Rozbieranie i skręcanie PlayStation 2 FAT

Rozbieranie i składanie PlayStation 2 FAT nie należy do łatwych czynności, zwłaszcza jeżeli porównamy to z rozbieraniem pierwszego PlayStation.  W szaraku czynność ta ogranicza się w zasadzie do odkręcenia kilku śrub i wypięcia dwóch taśm. W przypadku PlayStation 2 FAT cała ta operacja jest bardziej skomplikowana i wymaga większej koncentracji. Mimo to nie warto się szybko zniechęcać. Zamiast tego lepiej się odpowiednio przygotować, a ułatwić to może poradnik @gumislava, w którym prezentuje on swój sposób na rozbieranie i składanie PS2 FAT. Poradnik ten udało mi się przetestować na własnej skórze i muszę przyznać, że dużo mi pomógł, dlatego postanowiłem go przenieść z forum na stronę główną. Jak zaznacza @gumislav nie jest to jedyny słuszny sposób na rozbieranie PlayStation 2 FAT, ale na pewno bardzo przydatny. Bez zbędnego owijania w bawełnę oddaję już głos autorowi.

Niestety komplikacja rozbierania/składania PS2 FAT w porównaniu do PSX jest znaczna. Jedyne porównanie jakie przychodzi mi do głowy to Lego Technic vs. Duplo. 😀 Przymierzałem się swego czasu do napisania poradnika, porobiłem nawet zdjęcia, chyba czas, aby w końcu na coś się to przydało. Oto jak ja to robię (nie twierdzę, że to najlepszy sposób)…

Zaczynasz od podważenia gumeczek i plastikowych nakładek pod konsolą. Układ i ilość zasłoniętych otworów na śruby może być inna w zależności od modelu konsoli.

Zapamiętaj gdzie były określonej długości śruby.

Obróć PS2 z powrotem do normalnej pozycji, trzymając solidnie obudowę aby nic się nie odczepiło (nie masz już śrub). Następnie podważ dłońmi górną część obudowy od tyłu.

Kiedy to zrobisz postaraj się wysunąć ją w swoim kierunku – chodzi o to, aby wysunąć ją z przodu poza panel napędu. Następnie zacznij obracać ją w prawo zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Robisz tak, aby nie oderwać taśmy włącznika, biegnącej od przycisku pod obudową do płyty głównej.

Odczep przycisk od miejsca pod górną częścią obudowy, w którym jest umieszczony. Cały sprzęt siedzi teraz w dolnej obudowie i wygląda tak jak poniżej:

Odkręć górną pokrywę napędu. Wyjmij plastikowy talerzyk z magnesem, aby i stamtąd wyczyścić kurz.

Podłącz teraz konsolę do prądu (wcześniej przestaw włącznik zasilania z tyłu konsoli na pozycję OFF!!!). Teraz włącz zasilanie, naciśnij przycisk wysuwający tackę napędu i odłącz ponownie konsolę od prądu. Robisz to po to, aby swobodnie móc oczyścić napęd w środku. Niestety napęd do PS2 nie ma żadnego mechanizmu wysuwania tacki bez prądu – robiąc to ręcznie możesz połamać mechanizmy wysuwania szufladki.

Wysuń włącznik zasilania z mocowania. Odkręć dwie duże srebrne śruby widoczne na zdjęciu, mocujące czarny plastikowy stelaż włącznika i wiatraka do dolnej obudowy.

Teraz odkręć dwie duże srebrne śruby mocujące port padów.

Teraz trzymając wszystko w kupie (trzeba mieć duże sprawne dłonie) wyjmujesz wszystko z dolnej obudowy. Tak to będzie wyglądać:

Następnie będziesz musiał wyciągnąć do góry stelaż, w którym osadzony jest wentylator. By to zrobić będziesz musiał jednocześnie wysunąć z niego wentylator – uważaj aby nie urwać jego kabelka. Zrób to delikatnie, z wyczuciem – ciężko jest opisać jak poprawnie należy to zrobić. Trzeba pokombinować.

Podważ zaczepy trzymające napęd w stelażu na jego tylnej stronie. Wysuń następnie napęd z mocowania z przodu. Nie podnoś wysoko!!! Jego taśmy od spodu nadal są podłączone do płyty głównej.

Wyciągnij ze slotów na płycie głównej wszystkie cztery taśmy jakie widzisz poniżej – zrób to z wyczuciem. Uważaj!!! Pod laserem jest jeszcze jedna taśma nadal osadzona w płycie głównej.

Teraz przód napędu unieś do góry i wysuń tę taśmę ze slotu na płycie. Możesz ją też odpiąć wpierw od lasera – pociągnij brązowy zamek (plastik) w miejscu w którym taśma łączy się z laserem by wysunąć taśmę. Odłóż napęd gdzieś obok. Wyczyść sprężonym powietrzem a soczewkę patyczkiem z płynem do szyb.

Obróć teraz to co zostało do góry nogami. Odkręć cztery śruby mocujące moduł zasilania i wyjmij moduł ciągnąć do góry. Następnie odkręć obudowę opcjonalnego HDD widoczną po lewej.

Odepnij wentylator.

Zdejmij plastikowy izolator.

Odkręć wszystkie małe śrubki mocujące dolną obudowę płyty głównej do płyty. Patrz dokładnie jak to wygląda u ciebie – ilość i umiejscowienie śrubek może być różne zależnie od modelu. Odczep tę obudowę.

Górna osłona może być mocowana w różny sposób i również może wyglądać inaczej w każdy modelu konsoli. Wszystko powinno zejść samo. Jeśli nie idzie, to nie ciągnij na siłę, ale szukaj jakiś zaczepów (u mnie były to blaszki przy radiatorze, które trzeba było odgiąć).

Pod dolną obudową płyty głównej jest kolejna osłona izolacyjna do odczepienia.

Teraz możesz zdjąć radiator, gumę termoprzewodzącą z procka (uważaj, bo może być sparciała i się pokruszyć – zrób to delikatnie) oraz odczepić taśmę mocującą port padów.

Wszystko składasz w odwrotnej kolejności. Będziesz miał z pewnością problem z wpięciem taśm od napędu do slotów – wymaga to dużo kombinowania, cierpliwości ale przede wszystkim zręcznych palców. Jeśli jakaś taśma nie chce wyjść to zapewne ma brązowy zamek (wyciągany albo odchylany).

Miłej zabawy!

 

Warto przeczytać również:

Bodzio

Twórca tego przybytku, który po latach tułania się po różnych serwisach postanowił wreszcie stworzyć swoją własną stronę w całości poświęconą pierwszemu PlayStation, w której rozwój ładuje każdą minutę swojego wolnego czasu. Od kilku już ładnych lat zapalony kolekcjoner najróżniejszych konsol, akcesoriów i gier pałający szczególnym uczuciem do wszystkiego co wyszło ze stajni Sony, choć sprzęty konkurencji w postaci Nintendo czy Sega nie są mu obce. Miłośnik klasycznych platformówek i pierwszych części Medal of Honor oraz Pro Evolution Soccer, który nie pogardzi również ciekawymi grami z innych gatunków.

Pierwszy komentarz o “Rozbieranie i skręcanie PlayStation 2 FAT

 • 22 stycznia 2017 at 19:08
  Permalink

  Jak dla mnie super instrukcja. Dobrze by było tylko zaznaczyć na fotkach te śrubki, bo te od wyłącznika i portu mogą być problematyczne.
  Szczególnie dobry pomysł z tą tacką, ja niestety swtoją popsułem mechanicznie, ale stoją mi jeszcze dwie grubaski do czyszczenia i jedna slimka do wymiany laserka.
  Dzięki autorowi za poradę i Strefie za info bo już miałem zamiar je sprzedać jak stoją, a właściwie leżą.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *