[SCPH-9002] PlayStation „Dual Shock”

PlayStation SCPH-9002 to szósta i zarazem ostatnia odsłona klasycznego modelu PlayStation, która pod oznaczeniem SCPH-9000 zadebiutowała w czerwcu 1999 roku w Japonii w cenie 15 000 jenów. W tym samym roku konsola trafiła również do pozostałych regionów, w tym do Polski, gdzie można ją było kupić za 599zł. Cenowo zatem model ten nie różnił się wcale od wprowadzonego w styczniu modelu SCPH-7502. W opakowaniu konsoli można było znaleźć w zasadzie wszystko to co w dwóch poprzednich modelach PlayStation, za wyjątkiem płyty Demo One, zawierającej wersje demonstracyjne gier, której po raz pierwszy zabrakło w zestawie obejmującym tym sposobem:

 • konsolę PlayStation SCPH-9002
 • kontroler Dual Shock SCPH-1200
 • kabel AV
 • kabel zasilający
 • adapter na eurozłącze
 • komplet instrukcji i ulotek

Samo opakowanie konsoli po raz kolejny wizualnie praktycznie nie odbiegało od pudełek kilku wcześniejszych modeli PlayStation. Sony zdecydowało się jedynie na odrobinę inny kolor opakowania, bardziej błękitny, a także na kompletną wymianę wykazu popularnych gier wraz ze screenami, znajdującego się na tyle pudełka. Tym razem znalazło się tu miejsce na debiutujące w tym samym roku co konsola, kontynuacje kultowych gier na PlayStation w postaci m.in. Spyro 2, Wip3out, Gran Turismo 2 czy Crash Team Racing. Miały one zapewne przekonać niezdecydowanych do zakupu konsoli i pokazać bogactwo tytułów i gatunków na tę platformę.

Jak przystało na ostatni model konsoli w danej generacji (oczywiście pomijając PS one) w przypadku PlayStation SCPH-9002 mamy do czynienia z modelem najbardziej okrojonym i co za tym idzie najtańszym w produkcji. W konsoli postanowiono po wielu latach zaprzestać montowania charakterystycznego portu równoległego, który towarzyszył PlayStation od samego początku. Sony nigdy nie zdecydowało się wypuścić na rynek urządzenia z nim kompatybilnego, dlatego też nie było sensu go dłużej montować w konsoli, choć na decyzję o jego usunięciu wpłynęło zapewne coś zupełnie innego. Chodziło o utrudnienie życia piratom, którzy za pośrednictwem tego portu i przy wykorzystaniu adapterów typu Action Replay, mieli możliwość uruchamiać pirackie kopie gier bez potrzeby fizycznej ingerencji w sam sprzęt. Co ciekawe Sony w swoim najnowszym modelu jedynie usunęło samo gniazdo portu równoległego, pozostawiając na płycie głównej konsoli układy odpowiedzialne za jego obsługę. Niektóre serwisy oferowały montaż portu w konsoli za dodatkową opłatą, co oczywiście wiązało się z utratą gwarancji i czasami modyfikacją obudowy PlayStation. W zasadzie brak portu równoległego oraz dodatkowo niewielka modyfikacja nóżek, na których konsola opiera się na podłożu to jedyne zmiany w PlayStation SCPH-9002 w porównaniu do poprzedników, które można dostrzec gołym okiem. Cała reszta pozostała w formie już sprawdzonej i niezmienionej od lat.

W środku konsoli nie zdecydowano się na żadne, większe zmiany. Ponownie serce PlayStation stanowi laser o oznaczeniu KSM-440AEM oraz bios w wersji 4.1. Płyta główna tego modelu PlayStation jest praktycznie o połowę mniejsza od pierwszego modelu SCPH-1002, co doskonale obrazuje ewolucję jaką przechodził sam sprzęt na przestrzeni lat. Dzięki temu cena konsoli z roku na rok mogła być skutecznie obniżana. Wagowo model SCPH-9002 nie różni się niczym od poprzednika, a więc ponownie konsola waży ok. 1.2kg. Także pobór mocy się nie zmienił i ponownie wynosi on 10W.

Całość stanowiła w jakimś sensie zamknięcie pewnego rozdziału dla Sony, które powoli zaczynało przenosić uwagę na swoje następne, genialne dziecko w postaci PlayStation 2. Choć firma zdecydowała się jeszcze raz odświeżyć swoją pierwszą konsolę w zupełnie nowym wydaniu jako PS one, to właśnie PlayStation SCPH-9002 zamyka serię klasycznych wersji konsoli, które od 1994 roku z niewielkimi modyfikacjami podbijały serca graczy swoją oryginalną i ponadczasową stylistyką.

Warto przeczytać również:

Bodzio

Twórca tego przybytku, który po latach tułania się po różnych serwisach postanowił wreszcie stworzyć swoją własną stronę w całości poświęconą pierwszemu PlayStation, w której rozwój ładuje każdą minutę swojego wolnego czasu. Od kilku już ładnych lat zapalony kolekcjoner najróżniejszych konsol, akcesoriów i gier pałający szczególnym uczuciem do wszystkiego co wyszło ze stajni Sony, choć sprzęty konkurencji w postaci Nintendo czy Sega nie są mu obce. Miłośnik klasycznych platformówek i pierwszych części Medal of Honor oraz Pro Evolution Soccer, który nie pogardzi również ciekawymi grami z innych gatunków.

 • 27 października 2016 at 19:35
  Permalink

  Czekałem na ten wpis 🙂 Pierwsza i zarazem jedyna konsola PSX jaką posiadałem w swoim życiu, rok temu w wakacje udało mi się ją odzyskać, konsola do dzisiaj jest sprawna poza uszkodzonym laserem, którego będzie czekać wymiana. Jakiś czas temu w lombardzie kupiłem kolejnego PSX’a (również model SCPH-9002), wraz z padem i kablem zasilającym, niestety bez gier 🙁 Jednak ten okazał się być w 100% sprawny.

  Odpowiedz
 • 8 stycznia 2017 at 11:13
  Permalink

  Mój model, ten, który kupiłem pierwszy w 2000r!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *