestawu z konsolą lub innego zakupu związanego z szarakiem. Pojawienie się kolorowych kart pamięci na rynku sprawiło, że Sony postanowiło wypuścić luzem również serię kolorowych protektorów, które zachowały transparentność, ale zyskały zupełnie nowe zabarwienie. Na pewno pojawiły się jeszcze niebieskie, zielone oraz czerwone protektory, które możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej oraz prawdopodobnie jeszcze dwa w żółtej i pomarańczowej barwie, którymi póki co nie dysponuję. Logo Sony i napis Made in Japan zastąpiło na nich wyryte na froncie logo PlayStation. Pozostałe elementy protektora pozostały niezmienione.

Kolorowe protektory były wykorzystywane dość często jako zwykłe gadżety marketingowe dołączane jak wspomniałem wcześniej do różnych zakupów. Przykładowo swój czerwony otrzymałem z konsolą i to mimo braku karty pamięci w zestawie. Można je również było znaleźć w zestawach kolekcjonerskich gier, jak np. w Final Fantasy VIII Limited Edition.

Protektor SCPH-1210 w zestawie Final Fantasy VIII

Wielkie dzięki dla Sebastiana, który podesłał mi niebieski protektor, wykorzystany do zilustrowania wpisu.

Warto przeczytać również:

Bodzio

Twórca tego przybytku, który po latach tułania się po różnych serwisach postanowił wreszcie stworzyć swoją własną stronę w całości poświęconą pierwszemu PlayStation, w której rozwój ładuje każdą minutę swojego wolnego czasu. Od kilku już ładnych lat zapalony kolekcjoner najróżniejszych konsol, akcesoriów i gier pałający szczególnym uczuciem do wszystkiego co wyszło ze stajni Sony, choć sprzęty konkurencji w postaci Nintendo czy Sega nie są mu obce. Miłośnik klasycznych platformówek i pierwszych części Medal of Honor oraz Pro Evolution Soccer, który nie pogardzi również ciekawymi grami z innych gatunków.

6 thoughts on “[SCPH-1210] Protektor na kartę pamięci / Memory Card Case

 • 21 stycznia 2017 at 10:44
  Permalink

  Ach te wspomnienia (-_-)
  Też mam gdzieś ten protektor ale nie pamiętam jakiego koloru.
  Te fotki to Twoje i robione na świeżo?

  Odpowiedz
  • 21 stycznia 2017 at 10:51
   Permalink

   Jeszcze gorące bo wczoraj robione 😉 Wszystkie fotki na Strefie oznaczone logo strony są robione przeze mnie.

   Odpowiedz
   • 28 stycznia 2017 at 14:39
    Permalink

    To muszę powiedzieć że masz wszystko w super stanie jak na ten czas.Szacun 😉 Ja też lubię dbać o swoje sprzęty i akcesoria.

    Odpowiedz
 • 21 stycznia 2017 at 10:54
  Permalink

  To kolejny gadżet, który często zanikał w ówczesnych kolekcjach, a teraz drobiazg który cieszy zbieraczy 🙂 Aż strach pomyśleć, ile takich przedmiotów nie przetrwało próby czasu i znikło w piwnicach, czy opróżnianych potem szufladach…

  Odpowiedz
 • 17 czerwca 2017 at 22:04
  Permalink

  Czy można jeszcze gdzieś je/zamienniki kupić?

  Odpowiedz
  • 18 czerwca 2017 at 08:51
   Permalink

   Najczęściej pojawiają się na allegro i olx razem z kartami pamięci. Osobno w sprzedaży widziałem w sumie jedynie raz.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *