Prototyp Nintendo PlayStation – aktualizacja i pierwszy filmik

Kolejny wpis poświęcony newsowi dnia jakim jest pojawienie się prototypu pierwszego Play Station z czasów współpracy z Nintendo. W sieci zaczęły krążyć pogłoski, że być może jest to fake, ale na pierwszy rzut oka nic na to nie wskazuje. Wątpliwości wynikają przede wszystkim z faktu, że ujawniony prototyp odbiega od tego co znamy z popularnego zdjęcia projektu tej konsoli. Ciężko oceniać na odległość, ale wydaje mi się, że jednak mamy do czynienia z oryginalnym produktem. Komu by się chciało robić taką atrapę, do tego od razu pożółkniętą? Inna kwestia, że autor tego zdjęcia pochodzi z USA jak dobrze wyczytałem, a to właśnie tam, a nie w Japonii miano po raz pierwszy zaprezentować tę konsolę. Zresztą w tej historii o początkach PlayStation nigdy nie mogłem pojąć dlaczego w sieci nie ma zdjęć tego owocu współpracy Sony z Nintendo, skoro nawet według tego co możemy przeczytać w „Rewolucjonistach z Sony” prototyp konsoli został zaprezentowany na targach 1 czerwca 1991. Jakoś na zdjęcia z tej prezentacji i wzmianki nigdy nie natrafiłem, a szukałem i to intensywnie. Tak cała kwestia jest omawiana w książce.

29 maja 1991 roku Ken Kutaragi dowiedział się, że Nintendo zrywa współpracę z Sony na rzecz Philipsa i to na trzy dni przed premierą Super Famicoma wraz z przystawką, który miał się pojawić na Wystawie Elektroniki Użytkowej (Consumer Electronics Show CES) w Chicago. Informacja ta dotarła do Kutaragiego w trakcie podróży do siedziby Nintendo w Kioto, gdzie miał on przedyskutować ostatnie szczegóły wejścia SNES CD na rynek. Rozmowa w siedzibie firmy nie należała do przyjemnych. Kutaragi liczył na jakieś wyjaśnienia, ale spotkał się z chłodnym przyjęciem prezesa zarządu Nintendo America Minoru Arakową, który potwierdził medialne spekulacje.

Pomimo to 1 czerwca 1991 roku Sony zdecydowało się zaprezentować na wystawie swoją konsolę do gier z wewnętrzną stacją CD-ROM. Na odpowiedź Nintendo nie trzeba było czekać długo. 2 czerwca firma potwierdziła, to o czym od kilku dni informowały media, a mianowicie, że to Philips, a nie Sony będzie produkować Super Famicoma z odtwarzaczem CD-ROM.

Być może pojawienie się tego prototypu rozwiąże usta ludziom z Sony i dowiemy się czegoś więcej bo tak jak wspominałem jest wiele niewiadomych. Dla mnie ta konsola to oryginał, a sądząc po pozbyciu się „spacji” pomiędzy słowami Play i  Station jest to zapewne prototyp konsoli, którą Sony chciało wydać pomimo „zdrady” Nintendo, choć projekt ten ostatecznie skasowano i zaczęto tworzyć wszystko od nowa. O tym, że to nie fake świadczy też najnowszy filmik posiadacza tej konsoli, który nie ujawnia zbyt wiele, ale pokazuje, że coś tam w środku jednak siedzi. Najbardziej ciekawi mnie teraz jak to cudo będzie wyglądać po uruchomieniu i czy zadziała, ale o tym przekonamy się zapewne niebawem.

Warto przeczytać również:

Bodzio

Twórca tego przybytku, który po latach tułania się po różnych serwisach postanowił wreszcie stworzyć swoją własną stronę w całości poświęconą pierwszemu PlayStation, w której rozwój ładuje każdą minutę swojego wolnego czasu. Od kilku już ładnych lat zapalony kolekcjoner najróżniejszych konsol, akcesoriów i gier pałający szczególnym uczuciem do wszystkiego co wyszło ze stajni Sony, choć sprzęty konkurencji w postaci Nintendo czy Sega nie są mu obce. Miłośnik klasycznych platformówek i pierwszych części Medal of Honor oraz Pro Evolution Soccer, który nie pogardzi również ciekawymi grami z innych gatunków.

8 thoughts on “Prototyp Nintendo PlayStation – aktualizacja i pierwszy filmik

 • 4 lipca 2015 at 13:06
  Permalink

  Z jednej strony fajne znalezisko ale z drugiej dobrze ze tak nie wyglada PSX. Za duzo podobienstwa z Nintendo, a Sony chodzilo przeciez o niezaleznosc. Niemniej jednak ciekawe artykul.

  Pozdrowki!

  Odpowiedz
 • 4 lipca 2015 at 14:22
  Permalink

  Ciekawa sprawa. Nie mogę się doczekać filmiku prezentującego ten sprzęt w akcji. Jeśli oczywiście nie jest to fake. Zresztą gdyby była to sztuczka, wątpię aby gość ujawniał swoją twarz więc wygląda na to że mamy do czynienia z prawdziwą bombą 🙂

  Odpowiedz
 • 7 lipca 2015 at 13:22
  Permalink

  wiadomo już coś więcej na temat tego sprzętu, bo obiło mi się o uszy, że to niestety ściema ?

  Odpowiedz
 • 7 lipca 2015 at 14:14
  Permalink

  Póki co nic więcej poza tym co napisałem. Owszem od razu pojawiły się opinie, że to fake, ale w zasadzie nikt nie podał racjonalnych argumentów ku temu, więc panuje zasada domniemania prawdomówności. Właściciel został zalany zapewne setkami maili, ofert itp. ale ma jechać do jakiegoś znajomego sklepu i ogarnąć zasilanie tego. Jak uruchomi to się czegoś dowiemy więcej, choć zakładam, że go jednak sprzeda i w sumie dobrze, byleby trafił w ręce jakiegoś znawcy, który go odpowiednio wykorzysta i nie będzie się bał zajrzeć do jego środka.

  Odpowiedz
 • 17 lipca 2015 at 07:47
  Permalink

  Kurde też jestem ciekaw co z tego koniec końców wyniknie. Wydaje mi się że jednak nie jest to fake, ale czy to w ogóle działa to inna historia.

  Odpowiedz
 • 27 lipca 2015 at 14:52
  Permalink

  Eh, coś mnie martwi cisza w temacie tego prototypu…

  Odpowiedz
 • 25 sierpnia 2015 at 17:49
  Permalink

  widać,że mamy doczynienia z amerykanskim janem…
  konsola ma niby multi out i zasilanie 7v więc w czym problem? zresztą ten film to mega amatorszczyzna(gośc chyba nie wie co to focus w kamerze/aparacie) dlaczego jej nie rozkrecił i nie porobił fot ze środka? chciał bym aby goście z gamesack zrobili review tego dopalonego famicona bo pewnie tylko tyle ma wspolnego z PSX co napis na padzie…

  Odpowiedz
 • 25 sierpnia 2015 at 20:44
  Permalink

  No właśnie, dlaczego? W zasadzie od dwóch miesięcy nie wiemy nic, a ta cisza wiele mówi 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *